99Bejka
05.01.10,13:48
Ahojte Poraďáci , práve som si na stránke DÚ prečítala usmernenie k uplatneniu zamestnan.prémie a jej výpočtu .V príkladoch sa uvádza aj podmienka že si zamestnanec nemôže súbežne uplatniť nezdaniteľnú časť aj zamestnan.prémiu .Pochopila som správne, že ak u nás podpísal vyhlásenie na nezdan.časti tak nemá nárok na zamestnan.prémiu ?
Alebo sa to týka len ak by si uplatňoval nezdani.častí na manžela/ku , alebo príspevky na doplnkové poistenie a sporenie a poistenie.
Ďakujem .
veronikasad
05.01.10,12:55
Ahojte Poraďáci , práve som si na stránke DÚ prečítala usmernenie k uplatneniu zamestnan.prémie a jej výpočtu .V príkladoch sa uvádza aj podmienka že si zamestnanec nemôže súbežne uplatniť nezdaniteľnú časť aj zamestnan.prémiu .Pochopila som správne, že ak u nás podpísal vyhlásenie na nezdan.časti tak nemá nárok na zamestnan.prémiu ?
Alebo sa to týka len ak by si uplatňoval nezdani.častí na manžela/ku , alebo príspevky na doplnkové poistenie a sporenie a poistenie.
Ďakujem .
uveď prosím č. otázky, na ktorú si reagovala
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/odpzamprm_0110.pdf
99Bejka
05.01.10,13:09
Otázka číslo 9. Ale zamestnanec mal minimálnu mzdu takže žiadne preddavky neplatil nakoľko mu nevyšli .
veronikasad
05.01.10,13:16
Otázka číslo 9. Ale zamestnanec mal minimálnu mzdu takže žiadne preddavky neplatil nakoľko mu nevyšli .
Minimálna mzda je nižšia ako NČZD, preto zamestnanec bude mať nárok na zamestnaneckú prémiu vo výše 19 % z rozdielu medzi NČZD (4025,70€) a vyplatenej mzdy (ktorá musí dosiahnut najmenej 6-násobok min.mzdy)
99Bejka
05.01.10,13:21
Ďakujem . Tak ak to je všetko tak , podľa mojich výpočtov zamestnancovi pri roč.zúčtovaní ešte vyplatím 189,16 Eur aj keď nezaplatil žiadnu daň zo záv.činnosti .Tak to sa poteší . Pôjdem ešte na školenie len som potrebovala mať nejaký prehľad . Ešte raz vďaka .
veronikasad
05.01.10,13:24
Ďakujem . Tak ak to je všetko tak , podľa mojich výpočtov zamestnancovi pri roč.zúčtovaní ešte vyplatím 189,16 Eur aj keď nezaplatil žiadnu daň zo záv.činnosti .Tak to sa poteší . Pôjdem ešte na školenie len som potrebovala mať nejaký prehľad . Ešte raz vďaka .
školenia p. Mihála sú výborné, určite vo svojom okolí nejaké nájdeš.
Množstvo aktuálnych informácii je aj v DRAKOVI, ak si predplatíš prístup ...
99Bejka
05.01.10,13:31
Díky. 3.februára robí v BB tak už som si ho naplánovala .Pozrem aj v Drakovi. Díky
veronikasad
05.01.10,13:34
Díky. 3.februára robí v BB tak už som si ho naplánovala .Pozrem aj v Drakovi. Díky
Do Draka sa nedostaneš, kým nemáš zaplatený prístup.
Machulka
05.01.10,13:34
Ahojte Poraďáci , práve som si na stránke DÚ prečítala usmernenie k uplatneniu zamestnan.prémie a jej výpočtu .V príkladoch sa uvádza aj podmienka že si zamestnanec nemôže súbežne uplatniť nezdaniteľnú časť aj zamestnan.prémiu .Pochopila som správne, že ak u nás podpísal vyhlásenie na nezdan.časti tak nemá nárok na zamestnan.prémiu ?
Alebo sa to týka len ak by si uplatňoval nezdani.častí na manžela/ku , alebo príspevky na doplnkové poistenie a sporenie a poistenie.
Ďakujem .

