Inuska17
05.01.10,07:58
Ak som zdedila byt, musím podať daňové priznanie a zaplatiť daň z dedičstva?
vikinka
05.01.10,07:09
Daň z dedenia bola zrušená v roku 2004,takže netreba podávať DP.
Inuska17
05.01.10,07:16
Ďakujem
KEJKA
05.01.10,08:16
do konca januára treba podať daňové priznanie na daň z nehnutelnosti - ako bolo dedičské konanie právoplatne ukončené v r. 2009.
Valika
05.01.10,08:18
Pekný den prajem.
Ak som zdedený majetok v roku 2009 aj predala už nemusím podávať DP k dani z nehnuteľnosti do 31.1.2010? Dakujem.
KEJKA
05.01.10,08:35
nie, nemusíš. Ale v takom prípade podávaš DP na daň z príjmu.
Valika
05.01.10,08:40
Dakujem KEJKA a DzP mi poradíš prosím tu? Príjmom je skutočný príjem a výdavkom je nadobudnutý majetok z dedičského konania? kde to v zákone nájdem?
KEJKA
05.01.10,08:43
zZDP - tu na porade - ZAKONY
od príjmu odpočítaš hodnotu dedičstva podľa dedičského konania a iné výdavky s tým spojené.
Valika
05.01.10,08:57
Dakujem pekne, sú to príjmy podľa § 8 Zákona o DzP a ked vydavky sú vyššie dan sa vlastne platiť žiadna nebude.
jess
05.01.10,09:23
Ak predá zdedený byt syn po matke. Podáva a platí daň z príjmu aj priamy dedič ?
skaspa
05.01.10,09:48
nie, nemusíš. Ale v takom prípade podávaš DP na daň z príjmu.
z otázky pýtajúceho sa nie je zrejmé, či musí podať DP k daň z príjmu, neviem na základe čoho tak usudzuješ

za určitých okolností nemusí podať DP k dani z príjmu - predaj zdedeného majetku môže byť od dane oslobodený a vtedy nevzniká povinnosť podať DP
skaspa
05.01.10,09:51
Ak predá zdedený byt syn po matke. Podáva a platí daň z príjmu aj priamy dedič ?
málo informácií na odpoveď - koľko rokov vlastnila matka byt, koľko rokov vlastnil syn byt, prípadne koľko rokov tam mal syn trvalý pobyt (ak ho tam mal)?
KEJKA
05.01.10,10:44
Ak som zdedila byt, musím podať daňové priznanie a zaplatiť daň z dedičstva?


do konca januára treba podať daňové priznanie na daň z nehnutelnosti - ako bolo dedičské konanie právoplatne ukončené v r. 2009.


Pekný den prajem.
Ak som zdedený majetok v roku 2009 aj predala už nemusím podávať DP k dani z nehnuteľnosti do 31.1.2010? Dakujem.


nie, nemusíš. Ale v takom prípade podávaš DP na daň z príjmu.
vydedukovala som to na základ otázok a odpovedí. Zdedila byt - pýta sa na daň z dedičstva - teda je to nové a predpokladám, že dedila v r.2009.
Ešte v tom istom roku dedičstvo predala. Teda nebola vlastníčkou 5 rokov. Preto som urobila záver o povinnosti podať daňové priznanie.
Za určitých okolností - ak tam mala trvalé bydlisko, neviem ako sa to posudzuje. Je dosť možné, že tento fakt ju od povinnosti podať DP oslobodí.
Treba dodať informácie.
jess
05.01.10,10:58
málo informácií na odpoveď - koľko rokov vlastnila matka byt, koľko rokov vlastnil syn byt, prípadne koľko rokov tam mal syn trvalý pobyt (ak ho tam mal)?

