zuzinka26
05.01.10,07:17
Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať,vlastním 1/2 domu a druhú vlastní môj otec.Otec mi navrhol, že mi svoju polovicu daruje za života, lebo nemám súrodencov, tak ak zomrie budem ju aj tak dediť(mama už nežije ja mam 1/2 po nej získanú dedičkým konaním). Ide iba o poplatky neviem čo by bolo výhodnejšie?A,darovacia zmluva- 1/2 domu za života môjho otca
B,počkať na dedičstvo po otcovi,a platiť poplatky notárovi.
Mne sa zdá, že možnosť A, je lepšia.
Ďakujem veľmi pekne
Chobot
05.01.10,16:13
Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať,vlastním 1/2 domu a druhú vlastní môj otec.Otec mi navrhol, že mi svoju polovicu daruje za života, lebo nemám súrodencov, tak ak zomrie budem ju aj tak dediť(mama už nežije ja mam 1/2 po nej získanú dedičkým konaním). Ide iba o poplatky neviem čo by bolo výhodnejšie?A,darovacia zmluva- 1/2 domu za života môjho otca
B,počkať na dedičstvo po otcovi,a platiť poplatky notárovi.
Mne sa zdá, že možnosť A, je lepšia.
Ďakujem veľmi pekne

Veľký rozdiel v tom nie je.

Ak zvolíš variantu A, tak ťa to bude stáť 66 EUR vklad na kataster, pár "drobných" za overenie podpisov a najväčšia položka za vypracovanie zmluvy bude závisieť od toho, či si ju vypracuješ sama, alebo za to zaplatíš odborníkovi (notár, advokát, realitná kancelária).

Pri variante B budeš ako spomínaš platiť poplatok notárovi za dedičské konanie. Vopred ti nikto nevie povedať, koľko to bude, to závisí od hodnoty dedičstva.

Ale ja by som sa držal porekadla - "Lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche." a preto by som na tvojom mieste bral to darovanie čo najskôr. Nikdy nevieš, kto sa môže prihlásiť o dedičstvo...
majkii
05.01.10,20:06
Ja by som jednoznačne odporúčal riešiť vec darovacou zmluvou z niekoľkých dôvodov:

1) bude to rýchlejšie - lehota na zápis je 30 dní, v prípade zrýchleného vkladu 15 dní (za príplatok), ak zmluva bude autorizovaná advokátom alebo je vo forme notárskej zápisnice lehota na vklad je 20 dní,
Dedičské konanie trvá podľa osobnej skúsenosti najmenje pol roka záleží od notára, resp. súdu

2) vypracovanie darovacej zmluvy je jednoduché, zvládne to takmer hocikto,vzor darovacej zmluvy sa dá vyhľadať na internete napr. aj tu na porade,

3) bude to výrazne lacnejšie, pokiaľ si zmluvu vypracuješ, poplatok za návrh na vklad je 66 €, za urýchlený vklad je poplatok 265,5 €.

4)V darovacej zmluve je možné zriadiť vecné bremeno - doživotného´užívania nehnuteľnosti pre darcu, treba mať na pamäti, že zriadenie vecného bremena je druhý právny úkon a stojí ďalších 66 €

5) V prípade, že vec necháš do dedičstva, zaplatíš nielen uvedených 66 €, ktoré uhradíš ako náhradu hotových výdavkov účelne vynaložených notárom, ale navyše aj odmenu notára, ktorá sa počíta zo všeobecnej ceny majetku poručiteľa.
výška tej odmeny sa počíta :
z prvých 3 300 eur základu .......... 2 %,
z presahujúcej sumy
až do 16 500 eur základu .......... 1 %,
z presahujúcej sumy
až do 33 100 eur základu .......... 0,7 %,
z presahujúcej sumy
až do 99 500 eur základu .......... 0,4 %,
z presahujúcej sumy
až do 663 800 eur základu .......... 0,2 %,
najmenej 23 eur. Suma nad 663 800 eur sa do základu nezapočítava.