Posielam Ti,čo som našla na DRSR - usmernenie k Tvojej otazke:

9. Otázka:

Ako má postupovať zamestnanec v prípade, ak mu počas roka zamestnávateľ uplatňoval
nezdaniteľnú časť základu dane a na konci roka vzhľadom na splnenie podmienok požiada
o zamestnaneckú prémiu ?

Odpoveď:

Ak bola zamestnancovi počas zdaňovacieho obdobia oka 2009 uplatňovaná nezdaniteľná

časť základu dane na daňovníka a po ukončení roka 2009 si zamestnanec uplatní nárok na
zamestnaneckú prémiu, uvedie túto skutočnosť v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania
preddavkov na daň.

V ročnom zúčtovaní preddavkov na daň zamestnávateľ zamestnancovi, ktorý splní
podmienky vymedzené v § 32a zákona o dani z príjmov, neuplatní nezdaniteľnú časť základu
dane na daňovníka, nevypočíta daňovú povinnosť a daň sa bude rovnať nule.
Zamestnávateľ vráti zamestnancovi zrazené preddavky na daň za rok 2009 a zároveň mu
vyplatí aj zamestnaneckú prémiu.

To znamená, že v ročnom zúčtovaní, pokiaľ si bude chcieť nárokovať na zamestnaneckú prémiu, tak si neuplatní nezdaniteľnú časť ani na seba, ani na manželku, ani na životné poistenie, atď..
Ale v priebehu roka si mohol nárokovať na NČ na seba. Snáď Ti to pomohlo.
99Bejka
05.01.10,13:40
Vďaka
piestansky
06.01.10,15:01
99Bejka, dovolím si upozorniť, že maximálne výška zamestnaneckej prémie je 181,03 eura. Ďakujem za pozornosť.
piestansky
06.01.10,15:03
Moja poznámka je pre príspevok č.5 - 99Bejka
piestansky
07.01.10,09:31
Ešte dávam ďaľšiu poznámku. Túto informáciu, že max.výška zamestnaneckej prémie je suma 181,03 eur, som získal od pána Mihála z príspevku v Trende. Je zavesená aj na internete. Inak za ňu neručím. Myslím, že pán Mihál, je dostatočná záruka správnej odpovede, aj keď sa v tomto článku odvoláva na zákon č. 60/2009 Z.z., ale zamestnaneckú prémiu rieši zákon č. 563/2008 z.z.
Nechcem rýpať, ale v tomto článku sa pán Mihál zmýlil v uvedení čísla zákona. Len v dobrom na to upozorňujem.
Ďakujem za pozornosť.
piestansky
07.01.10,09:47
Ospravedlňujem sa pánovi Mihálovi, v uvedenom článku, uvádza zákon č. 60/2009, súvislosti s nezdaniteľnou čiastkou dane na daňovníka. Nie zákon o zamestnaneckej prémie. Týmto ospravedlnením považujem túto záležitosť z mojej stránky za uzavretú.
Ďakujem za pozornosť a prijatie ospravedlnenia pánu Mihálovi.
Ammi
08.01.10,13:11
Ahojte poradaci,
Citam tu Vase prispevky o zamest. premii.
Chcem sa teda opytat co je kriteriom pre mesiac, v ktorom vznika narok na zamestnanecku premiu?
Ako postupovat ak je zamestnanc vacsinu mesiaca praceneschopny alebo ma nepl.volno alebo absencie? Ako je to so znizenym prac.uvazkom?
Ak mal zamestnanec napr. 18 dni absenciu a 2 dni odrobil ma narok za ten mesiac na premiu?
Nezohladnuje sa ani znizeny prac. uvazok?
Mne to vychadza tak, ze najprv sa musi odkontrolovat kazdy mesiac a zistit ci prijem je nizsi ako 295.5 alebo v inervale 295.5 az 335.48 (nezd.cast), zistit z akeho dovodu je nizky prijem (PN, znizeny uvazok, absencia), aby sa urcil pocet mesiacov a az tak pristupit k vypoctu.
Pokial je to tak, potom cele toto opatrenie je nesmierne pracne a casovo narocne a Nobelova cena autorovi je malo.
