gracf
14.09.05,10:57
ahojte, dostal som z Úradu práce príspevok na začatie podnikania vo výške cca 76000 Sk, no nevedeli mi tam presne povedať, či z týchto peňazí mám odvádzať daň alebo nie
ste tu asi väčší odborníci, vďaka za radu
Johanka
14.09.05,10:03
Čo je ESF? Na posúdenie takýchto príspevkov treba presne uviesť o aký príspevok ide, resp. podľa akého zákona je poskytovaný, pretože niektoré nie sú od dane oslobodené.
Alllena
14.09.05,11:06
Čo je ESF? Na posúdenie takýchto príspevkov treba presne uviesť o aký príspevok ide, resp. podľa akého zákona je poskytovaný, pretože niektoré nie sú od dane oslobodené.Aj ja chcem vedieť čo je to ESF,dcéra aspoň dúfam dostane príspevok z Úradu práce na zariadenie prevádzky ( pokladňa, nábytok),bude SZČO a nie som si ista či zdaniť alebo oslobodené
Naile
14.09.05,12:30
Zdanenie týchto druhov príjmov upravuje ZDP § 9 odsek 2 písm.d)
Zo znenia ustanovenia zákona výplyva, že platby príjate v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6, sa zdaňujú. Teda, zjedodušene povedane, ak ste príjali príspevok na začatie podnikania, je to zdaniteľný príjem.
Do konca kalendárneho roka budete zrejme mať daňové výdavky v súvislosti s podníkanim. V konečnom dôsledku predmetom dane bude len rozdiel medzi príspevkom a vašimi daňovými výdavkami. Snažte sa, aby rozdiel bol nulový.
Alllena
14.09.05,12:49
Zdanenie týchto druhov príjmov upravuje ZDP § 9 odsek 2 písm.d)
Zo znenia ustanovenia zákona výplyva, že platby príjate v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6, sa zdaňujú. Teda, zjedodušene povedane, ak ste príjali príspevok na začatie podnikania, je to zdaniteľný príjem.
Do konca kalendárneho roka budete zrejme mať daňové výdavky v súvislosti s podníkanim. V konečnom dôsledku predmetom dane bude len rozdiel medzi príspevkom a vašimi daňovými výdavkami. Snažte sa, aby rozdiel bol nulový.

ďakujem a prajem príjemný deň
gracf
14.09.05,13:01
ahojte, ESF - europsky socialny fond, financna podpora z uradu prace je na zacatie podnikania, som SZCO
Monika1
14.09.05,13:04
Súhlasím s Naile, akurát si myslím, že ak celý príspevok v tomto roku nevyčerpeš, tak uvedená dotácia nebude predmetom dane z príjmov. Niekde som sa dočítala, že je to príjem len do výšky výdavkov.
KEJKA
14.09.05,14:04
ahojte, ESF - europsky socialny fond, financna podpora z uradu prace je na zacatie podnikania, som SZCOTá PODPORA JE VIAZANA NA REGION? Ake podminky treba splniť, resp. aký podnikateľský plán predložiť?
garter
14.09.05,14:34
Ospravedlňujem sa súhlas, ten som udelila omylom.:mee:

Výška príspevku je závisla od typu regiónu , od toho či uchádzač o zamestnanie patrí do skupiny znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie a od priemernej miery evidovanej nezamesnanosti v okrese, v ktorom bude vykonávana samostatná zárobková činnosť.
sway
14.09.05,14:48
ahojte, dostal som z Úradu práce príspevok na začatie podnikania vo výške cca 76000 Sk, no nevedeli mi tam presne povedať, či z týchto peňazí mám odvádzať daň alebo nie
ste tu asi väčší odborníci, vďaka za radu
Moja skúsenosť:

