andrea palcova
05.01.10,09:00
Prikladám prílohy, ktoré boli uverejnené na stránke drsr.sk k dani z motorových vozidiel.
31Jankal
05.01.10,08:08
Dobrý den , chcem sa opýtať kde nájdem sadzby pre trenčiansky kraj? Dakujem
Valika
05.01.10,08:30
Ja potrebujem pre Košice, dakujem.
Andyke
05.01.10,08:32
31Jankal
05.01.10,08:33
Už netreba už som našla na stránke trenčianskeho samosprávneho kraja: http://www.tsk.sk/sk/financie/cenove-vymery-a-dane/dan-z-motorovych-vozidiel-2009
andrea palcova
05.01.10,08:47
sadzby dane pre jednotlivé kraje sú uverejnené aj na stránke drsr.sk v sekcii daňové informácie - platenie daní - daň z motorových vozidiel.
31Jankal
05.01.10,08:51
Ja som tam našla len pre VUC
Valika
05.01.10,08:58
Dakujem a prajem pekný den.
PersonalTrend
05.01.10,10:24
ak neznemili, co podla mojich posledných informacii nestalo, tak vlanajsi prispevok od Blsko moze pomoct! Vsetky kraje, vsetky kategorie!

Treba hladat vo vlanajsich zaznamoch 2009!
Je to perfekná tabulka!!
palitaly
05.01.10,14:01
ak vypĺňaš tlačivo cez internet, je tam pri sadzbe dane rozklik na tabuľku podľa krajov
Mirenka
06.01.10,20:27
ak vypĺňaš tlačivo cez internet, je tam pri sadzbe dane rozklik na tabuľku podľa krajov

Dobry vecer,
vraj hlupe otazky neexistuju, ale tato moja asi bude na hrane :D
Ked chcem vyplnat tlacivo cez internet musim byt zaregistrovana na tuto moznost cez DRSR alebo sa to da ja bez registracie? Mohla by som Vas poprosit o link?

dakujem :)
Mirenka
06.01.10,20:36
diafan
07.01.10,06:50
Chcela by som sa opytat - mame auto kategorie M1. V usmerneni sa pise "Úžitkovým vozidlom sa rozumie vozidlo kategórie M2, M3, N1 až N3 a O1 až O4". Teraz neviem, do akej kategorie ho mam zaradit a podla ktorych sa sadzieb ho zdanovat - ci ako osobne alebo ako uzitkove... dakujem
adabirk
07.01.10,06:57
- auto M1 je osobné vozidlo,

- inak prešovský samosprávny kraj má prepočet sadzby dane z motorových vozidiel na EUR zverejnený tu:
http://www.po-kraj.sk/sk/samosprava/legislativa-a-organy/vseobecne-zavazne-nariadenia/
Kvietocek
08.01.10,10:18
Firma s.r.o. je zlozena z 1 cloveka - majitel. Pri vyplnani tlaciva k cestnej dani, sa nejak neviem pohnut s oddielom II.
Neviem ci si to vykladam dobre a v pouceni DRSR nebolo nic pisane.
Majitel tejto firmy je teda zaroven aj statutarny zastupca ?
Priezvisko - meno majitela?
Rč, datum narodenia - majitela?
DIČ - koho? Jeho firmy, alebo to tam nepisem?
Obchodne meno alebo nazov - koho jeho firmy?
Ulica - adresa jeho kde byva ci adresa kde ma firmu?

Dakujem
babi2
08.01.10,10:23
Firma s.r.o. je zlozena z 1 cloveka - majitel. Pri vyplnani tlaciva k cestnej dani, sa nejak neviem pohnut s oddielom II.
Neviem ci si to vykladam dobre a v pouceni DRSR nebolo nic pisane.
Majitel tejto firmy je teda zaroven aj statutarny zastupca ?
Priezvisko - meno majitela?
Rč, datum narodenia - majitela?
DIČ - koho? Jeho firmy, alebo to tam nepisem?
Obchodne meno alebo nazov - koho jeho firmy?
Ulica - adresa jeho kde byva ci adresa kde ma firmu?

Dakujem
Pozri sem príspevok č.31
http://www.porada.sk/t126836-p4-dan-z-motorovych-vozidiel.html
Kvietocek
08.01.10,10:28
Takze ak som to spravne pochopila, statutarny zastupca nemoze byt majitel firmy (sam sebe)
babi2
08.01.10,10:37
Takze ak som to spravne pochopila, statutarny zastupca nemoze byt majitel firmy (sam sebe)
Ty nevypĺňaš odd.II. ten sa vypĺňa, iba v prípade, že máš niekoho splnomocneného na zastupovanie v daňových konaniach, ja som tam odpovedala na príspevok č.26
MarcelkaT
08.01.10,11:18
Košický samospávny kraj kde má zverejnený prepočet na Eura ohľadom dane z motorových vozidiel.? Nevidela som , iba na drsr.sk v korunách. Alebo som to nepostrehla?
babi2
08.01.10,11:28
Košický samospávny kraj kde má zverejnený prepočet na Eura ohľadom dane z motorových vozidiel.? Nevidela som , iba na drsr.sk v korunách. Alebo som to nepostrehla?
Pozri tu príspevok č.5 http://www.porada.sk/t126836-dan-z-motorovych-vozidiel.html, no pozrela som ja, a naozaj Košice tam majú iba v Sk
Katarina
08.01.10,11:33
Nenašla som tlačivo Potvrdenie o podané daňového priznania k dani z motorových vozidiel. To už nie je treba, dám opečiatkovať v podateľni jednu kopiu?
Tamila
08.01.10,11:44
Kópiu priznania ti nepotrvrdia, treba dať potvrdiť potvrdenie o podaní priznania.
Katarina
08.01.10,11:59
Ďakujem a kde nájdem na strádnke drsr potvrdenie, tlačivo vyplňam na tej stránke, zoberú to vôbec, alebo treba si vyzdvihnúť tlačivo na daňovom úrade.
babi2
08.01.10,12:03
Ďakujem a kde nájdem na strádnke drsr potvrdenie, tlačivo vyplňam na tej stránke, zoberú to vôbec, alebo treba si vyzdvihnúť tlačivo na daňovom úrade.
Na stránke DRSR pod tlačivom priznanie k dani z MV, ak ho vyplníš potom si vytlačíš potvrdenie, dole pod tlačivom je Tlač potvrdenia
MarcelkaT
08.01.10,14:18
[QUOTE=babi2;1250102]Pozri tu príspevok č.5 http://www.porada.sk/t126836-dan-z-motorovych-vozidiel.html, no pozrela som ja, a naozaj Košice tam majú iba v Sk.

Prešovský kraj má na VUC už v eurách, len Košický nejako mešká. Ale prepočítala som si, tak dúfam že dobre.:---
truch
08.01.10,14:45
V Žiline a Trnave zostali sadzby nezmenené.
brikina
08.01.10,17:50
jedna z otázok vypracovaných na stránkach drsr:


3. Otázka:

Ak podnikateľ používa na pracovné účely osobné auto požičané od fyzickej osoby, kto má
povinnosť zaplatiť daň z motorových vozidiel ?

Odpoveď:

V ustanovení § 85 zákona o miestnych daniach sú vymedzení daňovníci dane z motorových
vozidiel. Jedným z daňovníkov je podľa ods. 1 písm. a) držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch
vozidla. Pokiaľ držiteľ vozidla nepoužíva vozidlo na podnikanie, ale vozidlo začne využívať
na podnikanie iná fyzická osoba resp. právnická osoba, podľa § 85 ods. 1 písm. c) zákona o
miestnych daniach je daňovníkom dane z motorových vozidiel užívateľ vozidla.
2
Ak napr. fyzická osoba - nepodnikateľ vypožičia vlastné motorové vozidlo, ktorého je
držiteľom, podnikateľovi, ktorý vozidlo použije na podnikanie, daňovníkom dane z
motorových vozidiel je podnikateľ, čiže užívateľ vozidla.
Podnikateľ je ako daňovník dane z motorových vozidiel za vypožičané vozidlo povinný
zaplatiť daň resp. pomernú časť dane z motorových vozidiel a podať daňové priznanie k dani
z motorových vozidiel (za rok 2009 v lehote do 1. februára 2010).
Ak sa vypožičané vozidlo v priebehu zdaňovacieho obdobia začne používať na podnikanie
resp. sa vozidlo prestane používať na podnikanie, daňovník je povinný vznik ale aj zánik
daňovej povinnosti oznámiť správcovi dane do 30 dní odo dňa vzniku resp. zániku daňovej
povinnosti.

tomuto poslednemu odstavcu nerozumiem. Mám to chápať tak, že ja ako SZČO, ktorá si vypožičia vozidlo od napríklad kamaráta - FO nepodnikatel - a používam ho /ja osobne/ na účely podnikania, tak mám oznamovaciu povinnost?

A ak mám zamestnanca, ktorý využije toto vozidlo od mojho kamarata na moje podnikanie a ja dám zamestnancovi cest. náhrady, tak vtedy oznamovaciu povinnost nemam, resp. ani dan neplatim, lebo zamestnanec nie je držitelom vozidla?

A ak by bol ten kamarát mojim zamestnancom a on pouzije vlastne vozidlo na moje podnikanie a ja mu vyplatim cest. nahrady, tak oznamovaciu povinnosť nemam, ale musim podat danove priznanie a zaplatit dan?

to je ale moznosti..... alebo sa niekde mylim?:confused:
brikina
08.01.10,18:01
ale z tohto som fakt mimo:


17. Otázka:

Manželia podnikajú samostatne, ako držiteľ motorového vozidla je v osvedčení zapísaný
manžel. Motorové vozidlo nie je zahrnuté v obchodnom majetku žiadneho z manželov. Ak toto
vozidlo využívajú obidvaja manželia na podnikanie, sú povinní obidvaja oznámiť vznik
daňovej povinnosti daňovému úradu a obidvaja zaplatiť daň z motorových vozidiel ?

Odpoveď:

Jedným z daňovníkov vymedzených v ustanovení § 85 je podľa ods. 1 písm. a) zákona
o miestnych daniach držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla. Aj keď obaja manželia
využívajú vozidlo na podnikanie, je daňovníkom dane z motorových vozidiel ten z manželov,
ktorý je ako držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla. Ak vznikne daňová povinnosť v
priebehu roka, daňovník je povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového
priznania. Vznik daňovej povinnosti je povinný oznámiť do 30 dní odo dňa vzniku daňovej
povinnosti.

PRECO PLATI LEN MANZEL, KED AJ MANZELKA VYUZIVA TOTO VOZIDLO PRE SVOJE PODNIKANIE? JA BY SOM POVEDALA, ZÉ AJ ONA MA OHLASOVACIU POVINNOST A TIEZ POVINNOST ZAPLATIT DAN... PRECO ONA NIE? LEBO JE MANZELKA? ALEBO PRETO, ZE SA ZA TO VOZIDLO UZ JEDNA DAN PLATI? NEROZUMIEM......
M3G
08.01.10,18:06
Nemali ste niekto prosím takúto situáciu:

Ak s.r.o. vlastní kamión, ktorý patri napr. do okresu Topoľčany a zároveň má prenajatý náves, ktorý patrí do okresu Piešťany, dávam daňové priznanie za kamión do Topoľčian a daňové priznanie za náves do Piešťan, pričom pri určení sadzby dane zaradím do najbližšej nižšej sadzby dane, než do akej by patrili podľa celkovej hmotnosti uvedenej v dokladoch vozidla, osobitne pre ťahač a osobitne pre náves?

Alebo mám použiť sadzby bežné?

Alebo nemám za náves vôbec podať daňové priznanie, pretože
nemôžem použiť § 85 1. c) ktorý hovorí, že daňovníkom je osoba, ktorá používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie. (to znamená, že daňovníkom je prenajímateľ, z dôvodu, že tento paragraf nemôžem u nájomcu ako daňovníka použiť)




Odpoveď tu:
http://www.porada.sk/t127182-kto-plati-dan-pri-prenajatom-aute.html
M3G
08.01.10,18:07
Podľa mňa máš vo všetkom pravdu, okrem opraveného



tomuto poslednemu odstavcu nerozumiem. Mám to chápať tak, že ja ako SZČO, ktorá si vypožičia vozidlo od napríklad kamaráta - FO nepodnikatel - a používam ho /ja osobne/ na účely podnikania, tak mám oznamovaciu povinnost?

A ak mám zamestnanca, ktorý využije toto vozidlo od mojho kamarata na moje podnikanie a ja dám zamestnancovi cest. náhrady, tak vtedy oznamovaciu povinnost nemam, resp. a dan platim

A ak by bol ten kamarát mojim zamestnancom a on pouzije vlastne vozidlo na moje podnikanie a ja mu vyplatim cest. nahrady, tak oznamovaciu povinnosť nemam, ale musim podat danove priznanie a zaplatit dan?

to je ale moznosti..... alebo sa niekde mylim?:confused:
brikina
09.01.10,07:59
Podľa mňa máš vo všetkom pravdu, okrem opraveného

naozaj platim? ked mojho zamestnaca poslem na pracovnu cestu a on pouzije motorove vozidlo, ktoreho nie je vlastnikom ani drzitelom, tak podla mna by som ja ako zamestnavatel nemala danovu povinnost.
babi2
09.01.10,08:24
naozaj platim? ked mojho zamestnaca poslem na pracovnu cestu a on pouzije motorove vozidlo, ktoreho nie je vlastnikom ani drzitelom, tak podla mna by som ja ako zamestnavatel nemala danovu povinnost.
Ak nie je zamestnanec vlastníkom MV, ktoré použije na pracovnú cestu, tak zamestnávateľ neplatí za toto MV daň

Otázka na DRSR

Zamestnanec je vyslaný na pracovnú cestu vlastným motorovým vozidlom, ale v technickom preukaze je ako majiteľ vozidla uvedený brat zamestnanca. Podlieha toto vozidlo dani z motorových vozidiel ?