Vacsina softverov totiz pracuje tak, ze mzdova uctovnicka vyznaci narok na premiu, co pre nu znamena pracne rucne vsetko odkontrolovat, vyznacit a softver uz len vypocita sumu podla vzorca.
Su moje uvahy spravne?
Dakujem za odpoved.
marigy
07.02.10,15:54
Ahojte, mám takýto problém či môže uplatniť zamestnaneckú prémiu zamestnanec, ktorý bol do 31. augusta 2009 zamestnaný v SR a základ dane je 2738 Eur. Ďalej mesiace 9. a 10. pracoval v Rakúsku - na zmluvu, závislá činnosť. Od 11. mes. nezamestnaný. Ďakujem za radu.
Tamila
07.02.10,17:24
Ahojte poradaci,
Citam tu Vase prispevky o zamest. premii.
Chcem sa teda opytat co je kriteriom pre mesiac, v ktorom vznika narok na zamestnanecku premiu?
Ako postupovat ak je zamestnanc vacsinu mesiaca praceneschopny alebo ma nepl.volno alebo absencie? Ako je to so znizenym prac.uvazkom?
Ak mal zamestnanec napr. 18 dni absenciu a 2 dni odrobil ma narok za ten mesiac na premiu?
Nezohladnuje sa ani znizeny prac. uvazok?
Mne to vychadza tak, ze najprv sa musi odkontrolovat kazdy mesiac a zistit ci prijem je nizsi ako 295.5 alebo v inervale 295.5 az 335.48 (nezd.cast), zistit z akeho dovodu je nizky prijem (PN, znizeny uvazok, absencia), aby sa urcil pocet mesiacov a az tak pristupit k vypoctu.
Pokial je to tak, potom cele toto opatrenie je nesmierne pracne a casovo narocne a Nobelova cena autorovi je malo.
Vacsina softverov totiz pracuje tak, ze mzdova uctovnicka vyznaci narok na premiu, co pre nu znamena pracne rucne vsetko odkontrolovat, vyznacit a softver uz len vypocita sumu podla vzorca.
Su moje uvahy spravne?
Dakujem za odpoved.
Nárok na ZP vzniká za ten mesiac, v ktorom mal aspoň 1 cent príjmu. Nekontroluje sa výška príjmu za každý mesiac zvlášť, ale posudzuje sa príjem za celý rok spolu. Znížený úväzok nemá vplyv na ZP.
Doporučujem prečítať celú túto tému, je to dobre porozoberané a vysvetlené: http://www.porada.sk/t117775-p25-zamestnanecka-premia.html
Tamila
07.02.10,17:25
Ahojte, mám takýto problém či môže uplatniť zamestnaneckú prémiu zamestnanec, ktorý bol do 31. augusta 2009 zamestnaný v SR a základ dane je 2738 Eur. Ďalej mesiace 9. a 10. pracoval v Rakúsku - na zmluvu, závislá činnosť. Od 11. mes. nezamestnaný. Ďakujem za radu.
Jena z podmienok na vyplatenie ZP je, že zamestnanec nemá príjem zo zahraničia.
Pisica
08.02.10,15:00
nemá nárok - musí mať príjem len na území SR
londay
17.03.10,11:34
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či ma zamestnanec nárok na zamestnaneckú prémiu ak ZD má nižší ako 4025,70, dosiahol požadovaný príjem pre nárok, ale bol od 26.06.2009 do 30.12.2009 PN ?
Ak áno aká bude výška zamestnaneckej prémie ?
Základ dane : 3003,73
zrazené preddavky: 197,76
Výpočet : 4025,70 - 3003,73 = 1021,97 * 0,19 = 194,17
vrátený preplatok na dani: 197,76 + 181,03 ( zametnanecká prémia )
Je tento výpočet správny?

Ďakujem.
truch
17.03.10,11:36
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či ma zamestnanec nárok na zamestnaneckú prémiu ak ZD má nižší ako 4025,70, dosiahol požadovaný príjem pre nárok, ale bol od 26.06.2009 do 30.12.2009 PN ?
Ak áno aká bude výška zamestnaneckej prémie ?
Základ dane : 3003,73
zrazené preddavky: 197,76
Výpočet : 4025,70 - 3003,73 = 1021,97 * 0,19 = 194,17
vrátený preplatok na dani: 197,76 + 181,03 ( zametnanecká prémia )
Je tento výpočet správny?

