nika.sum
05.01.10,13:14
Ahoj, hladala som tu nieco podobne, ale nenasla som. Mam klienta SZCO, kt. robil na zaklade zmluvy o najme dopr.prostriedkov a zmluvy o zabezpečení individaualnej prepravy cestujucich taxikara. Robil to len dva-tri tyzdne na prelome mesiacov, tesne pred ukoncenim zivnosti. Problem mam v tom, ze Firma pre ktoru vlastne jazdil, tzv. prenajimatel mu viedla zaznam jazd vozidla z hrubymi trzbami, ktore odovzdaval. Mam nejaku tabulku za zuctovacie obdobia - mesiace, kde su udaje o datume a case jazdy, prejazdenych km, PHM a vydane uctenky, brutto trzby, netto trzby. Ta tabulka nie je ani opeciatkovana, je to len vo worde spravena strana. Potom mu tento prenajimatel vystavil fakturu, kt. je za prenajom auta podla zmluvy, to mi tiez trvalo, kym som sa dopatrala ako k tej sume prisiel, pri fakture je prijmovy doklad prenajimatela. Ked som sa klienta pytala, podla coho mam urobit dat prijem do ucta, ani sam nevedel. On dostal od prenajimatela na ruku tuto sumu: hruba tržba - najom (HTx59%+DPH). Poradte co s tym. Mam mu podla tychto udajov dat do prijmov hrubu trzbu (urobit interny doklad)?
Ja si myslim, ze mal skor moj klient vystavit fakturu kde by boli vycislene trzby a potom by si spravil zapocet faktur. Moj klient je totiz aj platitel DPH. Poradte prosim, co s tym?
nika.sum
06.01.10,11:04
prosim, prosim, neviete mi poradit?
nika.sum
07.01.10,17:01
naozaj sa nenajde nikto kto mi poradi ako tuto situaciu riesit.
nika.sum
11.01.10,08:21
Skusim este raz, neviete nikto ako toto riesit? Ja viem, ze mate toho vela. Prosim, prosim.
nika.sum
13.01.10,19:08
No nikto nereagoval, asi to bola hlupa otazka, ale pre mna dost dolezita. Nakoniec som to vyriesila tak, ze klient vystavil fakturu na zaklade zuctovanych hrubych trzieb, tie som samozrejme pripla ku klientovej kopii, odvedie z prijmu riadne DPH. Viem, ze klient urobil chybu, ze toto neriesil este predtym ako sa do niecoho s tou firmou pustil. Dnes mi povedal, ze nie som jedina uctovnicka, co ma s tymto problem, ze aj jeho kamarat ma to iste. Majitel tej firmy pre ktoru takto jazdil odmietol prevziat fakturu, ze on nic nepodpise. Myslim vsak, ze keby klientovi prisla kontrola a zistili by ze nepriznal ten aj ked naozaj zanedbatelny prijem, mal by z toho neprijemnosti. Tak snad som to tou fakturou nepokazila.