Odpoveď

Pre účely určenia daňovníka dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach) je rozhodujúce, kto je ako držiteľ zapísaný v dokladoch vozidla.
Daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ v prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, obe uvedené podmienky musia byť splnené súčasne. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel
truch
09.01.10,15:36
tomuto poslednemu odstavcu nerozumiem. Mám to chápať tak, že ja ako SZČO, ktorá si vypožičia vozidlo od napríklad kamaráta - FO nepodnikatel - a používam ho /ja osobne/ na účely podnikania, tak mám oznamovaciu povinnost? áno máš oznamovaciu povinnosť a musíš platiť daň

A ak mám zamestnanca, ktorý využije toto vozidlo od mojho kamarata na moje podnikanie a ja dám zamestnancovi cest. náhrady, tak vtedy oznamovaciu povinnost nemam, resp. ani dan neplatim, lebo zamestnanec nie je držitelom vozidla?nemáš oznamovaciu povinnosť a neplatíš

A ak by bol ten kamarát mojim zamestnancom a on pouzije vlastne vozidlo na moje podnikanie a ja mu vyplatim cest. nahrady, tak oznamovaciu povinnosť nemam, ale musim podat danove priznanie a zaplatit dan? nemáš oznamovaciu povinnosť, ale v januári si povinná ho dať do priznania a zaplatiť daň

Brikina, dúfam, že tomu rozumieš, čiže najlepšie riešenie je ak zamestnanec jazdí na aute tvojho priateľa:-))
Robina
09.01.10,15:48
Pri čítaní všetkých článkov o dani z motorových vozidiel som sa celkom zamotala a nie som si istá pri týchto prípadoch:
1. Platiteľ DPH má auto, ktoré využíva na podnikanie ale nie je majetkom firmy a chce si účtovať len paušálne výdavky. Môže si uplatniť DPH z bločkov PHM a do peňažného denníka to zaúčtuje ako VNZD? A potom si uplatní paušálne DzMV? Podáva DP aj platí DzMV.

2. Občianske združenie - chodia na pracovné cesty /šport.klub/ neplatili DzMV, ani nič neoznámili na DÚ - len si chcú vyúčtovať na základe cestovných príkazov benzín + cestovné. Je to možné, keď športovci chodia na svojich autách?

3. SZČO - má auto v podnikaní - odpisuje ho a chce si uplatniť 80 % z bločkov o nákupe PHM. Musí viesť evidenciu?

Veľmi pekne ďakujem za odpovede. Nemám rada DzMV lebo je toľko možností na pomýlenie sa. Ľuďom sa to ťažko vysvetľuje prečo jeden platí, druhý nie.
Robina
09.01.10,16:42
neporadí mi nikto? ďakujem
brikina
10.01.10,08:46
tomuto poslednemu odstavcu nerozumiem. Mám to chápať tak, že ja ako SZČO, ktorá si vypožičia vozidlo od napríklad kamaráta - FO nepodnikatel - a používam ho /ja osobne/ na účely podnikania, tak mám oznamovaciu povinnost? áno máš oznamovaciu povinnosť a musíš platiť daň

A ak mám zamestnanca, ktorý využije toto vozidlo od mojho kamarata na moje podnikanie a ja dám zamestnancovi cest. náhrady, tak vtedy oznamovaciu povinnost nemam, resp. ani dan neplatim, lebo zamestnanec nie je držitelom vozidla?nemáš oznamovaciu povinnosť a neplatíš

A ak by bol ten kamarát mojim zamestnancom a on pouzije vlastne vozidlo na moje podnikanie a ja mu vyplatim cest. nahrady, tak oznamovaciu povinnosť nemam, ale musim podat danove priznanie a zaplatit dan? nemáš oznamovaciu povinnosť, ale v januári si povinná ho dať do priznania a zaplatiť daň

Brikina, dúfam, že tomu rozumieš, čiže najlepšie riešenie je ak zamestnanec jazdí na aute tvojho priateľa:-))

Ďakujem Truch za potvrdenie toho čo som si myslela. A ešte sa ťa opýtam na jednu vec, ktorú aktuálne riešim:

s.r.o.-čka má dvoch zamestnancov. Jeden z nich využíva svoje osobne mot. vozidlo pre účely tejto s.r.o. Toto vozidlo má tento zamestnanec na leasing, preto v technickom preukaze je vlastník vozidla Leasingová spoločnosť a držiteľ osvedčenia je zamestnanec. Platí s.r.o. za takéto vozidlo daň z motorových vozidiel? (samozrejme alikvotnu čiastku podľa počtu mesiacov, v ktorých sa toto vozidlo pre účely s.r.o. využívalo)

A ešte ma napadla jedna situácia k tejto situácii:
Mám to chápať tak, že ja ako SZČO, ktorá si vypožičia vozidlo od napríklad kamaráta - FO nepodnikatel - a používam ho /ja osobne/ na účely podnikania, tak mám oznamovaciu povinnost? áno máš oznamovaciu povinnosť a musíš platiť daň
otázka: čo ak na účely podnikania využíva SZCO vozidlo, ktorého je držitelom a vlastníkom on sám, ale toto vozidlo nie je zaradene do majetku tejto SZCO. platit dan musí, ale má aj oznamovaciu povinnosť?
brikina
10.01.10,08:48
[QUOTE=Robina;1251197]Pri čítaní všetkých článkov o dani z motorových vozidiel som sa celkom zamotala a nie som si istá pri týchto prípadoch:
1. Platiteľ DPH má auto, ktoré využíva na podnikanie ale nie je majetkom firmy a chce si účtovať len paušálne výdavky. Môže si uplatniť DPH z bločkov PHM a do peňažného denníka to zaúčtuje ako VNZD? A potom si uplatní paušálne DzMV? Podáva DP aj platí DzMV.

k tomuto si myslim, že ak si platca DPH, tak si nemôžeš uplatniť paušálne výdavky. A ak je tetnto platitel SZCO a vyuzíva auto na podnikanie tak DP podáva a aj platí dan
hanelie
11.01.10,07:08
brikina
11.01.10,08:04
toria
11.01.10,08:07
[QUOTE=Robina;1251197]Pri čítaní všetkých článkov o dani z motorových vozidiel som sa celkom zamotala a nie som si istá pri týchto prípadoch:
1. Platiteľ DPH má auto, ktoré využíva na podnikanie ale nie je majetkom firmy a chce si účtovať len paušálne výdavky. Môže si uplatniť DPH z bločkov PHM a do peňažného denníka to zaúčtuje ako VNZD? A potom si uplatní paušálne DzMV? Podáva DP aj platí DzMV.

k tomuto si myslim, že ak si platca DPH, tak si nemôžeš uplatniť paušálne výdavky. A ak je tetnto platitel SZCO a vyuzíva auto na podnikanie tak DP podáva a aj platí dan


Nie je to náhodou tak, že pokiaľ auto nie je v podnikaní, a je firma plátcom DPH tak z bločkov za PHM si DPH uplatňovať nemôže???? Pozor pozrite to, nám to daňový úrad vyhodil, že pokiaľ auto nie je v majetku dph za phm a za údržbu si uplatniť nemôžeme!!!:eek: ale samozrejem, ak si chceš uplatniť náklady ako VODzP tak musíš platiť daň z MV
babi2
11.01.10,10:37
[QUOTE=babi2;1250102]Pozri tu príspevok č.5 http://www.porada.sk/t126836-dan-z-motorovych-vozidiel.html, no pozrela som ja, a naozaj Košice tam majú iba v Sk.

Prešovský kraj má na VUC už v eurách, len Košický nejako mešká. Ale prepočítala som si, tak dúfam že dobre.:---
Už je tu aj košický kraj v €
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/podavanie_danovych_priznani/data/2009/ke_vzn_2009.pdf
Katarina
11.01.10,14:23
Prosím pekne tabuľka predpisov EHK OSN a smerníc EU podaľa kategórií vozidiel a úrovne limitov emisií škodlivýn....... aktualizovaná 5.3.2008 platí aj na rok 2009. Zrejme ano, keď som novšiu nenašla, ale pre prípad sa opýtam.
Ďakujem.
MarcelkaT
11.01.10,15:59
Babi2, ďakujem pekne za tabuľku. Pekný deň.
brucháč
12.01.10,03:14
môžete tú tabulku poslať aj mne "PROSÍM"
ď.k.
truch
12.01.10,06:46
re brikina s.r.o.-čka má dvoch zamestnancov. Jeden z nich využíva svoje osobne mot. vozidlo pre účely tejto s.r.o. Toto vozidlo má tento zamestnanec na leasing, preto v technickom preukaze je vlastník vozidla Leasingová spoločnosť a držiteľ osvedčenia je zamestnanec. Platí s.r.o. za takéto vozidlo daň z motorových vozidiel? (samozrejme alikvotnu čiastku podľa počtu mesiacov, v ktorých sa toto vozidlo pre účely s.r.o. využívalo) Za vozidlo ktorého majiteľom je leasingová spoločnosť sa daň z mot.voz. neplatí, keďže zamestnanec nie je majiteľom vozidla.
A ešte ma napadla jedna situácia k tejto situácii:
Mám to chápať tak, že ja ako SZČO, ktorá si vypožičia vozidlo od napríklad kamaráta - FO nepodnikatel - a používam ho /ja osobne/ na účely podnikania, tak mám oznamovaciu povinnost? áno máš oznamovaciu povinnosť a musíš platiť daň
otázka: čo ak na účely podnikania využíva SZCO vozidlo, ktorého je držitelom a vlastníkom on sám, ale toto vozidlo nie je zaradene do majetku tejto SZCO. platit dan musí, ale má aj oznamovaciu povinnosť? toto neviem, ale myslím si, že nič nepokazí ak oznámi
MarcelkaT
12.01.10,13:01
Ak som dobre čítala: Daň, preddavky na daň z motorových vozidiel ako aj pomerná časť dane sa zaokkrúhľuje na euorocenty NADOL. Tak napr. 3400 Sk : 30,1260 = 112,85932, čiže je to 112,85 alebo 112,86 EUR ?
cloe
12.01.10,13:12
Ak som dobre čítala: Daň, preddavky na daň z motorových vozidiel ako aj pomerná časť dane sa zaokkrúhľuje na euorocenty NADOL. Tak napr. 3400 Sk : 30,1260 = 112,85932, čiže je to 112,85 alebo 112,86 EUR ?

112,85.
SAIVI
12.01.10,13:25
MarcelkaT
12.01.10,14:27
[QUOTE=MarcelkaT;1250300]
Už je tu aj košický kraj v €
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/podavanie_danovych_priznani/data/2009/ke_vzn_2009.pdf


Ale prave tu som našla, že je to zaokruhlené nahor.
Konverzná tabuľka sadzieb dane z mot.vozidiel uvedených vo VZN č.4/2006, a tu je to zaokruhlené nahor. Tak neviem čomu mám veriť.
Program mi vyratál zaokruhlenie nadol, len tá tabuľka má mýli.
babi2
12.01.10,14:40
Ak som dobre čítala: Daň, preddavky na daň z motorových vozidiel ako aj pomerná časť dane sa zaokkrúhľuje na euorocenty NADOL. Tak napr. 3400 Sk : 30,1260 = 112,85932, čiže je to 112,85 alebo 112,86 EUR ?
Otázky a odpovede z DRSR
Otázka:
Ako sa zaokrúhľuje predpokladaná daň a následne z nej vypočítané preddavky na daň na rok 2009 ?
Odpoveď:
Nakoľko zaokrúhľovanie predpokladanej dane nie je ustanovené v zákone o miestnych daniach, pri zaokrúhľovaní predpokladanej dane z motorových vozidiel na rok 2009 daňovník postupuje podľa § 20 ods. 1 vyhlášky MF SR č. 75/2008 Z.z. pravidlá vykazovania, prepočtu a zaokrúhľovania peňažných súm v súvislosti s prechodom na menu euro na účely účtovníctva, daní a colné účely. Ak táto vyhláška alebo osobitný predpis neustanovuje inak, suma do 0,005 eura sa zaokrúhli na najbližší eurocent nadol a suma od 0,005 eura vrátane sa zaokrúhli na najbližší eurocent nahor (matematické zaokrúhľovanie). Podľa § 101 ods. 2 zákona o miestnych daniach sa daň a preddavky na daň z motorových vozidiel zaokrúhľujú na eurocenty nadol.
Napríklad predpokladaná daň na rok 2009 je 54 800 Sk. Uvedená suma sa prepočíta konverzným kurzom 30,1260 na eurá t.j. 1 819,026 eura a zaokrúhli na 1 819,03 eura. Nakoľko predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahla 660 eur a nepresiahla 8 292 eur, daňovník je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň, t.j. 454,757 eura, po zaokrúhlení 454,75 eura.
pivko
12.01.10,14:43
[QUOTE=MarcelkaT;1250300]
Už je tu aj košický kraj v €
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/podavanie_danovych_priznani/data/2009/ke_vzn_2009.pdf
Keď mám osobné auto,ale N1 tak pre mňa platí tá prvá tabuľka?/ podľa hmotnosti automobilu/
Iwett
12.01.10,14:52
Prosíiíím, kde by som našla tabuľku na dan z MV pre žilinský kraj?
babi2
12.01.10,15:01
Prosíiíím, kde by som našla tabuľku na dan z MV pre žilinský kraj?


http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/podavanie_danovych_priznani/data/2009/za_vzn_2009.pdf
MarcelkaT
12.01.10,15:23
[QUOTE=babi2;1252635]
Keď mám osobné auto,ale N1 tak pre mňa platí tá prvá tabuľka?/ podľa hmotnosti automobilu/

Pivko,koľko si platil minulý rok? Ak je to isté auto tak si sumu SK premeň na EURA.
brikina
12.01.10,19:13
re brikina s.r.o.-čka má dvoch zamestnancov. Jeden z nich využíva svoje osobne mot. vozidlo pre účely tejto s.r.o. Toto vozidlo má tento zamestnanec na leasing, preto v technickom preukaze je vlastník vozidla Leasingová spoločnosť a držiteľ osvedčenia je zamestnanec. Platí s.r.o. za takéto vozidlo daň z motorových vozidiel? (samozrejme alikvotnu čiastku podľa počtu mesiacov, v ktorých sa toto vozidlo pre účely s.r.o. využívalo) Za vozidlo ktorého majiteľom je leasingová spoločnosť sa daň z mot.voz. neplatí, keďže zamestnanec nie je majiteľom vozidla.


