satriani10
05.01.10,09:49
hoy..

mal by som jednu otazku..moze zamestnavatel spravit to, ze pokial padne sviatok na nejaky pracovny den, tak tento den (cize 8 hodin) rozvrhne zamestnancovi do celeho mesiaca aby si to nahradil???

napriklad, zajtra, cize 6.januara je sviatok..do prace ist nemozem, lebo mi to zamestnavatel zakazal (argument? - nedostatok financnych prostriedkov na vyplatenie sviatocneho priplatku)..fajn, koho to trapi..lenze v inych firmach sa tento statny sviatok rata ako "sviatok neodpracovany, plateny"..ci sa mylim?..no, v tejto nemenovanej je to vsak inak..sice ma clovek pocas sviatku volno, avsak si tych osem hodin musi dopracovat pocas ostatnych dni..nie je to protizakonne??..co konkretne mam hladat hoci aj v kolektivnej zmluve, ze by na toto mal zamestnavatel pravo??..

vdaka za odpovede..
veronikasad
05.01.10,08:51
hoy..

mal by som jednu otazku..moze zamestnavatel spravit to, ze pokial padne sviatok na nejaky pracovny den, tak tento den (cize 8 hodin) rozvrhne zamestnancovi do celeho mesiaca aby si to nahradil???

napriklad, zajtra, cize 6.januara je sviatok..do prace ist nemozem, lebo mi to zamestnavatel zakazal (argument? - nedostatok financnych prostriedkov na vyplatenie sviatocneho priplatku)..fajn, koho to trapi..lenze v inych firmach sa tento statny sviatok rata ako "sviatok neodpracovany, plateny"..ci sa mylim?..no, v tejto nemenovanej je to vsak inak..sice ma clovek pocas sviatku volno, avsak si tych osem hodin musi dopracovat pocas ostatnych dni..nie je to protizakonne??..co konkretne mam hladat hoci aj v kolektivnej zmluve, ze by na toto mal zamestnavatel pravo??..

vdaka za odpovede..
Nerozumiem tvojej otázke. O akú prácu ide ?
Pracovník je odmeňovaný mesačnou alebo hodinovou mzdou ?
Tweety
05.01.10,08:54
hoy..

mal by som jednu otazku..moze zamestnavatel spravit to, ze pokial padne sviatok na nejaky pracovny den, tak tento den (cize 8 hodin) rozvrhne zamestnancovi do celeho mesiaca aby si to nahradil???

napriklad, zajtra, cize 6.januara je sviatok..do prace ist nemozem, lebo mi to zamestnavatel zakazal (argument? - nedostatok financnych prostriedkov na vyplatenie sviatocneho priplatku)..fajn, koho to trapi..lenze v inych firmach sa tento statny sviatok rata ako "sviatok neodpracovany, plateny"..ci sa mylim?..no, v tejto nemenovanej je to vsak inak..sice ma clovek pocas sviatku volno, avsak si tych osem hodin musi dopracovat pocas ostatnych dni..nie je to protizakonne??. Je, je to v rozpore so ZP ..co konkretne mam hladat hoci aj v kolektivnej zmluve, ze by na toto mal zamestnavatel pravo??.. KZ nemôže byť v rozpore s právami daným Zákonom, v tomto príprade ZP.
vdaka za odpovede..
Odpovede v texte.
Doplním, týka sa to len mesačne odmeňovaných zamestnancov.
satriani10
05.01.10,09:22
no, ide o mesacne odmenovanie v jednom z velkoobchodnych retazcov, takze asi tak..proste mne osobne to pripada byt padnute na hlavu..ale dik za nejake to echo..len som potreboval vediet, ze ci sa nemylim..teraz uz len porozmyslat nad tym, ze ako si to so zamestnavatelom vyjasnit aby nedoslo k prepusteniu..heh..

este raz vdaka..
veronikasad
05.01.10,09:27
no, ide o mesacne odmenovanie v jednom z velkoobchodnych retazcov, takze asi tak..proste mne osobne to pripada byt padnute na hlavu..ale dik za nejake to echo..len som potreboval vediet, ze ci sa nemylim..teraz uz len porozmyslat nad tym, ze ako si to so zamestnavatelom vyjasnit aby nedoslo k prepusteniu..heh..

este raz vdaka..
Ak má mesačnú mzdu, sviatok je súčasťou mesačnej mzdy, náhrada mzdy mu nepatrí.
Flinstone
05.01.10,13:42
január má 19 pracovných dní (dni voľna a sviatky sa do pracovných dní nerátajú), čiže za mesačnú mzdu je pracovník povinný odpracovať 19 dní, aby splnil normu.