sada
14.09.05,13:23
Chcem si overiť , či som spravne postupovala pri vystavení faktúry .

Sme platci DPH , robili sme zákazku výrobu dverí s montážou pre súkromnú osobu v Rakúsku . Prepravu sme zabezpečili my. Faktúra bola vystavená bez prepravy ( cena bola zahrnutá vo výrobkoch) a použitá sadzba dane 19 % . DPH som odviedla na Slovensku. Je to správne? Ďakujem
Monika1
14.09.05,13:18
Pozri si zák. o DPH § 15 ods. 2, kde je uvedené, že miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť t.j. výroba a montáž dverí, ktorá sa vzťahuje k nehnuteľnosti je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Uvedené práce nie sú predmetom dane podľa § 2 zákona, pretože miesto dodania je Rakúsko, daň sa má zdaniť v Rakúsku. Na školení JUDr. Grozsová uvádzala príklad montáže elektrickej brány v zahraničí a podľa toho by som povedala, že sa jedná o taký istý prípad, akurát že nejde o bránu ale o dvere, ktoré sú na nehnuteľnosti. Ja by som to asi fakturovala bez DPH. Ozve sa ešte niekto s podobným prípadom? Nenašla som rozdiel v tom či sa rovnako postupuje pri dodávke súkromnej osobe aj podnikateľovi.
MarianaSalko
14.09.05,15:13
Pozri si zák. o DPH § 15 ods. 2, kde je uvedené, že miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť t.j. výroba a montáž dverí, ktorá sa vzťahuje k nehnuteľnosti je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Uvedené práce nie sú predmetom dane podľa § 2 zákona, pretože miesto dodania je Rakúsko, daň sa má zdaniť v Rakúsku. Na školení JUDr. Grozsová uvádzala príklad montáže elektrickej brány v zahraničí a podľa toho by som povedala, že sa jedná o taký istý prípad, akurát že nejde o bránu ale o dvere, ktoré sú na nehnuteľnosti. Ja by som to asi fakturovala bez DPH. Ozve sa ešte niekto s podobným prípadom? Nenašla som rozdiel v tom či sa rovnako postupuje pri dodávke súkromnej osobe aj podnikateľovi.
Pozor na to - rozdiel je v tom, ci fakturujete sukromnej osobe alebo platitelovi DPH!! Pokial by sa jednalo o vystavenie faktury platitelovi DPH v Rakusku - v tom pripade vystavis fakturu bez DPH a danovu povinnost - samozdanenie uskutocni rakusky platitel. Kedze sa vsak jedna o sluzby pre obcana, tj neplatitela - v tomto pripade je potrebne vystavit fa s DPH a odviest dan
v Rakusku. Ide o to, ze sa jedna o prace na hnutelnom majetku, ktory sa nachadza v Rakusku a teda aj miesto dodania je Rakusko. Z toho vyplyva pre vas povinnost registrovat sa na Danovom urade vo Viedni ako platitel DPH a odviest dan v Rakusku. Je vsak mozne preniest danovu povinnost na odberatela - aj neplatitela - avsak toto si riesia clenske staty vo svojich narodnych zakonoch....
V konkretne vasom pripade - montaz dveri - (kedze uz ste sluzbu uskutocnili a fakturu vystavili a spatne sa registrovat nemozete) - by som asi riesila tak, ze by som vystavila fa na tovar vratane DPH (akoze si rakusan u mna dal vyrobit dvere a u mna v SR si ich aj prevzal) a DPH by som odviedla tu v SR. Montaz by som vo fakture vobec neuvadzala (uviedla by som cenu za dvere vratane montaze)...