TRUCH, ale zákon hovorí:

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,

Nespomína majiteľa ani vlastníka... preto som dala tú otázku, lebo sa v tomto prípade neviem jednoznačne rozhodnúť ako postupovať....
brikina
12.01.10,19:14
17. Otázka:

Manželia podnikajú samostatne, ako držiteľ motorového vozidla je v osvedčení zapísaný
manžel. Motorové vozidlo nie je zahrnuté v obchodnom majetku žiadneho z manželov. Ak toto
vozidlo využívajú obidvaja manželia na podnikanie, sú povinní obidvaja oznámiť vznik
daňovej povinnosti daňovému úradu a obidvaja zaplatiť daň z motorových vozidiel ?

Odpoveď:

Jedným z daňovníkov vymedzených v ustanovení § 85 je podľa ods. 1 písm. a) zákona
o miestnych daniach držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla. Aj keď obaja manželia
využívajú vozidlo na podnikanie, je daňovníkom dane z motorových vozidiel ten z manželov,
ktorý je ako držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla. Ak vznikne daňová povinnosť v
priebehu roka, daňovník je povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového
priznania. Vznik daňovej povinnosti je povinný oznámiť do 30 dní odo dňa vzniku daňovej
povinnosti.

PRECO PLATI LEN MANZEL, KED AJ MANZELKA VYUZIVA TOTO VOZIDLO PRE SVOJE PODNIKANIE? JA BY SOM POVEDALA, ZÉ AJ ONA MA OHLASOVACIU POVINNOST A TIEZ POVINNOST ZAPLATIT DAN... PRECO ONA NIE? LEBO JE MANZELKA? ALEBO PRETO, ZE SA ZA TO VOZIDLO UZ JEDNA DAN PLATI? NEROZUMIEM......

posúvam...
pivko
12.01.10,19:22
[QUOTE=pivko;1254161]

Pivko,koľko si platil minulý rok? Ak je to isté auto tak si sumu SK premeň na EURA.
Minulý rok som platil alikvotnú časť , lebo mám new car;)
babi2
12.01.10,19:33
[QUOTE=MarcelkaT;1254201]
Minulý rok som platil alikvotnú časť , lebo mám new car;)
Veď alikvot podeľ počtom mesiacov, za ktoré si DP podával a vynásob 12 a dostaneš ročnú sadzbu;)
psps
12.01.10,21:00
Kedy som mala oznámiť zánik daňovej povinnosti, keď os.auto používané na podnikanie zaradené v majetku bolo havarované? Havária bola 8.9.2009, ale vtedy sme ešte nevedeli, že sa nakoniec neopraví (oprava by bola drahšia ako hodnota auta). Hoci znalec z poisťovne to pri obhliadke povedal, ale nemali sme to na papieri. Doklad od znalca prišiel až v týchto dňoch. Prešvihla som termín na oznámenie alebo nie? Stačí k tomu doklad od znalca?
ďakujem
truch
13.01.10,07:13
Prosíiíím, kde by som našla tabuľku na dan z MV pre žilinský kraj?
Sadzby pre žilinský kraj sú nezmenené, rovnaké ako minulý rok. Ja som vyplnila priznanie na stránke http://www.drsr.sk , pekne ťa to ćez lupu dostane do platných sadzieb:)
truch
13.01.10,07:16
TRUCH, ale zákon hovorí:

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,

Nespomína majiteľa ani vlastníka... preto som dala tú otázku, lebo sa v tomto prípade neviem jednoznačne rozhodnúť ako postupovať....
Myslím si, že držiteľ vozidla je majiteľ, alebo vlastník vozidla a z toho vychádzam, možno nemám prevdu, ale chcela som ti len pomôcť:(
psps
13.01.10,07:25
Kedy som mala oznámiť zánik daňovej povinnosti, keď os.auto používané na podnikanie zaradené v majetku bolo havarované? Havária bola 8.9.2009, ale vtedy sme ešte nevedeli, že sa nakoniec neopraví (oprava by bola drahšia ako hodnota auta). Hoci znalec z poisťovne to pri obhliadke povedal, ale nemali sme to na papieri. Doklad od znalca prišiel až v týchto dňoch. Prešvihla som termín na oznámenie alebo nie? Stačí k tomu doklad od znalca?
ďakujem
prosím
slezka456
13.01.10,09:58
Prajem pekný den všetkým poraďakom! Hladám všade, ale nikde som to nenašla Aká je daň za prívesný vozík v TP mám napísané ( príves nákladný ). A tiež ak mám vozidlo kategorie N1 a v TP druh ( nákladné vozidlo ) ide Peugeot Partner zaradím ho podľa hmostnosti alebo objemu motora ? Za všetky odpovede ĎAKUJEM.
psps
13.01.10,12:57
prosím
nikto neporadí? prosím!!!!!!!!!
azla
13.01.10,13:04
Kedy som mala oznámiť zánik daňovej povinnosti, keď os.auto používané na podnikanie zaradené v majetku bolo havarované? Havária bola 8.9.2009, ale vtedy sme ešte nevedeli, že sa nakoniec neopraví (oprava by bola drahšia ako hodnota auta). Hoci znalec z poisťovne to pri obhliadke povedal, ale nemali sme to na papieri. Doklad od znalca prišiel až v týchto dňoch. Prešvihla som termín na oznámenie alebo nie? Stačí k tomu doklad od znalca?
ďakujem

Dňom havárie ste prestali auto používať. Mohli ste ho odhlásiť.
Ak ste tak neurobili, je potrebné to urobiť teraz.
Skúste ísť za spravcom, vysvetlite situácia a možno sa so správcom dane dohodnete na "vhodnom dátume oznámenia".:)
azla
13.01.10,13:11
Prajem pekný den všetkým poraďakom! Hladám všade, ale nikde som to nenašla Aká je daň za prívesný vozík v TP mám napísané ( príves nákladný ). A tiež ak mám vozidlo kategorie N1 a v TP druh ( nákladné vozidlo ) ide Peugeot Partner zaradím ho podľa hmostnosti alebo objemu motora ? Za všetky odpovede ĎAKUJEM.

vozík
http://www.porada.sk/t127248-maly-privesny-vozik-dan-z-vozidiel.html

N1
Zaradíš podľa hmotnosti v tónach. (je to N).
pivko
13.01.10,13:17
[QUOTE=pivko;1254456]
Veď alikvot podeľ počtom mesiacov, za ktoré si DP podával a vynásob 12 a dostaneš ročnú sadzbu;)
,, Ďakujem za radu,,:mee: papiere mám u ekonómky a tá si niekde lyžuje. Tak že neviem koľko som platil;) Tak že N1 sa platí podľa hmotnosti a M1 podľa objemu motora. Tak?
Manual
13.01.10,16:34
Prikladám VZN Trnavský kraj z 28.8.2009 stanovenie dane z MV
Anik
13.01.10,19:13
dobrý večer
konštantný symbol k dani z motorových vozidiel je 1148 ?
Anika
andrea palcova
13.01.10,19:20
Konštantný symbol je 1744.
Anik
13.01.10,19:56
ja som bola tiež o tom presvedčená, že by to malo byť tak, ale dnes na DÚ mi povedali že je to 1148 - na šeku, neviem či pri prevode je to tých 1744 - odôvodnenie -vraj to niesú peniaze Dú, ale mesta
Anika
andrea palcova
13.01.10,20:05
to je pre mňa nová informácia. na www.drsr.sk majú uvedený konštantný symbol 1744.
babi2
13.01.10,20:16
ja som bola tiež o tom presvedčená, že by to malo byť tak, ale dnes na DÚ mi povedali že je to 1148 - na šeku, neviem či pri prevode je to tých 1744 - odôvodnenie -vraj to niesú peniaze Dú, ale mesta
Anika
Toto je usmernenie z DRSR a mne z toho vychádza, že preddavky na daň z MV sa platia pod KS 1144 a platba dane, ktorá je na základe DP k dani z MV na KS 1744

• Zaplatenie dane z podaného daňového priznania k dani z motorových vozidiel.
V prípade, ak daňovníkovi na základe podaného daňového priznania k dani z motorových vozidiel vznikne povinnosť zaplatiť daň, túto daň je potrebné uhradiť na číslo účtu :
• daň z motorových vozidiel - ( miestne príslušnému správcovi dane).
Platbu daňovník označí konštantným symbolom 1744.

• Platenie preddavkov na daň z motorových vozidiel
Upozorňujeme platiteľov dane z motorových vozidiel, že preddavky na daň v zmysle §91 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov je potrebné platiť na účet miestne príslušného správcu dane pre daň z motorových vozidiel a platbu označiť konštantným symbolom 1144.
Anik
13.01.10,20:16
Andrejka ďakujem za tvoju reakciu , ale včera mi jedna kolegyňa povedala KS 1148 ja som tvrdila , že 1744 a tak som sa dnes
vybrala na náš DÚ a na podateľni mi dali šeky a keď som sa opýtala na KS tak mi to takto zdôvodnili v prísp. č. 71 vraj je to jedno hlavne nech tam bude začiatok 11
Anika
babi2
13.01.10,20:27
Ešte som našla : Najpoužívanejšie konštantné symboly v platobnom styku (KS)
1144 - Bežná záloha dane
1144 - Platba bežná, preddavok na daň
1148 - Bežná záloha dane
1748 - Vyúčtovanie dane za posledné zdaňovacie obdobie (DPFO, DPPO)
Anik
13.01.10,20:36
Babi2
vrelá vďaka plne s tebou súhlasím len sa rozhodujem čo tam do KS napíšem kolegyňa to takto posielala aj min. rok s tým 1148
ja osobne by som sa priklonila k 1744
Anika
rennka
14.01.10,10:34
Prosim Vas, ako mam v DP z mot. vozidiel zaokruhlit dan/ riadok 18/, ak mi vysla 136,75 a 856,73 Eur? Dakujem
vgabka
14.01.10,10:36
Otázky a odpovede z DRSR
Otázka:
Ako sa zaokrúhľuje predpokladaná daň a následne z nej vypočítané preddavky na daň na rok 2009 ?
Odpoveď:
Nakoľko zaokrúhľovanie predpokladanej dane nie je ustanovené v zákone o miestnych daniach, pri zaokrúhľovaní predpokladanej dane z motorových vozidiel na rok 2009 daňovník postupuje podľa § 20 ods. 1 vyhlášky MF SR č. 75/2008 Z.z. pravidlá vykazovania, prepočtu a zaokrúhľovania peňažných súm v súvislosti s prechodom na menu euro na účely účtovníctva, daní a colné účely. Ak táto vyhláška alebo osobitný predpis neustanovuje inak, suma do 0,005 eura sa zaokrúhli na najbližší eurocent nadol a suma od 0,005 eura vrátane sa zaokrúhli na najbližší eurocent nahor (matematické zaokrúhľovanie). Podľa § 101 ods. 2 zákona o miestnych daniach sa daň a preddavky na daň z motorových vozidiel zaokrúhľujú na eurocenty nadol.
Napríklad predpokladaná daň na rok 2009 je 54 800 Sk. Uvedená suma sa prepočíta konverzným kurzom 30,1260 na eurá t.j. 1 819,026 eura a zaokrúhli na 1 819,03 eura. Nakoľko predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahla 660 eur a nepresiahla 8 292 eur, daňovník je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň, t.j. 454,757 eura, po zaokrúhlení 454,75 eura.

Asi nerozumiem, ale 1 819,026 pokial mam zaokruhlit na eurocenty nadol, tak to je 1 819,02. Či nie? Na stránke www.drsr.sk je uvedená príloha prepočtu na € pre Prešovský kraj a je tam uvedený prepočet pre 3900 Sk na 129,45 € (čo je podľa mňa správne), ale pokiaľ budete vypisovať daňové priznanie na webovej stranke daňoveho riaditeľstva, tak pre daň vám ponúkne tabuľka sumu 129,46 €. Tak tomu nerozumiem. Asi nevieme zaokrúhľovať ...
Marta 257
14.01.10,10:39
Zdravím všetkých poraďákov a prajem v novom roku: Veľa zdravia, pohody, žiadne nehody a všetky života výhody!
Prosím o pomoc - radu. Platí nezisková organizácia (občianske združenie)daň z motor. vozidla a podáva DP, keď robí projekty z príspevkov samosprávneho kraja na sociálno-právnu ochranu detí? Používa pri týchto akciách len autá svojich členov a súkromné vozidlá? No cestovné náhrady boli vyplatené.
Moja úvaha /podnikanie to nie je - nie je to sústavná činnosť, niektorý členovia sú živnostníci a platia si DzMV, a sú to verejné financie/ tak mi to vychádza, že by OZ nemalo ani podávať DP ani platiť...?:confused:

Ďakujem.
babi2
14.01.10,10:48
Asi nerozumiem, ale 1 819,026 pokial mam zaokruhlit na eurocenty nadol, tak to je 1 819,02. Či nie? Na stránke www.drsr.sk je uvedená príloha prepočtu na € pre Prešovský kraj a je tam uvedený prepočet pre 3900 Sk na 129,45 € (čo je podľa mňa správne), ale pokiaľ budete vypisovať daňové priznanie na webovej stranke daňoveho riaditeľstva, tak pre daň vám ponúkne tabuľka sumu 129,46 €. Tak tomu nerozumiem. Asi nevieme zaokrúhľovať ...
Daň a preddavky na daň z motorových vozidiel sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Predpokladaná daň sa zaokrúhľuje matematicky do 0,005 nadol a od 0,005 nahor. Ten uvedený príklad/ 1 819,026 eura sa zaokrúhli na 1 819,03 eura/ bol o predpokladanej dani.
Evanka
14.01.10,10:59
Daň a preddavky na daň z motorových vozidiel sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Predpokladaná daň sa zaokrúhľuje matematicky do 0,005 nadol a od 0,005 nahor. Ten uvedený príklad/ 1 819,026 eura sa zaokrúhli na 1 819,03 eura/ bol o predpokladanej dani.
Zaokrúhľovanie nadol, nie je zaokrúhľovanie matematicky. Na eurocenty nadol, znamená vlastne na dve desatinné miesta, zjednodušene povedané: ostatné miesta akoby sa neuvažovali.