Matka vlastnila byt niekoľko rokov (viac ako 5), zomrela minulý rok. Syn a jeho súrodenci (dediči) tam nemali trvalý ani prechodný pobyt (posledných 5 rokov). Ja si myslím, že pri predaji tohto bytu ako priami dediči nemusia platiť daň z predaja bytu.
skaspa
06.01.10,17:10
vydedukovala som to na základ otázok a odpovedí. Zdedila byt - pýta sa na daň z dedičstva - teda je to nové a predpokladám, že dedila v r.2009.
Ešte v tom istom roku dedičstvo predala. Teda nebola vlastníčkou 5 rokov. Preto som urobila záver o povinnosti podať daňové priznanie.
Za určitých okolností - ak tam mala trvalé bydlisko, neviem ako sa to posudzuje. Je dosť možné, že tento fakt ju od povinnosti podať DP oslobodí.
Treba dodať informácie.
zrejme ti unikol § 9 písm c) zákona o dani z príjmov: z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
takže ak poručiteľ /teda ten čo zomrel/ vlastnil nehnuteľnosť aspoň 5 rokov, tak ak dedič túto nehnuteľnosť predá v roku zdedenia daň z príjmu z titulu predaja tejto nehnuteľnosti neplatí, rovnako ako mu nevzniká povinnosť podať DP
skaspa
06.01.10,17:11
Matka vlastnila byt niekoľko rokov (viac ako 5), zomrela minulý rok. Syn a jeho súrodenci (dediči) tam nemali trvalý ani prechodný pobyt (posledných 5 rokov). Ja si myslím, že pri predaji tohto bytu ako priami dediči nemusia platiť daň z predaja bytu.
v tomto prípade uplatníš § 9 písm. c) zákona o dani z príjmov ak naozaj spĺňaš tie podmienky, tak príjem je oslobodený od dane a DP k dani z príjmu z tohto titulu nemusíš podávať
marjankaj
06.01.10,17:30
Matka vlastnila byt niekoľko rokov (viac ako 5), zomrela minulý rok. Syn a jeho súrodenci (dediči) tam nemali trvalý ani prechodný pobyt (posledných 5 rokov). Ja si myslím, že pri predaji tohto bytu ako priami dediči nemusia platiť daň z predaja bytu.
§9(1)
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a),teda bytu ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti teda od nadobudnutia dedením preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Teda ak to dedič(ia) predajú do päť rokov od nadobudnutia, príjem nie je oslobodený od dane z príjmu.
Či budú platiť daň, závisí od toho za akú cenu byt predajú.
skaspa
06.01.10,18:17
§9(1)
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a),teda bytu ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti teda od nadobudnutia dedením preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Teda ak to dedič(ia) predajú do päť rokov od nadobudnutia, príjem nie je oslobodený od dane z príjmu.
Či budú platiť daň, závisí od toho za akú cenu byt predajú.

čítaj to poriadne, 5 rokov sa vzťahuje na vlastníctvo poručiteľa, nie na vlastníctvo dediča - poručiteľ je podľa § 460 obč.zákonníka: Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa. ten čo zomrie. Takže ak ten čo zomrel vlastnil nehnuteľnosť 5 rokov....
§ 9 písm c) zákona o dani z príjmov: z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

takže osoba A napr. rodič nadobudne byt v roku 2003 kúpou; osoba B syn teda dedič získa túto nehnuteľnosť po smrti osoby A v roku 2009 a hneď v tomto roku ju predá; nakoľko v roku 2009 uplynulo 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti do vlastníctva poručiteľa /čiže osoby A/ dedič teda osoba B neplatí daň ani nepodáva DP;

a nech sa páči, to čo som napísal potvrdzuje aj pokyn resp. usmernenie vydané DRSR http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPc3PxAsmB2I76ke hCQLYnkqivR35uqr63foB-QW5oRLmjoiIAZCP9UQ!!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfVkZETg!! a konkrétne je to tento pokyn:
Pokyn DR SR k zdaňovaniu príjmov fyzických osôb z predaja nehnuteľností (vypracované podľa právneho stavu platného k 31.12.2005) je to síce z roku 2005 ale § 9 písm. c) sa od toho roku nemenil

zacitujem z príkladu:
Príklad č. 8:
V marci 2005 daňovník predal záhradu, ktorú zdedil v decembri 2004 po smrti starej matky. Stará matka (poručiteľka) nadobudla záhradu kúpou v roku 1999. Príjem z predaja záhrady je oslobodený od dane, pretože od nadobudnutia záhrady poručiteľkou (starou matkou) do predaja záhrady uplynulo viac ako päť rokov.

PS: ďakujem, že sprehľadnuješ tému a dávaš mínusky na dobré príspevky a zlé oceňuješ
marjankaj
06.01.10,18:51
čítaj to poriadne, 5 rokov sa vzťahuje na vlastníctvo poručiteľa, nie na vlastníctvo dediča - poručiteľ je podľa § 460 obč.zákonníka: Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa. ten čo zomrie. Takže ak ten čo zomrel vlastnil nehnuteľnosť 5 rokov....
§ 9 písm c) zákona o dani z príjmov: z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

