rivall
05.01.10,10:35
Ahojte, pracujem v jednej firme na HPP (normalny zamestnanec) a pritom este mam zivnost. Podnikal som od 2.1.2009 cize mi prave skoncili "socialne prazdniny". Zdravotku som si najprv platil, ale v zdravotnej mi povedali ze si platit nemusim ked mi plati zamestnavatel, tak som prestal a mam tam preplatok par tisic ktory mi pravdepodobne vratia.

Chcem sa ale spytat - teraz by som mal zacat platit odvody do socialnej poistovne nie? Kedze uz rok skoncil. Nebude to take iste ako so zdrav. poistenim ze nemusim platit ked mi to plati zamestnavatel?

Ak nie tak odkedy to mam platit? Aku sumu?

dakujem
veronikasad
05.01.10,09:41
Ahojte, pracujem v jednej firme na HPP (normalny zamestnanec) a pritom este mam zivnost. Podnikal som od 2.1.2009 cize mi prave skoncili "socialne prazdniny". Zdravotku som si najprv platil, ale v zdravotnej mi povedali ze si platit nemusim ked mi plati zamestnavatel, tak som prestal a mam tam preplatok par tisic ktory mi pravdepodobne vratia.

Chcem sa ale spytat - teraz by som mal zacat platit odvody do socialnej poistovne nie? Kedze uz rok skoncil. Nebude to take iste ako so zdrav. poistenim ze nemusim platit ked mi to plati zamestnavatel?

Ak nie tak odkedy to mam platit? Aku sumu?

dakujem
"sociálne prázdniny" nikdy nekončia k 1.1. nasl. kal. roka. Posudzuje sa príjem = tržby za predch. kal. rok a ak príjem presiahne stanovenú hranicu, povinným platitelom sa stáva od 1.7. nasl. kal. roka.

Rovnako aj v zdr.poisťovni. V prvom roku podnikania až do 30.6. nasl. kal. roka si môžeš pri súbehu podnikania a zamestnania určiť vymeriavací základ nula. Do 31.3. nasl. kal. roka musíš podať ročné zúčtovanie zdr. poistenia. Výška nedoplatku (v tvojom prípade preplatku, keďže si dobrovolne platil preddavky) závisí od základu dane z podnikania.
Povinným platitelom preddavkov sa staneš od 1.7.2010, ak ti z RZZP za rok 2009 vyjde suma vyššia ako cca 3,32€
rivall
05.01.10,13:33
a ked budem stale zamestnany a zamestnavatel mi bude platit odvody, budem si ich musiat aj ja platit zo zivnosti?
veronikasad
05.01.10,13:36
a ked budem stale zamestnany a zamestnavatel mi bude platit odvody, budem si ich musiat aj ja platit zo zivnosti?
pokial u zamestnávatela nemáš mzdu vo výške max. vymer. základu, ano - tak ako som napísala v predch. príspevku.
rivall
05.01.10,13:39
a aky je vymeriavaci "hruby" zaklad? :)
veronikasad
05.01.10,13:41
a aky je vymeriavaci "hruby" zaklad? :)
povinným platitelom odvodov do SP sa staneš ak tvoj príjem=tržby za rok 2009 presiahol sumu 3834,96€
rivall
05.01.10,13:45
povedzme ze platovo mi to presiahlo, ale zo zivnosti nie. rata sa to spolu prijem + trzby = 3834 €?
tanulkaj
08.01.10,21:12
Dobrý večer! Tak toto zaujíma aj mňa, či sa do toho limitu 3834€ zaratáva aj príjem zo zamestnania, alebo to platí čisto len pre príjmy zo živnosti. Keďže plánujem založiť živnosť, ale zároveň budem aj zamestnaná na HPP s príjmom cca cca 800€, zo živnosti by to bolo cca 100-200€/mes., tak ak sa to sčíta, tak to presiahne tú hranicu a to sa mi potom neoplatí zakladať živnosť...