1819,026 € zaokrúhlené na eurocenty nadol je 1819,02 €.
jana007
14.01.10,11:19
Ak sme vyplácali cestovné náhrady zamestnancovi, bolo potrebné ho nahlásiť na Dú alebo stačí teraz podať DP?
rennka
14.01.10,11:33
Dakujem za prispevky o zaokruhlovani, no vyskytol sa mi este jeden problem-sadzba dane. Na stranke drsr.sk som si nasla sadzby dane podla prisl. DU v troch kategoriach. Myslim NMV s 2 napravami, rozdelenie podla Euro 3,4,5 a ostatne vozidla. Nase auto patri do kategorie E3 s danou 856,73. Pri vyplnani DP cez int. stranku DU mi v riadku 08-Rocna dan vyhodilo len kategoriu ostatne vozidla s danou 899,55. Tak ktoru mam teraz akceptovat? Obe su zo totiz z tej istej stranky DU...
MarcelkaT
14.01.10,14:25
Vlastník vozidla: lízingová spoločnosť, držiteľ osvedčenia som napr. ja ako SZČO.. Mám alebo nemám podať Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel? Ja si myslím, že nie lebo vlastníkom vozidla je lízingovka nie ja. Alebo sa mylím? Prosím o odpoveď. Ďakujem pekne.
Evanka
14.01.10,14:41
Vlastník vozidla: lízingová spoločnosť, držiteľ osvedčenia som napr. ja. Mám alebo nemám podať Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel? Ja si myslím, že nie lebo vlastníkom vozidla je lízingovka nie ja. Alebo sa mylím? Ďakujem za odpoveď.
Prosím o odpoveď.
Ak sa jedná o vozidlo, ktoré sa využíva na podnikanie, a nájomca nie je držiteľom vozidla (držiteľom je leasingová spoločnosť), nájomca je daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach.
Evanka
14.01.10,14:43
Dakujem za prispevky o zaokruhlovani, no vyskytol sa mi este jeden problem-sadzba dane. Na stranke drsr.sk som si nasla sadzby dane podla prisl. DU v troch kategoriach. Myslim NMV s 2 napravami, rozdelenie podla Euro 3,4,5 a ostatne vozidla. Nase auto patri do kategorie E3 s danou 856,73. Pri vyplnani DP cez int. stranku DU mi v riadku 08-Rocna dan vyhodilo len kategoriu ostatne vozidla s danou 899,55. Tak ktoru mam teraz akceptovat? Obe su zo totiz z tej istej stranky DU...
Zníženú sadzbu vypisuješ v riadku 9.
Evanka
14.01.10,14:48
Ak sme vyplácali cestovné náhrady zamestnancovi, bolo potrebné ho nahlásiť na Dú alebo stačí teraz podať DP?

Pri vyplácaní cestovných náhrad zamestnancom, nie je potrebné oznamovať vznik daňovej povinnosti.

Viď § 90 ods 2 - citujem:
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
MarcelkaT
14.01.10,14:49
Evanka, ďakujem pekne za odpoveď. Prajem príjemný zvyšok dňa.
Evanka
14.01.10,15:12
Babi2
vrelá vďaka plne s tebou súhlasím len sa rozhodujem čo tam do KS napíšem kolegyňa to takto posielala aj min. rok s tým 1148
ja osobne by som sa priklonila k 1744
Anika

KS pri platbe prevodom
preddavky 1144
platba dane 1744

pri platbe poštovou poukážkou
preddavky 1148
platba dane 1748

niektore DU uvadzali pri platbe poštovou poukážkou KS 1149, ale vraj program im ani na konci 9 nevezme, teda preto 1148.

V princípe je ale jdôležité, aby vedel DU správne platbu priradiť, v tom prípade KS nie je až taký dôležitý, preto je vhodné doplniť správu pre prijímateľa.
Ak si však vezmete poukážku z DU, je tam všetko uvedené.
V každom prípade je však potrebné použiť pri hotovostnej platbe poštou poukážku typu U, (platbu sa posiela na účet DU, nie na jeho adresu).
babi2
14.01.10,19:06
Zaokrúhľovanie nadol, nie je zaokrúhľovanie matematicky. Na eurocenty nadol, znamená vlastne na dve desatinné miesta, zjednodušene povedané: ostatné miesta akoby sa neuvažovali.

1819,026 € zaokrúhlené na eurocenty nadol je 1819,02 €.

Tu treba podať námietku na DRSR, ja som len skopírovala pokyn z DRSR, ktorý hovorí, že daň a preddavky na daň z motorových vozidiel sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol a predpokladaná daň sa zaokrúhľuje matematicky do 0,005 nadol a od 0,005 nahor. Viď odpoveď na otázku na str.2
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/otod2009.pdf
babi2
14.01.10,19:43
Zaokrúhľovanie nadol, nie je zaokrúhľovanie matematicky. Na eurocenty nadol, znamená vlastne na dve desatinné miesta, zjednodušene povedané: ostatné miesta akoby sa neuvažovali.

1819,026 € zaokrúhlené na eurocenty nadol je 1819,02 €.

Pôvodca textu príspevku: babi2 Pozri príspevok
Daň a preddavky na daň z motorových vozidiel sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Predpokladaná daň sa zaokrúhľuje matematicky do 0,005 nadol a od 0,005 nahor. Ten uvedený príklad/ 1 819,026 eura sa zaokrúhli na 1 819,03 eura/ bol o predpokladanej dani.
Ja som tu písala o dvoch rôznych veciach, o zaokrúhľovaní preddavkov a dane z MV a o zaokrúhľovaní predpokladanej dane z MV.
date
14.01.10,22:27
ratam dan pre naves a tahac
naves - riadok 32 z TP - 18 t
naves - riadok 32 - 36 t, na napravu 8x8x8
na tahac pouzijem sadzbu od 14-16t
a na naves sadzbu od 19-21 t - tlmocim nazor DU
Preco? lebo logicky hmotnost jazdnej supravy nesmie presiahnut 40 t a videl uz niekto aby ten chudak naves jazdil sam. on bude vzdy v suprave
brucháč
15.01.10,02:40
keď máš N tak platí tabulka kde sa daň odvodzuje od celkovej hmotnosti a počtu náprav(pozri si TP,možno si môžeš znížiť sadzbu dane-E3,E4,E5)
patriciak
15.01.10,07:32
Dobrý deň, poprosila by som o radu. SZČO trvalý pobyt Nové Zámky si prernajíma automobil od nepodnikateľa žijúceho v Košiciach kde je aj motorové vozidlo zaevidované. Daň z motorových vozidiel platí SZČO, zaregistruje sa v NZ? Podá DzMV v NZ so sadzbou Nitrianského kraja?
Marta 257
15.01.10,10:18
Podľa daňového úradu je daňovník § 85 odst.1 c) a DP podáva a platí Košiciam - podľa ich sadzieb. Pozri 1. príspevok od andrea palcová alebo to tiež nájdeš na stránke drsr.sk
patriciak
15.01.10,16:06
Ďakujem za odpoveď. Je chyba keď som oznámenie o používaní súkromného vozidla dala na DU Nové Zámky?
Marta 257
15.01.10,17:10
Asi to chyba je. Radšej si tam zavolaj - alebo choď, aby to nebolo aj sankcionované - ja by som to napravila.
Zdenka175
16.01.10,09:04
Auto je v majetku firmy a nepoužíva sa netreba prihlásiť na DU však? Len pri používaní prihlásiť.
brikina
16.01.10,09:53
Myslím si, že držiteľ vozidla je majiteľ, alebo vlastník vozidla a z toho vychádzam, možno nemám prevdu, ale chcela som ti len pomôcť:(

Truch, ja som ti vdacna, ze mi chces pomoct, ja len nad tym vsetkym nahlas premyslam. V technickom preukaze mas totizto kolonku, kde je napisany vlastnik a kolonku, kde je napisany drzitel. A kedze zakon hovori o drzitelovi, tak som ostala v pomykove, ci ma alebo nema povinnost podat dan. priznanie. Na DU mi povedali, nech sa k tomu vyjadri pravnik - to bola za pomoc....
babi2
16.01.10,09:59
Auto je v majetku firmy a nepoužíva sa netreba prihlásiť na DU však? Len pri používaní prihlásiť.
Zákon o dani z MV
§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.

§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
pivko
16.01.10,12:53
Daňové priznanie ZMV sa podáva každý rok?Ak som podal DP v roku 2009 nestačí teraz len zaplatiť daň?
truch
16.01.10,13:11
Daňové priznanie ZMV sa podáva každý rok?Ak som podal DP v roku 2009 nestačí teraz len zaplatiť daň?

V roku 2010 sa podáva DP za rok 2009!!
truch
16.01.10,13:13
Truch, ja som ti vdacna, ze mi chces pomoct, ja len nad tym vsetkym nahlas premyslam. V technickom preukaze mas totizto kolonku, kde je napisany vlastnik a kolonku, kde je napisany drzitel. A kedze zakon hovori o drzitelovi, tak som ostala v pomykove, ci ma alebo nema povinnost podat dan. priznanie. Na DU mi povedali, nech sa k tomu vyjadri pravnik - to bola za pomoc....
To máš pravdu, ak je auto na leasing, majiteľ je leasing. spoločnosť a držiteľ je ten čo ten leasing platí
Ingrid Ondruskova
16.01.10,13:23
Zaplatiť a podať DP je povinnosť do 30.1.2010?
pivko
16.01.10,13:24
V roku 2010 sa podáva DP za rok 2009!!
Ale ak sa nič nezmenilo?nepribudlo mi vo firme žiadne auto. Kamarát tvrdí že stačí zaplatiť daň.
babi2
16.01.10,13:32
Ale ak sa nič nezmenilo?nepribudlo mi vo firme žiadne auto. Kamarát tvrdí že stačí zaplatiť daň.
To tak bolo v minulosti, teraz po novom nastala zmena. Opäť bolo zavedené každoročné podávanie daňového priznania bez výnimky. Musia ho podávať opakovane každý rok všetci daňovníci, ktorí používali predchádzajúci rok vo firme osobné či nákladné vozidlo na podnikanie. A to bez rozdielu, či u nich nastali alebo nenastali zmeny, ktoré by ovplyvnili výšku dane. Prechádza sa na systém dodatočného zúčtovania.
andrea palcova
16.01.10,13:37
Zaplatiť a podať DP je povinnosť do 30.1.2010?

Keďže 31.1. je nedeľa, tak tento rok je potrebné to stihnúť do 1.2.
Ingrid Ondruskova
16.01.10,13:41
Keďže 31.1. je nedeľa, tak tento rok je potrebné to stihnúť do 1.2.
Veľmi pekne ďakujem, chytila ma panika...lebo som mala dojem, že termín je do 20.1.2010 a v tejto chvíli nefunguje portál DRSR.SK
evina
16.01.10,13:41
Ale ak sa nič nezmenilo?nepribudlo mi vo firme žiadne auto. Kamarát tvrdí že stačí zaplatiť daň.

Toto platilo do novely zákona o miestnych daniach a poplatkoch k 1. decembru 2007. Touto novelou sa opätovne zaviedla povinnosť podať DP každoročne bez výnimky, bez ohľadu na to, či nastali alebo nenastali zmeny. Teda všetci, ktorí používali v roku 2009 osobné či nákladné auto k podnikaniu podávajú DP do 31.01.2010


§ 90

Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť
1/ Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

Už medzitým je odpoveď, tak ponechám aspoň kvôli zneniu paragrafu :)
brikina
18.01.10,08:43
11. Otázka:

Zamestnávateľ vyslal zamestnanca na pracovnú cestu vozidlom, ktoré je vo vlastníctve jeho
brata, ktorý je podnikateľ. Musí zamestnávateľ zaplatiť za toto motorové vozidlo daň ?