takže osoba A napr. rodič nadobudne byt v roku 2003 kúpou; osoba B syn teda dedič získa túto nehnuteľnosť po smrti osoby A v roku 2009 a hneď v tomto roku ju predá; nakoľko v roku 2009 uplynulo 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti do vlastníctva poručiteľa /čiže osoby A/ dedič teda osoba B neplatí daň ani nepodáva DP;

a nech sa páči, to čo som napísal potvrdzuje aj pokyn resp. usmernenie vydané DRSR http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPc3PxAsmB2I76ke hCQLYnkqivR35uqr63foB-QW5oRLmjoiIAZCP9UQ!!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfVkZETg!! a konkrétne je to tento pokyn:
Pokyn DR SR k zdaňovaniu príjmov fyzických osôb z predaja nehnuteľností (vypracované podľa právneho stavu platného k 31.12.2005) je to síce z roku 2005 ale § 9 písm. c) sa od toho roku nemenil

zacitujem z príkladu:
Príklad č. 8:
V marci 2005 daňovník predal záhradu, ktorú zdedil v decembri 2004 po smrti starej matky. Stará matka (poručiteľka) nadobudla záhradu kúpou v roku 1999. Príjem z predaja záhrady je oslobodený od dane, pretože od nadobudnutia záhrady poručiteľkou (starou matkou) do predaja záhrady uplynulo viac ako päť rokov.

PS: ďakujem, že sprehľadnuješ tému a dávaš mínusky na dobré príspevky a zlé oceňuješ

S tým súhlasím to je pravda, ak ide o záhradu. Ak ide o byt tak (C) sa na to nevzťahuje.
KEJKA
06.01.10,19:04
zrejme ti unikol § 9 písm c) zákona o dani z príjmov: z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
takže ak poručiteľ /teda ten čo zomrel/ vlastnil nehnuteľnosť aspoň 5 rokov, tak ak dedič túto nehnuteľnosť predá v roku zdedenia daň z príjmu z titulu predaja tejto nehnuteľnosti neplatí, rovnako ako mu nevzniká povinnosť podať DP


v tomto prípade uplatníš § 9 písm. c) zákona o dani z príjmov ak naozaj spĺňaš tie podmienky, tak príjem je oslobodený od dane a DP k dani z príjmu z tohto titulu nemusíš podávať
neunikla, odpovedala som na zadanie a tam neboli tie informácie uvedené.
Takže som nechcela len jednoducho zamietnuť povinnosť podania DP.
Citovaná veta je dosť zložito sformulovaná a tiež sa tam spomína 5-ročná doba. Nejdenm to riešiť - len nabádam k opatrnosti.
skaspa
06.01.10,19:30
S tým súhlasím to je pravda, ak ide o záhradu. Ak ide o byt tak (C) sa na to nevzťahuje.
ak sa na nehnuteľnosť vzťahuje oslobodenie podľa písm. a), postupuje sa podľa písm. a); ak nie tak sa postupuje podľa písm. c) - a môže to byť aj byt

argument o záhrade je bezpredmetný

z pokynu
Príklad č. 10:
V januári 2005 daňovníčka predala byt, ktorý nadobudla v decembri 2004 dedením po otcovi (byt nebol zahrnutý do obchodného majetku). Otec (poručiteľ) byt vlastnil od roku 2003 a do nadobudnutia bytu do vlastníctva ho užíval ako nájomca – člen bytového družstva. Od decembra 2002 mala v tomto byte trvalý pobyt jeho dcéra. Príjem z predaja bytu je oslobodený od dane, nakoľko predávajúca v ňom mala trvalý pobyt viac ako dva roky bezprostredne pred predajom.

a ešte som len tak narýchlo našiel toto:
Daň nemusíte platiť, ak ste predali:
– zdedený byt po rodičoch, ktorého čas vlastnenia bytu vami a rodičmi bol aspoň päť rokov (ak byt vlastnili rodičia 4 roky a vy 2, daň nemusíte platiť), zdroj: http://hn.hnonline.sk/2-20770230-k10000_detail-7c

prípadne toto:Ako príklad môžeme použiť situáciu, keď vnučka predala v roku 2007 byt, ktorý nadobudla dedením po starom otcovi rok predtým.

Starý otec (teda poručiteľ), po ktorom vnučka byt zdedila, ho vlastnil už od roku 2000 a mal v ňom aj trvalý pobyt. Potrebný časový test piatich rokov vlastníctva na splnenie podmienok oslobodenia od dane, ktorý vyžaduje zákon o dani z príjmu, je v tomto prípade v roku predaja bytu splnený - starý otec vlastnil byt sedem a vnučka ďalší jeden rok. Vnučka preto môže využiť oslobodenie príjmu z predaja zdedenej nehnuteľnosti, a to aj napriek tomu, že nemá v byte nahlásený trvalý pobyt, ani ho nevlastní dlhšie ako päť rokov.

