Lívia17
05.01.10,09:37
Zdravím.
Chcela by som sa spýtať - od 1.12.2009 som sa stala SZOČ. Zároveň do 31.12.2009 mi trval aj môj zamestnanecký pomer. Príjmy za rok 2009 som mala len ako zamestnankyňa. Ako SZOČ mi vznikli v decembri nejaké náklady /kúpa PC, mobilného telefónu, školenie,.../. Daňové priznanie za rok 2009 si podávam sama, chcela by som vedieť, či mám nárok uplatniť si náklady, ktoré mi vznikli v 12/09 ako SZOČ? Prípadne či môžem využiť 40 % paušál a znížiť si tak daňový základ vzniknutý z príjmov zamestnanca?

A ešte by som mala otázku ohľadom stravného:
V akej výške mám nárok na stravné? Ak si kúpim napr. 20-ty deň v mesiaci stravné lístky, môžem si uplatniť nárok aj spätne za predchádzajúce dni?

Ďakujem za odpoveď
Marianna01
05.01.10,08:47
Lívia, všetky otázky si už mala zodpovedané na porade. Napriek tomu:
1. nie SZOČ, ale SZČO - samostatne zárobkovo činná osoba ;)
2. ak si od 1. 12. SZČO, máš nárok na uplatnenie výdavkov vynaložených na dosiahnutie zisku zo samostatne zárobkovej činnosti, alebo rovnako máš nárok na 40 al. 60% výdavky, ale výlučne len na príjmy dosiahnuté z tejto činnosti, a teda nie zo závislej činnosti (zamestnanec). Tie príjmy nemôžeš ponižovať o výdavky vynaložené v súvislosti s podnikaním.
3. stravné lístky si nemôžeš uplatniť spätne. Stravné lístky sa kupujú vopred, sú výdavkom NZD, pokým nenastanú všetky skutočnosti, aby boli VOZD. O stravných lístkoch a ich uplatnňovaní pre SZČO tu nájdeš strašne veľa. Použi vyhľadávač
veronikasad
05.01.10,08:57
Zdravím.
Chcela by som sa spýtať - od 1.12.2009 som sa stala SZOČ. Zároveň do 31.12.2009 mi trval aj môj zamestnanecký pomer. Príjmy za rok 2009 som mala len ako zamestnankyňa. Ako SZOČ mi vznikli v decembri nejaké náklady /kúpa PC, mobilného telefónu, školenie,.../. Daňové priznanie za rok 2009 si podávam sama, chcela by som vedieť, či mám nárok uplatniť si náklady, ktoré mi vznikli v 12/09 ako SZOČ? Prípadne či môžem využiť 40 % paušál a znížiť si tak daňový základ vzniknutý z príjmov zamestnanca?

A ešte by som mala otázku ohľadom stravného:
V akej výške mám nárok na stravné? Ak si kúpim napr. 20-ty deň v mesiaci stravné lístky, môžem si uplatniť nárok aj spätne za predchádzajúce dni?

Ďakujem za odpoveď
v súvislosti s nárokom na stravné pri súbehu živnosti a zamestnania pozri § 19 odst. 2 písm. p/ ZoDzP (ak má stravné od zamestnávatela, nárok na stravné ako SZČO nemá).

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),
Lívia17
05.01.10,09:40
Ďakujem za odpovede a sorry za to SZOČ :)

Keďže som v roku 2009 nemala žiadne príjmy ako SZČO, len vyššie spomenuté náklady - čo s tým - budem si môcť o tie náklady znížiť aspoň základ dane v roku 2011, alebo mám smolu, že som to kupovala ešte v roku 2009, keď som nemala žiadne príjmy ako SZČO?
veronikasad
05.01.10,09:43
Ďakujem za odpovede a sorry za to SZOČ :)

Keďže som v roku 2009 nemala žiadne príjmy ako SZČO, len vyššie spomenuté náklady - čo s tým - budem si môcť o tie náklady znížiť aspoň základ dane v roku 2011, alebo mám smolu, že som to kupovala ešte v roku 2009, keď som nemala žiadne príjmy ako SZČO?
Ano, v roku 2009 vykážeš stratu z podnikania, ktorú si v prípade zisku v nasl. rokoch môžeš započítať (max. do výšky základu dane z podnikania.)Nemôžeš však započítať stratu z podnikania so základom dane zo zamestnania.