Odpoveď:

Ak podnikateľ (SZČO) vozidlo, ktorého je držiteľom, bude používať na podnikanie v celom
zdaňovacom období, ako daňovník dane z motorových vozidiel bude povinný podať daňové
priznanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel, aj keď v priebehu zdaňovacieho obdobia bude
vozidlo okrem jeho držiteľa využívať na služobné cesty pre zamestnávateľa aj iná osoba. Na
zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových vozidiel sa vzhľadom na jeden predmet
dane nebude vzťahovať povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň, nakoľko daňové
povinnosti za toto motorové vozidlo si bude musieť splniť SZČO ako daňovník dane z
motorových vozidiel.
Podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach daňovníkom dane z motorových
vozidiel je zamestnávateľ vtedy, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie
vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.

zadanie je jasne, i odpoved je jasna. Ja mám však zamestnanca, ktorý je aj SZČO. Ja ako zamestnávateľ som ho vyslala na služobnú cestu (za čo mal vyplatené cest. náhrady), pričom použil vozidlo zaradene do majetku SZČO a bude zaň platená aj daň z MV. Dobre tomu rozumiem, že ja ako zamestnávateľ nemusím platiť daň z MV za toto vozidlo?
adabirk
18.01.10,09:03
- Prešovský samosprávny kraj - nové sadzby dane z motorových vozidiel - prepočet platný od 13.01.2010

http://www.po-kraj.sk/sk/samosprava/legislativa-a-organy/vseobecne-zavazne-nariadenia/

- bez komentára -
Jana_clenka
18.01.10,11:17
Ja mám však zamestnanca, ktorý je aj SZČO. Ja ako zamestnávateľ som ho vyslala na služobnú cestu (za čo mal vyplatené cest. náhrady), pričom použil vozidlo zaradene do majetku SZČO a bude zaň platená aj daň z MV. Dobre tomu rozumiem, že ja ako zamestnávateľ nemusím platiť daň z MV za toto vozidlo?

V Poradcovi som našla podobnú otázku. Z odpovede mi tiež vyplýva, že zamestnávateľ už za takéto vozidlo daň neplatí. Takže súhlasím s Tebou.

URČENIE DAŇOVNÍKA NA ZAPLATENIE DANE Z MOTOROVÝCH VOZIDIEL
Manželia vlastnia jedno vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná manželka, ktorá podniká ako SZČO, toto vozidlo využíva aj manžel ako zamestnanec na služobné cesty.
Kto v tomto prípade zaplatí daň z motorových vozidiel?
Daňovníkom dane z motorových vozidiel je FO, ktorá je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla podľa § 85 ods. 1 písm. a) zákona. V tomto prípade platí, že za predmetné vozidlo platí daň z motorových vozidiel manželka.
Jana_clenka
18.01.10,11:44
A toto je ešte lepší príklad (zdroj www.drsr.sk (http://www.drsr.sk))

14. Otázka:

Fyzická osoba (SZČO) používa svoje osobné motorové vozidlo na podnikanie a zároveň aj
ako konateľ spoločnosti na služobné cesty. Kto má povinnosť platiť daň z motorových
vozidiel?

Odpoveď:

Daňovníkom dane z motorových vozidiel za zdaňovacie obdobie roku 2009 je podľa § 85 ods.
1 písm. a) zákona o miestnych daniach držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla, ktorý
vozidlo spĺňajúce podmienku predmetu dane (§ 84 ods.1) používa na podnikanie.
Podľa § 85 ods. 2 písm. a) citovaného zákona daňovníkom dane z motorových vozidiel je tiež
zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch
ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
Ak fyzická osoba (SZČO) vozidlo, ktorého je držiteľom používala na podnikanie v celom
zdaňovacom období roku 2009, tzn., že v priebehu roku 2009 nepodala oznámenie o zániku
daňovej povinnosti, ako daňovník dane z motorových vozidiel bude SZČO za predmetné
vozidlo povinná podať daňové priznanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel a to v lehote do
1. februára 2010.
Aj keď v priebehu zdaňovacieho obdobia roku 2009 SZČO vozidlo okrem podnikania
používala aj na služobné cesty ako konateľ pre zamestnávateľa (zamestnávateľ vyplácal
konateľovi cestovné náhrady), na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových sa
vzhľadom na jeden predmet dane nevzťahuje povinnosť podať daňové priznanie, ani zaplatiť
daň z motorových vozidiel, nakoľko daňové povinnosti za motorové vozidlo si bude musieť
splniť SZČO ako daňovník dane z motorových vozidiel.
propo
18.01.10,11:52
ak vypĺňaš tlačivo cez internet, je tam pri sadzbe dane rozklik na tabuľku podľa krajov

necital som vsetky prispevky ale na drsr je to tlacivo co ti umozni vpisat pri kategorii automobilu M aj pocet naprav a celkovu hmotnost, a pritom sa udajne udavaju az pre uzitkove vozidla :(, tak nerozumiem......

Ja som teda tieto udaje pre M vozidlo neudaval.
31Jankal
18.01.10,12:21
Poprosím Vás na aký účet sa posielajú úhrady za dan, aký VS dať? Dakujem
hafnium
18.01.10,12:54
Co ked som sa zabudol prihlasit, ze pouzivam auto? Mam teraz podat Danove priznanie? Ci co???
evina
18.01.10,12:57
Poprosím Vás na aký účet sa posielajú úhrady za dan, aký VS dať? Dakujem

Na stránke www.drsr.sk si klikni na účty štítnych príjmov vpravo v modrom rámčeku a tam si vyhľadaj podľa Tvojho DÚ.... VS je Tvoje DIČ
evina
18.01.10,12:58
Co ked som sa zabudol prihlasit, ze pouzivam auto? Mam teraz podat Danove priznanie? Ci co???

Daňové priznanie musíš podať do 31.01.2010 určite. Za nepodané Oznámenie Ťa pravdepodobne pozdravia pokutou 66 aj nejaké drobné Eur.
mrki
18.01.10,13:49
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať takú skôr praktickú stránku vypĺňania priznania (v iných diskusiách som to neobjavil) - v prípade že áut k DzMV je väčší počet (viac ako 200), je nutné vypisovať ich v časti III. daň. priznania všetky jedno po druhom, nie je prípustné ako prílohu dodať zoznam spolu so všetkými uvedenými dátami ktoré sa vpisujú do priznania spolu s celkovou kalkuláciou dane? Ďakujem. Marek.
Levizub
18.01.10,14:30
Ahojte. Vedeli by ste mi poradit? Nasa firma kupila stare auto este v roku 2008. V novembri 2009 sa pokazilo a zatial sme do jeho opravy neinvestovali. Takze v decembri sa nepouzivalo. Je mozne, zeby sme nemuseli nan zaplatit dan za mesiac december?

A podobna otazka, v roku 2008 sme kupili nakladne vozidlo ako tovar. Chceli sme ho predat, ale akosi z obchodu zislo, nam zostalo toto auto na sklade a az v juni sme prisli na to, ze firma, ktora nam ho predala ho na nas prepisala, a vybavil sa technicky preukaz, v ktorom sme jeho drzitelom od februara 2009. Tak sme toto auto zacali vyuzivat i na podnikanie, ale az od juna 2009. Lamem si hlavu, odkedy mam platit cestnu dan... Hmmm?
Ejo
18.01.10,14:51
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, ak si živnostník teraz r. 2010 kúpil auto na leasing, bude ho používať na podnikanie, stačí ak nahlási do 30 dní, a musí hneď platiť daň, alebo až v januri 2011 za rok 2010, kedy ho začal používať na podnikanie?
hanelie
18.01.10,15:02
daň zaplatí až v roku 2011 / do 31.1
azla
18.01.10,18:09
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať takú skôr praktickú stránku vypĺňania priznania (v iných diskusiách som to neobjavil) - v prípade že áut k DzMV je väčší počet (viac ako 200), je nutné vypisovať ich v časti III. daň. priznania všetky jedno po druhom, nie je prípustné ako prílohu dodať zoznam spolu so všetkými uvedenými dátami ktoré sa vpisujú do priznania spolu s celkovou kalkuláciou dane? Ďakujem. Marek.

Podľa môjho názoru asi nie, je predpísaná forma podávania daňového priznania; podanie na neprislušnom tlačive (aj časť III ) by sa mohlo považovať za nepodanie.
Na druhej strane dodržanie vzoru III. strany je dôležité ( myslím si ) aj z dôvodu spracovania dát.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/tlaciva1209.pdf
azla
18.01.10,18:19
Ahojte. Vedeli by ste mi poradit? Nasa firma kupila stare auto este v roku 2008. V novembri 2009 sa pokazilo a zatial sme do jeho opravy neinvestovali. Takze v decembri sa nepouzivalo. Je mozne, zeby sme nemuseli nan zaplatit dan za mesiac december?


Ak sa auto už v decembri nepoužívalo, bolo potrebné podať Oznámenie o ukončení používania do 30 dní.

Ak sa tak nestalo, máte dve možnosti:
- ak podáte oznámenie dodatočne, môžete dostať pokutu z neskoré oznámenie (a daň za december neplatíte)
- ak podáte oznámenie až teraz ,že ste prestali auto používať niekedy v decembi (nebudete riskovať pokutu ), daň za december zaplatíte, avšak auto už nebude predmetom dane v januári 2010.



A podobna otazka, v roku 2008 sme kupili nakladne vozidlo ako tovar. Chceli sme ho predat, ale akosi z obchodu zislo, nam zostalo toto auto na sklade a az v juni sme prisli na to, ze firma, ktora nam ho predala ho na nas prepisala, a vybavil sa technicky preukaz, v ktorom sme jeho drzitelom od februara 2009. Tak sme toto auto zacali vyuzivat i na podnikanie, ale az od juna 2009. Lamem si hlavu, odkedy mam platit cestnu dan... Hmmm?

Ak ste auto začali používať na podnikanie v júni, tak ste boli povinní poslať oznámenie o začatí používania . Auto sa stáva predmetom dane od júna a za toto obdobie je povinnosť zaplatiť daň.
mrki
19.01.10,07:30
Ďakujem za odpoveď, po dlhšom čase som sa na daňový úrad dovolal a je to skutočne tak, treba to vyplniť, hlavne kvôli tomu že to potom scanujú. Tak to idem klepať, ešte že sa to dá na robiť s prestávkami na internete a uložiť si to. Pekný deň všetkým.
Levizub
19.01.10,07:40
Dakujem za radu. To som teda rada, ze je teda i takato moznost. Lebo zatial som o tom nikde necitala. Mozno to auto dame este opravit a potom ho opat prihlasim pre dan, a mozno nie a necham ho teda odhlasene. Pekny den prajem :)
ivkň
19.01.10,10:40
Dobrý deň,

mám dve otázky ohľadne dane z motorových vozidiel za rok 2009.

1. kam podávať daňové priznanie, ak OA, ktorý bol DO 17.6.2009 registrovaný na DU v ZA (ŠPZ ZA...) a OD 17.6.2009 bol novo registrovaný v inom meste (zmena ŠPZ CA...). Ten 6 mesiac mám celý započítať do ZA alebo do CA??

2. v roku 2007 firma kúpila auto na Leasing, keď dnes (r.2010) pozerám technický preukaz, tak vlastníkom automobilu je Leasingová spoločnosť. Rok 2007 a 2008 bolo však toto auto uvádzané do ZD z Motor. vozidiel za oba roky. Je nutné aby som podávala za tieto dva roky opravné DP a následne žiadať preplatok späť? alebo ako som pozerala zákon tak ja MOŽEM podať OPRAVNÉ DP za rok 2008. Ak aj podám opravné za 2008 ako to potom naúčtujem, v ktorom roku??????

Ďakujem za rady.
mária68
19.01.10,11:02
Poradaci, ako vyplnim r.52 predpokladana dan k 1.januaru nasledujuceho zdan.obd., ked tieto sadzby este nikde nezverejnili? Alebo sa mylim?
azla
19.01.10,12:17
2.
v roku 2007 firma kúpila auto na Leasing, keď dnes (r.2010) pozerám technický preukaz, tak vlastníkom automobilu je Leasingová spoločnosť. Rok 2007 a 2008 bolo však toto auto uvádzané do ZD z Motor. vozidiel za oba roky. Je nutné aby som podávala za tieto dva roky opravné DP a následne žiadať preplatok späť? alebo ako som pozerala zákon tak ja MOŽEM podať OPRAVNÉ DP za rok 2008. Ak aj podám opravné za 2008 ako to potom naúčtujem, v ktorom roku??????

Ďakujem za rady.

Čítala som dvakrát, ale nerozumiem otázke.
Čo riešiš v r. 2007 a čo v r. 2008 ?
Prečo chceš podavať opravné DP za r.2008 ?




1.
kam podávať daňové priznanie, ak OA, ktorý bol DO 17.6.2009 registrovaný na DU v ZA (ŠPZ ZA...) a OD 17.6.2009 bol novo registrovaný v inom meste (zmena ŠPZ CA...). Ten 6 mesiac mám celý započítať do ZA alebo do CA?? Ďakujem za rady.

Ak sa nemenilo sídlo, iba miesto evidencie vozidla, tak príslušný je daňový úrad , ktorý sa nachádza v mieste evidencie vozidla k 31.12 predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia (predchádzajúcim zdaňovacím obdobím je rok, ktorý tesne predchádza roku, za ktoré sa daňové priznanie podáva).

V prílohe si nájdeš rôzne príklady (myslím, že si nájdeš tam aj svoju situáciu)
ivkň
19.01.10,12:57
Ako čítam tak teda to ostane v ZA, a DP podávam do ZA za cely rok 2009, len mi robia starosť tie dátumy odhlášky a prihlášky, načo sa tam potom dávajú?