Ak by poručiteľ vlastnil byt napríklad iba tri roky, hoci trvalý pobyt by v ňom mal aj dlhšie, príjem z predaja by oslobodený nebol. Dĺžka trvalého pobytu starého otca v tomto prípade nerozhoduje, smerodajné je vlastníctvo. zdroj http://www.sme.sk/c/3799345/predaj-zdedeneho-a-darovaneho.html

prípadne článok tu: http://ekonomika.sme.sk/c/5023151/poradne-prilohy-s-reality.html


nie je to síce odborný časopis, ale aspoň niečo; ak budete na tom trvať pozriem aj v dúpp, duo a pod. tam tieto témy sú dosť rozobraté, ale až zajtra, lebo ich nemám pri sebe
KEJKA
06.01.10,19:35
Ak som zdedila byt, musím podať daňové priznanie a zaplatiť daň z dedičstva?


z otázky pýtajúceho sa nie je zrejmé, či musí podať DP k daň z príjmu, neviem na základe čoho tak usudzuješ

za určitých okolností nemusí podať DP k dani z príjmu - predaj zdedeného majetku môže byť od dane oslobodený a vtedy nevzniká povinnosť podať DP


málo informácií na odpoveď - koľko rokov vlastnila matka byt, koľko rokov vlastnil syn byt, prípadne koľko rokov tam mal syn trvalý pobyt (ak ho tam mal)?


Matka vlastnila byt niekoľko rokov (viac ako 5), zomrela minulý rok. Syn a jeho súrodenci (dediči) tam nemali trvalý ani prechodný pobyt (posledných 5 rokov). Ja si myslím, že pri predaji tohto bytu ako priami dediči nemusia platiť daň z predaja bytu.
žiaľ až v príspevku 11 sú dôležité údaje, ktoré rozhodujú o tom, či treba alebo netreba podať DP.
Takže netreba, lebo časový test je splnený, pokiaľ to vlastníctvo bolo skutočne viac ako 5 rokov na katastri zapísané.
skaspa
06.01.10,19:48
žiaľ až v príspevku 11 sú dôležité údaje, ktoré rozhodujú o tom, či treba alebo netreba podať DP.
Takže netreba, lebo časový test je splnený, pokiaľ to vlastníctvo bolo skutočne viac ako 5 rokov na katastri zapísané.
mimotemy nemiešaj hrušky s jablkami; inushka17 sa pýtala, či musí podať DP, ty si jej povedala, že áno ona ti poďakovala a žiadne ďalšie informácie v tejto téme neposkytla - asi už išla podať to DP; príspevok č. 11 je môj, tak zrejme myslíš niekoho iného, ale od inushka17 to už určite nebolo; tie dôležité údaje, poskytol iný pýtajúci sa; od inushka17 potrobné informácie neboli poskytnuté, takže nemožno tvrdiť, že musí podať DP
marjankaj
06.01.10,20:01
To skaspa
§ 9 písm c) zákona o dani z príjmov: z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Načo je to tam vlastne napísané? Ak je to oslobodené podľa (a), tak to v (c) nemusí byť vôbec uvedené. A bolo by to jasné. Takto to iba zavádza. Ja som teraz tiež našiel príklad v poradcovi, kde to riešili ako hovoríš ty.
Ale vysvetliť, ako by to malo z napísaného vyplývať, nebude jednoduché. Myslím, že tvoje vysvetlenie má logiku, čo tomuto zneniu zákona trochu chýba.:confused:
skaspa
06.01.10,20:08
Načo je to tam vlastne napísané? Ak je to oslobodené podľa (a), tak to v (c) nemusí byť vôbec uvedené. A bolo by to jasné. Takto to iba zavádza. Ja som teraz tiež našiel príklad v poradcovi, kde to riešili ako hovoríš ty.
Ale vysvetliť, ako by to malo z napísaného vyplývať, nebude jednoduché. Myslím, že tvoje vysvetlenie má logiku, čo tomuto zneniu zákona trochu chýba.:confused:
to neviem, možno na to, aby si vedel podľa ktorého písmena to máš oslobodené
marjankaj
06.01.10,23:03
to neviem, možno na to, aby si vedel podľa ktorého písmena to máš oslobodené

V prílohe sú dva príklady.

Príklad B sa zdá byť jasný.