Príspevok ide riadne do príjmov ako príjem ovplyvňujúci ZD !!! (ide o JU?) a výdavky idú do nákladov.
Tento problém som riešila vlani (aj auditrka to pozerala, aj na DÚ TT mi to potvrdili) a bohužiaľ je to tak, hoci je to nespravodlivé, lebo aj príspevok posudzujú ako príjem, na dane to vplyv mať nebude, lebo musíš ho preinvestovať a to sú zasa náklady, lenže už máš pekne vymeriavací základ na odvody..., hoci si ešte nezarobil....;)
Johanka
14.09.05,15:42
Zdanenie týchto druhov príjmov upravuje ZDP § 9 odsek 2 písm.d)
Zo znenia ustanovenia zákona výplyva, že platby príjate v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6, sa zdaňujú. Teda, zjedodušene povedane, ak ste príjali príspevok na začatie podnikania, je to zdaniteľný príjem.
Do konca kalendárneho roka budete zrejme mať daňové výdavky v súvislosti s podníkanim. V konečnom dôsledku predmetom dane bude len rozdiel medzi príspevkom a vašimi daňovými výdavkami. Snažte sa, aby rozdiel bol nulový.V § 9 sú uvedené podmienky pre oslobodenie.
Zdanenie dotácie, podpory a príspevku rieši § 17 ods 3 písm. h) Zákona o dani z príjmov. Podľa tohto ustanovenia sa do základu dane zahrnie prijatý príspevok v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do základu dane zahrnie výdavok uhradený z tejto dotácie. Napr. ak z príspevku poskytnutého v roku 2005 bude výdavok až v roku 2006, príspevok sa zahrnie do príjmov až v roku 2006. Ešte zaujímavejšie je to v prípade, že z poskytnutého príspevku sa nakúpi odpisovaný majetok. V takom prípade je príspevok zahrňaný do príjmov postupne vo výške odpisov z takto nadobudnutého majetku.
Lindi
14.09.05,15:54
Ano musíš odviesť z tohto príspevku daň, aspoň v roku 2003 to tak bolo a myslím že zákon sa ohľadom tohto nemenil.
andrej_rv
14.09.05,16:46
Ano musíš odviesť z tohto príspevku daň, aspoň v roku 2003 to tak bolo a myslím že zákon sa ohľadom tohto nemenil. Nie, prečítaj si pozornejšie predchádzajúci Johankin príspevok. Tieto dotácie a podpory sú v zmysle súčasných predpisov svojím charakterom vždy daňovo neutrálne a nevzniká pri ich príjme daňová povinnosť (samozrejme, ak ich príjem a použitie správne zaúčtuješ :) ).
gracf
19.09.05,06:41
V § 9 sú uvedené podmienky pre oslobodenie.
Zdanenie dotácie, podpory a príspevku rieši § 17 ods 3 písm. h) Zákona o dani z príjmov. Podľa tohto ustanovenia sa do základu dane zahrnie prijatý príspevok v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do základu dane zahrnie výdavok uhradený z tejto dotácie. Napr. ak z príspevku poskytnutého v roku 2005 bude výdavok až v roku 2006, príspevok sa zahrnie do príjmov až v roku 2006. Ešte zaujímavejšie je to v prípade, že z poskytnutého príspevku sa nakúpi odpisovaný majetok. V takom prípade je príspevok zahrňaný do príjmov postupne vo výške odpisov z takto nadobudnutého majetku.
ahoj Johanka, dakujem za zaujimave riesenie,
ja, este neznaly tychto veci, chcem este vediet, aka vec, majetok sa moze odpisovať?
Beata
19.09.05,06:51
ahoj Johanka, dakujem za zaujimave riesenie,
ja, este neznaly tychto veci, chcem este vediet, aka vec, majetok sa moze odpisovať?
Odpisovať môžeš hmotný a nehmotný majetok, prečítaj si § 22 zákona o DzP.
Fany
28.10.05,10:51
Zahrňa sa teda tento príspevok potom aj do príjmu posudzovaného na platenie odvodov do SP a ZP? Ak áno, je to nespravodlivé. Aký je vlastne príjem, podľa ktorého je povinnosť platiť odvody do ZP a aký pre SP?
malina
31.10.05,14:25
Žiaľ, zákon je stavaný tak, že zahŕňa. Bez ohľadu na to, aké mala SZČO výdavky, ho zaujíma iba príjmový obrat. Ak za účtovný rok presiahne 12-násobok minimálnej mzdy, SZČO je povinná prihlásiť sa aj na sociálne poistenie a od 1. júla (3 mesiace po podaní daňového priznania) odvádzať poistné do všetkých jej fondov, vypočítané z vymeriavacieho základu najmenej vo výške minimálnej mzdy.
Fany
02.11.05,08:29
A ak je syn študent (študovať bude do 2007) a poistné teraz za neho platí štát, ako za študenta, podnikanie má popri štúdiu, bude musieť tiež platiť ZP a SP ?
Mária Ostrihoňová
19.02.06,14:50
ja som tiež dostala dotáciu z ESF ale mám podmienku pokiaľ zruším živnosť skôr ako dva roky musím alikvótnu čiastku vrátiť úradu práce, tak teraz ako vlastne rozdiel čo som zatiaľ neinvestovala mám zdaniť?
Daska
19.02.06,15:11
Tu podmienku ma kazdy...

k tomu zdaneniu, priklad:

Dostala si 76 000,- v roku 2005, este v roku 2005 si kupila PC v hodnote 29 000,-. Zvysnych 47 000,- si este nepouzila a pouzijes ich v roku 2006.

Zaučtovanie bude nasledovne:

prijem 76 000,- od UPSVa R - prijem neovplyvnujuci ZD
vydaj 29 000,- vydaj ovplyvnujuci ZD
na konci roka v uzavierkovych operaciach das do prijmu ovplyvnujuci ZD 29 000,-.
Takze ak by si nemala ine vydavky ani prijmy tvoj ZD bude 0,-

V roku 2006 pouzijes zvysnych 47 000,- a postup pri zauctovani bude podobny...
lydinka
22.02.06,19:16
ahojte, dostal som z Úradu práce príspevok na začatie podnikania vo výške cca 76000 Sk, no nevedeli mi tam presne povedať, či z týchto peňazí mám odvádzať daň alebo nie
ste tu asi väčší odborníci, vďaka za radu

V PORADCOVI 4/05 to bolo uvedené takto:
ak príjmeš dotáciu pred vynaložením výdavkov :
Napríklad
v roku 2005 dostaneš dotáciu 76000, ale celu ju neminieš.
1. zaučtuješ celu sumu do knihu záväzkov
2. do PENDEN zaučtuješ príjem neovpl. ZD - dotácie
Keď minieš prvé peniaze z ESF na nákup napr, DHM:
1. do knihy záväzkov - zníženie záväzkov o výšku použitej sumy /napr. 29000 PC/
2. do PENDEN sa yaúčtuje nákup 30000 VOZD - nákup DHM
3. pri ďalšom nákupe postupuješ takisto.

Povedzme že si v roku 2005 z dotácie 76000 minul len 50000
1. do PENDEN zaúčtuješ uzávierkové operácie podľa §17 ods. 3 písm h/
zákona o dani z príjmov