"5. Určenie miestnej príslušnosti pri zmene miesta evidencie vozidla v priebehu
zdaňovacieho obdobia

Podľa § 99 ods. 6 zákona č. 582/2004 Z. z. na zmenu miestnej príslušnosti
v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada. Za zmenu miesta evidencie vozidla
v priebehu zdaňovacieho obdobia na ktorú sa neprihliada sa považuje iba taká zmena
evidencie vozidla, ak súčasne so zmenou evidenčného čísla nedošlo aj k zmene osoby
daňovníka.
To znamená, že ak došlo k zmene miesta evidencie vozidla, ktoré je predmetom dane
z motorových vozidiel v priebehu zdaňovacieho obdobia bez toho, aby súčasne došlo aj
k zmene osoby daňovníka, neovplyvní to miestnu príslušnosť správcu dane.
Príklad č.10

Vozidlo daňovníka k 31. decembru 2008 je evidované na dopravnom inšpektoráte v Trnave.
V priebehu zdaňovacieho obdobia r. 2009 došlo u daňovníka k zmene miesta evidencie
vozidla z Trnavy do Bardejova.
Miestna príslušnosť sa určí v tomto prípade podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru
2008, t. j. miestne príslušným správcom dane je Daňový úrad Trnava. Pri zmene miesta
evidencie vozidla v priebehu zdaňovacieho obdobia z Trnavy do Bardejova, nedochádza k
zmene miestnej príslušnosti správcu tejto dane, pretože na zmenu miesta evidencie vozidla
v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada."

a rok 2008 a07 už radšej nejdem riešiť, lebo by som sa tu z toho zbláznila asi. Keď človek preberá účto po niekom inom všeličo nájde ... a na druhej strane mám strach z kontroly z DU.
mrki
19.01.10,14:00
Poradaci, ako vyplnim r.52 predpokladana dan k 1.januaru nasledujuceho zdan.obd., ked tieto sadzby este nikde nezverejnili? Alebo sa mylim?
Mária tá daň je prepokladaná, čo znamená že použiješ pre jej výpočet sadzby dane z roku 2009. Samozrejme týka sa to už len áut ktoré prechádzajú do roku 2010, teda nového zdaňovacieho obdobia.
ekonom1
19.01.10,14:36
Mám otázočku?
Kúpili sme auto tzv. osobné ŠKODA OCTAVIA ale v technickom má N1-nákladné motorové vozidlo.
Ako postupovať?
Dať ho v daňovom na cm3 alebo ako nákladné?????:confused:
Dada
19.01.10,14:40
Keď je v technickom preukaze, že je nákladné, tak ho aj do priznania dáš, že je nákladné.
Dada
19.01.10,14:43
- Prešovský samosprávny kraj - nové sadzby dane z motorových vozidiel - prepočet platný od 13.01.2010

http://www.po-kraj.sk/sk/samosprava/legislativa-a-organy/vseobecne-zavazne-nariadenia/

- bez komentára -


No super, a ja som podala už pred 13.1.2010. Čo mám teraz podať opravné???
patricia27
19.01.10,15:45
Dobrý podvečer,

vie mi prosím niekto poradiť, ako mám vypočítať pomernú časť, resp. počet mesiacov, keď bolo auto odhlasované 9. 9. 2009. Mám zarátať aj september ? Nikde som to nenašla...:-(
Evanka
19.01.10,15:50
Dobrý podvečer,

vie mi prosím niekto poradiť, ako mám vypočítať pomernú časť, resp. počet mesiacov, keď bolo auto odhlasované 9. 9. 2009. Mám zarátať aj september ? Nikde som to nenašla...:-(
Áno, zarátaš do doby používania aj september
Mima P.
19.01.10,23:11
Ahojte.
Plati sa cestna dan aj z vysokozdižného vozíka. Do ziadnej kategorie mi nezapada, tak som z toho jelen.
Vopred dakujem za odpoved.
marjankaj
19.01.10,23:38
Ahojte.
Plati sa cestna dan aj z vysokozdižného vozíka. Do ziadnej kategorie mi nezapada, tak som z toho jelen.
Vopred dakujem za odpoved.
Aká kategória je uvedená v technickom preukaze? M,N,O ?
Gabhus
20.01.10,04:34
K tomu Prešovskému samosprávnemu kraju: Ja som robila priznania asi tak pred 10 dňami - vtedy som volala na kraj s tým, či sa sadzby menia. Bolo mi povedané, že nie, že na eurá si máme prepočítať sami, že oni nestíhajú. Včera večer na stránke daňového riaditeľstva ešte tie sadzby neboli. To je najhorší kraj v strednej Európe - čo sa úradníctva týka - tam robia asi len protekční....
Dnes píšem predsedovi sťažnosť, veď sú jediní v republike, čo to takto odflákli. Ale peniaze chcú. Keď mám pravdu povedať, v našom prípade sa jednalo o rozdiely 1 cent, tak neviem. Ale že sa na to úradníci vy.... to je jasné.
cactus
20.01.10,04:55
Netrápte sa, Tu vám prilepím všetky kraje a mali by byť zaručene dobré, pretože sú z DRSR.

Doplnok: 20. 01. 2010 o cca 11,55 hod.
Priložený VZN č. á/2005 z PSK s prepočom na eurá a fakt sú tam rozdiely v centoch !!!!!!!!!!!
V ďalšom príspevku prilepujem, ale neručím za správnosť, pretože od úradníkov z PSK sa dá čakať všetko... ešte by som dačo sťavnaté napísala...
Dada
20.01.10,06:54
Netrápte sa, Tu vám prilepím všetky kraje a mali by byť zaručene dobré, pretože sú z DRSR.

Prešovský kraj v tej tabuľke určite nie je správny!!! Majú iné sadzby.
hafnium
20.01.10,06:55
Ako mam nahlasit auto, ktore som pouzival na zivnost, ked majitelom je manzelka? Auto je N1.
ekonom1
20.01.10,06:57
Ako mam nahlasit auto, ktore som pouzival na zivnost, ked majitelom je manzelka? Auto je N1.

V priznaní sa v riadku 07 pýta na vlastníctvo tak tam to určíš.
zsazsula
20.01.10,07:07
Ako mam nahlasit auto, ktore som pouzival na zivnost, ked majitelom je manzelka? Auto je N1.
ods.1.pism.c) používa vozidlo v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísana osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie
Mima P.
20.01.10,07:44
Aká kategória je uvedená v technickom preukaze? M,N,O ?

Kategoria nie je uvedená ani jedna z ponuknutych.
V tech. preukaze je len udaný druh vozíka: vyskokozdvižný čelný. v celom technickom nie je ani pojem "vozidlo" použitý.
Rok výroby 1997:eek:.
No a fčul čo?:rolleyes:
demosvk
20.01.10,08:23
podla Otázky a odpovede k podávaniu daňových priznaní k dani z motorových vozidiel za rok 2009 na stranke DRSR otazka c.23 ak nie je zaradene do skupin M,N alebo O tak sa dan neplati.ci?
ekonom1
20.01.10,09:48
Kategoria nie je uvedená ani jedna z ponuknutych.
V tech. preukaze je len udaný druh vozíka: vyskokozdvižný čelný. v celom technickom nie je ani pojem "vozidlo" použitý.
Rok výroby 1997:eek:.
No a fčul čo?:rolleyes:

Pokiaľ VZV nevychádza na cestnú komunikáciu tak by som ani neuvažovala o dani z mot.voz.
cactus
20.01.10,09:56
Prešovský kraj v tej tabuľke určite nie je správny!!! Majú iné sadzby.

Skúsim toto VZN. Predchádzajúci príspevok č. 140 som doplnila.
sybila3
20.01.10,10:19
Ak auto bolo predané 14.7., tak rátam počet mesiacov 7?
Evanka
20.01.10,10:27
Ak auto bolo predané 14.7., tak rátam počet mesiacov 7?
áno
sybila3
20.01.10,10:47
A PRI N1 udávam hmotnosť ale ktorú prevádzkovú?
Dada
20.01.10,10:54
A PRI N1 udávam hmotnosť ale ktorú prevádzkovú?

Celkovú hmotnosť - kolónku č. 32 z technického preukazu.
sybila3
20.01.10,10:56
v kolonke 32 mám napísanú najväčšiu prípustnú. tú tam dám?
Evanka
20.01.10,11:01
v kolonke 32 mám napísanú najväčšiu prípustnú. tú tam dám?
ano
sybila3
20.01.10,11:02
PRI právnickej osobe nedávam meno FO, ale stále mi to v tlačive na drsr pýta.
sorry, nevšimla so si, že hore treba označiť PO. tak nič
v.balogova
21.01.10,20:44
Ak sa jedná o vozidlo, ktoré sa využíva na podnikanie, a nájomca nie je držiteľom vozidla (držiteľom je leasingová spoločnosť), nájomca je daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach.
V inej téme som dostala odpoveď, že ods. 1. písm. A
pivko
22.01.10,05:28
Košicky kraj nemá sadzby v EUR ? ako zaokrúhlim 180,205 EUR?
kn-alka
22.01.10,05:31
áno, je to písmeno A. Uvádza sa držitel osvedčenia.
Dada
22.01.10,05:38
Košicky kraj nemá sadzby v EUR ? ako zaokrúhlim 180,205 EUR?

Ak vypľňaš tlačivko na stránke www.drsr.sk , tak tam sú sadzby Košického kraja.
pivko
22.01.10,05:48
ďakujem
Jana 1000
23.01.10,09:14
Vie mi niekto prosím poradiť?
Kúpili sme nákladné motorové vozidlo v 12/2009. Keďže je zima a vozidlo neprevádzkujeme - nepodnikáme s ním, ohlásili sme to na daňový úrad. A teraz ten problém: Podľa zákona by sme mali platiť štvrťročne preddavky na daň z motorových vozidiel. Platí táto povinnosť aj keď je vozidlo mimo prevádzky - nahlásené na daňovom úrade?
ekopo
23.01.10,09:30
Vie mi niekto prosím poradiť?
Kúpili sme nákladné motorové vozidlo v 12/2009. Keďže je zima a vozidlo neprevádzkujeme - nepodnikáme s ním, ohlásili sme to na daňový úrad. A teraz ten problém: Podľa zákona by sme mali platiť štvrťročne preddavky na daň z motorových vozidiel. Platí táto povinnosť aj keď je vozidlo mimo prevádzky - nahlásené na daňovom úrade?
preddavky sa vypočítajú z predpokladanej dane (r.52) bližšie § 91 zákona....
Jana 1000
23.01.10,09:45
Tie som si vypočítala, ale neviem či ich mám platiť, keď je motorové vozidlo "dočasne?" odhlásené. Za rok 2009 som spravila daňové priznanie. Teda za 12/2009. Zistila som a uviedla povinnosť platenia preddavkov. Potom oznámila na daňový úrad, zánik daňovej povinnosti, ale viem že určite zase vozidlo prihlásime. Mám dojem, že platiť nemusíme. Ale na dojmy pri daniach sa fakt spoliehať nedá...
azla
23.01.10,12:11
Tie som si vypočítala, ale neviem či ich mám platiť, keď je motorové vozidlo "dočasne?" odhlásené. Za rok 2009 som spravila daňové priznanie. Teda za 12/2009. Zistila som a uviedla povinnosť platenia preddavkov. Potom oznámila na daňový úrad, zánik daňovej povinnosti, ale viem že určite zase vozidlo prihlásime. Mám dojem, že platiť nemusíme. Ale na dojmy pri daniach sa fakt spoliehať nedá...

Riadok č. 52 - uvedie sa výška predpokladanej dane, ktorá predstavuje súčet ročnej sadzby dane u jedného správcu dane za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru bežného zdaňovacieho obdobia a nie je oslobodené od dane. Tento údaj je východiskový pri platení preddavkov na daň podľa § 91 zákona.


§ 84
Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").


Z Tvojho zadania nie je mi jasné ku akému dátumu si vozidlo odhlásila.

Podľa môjho názoru, ak je vozidlo k 1.1.2010 predmetom dane, berieš ho do výpočtu. Ak k 1.1.2010 nie je v predmete dane (odhlásila si ho), tam sa domnievam, že ročná sadzba za toto vozidlo nevstupuje do r. 52.
Leila
23.01.10,13:45
Mam takyto pripad. Konatel S.R.O. so sidlom v Ruzomberku (DU RBK), pouziva svoje sukromne MV na pracovne cesty. Auto je evidovane v BA, konatel tu ma bydlisko, aj prevadzku firmy. Potrebovala by som poradit, ktory je miestne prislusny DU na podanie DP k MV.

Podla clanku o miestnej prislusnosti z drsr mi to vychadza na DU BA V, ale nie som si ista. (Ak daňovník, ktorý má vozidlo evidované v Bratislave, a ktorý zároveň nie je miestne príslušný podľa § 3 zákona č. 511/1992 Zb. k daňovým úradom nachádzajúcim sa v Bratislave, správcom dane z motorových vozidiel je Daňový úrad Bratislava V.)

Odobri mi to prosim niekto???
ekopo
23.01.10,14:15
§ 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach...hovorí že " ..podľa miesta evidencie vozidla..." čiže BA
Evanka
23.01.10,14:23
Mam takyto pripad. Konatel S.R.O. so sidlom v Ruzomberku (DU RBK), pouziva svoje sukromne MV na pracovne cesty. Auto je evidovane v BA, konatel tu ma bydlisko, aj prevadzku firmy. Potrebovala by som poradit, ktory je miestne prislusny DU na podanie DP k MV.

Podla clanku o miestnej prislusnosti z drsr mi to vychadza na DU BA V, ale nie som si ista. (Ak daňovník, ktorý má vozidlo evidované v Bratislave, a ktorý zároveň nie je miestne príslušný podľa § 3 zákona č. 511/1992 Zb. k daňovým úradom nachádzajúcim sa v Bratislave, správcom dane z motorových vozidiel je Daňový úrad Bratislava V.)