Príklad A závisí od pojmu "postupné dedenie".

Ak by platila možnosť 2(a podľa mňa by mala platiť), tak by bolo treba zistiť, kedy bol byt obstaraný inak ako dedením a tak určiť odkedy je oslobodený od dane.
pivko
07.01.10,16:40
Do kedy musím podať DP ak som v roku 2009 nadobudol nehnuteľnosť?
marjankaj
07.01.10,17:45
Do kedy musím podať DP ak som v roku 2009 nadobudol nehnuteľnosť?

Do 1.2.2010 podať daňové priznanie a aj zaplatiť daň. §19 (1) zákona 582/2004
Naviac do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni nadobudnutia nehnuteľnosti nahlásiť správcovi dane. §18 (3)zákona 582/2004
pivko
07.01.10,18:06
Do 1.2.2010 podať daňové priznanie a aj zaplatiť daň. §19 (1) zákona 582/2004
Naviac do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni nadobudnutia nehnuteľnosti nahlásiť správcovi dane. §18 (3)zákona 582/2004
Ďakujem a ešte ako zisím kto je správca dane mojej nehnutelnosti ak je v katastrálnom územi Veľky Slavkov okr. Poprad.Mám podať DP na miestnom úrade v o Veľkom Slavkove ,alebo v Poprade?
rimans
25.01.10,18:40
Zdravim. Prosim Vas aka velka bude dan z nehnutelnosti nadobudnotej v dedickopravnom konani (r.2009)? Jedna sa o byt kt. ma hodnotu 50.000€, majetkopravne je riadne ukoncene - povodny majitel uzival nehnutelnost viac ako pat rokov.

Za skoru odpoved vopred Dakujem.

R:)
Lekon
02.02.10,10:06
Prosím Vás, je potrebné podať DP, ak bol byt predaný minulého roku a predávajúci tam mal trvalý pobyt viac ako 2 roky? Že je predaj oslobodený od DzP je mi jasné, ale či je potrebné podávať DP, a kde to prosím nájdem podľa akého §. V prípade ak áno, predpokladám, že je to podľa §8, uvedenie sa do príjmu predajná cena a do výdakov sa uvedie čo, aby bolo jasné, že je základ dane nula? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Lekon
02.02.10,14:09
Prosím Vás, je potrebné podať DP, ak bol byt predaný minulého roku a predávajúci tam mal trvalý pobyt viac ako 2 roky? Že je predaj oslobodený od DzP je mi jasné, ale či je potrebné podávať DP, a kde to prosím nájdem podľa akého §. V prípade ak áno, predpokladám, že je to podľa §8, uvedenie sa do príjmu predajná cena a do výdakov sa uvedie čo, aby bolo jasné, že je základ dane nula? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Vie mi niekto poradit, alebo to mám zaradiť do inej témy?
marjankaj
02.02.10,14:24
Vie mi niekto poradit, alebo to mám zaradiť do inej témy?

§9 ods(1) zákona o dani z príjmov a §32
Lekon
02.02.10,16:14
§9 ods(1) zákona o dani z príjmov a §32

Správne som to pochopila, že ak je príjem z predaja bytu oslobodený od dane (trvalý pobyt viac ako 2 roky) a predávajúci ma len príjmy zo závislej činnosti, nie je povinný podávať DP ?
simka999
30.12.10,11:37
Ak dôjde k predaju nehnuteľnosti je potrebné podať DP z nehnuteľnosti?
stefania71
30.12.10,11:45
Podľa zákon o dani z nehnuteľností je fyzická osoba povinná oznámiť správcovi dane vznik alebo zánik daňovej povinnosti. Ja by som to oznámila správcovi aj z dôvodu, že napr. nový majiteľ nepodá DP a správca dane mne vyrúbi daň.
luja5
02.01.11,09:07
Ak dôjde k predaju nehnuteľnosti je potrebné podať DP z nehnuteľnosti?
http://katasternehnutelnosti.sk/111-oslobodenie-predaja-nehnutelnosti-z-dane-z-prijmu/ (http://katasternehnutelnosti.sk/111-oslobodenie-predaja-nehnutelnosti-z-dane-z-prijmu/)

Pri predaji je predávajúci povinný túto skutočnosť oznámiť správcovi dane z nehnuteľnosti (obecný alebo mestský úrad) do 30 dní od rozhodnutia správy katastra o vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Zároveň je treba podať daňové priznanie do 31. januára príslušného zdaňovacieho obdobia správcovi dane z nehnuteľnosti.