zazi
05.01.10,10:45
Dobrý deň.Prosím o radu.Podnik štvrťročne prefakturovával vodu najomníkom bytoviek.Kedže platili mesačné nájomné,den dodania pri prefakturácii bol dňom vystavenia fa.- § 19 odst.3, druhá veta. V septembri roku 2009 sme bytovky predali a už im nefakturujeme mesačné nájomné. Ešte nemajú vytvorené spoločenstvo vlastnikov bytov.Takže vodohospodári podniku xy fakturujú vodu za obobie 9-12/2009.Aký bude dátum dodania ? DEŇ 31.12.2009 ? alebo deň vystavenia ?
a_je_to
05.01.10,12:01
Dobrý deň.Prosím o radu.Podnik štvrťročne prefakturovával vodu najomníkom bytoviek.Kedže platili mesačné nájomné,den dodania pri prefakturácii bol dňom vystavenia fa.- § 19 odst.3, druhá veta. V septembri roku 2009 sme bytovky predali a už im nefakturujeme mesačné nájomné. Ešte nemajú vytvorené spoločenstvo vlastnikov bytov.Takže vodohospodári podniku xy fakturujú vodu za obobie 9-12/2009.Aký bude dátum dodania ? DEŇ 31.12.2009 ? alebo deň vystavenia ?
Neviem, či som dobre pochopil otázku, ale posledné dve vety sú akoby skok do inej témy, ako ostatný text....alebo nie? Totiž....ak vodohospodári fakturujú vodu podniku /ktorý mal predtým bytovky a už ich nemá/, tak v tomto vzťahu nedošlo k žiadnej zmene, iba vody bude...“o bytovky“ menej. Vodu fakturovali podľa § 19, ods. 3, prvá veta....a tak ju fakturujú aj naďalej. Dátum dodania, aj vzniku daňovej povinnosti bol aj predtým, aj teraz posledný deň obdobia...u vás štvrťroka, teraz konkrétne 31.12.09. Iná téma je prefakturácia vody, ktorú až do odpredaja bytoviek ste vy fakturovali ako súčasť nájomného vzťahu podľa § 19, ods. 3 druhej vety, pričom dátum vzniku daňovej povinnosti bol už deň vyhotovenia faktúry.
Alebo potom je otázka myslená tak, že voda do bytoviek prúdi aj naďalej cez hlavný vodomer podniku a naďalej sa prefakturuje obyvateľom bytoviek...ale teraz už nie ako nájomníkom ? Vtedy by došlo k zmene obyvateľov z nájomníkov na bežných podružných odberateľov a deň vzniku daňovej povinnosti u prefakturácie by už nebol dňom vystavenia faktúry, ale posledným dňom obdobia, za ktoré sa podružný odber fakturuje.
Ani po novelizácii zákona o DPH pre rok 2010 nedošlo v tejto veci k zmene, ani u hlavného odberu, ani u podružného.
zazi
05.01.10,15:04
My ako vlasníci bytoviek sme prefakturovávali štvrťročne vodu. Teraz ešte neprešiel zápis na katasti a vodohospodári posilajú fa na podnik xy. A to by som chcela vedieť aký mám dať dátum dodania na vystavenú fa, keďže jednotlivým členom už nefakturujeme mesačné nájomné za byty ?
a_je_to
05.01.10,17:09
My ako vlasníci bytoviek sme prefakturovávali štvrťročne vodu. Teraz ešte neprešiel zápis na katasti a vodohospodári posilajú fa na podnik xy. A to by som chcela vedieť aký mám dať dátum dodania na vystavenú fa, keďže jednotlivým členom už nefakturujeme mesačné nájomné za byty ?
Veď som to napísal....na konci predposlednej vety svojej odpovede :....ale posledným dňom obdobia, za ktoré sa podružný odber fakturuje. Vtedy bola dodaná "posledná kvapka" za fakturačné obdobie.Teda za 4 štrťrok 2009 je to 31.12.2009...!