Odobri mi to prosim niekto???
Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa.
Leila
23.01.10,14:25
Minuly rok sme poslali do BA (konkretne BAIII) - dostali sme vynadane a DU BAIII to postupil na DU RBK. Ten isty pripad. Teraz som si to spojila s prikladom, ktory je uvedeny na drsr stranke - tam mi vyslo BA V. Vyjadrite sa este niekto ????
Evanka
23.01.10,14:29
Leila, kde má firma sídlo, ktorá vypláca konateľovi cestovné?
Leila
23.01.10,14:41
Dakujem Evanka za odpoved, zobrazila sa mi az ked som poslala dalsi prispevok - sidlo firmy je Ruzomberok. Mozes mi prosim este napisat, kedy nastava ten pripad, ze pojde o DU BA V ???
Evanka
23.01.10,14:52
tu je §, ktorý o tom pojednáva (§99 ods 6).
citujem:
(6) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, a ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 1 písm. d), podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. b), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla stálej prevádzkarne alebo inej organizačnej zložky na území Slovenskej republiky. Na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.
azla
23.01.10,14:58
Ak by to malo byť ináč, tak to by bol riadny hokej -* za každého zamestnanca inde:D
Evanka
23.01.10,15:14
§ 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach...hovorí že " ..podľa miesta evidencie vozidla..." čiže BA
ekopo, § 90 hovorí o oznamovacej povinnosti a tá nevzniká, ak sa jedná o daňovníka podľa § 85 ods 2, písm a)
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

jedná sa o "zamestnanca", teda ak je sídlo s.r.o. Ružomberok, tak miesto daňovej príslušnosti je Ružomberok.
ekopo
23.01.10,15:28
V konečnom dôsledku kde oznamuje, tam podáva......(okrem §85...)
Evanka
23.01.10,15:41
V konečnom dôsledku kde oznamuje, tam podáva......(okrem §85...)
Pochopila som, prečo si napísala tento paragraf, ale nepochopila som teraz tvoju reakciu.... Jednalo sa práve o daňovníka podľa §85 ods 2 písm a) a preto nemala v tomto prípade táto odvolávka význam, pretože zmenila vlastne miesto daňovej príslušnosti. Asi si si neuvedomila, že sa jedná o zamestnanca, to sa stáva.
Iba som nepochopila tvoju reakciu.
Leila
23.01.10,15:50
Dakujem vam za radu a vysvetlenie - ste super rychly :)
Jana 1000
24.01.10,10:54
Ďakujem. - Odhlásené k 1.1.2010..
Týmto je to jasné...
ivan999
24.01.10,11:45
Dobry den,
Chcem sa opytat co je celkova hmotnost pri N aute v technickom su nasledovne polozky:

G Prevadzkova hmotnost: 1145kg
F1 Najvacsia celkova pripustna hmotnost: 1850kg
F3 Najvacsia pripustna hmotnost jazdnej supravy: 2850kg.
Myslim ze by to malo byt 1850?

Dakujem za odpoved
azla
24.01.10,15:47
Dobry den,
Chcem sa opytat co je celkova hmotnost pri N aute v technickom su nasledovne polozky:

G Prevadzkova hmotnost: 1145kg
F1 Najvacsia celkova pripustna hmotnost: 1850kg
F3 Najvacsia pripustna hmotnost jazdnej supravy: 2850kg.
Myslim ze by to malo byt 1850?

Dakujem za odpoved

Dáva sa údaj z r. 32. Dobre myslíš.:)
MajaZA
25.01.10,06:46
ahojte, vedel by mi niekto poradiť?
živnostníčka bola počas roku 2009 pol roka na materskej dovolenke, počas tejto doby nepoužívala automobil na podnikateľské účely (nemá ho v majetku), no nedala oznam o zániku daň. povinnosti, daň z motorových vozidiel musí zaplatiť za celý rok? Alebo stačí za pol roka?
Ďakujem
ekonom1
25.01.10,07:08
ahojte, vedel by mi niekto poradiť?
živnostníčka bola počas roku 2009 pol roka na materskej dovolenke, počas tejto doby nepoužívala automobil na podnikateľské účely (nemá ho v majetku), no nedala oznam o zániku daň. povinnosti, daň z motorových vozidiel musí zaplatiť za celý rok? Alebo stačí za pol roka?
Ďakujem

Mala podať oznámenie o zániku a podať DP MV za pol roka.
Buď dá dodatočne oznámenie a zaplatí za pol roka alebo zaplatí za celý rok.
Je to na uváženie.
Viera25
25.01.10,07:24
PROSíM VáS RIADOK 7 ODDIELU III. - uvedie sa daňovník - fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ...- A KEĎ NIE SOM ZAPÍSANÁ DO OBCHOD. REGISTRA, LEN DO ŽIVNOSTENSKÉHO VYPĹŇAM TO?
tweedle
25.01.10,08:45
Dobrý deň, v máji 2009 sme vymenili staré auto za nové. Túto zmenu sem oznámili na DU. Objem motora ostal rovnaký takže ani daň sa nezmenila. Treba do tlačiva uviesť obe vozidlá? Opel mesiace 1 -4 a VW 5-12?
Dada
25.01.10,08:50
Dobrý deň, v máji 2009 sme vymenili staré auto za nové. Túto zmenu sem oznámili na DU. Objem motora ostal rovnaký takže ani daň sa nezmenila. Treba do tlačiva uviesť obe vozidlá? Opel mesiace 1 -4 a VW 5-12?

Samozrejme, že uvediete obe.
tweedle
25.01.10,08:55
A ak zmena nastala 11.5? treba to rozpočítať na dni alebo stačí, uviesť nové auto od mája?
Dada
25.01.10,08:58
A ak zmena nastala 11.5? treba to rozpočítať na dni alebo stačí, uviesť nové auto od mája?
Ak ste obe auta mali v máji, tak potom bude prvé auto 1-5 a druhé 5-12.
tweedle
25.01.10,09:52
takže pri oboch treba rátať aj máj? to je fajn :( čo už zákon je zákon
azla
25.01.10,10:22
Je to možno nespravodlivé, ale podľa zákona je to tak.:D
s_c
25.01.10,10:56
dobry den, chcel by som sa opytat, pokial zivnostnik kupil nove auto v april 2009 a stare predal az v auguste 2009, od aprila 2009 stare nepouzival, ma zaplatit dan za stare od 01-08/2009 a za nove od 04-12/2009?? Dakujem
ekonom1
25.01.10,10:59
dobry den, chcel by som sa opytat, pokial zivnostnik kupil nove auto v april 2009 a stare predal az v auguste 2009, od aprila 2009 stare nepouzival, ma zaplatit dan za stare od 01-08/2009 a za nove od 04-12/2009?? Dakujem

Podľa toho kedy ste auto odhlásili na DzMV a prestali používať na podnikanie.
s_c
25.01.10,11:14
ohlasene bolo dnom predaja, ale od aprila do predaja sa uz nepouzivalo
MajaZA
25.01.10,11:16
Mala podať oznámenie o zániku a podať DP MV za pol roka.
Buď dá dodatočne oznámenie a zaplatí za pol roka alebo zaplatí za celý rok.
Je to na uváženie.
a ake su pokuty za neskore podanie oznamenia? oplati sa to vobec?
ekonom1
25.01.10,11:22
Ohľadom pokút som hovorila s pracovníčkou DU a ona sa vyjadrila že môže DU pokutovať, ale nemusí.
Takže majú tam uvedené môže.
Vyjadrila sa k tomu že teraz majú interný pokyn nepokutovať.
To sa týka nášho DU.
Najlepšie by bolo keby si si zavolala na tvoj príslužný DU a konkrétne sa ich spýtala.
tibor1000
25.01.10,17:48
Dobrý večer,
prosím Vás,keď je v Techn.preukaze uvedené,že sa jedná o nákladné vozidlo N1
do úvahy pri výpočte dane beriem celkovú hmotnosť vozidla v tonách,
a podľa tejto počítam daň,správne? (teda z tabuľky pre úžitkové vozidlá a autobusy?)

a teraz ktorú hmotnosť z uvedenej:
prevadzková hmotnosť
alebo najväčšia prípustná hmotnosť celková
.. na napravu 1/2/3/4
najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy
prípojného vozidla..?

Ďakujem vopred veľmi
Andyke
25.01.10,18:25
tibor1000
25.01.10,18:43
ďakujem Andyke.
A ako sa prosím preukazuje splnenie normy EURO 3?
Na technickom preukaze to nevidím,ale datum prvej evidencie automobilu bolo v r.2002, t.j. po roku 1999 (to by patrilo do kategorie "ostatne vozidla")
a keďže bolo vyrobene po roku 1.1.2000.. tak by malo splnať normu EURO 3??
Andyke
25.01.10,18:54
tibor1000
25.01.10,19:07
super,ďakujem Ti moc Andyke:)

ešte sa chcem prosím opýtať
keď má s.r.o. firemný automobil, v r. 7 uvádza § 85 ods 1 písm. a - ako držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla,áno?

(v techn.preukaze je uvedený názov s.r.o.)
Andyke
25.01.10,19:13
Áno.
tibor1000
26.01.10,08:51
Dik moc.

a keď podava daňove priznanie z motor.vozidiel SZČO za svoje firemne auto,
do II. oddiela - údaje o splnomocnenom zástupcovi.. nepíše nič,však?
marjankaj
26.01.10,08:57
Dik moc.

a keď podava daňove priznanie z motor.vozidiel SZČO za svoje firemne auto,
do II. oddiela - údaje o splnomocnenom zástupcovi.. nepíše nič,však?

A má nejakého splnomocneného zástupcu?
Ak nemá, tak nepíše.:confused:
tibor1000
26.01.10,09:08
nie,daňové priznanie podáva sám za svoje auto,takže tam asi nič netreba písať..(myslím)
sybila3
26.01.10,09:32
ak bolo auto predané v júli, tak zadám 7 mesiacov a predpokladanú ročnú daň nevyplňam alebo napíšem nulu?
azla
26.01.10,10:03
Môžeš tam napísať 0,-
sybila3
26.01.10,10:06
už to mám vytlačené, nechala som prázdne, musím to znova vytlačiť?
scorpions
26.01.10,11:17
Prosííím nemá niekto sadzby na rok 2010 za banskobystrický kraj ???????
azla
26.01.10,11:19
Prosííím nemá niekto sadzby na rok 2010 za banskobystrický kraj ???????

Všeobecne záväzné nariadenia VÚC k dani z motorových vozidiel platné pre roky 2009 a 2010
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/podavanie_danovych_priznani/data/2009/bb_vzn_2009.pdf
zltalienka
26.01.10,11:22
Ahojte, chcem sa spýtať jednu vec. Keď daňovník platil preddavky na daň z MV a teraz mu v DP z MV za rok 2009 vychádza doplatiť 0,02 EUR - platí túto sumu alebo nie? Toto som zatiaľ nevidela nikde vysvetlené.
Nie je nejaká podmienka na platenie dane, aby bola suma aspoň v určitej výške?
Ďakujem za odpovede.
azla
26.01.10,11:25
Ahojte, chcem sa spýtať jednu vec. Keď daňovník platil preddavky na daň z MV a teraz mu v DP z MV za rok 2009 vychádza doplatiť 0,02 EUR - platí túto sumu alebo nie? Toto som zatiaľ nevidela nikde vysvetlené.
Nie je nejaká podmienka na platenie dane, aby bola suma aspoň v určitej výške?
Ďakujem za odpovede.

http://www.porada.sk/1251207-post5.html
zltalienka
26.01.10,11:29
Ďakujem za rýchlu odpoveď, také heslo "nedoplatok" na vyhľadávanie som nepoužila, preto som nenašla.
A myslela som si tiež, že zaplatiť musia aj 0,02 EUR.
scorpions
26.01.10,12:58
Ahojte, viete mi poradiť? Firma má ťahač s celkovou hm do 18 t. a náves s celkovou hm do 24 t. Obidva sú EURO 3. Do riadku 8 píšem základnú sadzbu alebo sadzbu za vozidlo EURO 3 ? Do riadku 9 píšem zníženú sadzbu.....to znamená že pri jazdnej súprave sa sadzba počíta o riadok vyššie ( čiže nie do 18 a do 24 ton, ale do 16 a do 23 ton ) ????????. Prosíííím pomôžte mi.......
marjankaj
26.01.10,13:06
Ahojte, chcem sa spýtať jednu vec. Keď daňovník platil preddavky na daň z MV a teraz mu v DP z MV za rok 2009 vychádza doplatiť 0,02 EUR - platí túto sumu alebo nie? Toto som zatiaľ nevidela nikde vysvetlené.
Nie je nejaká podmienka na platenie dane, aby bola suma aspoň v určitej výške?
Ďakujem za odpovede.

Keby taká bola, to by každý platil menej o tú sumu.:---
ekonom1
26.01.10,13:48
Ahojte, viete mi poradiť? Firma má ťahač s celkovou hm do 18 t. a náves s celkovou hm do 24 t. Obidva sú EURO 3. Do riadku 8 píšem základnú sadzbu alebo sadzbu za vozidlo EURO 3 ? Do riadku 9 píšem zníženú sadzbu.....to znamená že pri jazdnej súprave sa sadzba počíta o riadok vyššie ( čiže nie do 18 a do 24 ton, ale do 16 a do 23 ton ) ????????. Prosíííím pomôžte mi.......

Do riadku 8 dáš základnú sadzbu - však tam máš v pravo keď klikneš na nete nápovedu. Do riadku 9 zníženú sadzbu a s tým že to ide o sadzbu nižšie tak to uvažuješ správne.
Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), vyplnenie tlačív na internete majú dobré daňové aj so sadzbmi.;)
scorpions
26.01.10,14:05
Do riadku 8 dáš základnú sadzbu - však tam máš v pravo keď klikneš na nete nápovedu. Do riadku 9 zníženú sadzbu a s tým že to ide o sadzbu nižšie tak to uvažuješ správne.
Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), vyplnenie tlačív na internete majú dobré daňové aj so sadzbmi.;)
Vidíš to ma ani nenapadlo kuknúť na net....a ja sa tu trápim ako blbá. Ďakujem ti veľmi pekne. Jáááj a ešte jedna vec. 5.2.2009 som ohlásila DÚ zánik daňovej povinnosti za jeden ťahač aj s návesom . Daň budem rátať iba za január a február ????? Ten ťahač aj s návesom je ešte stále majetkom s.r.o., ale keďže je málo roboty stojí a nepoužíva sa na podnikanie. Musím ho znovu započítať do predpokladanej dani na rok 2010 ???? Alebo stačí v priebehu roka dať na DU vznik daňovej povinnosti v deň keď sa znova začne používať na podnikanie( v prípade, že kríza ustúpi a bude viac roboty :rolleyes::D ) ???
cloe
26.01.10,14:11
Vidíš to ma ani nenapadlo kuknúť na net....a ja sa tu trápim ako blbá. Ďakujem ti veľmi pekne. Jáááj a ešte jedna vec. 5.2.2009 som ohlásila DÚ zánik daňovej povinnosti za jeden ťahač aj s návesom . Daň budem rátať iba za január a február ????? Ten ťahač aj s návesom je ešte stále majetkom s.r.o., ale keďže je málo roboty stojí a nepoužíva sa na podnikanie. Musím ho znovu započítať do predpokladanej dani na rok 2010 ???? Alebo stačí v priebehu roka dať na DU vznik daňovej povinnosti v deň keď sa znova začne používať na podnikanie( v prípade, že kríza ustúpi a bude viac roboty :rolleyes::D ) ???

Za rok 2009 dáš január + február. Do predpokladanej dane na rok 2010 ho nebudeš uvádzať, nakoľko k 1.1. ho nepoužívaš. Keď ho zasa začnete používať, podáš oznámenie a vysporiadaš v DP k DzMV za rok 2010
ekonom1
26.01.10,14:12
Vidíš to ma ani nenapadlo kuknúť na net....a ja sa tu trápim ako blbá. Ďakujem ti veľmi pekne. Jáááj a ešte jedna vec. 5.2.2009 som ohlásila DÚ zánik daňovej povinnosti za jeden ťahač aj s návesom . Daň budem rátať iba za január a február ????? Ten ťahač aj s návesom je ešte stále majetkom s.r.o., ale keďže je málo roboty stojí a nepoužíva sa na podnikanie. Musím ho znovu započítať do predpokladanej dani na rok 2010 ???? Alebo stačí v priebehu roka dať na DU vznik daňovej povinnosti v deň keď sa znova začne používať na podnikanie( v prípade, že kríza ustúpi a bude viac roboty :rolleyes::D ) ???

Aj za 02/2009 (2mesiace)
"Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie"
No a do predpokladanej dane by som ho nedala nakoľko zákon znie:
"Predpokladaná daň je súčet ročnej sadzby dan za kždé vozido, ktoré je predmetom dane k 1.1."
takže ak sa nepoužíva a stojí a je odhlásené tak nie je predmetom dane.
scorpions
26.01.10,14:18
Ďakujem Vám obom cloe a ekonom1....ste vážne rýchly :);) .
sybila3
26.01.10,16:07
ak by sa napr. aj vozík nepoužíval, treba odhlásiť? to som nevedela, ale nemá to potom vplyv na odpisy, môžem ho odpisovať?
ak potrebujem podať dodatočné za r. 2008 vyplňam tlačivo na r. 2009?
azla
26.01.10,16:41
Ak sa vozík nepoužíva, oznámiš to a nebude predmetom dane v uvedenom období. Ak si ho časť roka používala môžeš ho odpisovať.

Pri vyplnaní DDP sa používa také tlačivo, ktoré sa používalo v roku, za ktoré podavaš DDP.

Pre DzMV pre r. 2008 a 2009 platí to isté tlačivo.
sybila3
26.01.10,16:45
Takže neviem, čo mám urobiť, síce bol kúpený v marci 2008, aj odpisovaný, zabudla som ho prihlásiť-respektíve som nevedela, že vozíky sa prihlasujú-moja chyba. Mám ho nahlásiť teraz a uviesť vznik daň.pov. 14.3.2008? No bude pokuta za nenahlásenie a ešte aj penále za oneskorenú platbu dane? Alebo keby som ho nahlásila teraz, tak by som nemohla uplatniť odpisy? Iné náklady na neho neboli. Tak prosím čo urobiť?
sybila3
26.01.10,17:20
nikto mi neporadí, tak to asi dám tak ako to má byť, prihlásim ho k 14.3.2008. Dám dodatočné DP za r. 2008 aby neboli problémy s odpismy. A za r. 2009, čo už mám urobené aj s vozíkom. No čo bude pokuta asi aj penále. Ale bude tak ako má byť.
sybila3
26.01.10,17:35
Teraz nato pozerám čo vypisujem v dodatočnom, oddiel IV, V a vypíšem všetky vozidlá ako mali byť? Keď vypisujem tlačivo platné pre 2008, nechcem mi tam hodiť dnešný dátum a keď chcem vypísať tlačivo platné 2009 tak mi nedovolí zadať rok 2008.
sybila3
26.01.10,17:42
dá sa to dodatočné aj inde vypísať, nechce mi tam dávať správne dátumy.
Rozalka
26.01.10,17:46
Vytlačiť čisté a vyplniť perom ...
sybila3
26.01.10,17:47
lenže na drsr mi nevytlačí prázdne tlačivo.
sybila3
26.01.10,17:50
už som ho našla na ministerstvo financií, lenže neviem či mi zoberú vytlačené tlačivo čiernobielo a vyplnené rukou? Ale pozerám, že hore je napísané vzor. No moje nervy.
čo vypisujem v dodatočnom? vypíšem autá ktoré boli za r 2008, pridám zabudnutý vozík a vypíšem oddiel IV, V, kde vyčíslim rozdiel? prosím
sybila3
26.01.10,18:07
môže mi niekto poradiť vôbec neviem ako to vypísať, v eurách, prerátavam sumy, ktoré boli v SK, lenže tam je aj zaokrúhlenie na celé SK. Alebo neuvádzam autá, ktoré boli správne ale uvediem len ten vozík.
sybila3
26.01.10,19:08
nikto nerobil dodatočné, aby mi poradil? čítam aj poučenie ale nie je mi to jasné, tak ešte raz:
uvediem autá ako boli v r. 2008, len dohodím ten vozík, ale potom neviem ako to dávam do r. 19-opíšem daň r. 18, pri dodatočnom r. 19 nechám prázdny, vypíšem r.20 a v r. 21 mi vyčísli nedoplatok.pri autách, ktoré boli správne, uvádzam opačne, r 19, r.20 a r. 21 nula. Vypisujem v eurách alebo v sk, zatiaľ som prepočítala v eurách. potom do r. 55 zrátam všetky hodnoty z r. 20, to je vlastne aj s vozíkom a odpočíta mi to od r 48 ale tam bola zaokrúhlená o 1 cent nadol, tak mi to nesedí, je to dobre, vie mi niekto poradiť?
Rozalka
26.01.10,19:17
Ako vyplniť DMV
http://www.porada.sk/t122733-p12-dan-z-motorovych-vozidiel-2009-a.html

v úvodnom príspevku máš pokyny
sybila3
26.01.10,19:38
Ja viem ako mám vyplniť DMV, ale neviem či mám dobre dodatočné, či uvádzam nie len čo som zabudla, ale všetky autá ako r. 2008+ten zabudnutý vozík a neviem či od r. 19 tomám dobre. A ako zaokrúhliť, keď to nesedí o 1 cent .
sybila3
26.01.10,19:47
už som to asi pochopila, uvediem všetky autá ako majú byť, r. 19 nevypisujem, ale vypíšem r. 20 a 21. Potom vypočítam rozdiel v odd. V. Len neviem ako uviesť daň na r. 48, 58, lebo bola zaokrúhlená nadol a teraz mi vychádza o 1 cent viac. Zoberú mi aj vytlačené z internetu a vypísané rukou, nakoľko na stránke drsr mi nedáva správne dátumy.
Muška
26.01.10,20:17
dá sa to dodatočné aj inde vypísať, nechce mi tam dávať správne dátumy.
www.kros.sk zadarmo ALFA a tam je aj Daňové priznanie MV za rok 2008 aj 2009 - a je úúúúplne perfektné, so sadzbami a "samo" ráta.
tu:
http://www.kros.sk/11040
Muška
26.01.10,20:18
sybila3
26.01.10,21:23
už to mám aj nainštalované, len tam tiež nemôžem prepísať rok, ked dávam daňové priznanie za je tam 2010 a nemôžem to prepísať. Už to mám ručne vypísané, asi dám to. ak to zoberú.
sybila3
26.01.10,21:30
TERAZ pozerám, že mám zle vypísanú hmotnosť v tonách ja som dala 2500 ako kg, ale tam má byť asi 2,5 tony?
Muška
26.01.10,21:42
už to mám aj nainštalované, len tam tiež nemôžem prepísať rok, ked dávam daňové priznanie za je tam 2010 a nemôžem to prepísať. Už to mám ručne vypísané, asi dám to. ak to zoberú.
Asi nerozumiem, veď keď si založíš firmu a dáš založ r. 2008, tak potom máš aj priznania za r. 2008 aj DzMV
cloe
26.01.10,21:52
TERAZ pozerám, že mám zle vypísanú hmotnosť v tonách ja som dala 2500 ako kg, ale tam má byť asi 2,5 tony?

To by si im to pekne spočítala, asi by boli radi...;)
Dada
27.01.10,06:37
Firma kúpila v roku 2008 úžitkové auto, zaradila do majetku a využívala na podnikanie. Priznanie k dani z MV za rok 2008 bolo podané. Avšak v roku 2009 toto auto nevyužívala na podnikanie. Podáva sa za rok 2009 priznanie k dani z MV? Alebo sa malo podať oznámenie o zániku daň. povinnosti a nepodať priznanie? Ako to je?
ekonom1
27.01.10,06:47
Firma kúpila v roku 2008 úžitkové auto, zaradila do majetku a využívala na podnikanie. Priznanie k dani z MV za rok 2008 bolo podané. Avšak v roku 2009 toto auto nevyužívala na podnikanie. Podáva sa za rok 2009 priznanie k dani z MV? Alebo sa malo podať oznámenie o zániku daň. povinnosti a nepodať priznanie? Ako to je?

Ja by som povedala že je treba dať oznámenie o zániku povinnosti (30 dní od zániku) nakoľko prestalo byť využívané na podnikanie.
Dada
27.01.10,06:50
Ja by som povedala že je treba dať oznámenie o zániku povinnosti (30 dní od zániku) nakoľko prestalo byť využívané na podnikanie.

Lenže oznámenie nebolo podané.
ekonom1
27.01.10,06:55
Lenže oznámenie nebolo podané.


Tak potom dodatočne oznámiť alebo ak nie tak zaplatiť DzMV za rok 2009.
siia
27.01.10,07:27
Spolocnost zmenila sidlo z okresu TS do okresu MA v priebehu roka. Ma 2 vlastne vozidla, 2 vozidla prenajate od SZCO v okrese TS, a dalsie 2 vozidla prenajate od SZCO s ceskymi poznavacimi znackami. Na DU ktoreho okresu sa podava DP k DzMV a sadzby ktoreho okresu sa pouziju?
jeny9999
27.01.10,07:52
Dobry den,

naposledy sme podali danove priznanie v roku 2007. V roku 2008 sa stav nezmenil, teda dalsie priznanie sme nepodavali. V roku 2009 sa na danove priznanie pravdepodobne nedopatrenim zabudlo.
Firma pouziva tri sluzobne auta. Dve z nich su uz odpisane. Napriek tomu sa ma podat priznanie za vsetky tri? Dokedy sa podava DP z motorovych vozidiel? Dovtedy kym sa auta pouzivaju?
Dakujem
vikinka
27.01.10,07:56
DP z motorových voz.sa robí ako vyúčtovanie za predchádzajúci rok,t.z.do 31.01.2010 je povinnosť podať DP za rok 2009.Vašou povinnosťou bolo do 31.1.2009 podať DP za rok 2008,aj bez ohľadu že sa Vám nič nezmenilo.DP sa podáva za autá,ktoré sa používajú na podnikanie,je jedno že sú odpísané,DP sa podáva do doby používania na podnikanie,pokiaľ neoznámite DÚ ukončenie používania.
azla
27.01.10,08:37
Spolocnost zmenila sidlo z okresu TS do okresu MA v priebehu roka. Ma 2 vlastne vozidla, 2 vozidla prenajate od SZCO v okrese TS, a dalsie 2 vozidla prenajate od SZCO s ceskymi poznavacimi znackami. Na DU ktoreho okresu sa podava DP k DzMV a sadzby ktoreho okresu sa pouziju?

Odpoved nájdeš v tomto Pokyne:

http://www.porada.sk/images/attach/pdf.gif DZMV určenie miestnej príslušnosti.pdf (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=49297&d=1264431875)
jeny9999
27.01.10,09:18
Dakujem.
V pripade, ze mame tri firemne auta, mam stranu 3 danoveho priznania vytlacit dvakrat?
Vdaka
vikinka
27.01.10,09:35
Áno v jednom DP sa uvádzajú všetky autá,ktoré spoločnosť používa.
jeny9999
27.01.10,10:24
Vdaka.
a snad posledna otazka. Kedze sme v kosickom kraji, okres Michalovce, tak to mam poslat na DU do Mi?
a zaplatit na cislo uctu kosickeho kraja?
Vdaka
vikinka
27.01.10,10:28
Svojmu správcovi dane,na ktorom máte registráciu.
scorpions
27.01.10,12:07
Ahojte chcela by som sa spýtať ak pri výpočte dane z MV mám za jedno vozidlo 119,49 a za druhé 92,94 súčet oboch vozidiel bude v riadku 48 na výkaze 212,43 alebo sa zaokrúhľuje na 212,40 ?????