Ďakujem.
Príjem spĺňa, 6 mesiacov tiež, výpočet je správny:):)
Timka1
17.03.10,11:37
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či ma zamestnanec nárok na zamestnaneckú prémiu ak ZD má nižší ako 4025,70, dosiahol požadovaný príjem pre nárok, ale bol od 26.06.2009 do 30.12.2009 PN ?
Ak áno aká bude výška zamestnaneckej prémie ?
Základ dane : 3003,73
zrazené preddavky: 197,76
Výpočet : 4025,70 - 3003,73 = 1021,97 * 0,19 = 194,17
vrátený preplatok na dani: 197,76 + 181,03 ( zametnanecká prémia )
Je tento výpočet správny?

Ďakujem.


áno má nárok na ZP, pretože splnil podmienku 6 kal. mesiacov v trvalom PP, ale keďže mal PN, ZP dostane len za tie mesiace v ktorých mal zdaniteľný príjem
za mesiac v ktorom bol celý mesiac PN - nedostane
Timka1
17.03.10,11:39
Príjem spĺňa, 6 mesiacov tiež, výpočet je správny:):)

dostane ZP aj za tie mesiace keď mal celý mesiac PN? aj keď v ňom nemal zdaniteľný príjem?
Tamila
17.03.10,11:41
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či ma zamestnanec nárok na zamestnaneckú prémiu ak ZD má nižší ako 4025,70, dosiahol požadovaný príjem pre nárok, ale bol od 26.06.2009 do 30.12.2009 PN ?
Ak áno aká bude výška zamestnaneckej prémie ?
Základ dane : 3003,73
zrazené preddavky: 197,76
Výpočet : 4025,70 - 3003,73 = 1021,97 * 0,19 = 194,17 max. výška 181,03
vrátený preplatok na dani: 197,76 + pomerná časť za každý mesiac, v ktorom bol nejaký príjem - pravdepodobne 6 mesiacov 90,51 € ( zametnanecká prémia )
Je tento výpočet správny?

Ďakujem.
v texte
truch
17.03.10,11:41
dostane ZP aj za tie mesiace keď mal celý mesiac PN? aj keď v ňom nemal zdaniteľný príjem?
Myslím že áno január-jún čiže 6 mesiacov mal príjmy. Odpočítateľnú položku má za celý rok preto má preplatok. Timka oprav ma ak sa mýlim, nechcela by som zle poradiť
Jasné ešte deleno 2 za 6 mesiacov, Tamila to napísala dobre, v tej rýchlosti som si to neuvedomila
Timka1
17.03.10,11:42
v texte

aj som si mylsela, že za 6 mesiacov, ale mal PN do 30.12., tak neviem či náhodou ten jeden deň 31. nemal vyplatený
Timka1
17.03.10,11:44
Myslím že áno január-jún čiže 6 mesiacov mal príjmy. Odpočítateľnú položku má za celý rok preto má preplatok. Timka oprav ma ak sa mýlim, nechcela by som zle poradiť

ZP dostane len za mesiace v ktorých mal zdaniteľný príjem, ak bol celý mesiac PN, nemal v ňom zdan. príjem, čiže za ten mesiac mu nepatrí
Tamila
17.03.10,11:44
aj som si mylsela, že za 6 mesiacov, ale mal PN do 30.12., tak neviem či náhodou ten jeden deň 31. nemal vyplatený
To už musí byť posúdené pri výpočte, preto som dala pravdepodobne, podľa toho decembra to môže byť sedem.
Timka1
17.03.10,11:45
To už musí byť posúdené pri výpočte, preto som dala pravdepodobne, podľa toho decembra to môže byť sedem.

keď to nevychádzalo na víkend :D:D:D

veď počkáme čo napíše a uvidíme
Nutricia
17.03.10,11:46
Myslím že áno január-jún čiže 6 mesiacov mal príjmy. Odpočítateľnú položku má za celý rok preto má preplatok. Timka oprav ma ak sa mýlim, nechcela by som zle poradiť
Jasné ešte deleno 2 za 6 mesiacov, Tamila to napísala dobre, v tej rýchlosti som si to neuvedomila
ak si uplatnuje zamestnaneckú prémiu nemôže mať nárok na NZČ 4025,70.
V tomto prípade mu lepšie bude uplatnit si NZČ ako zamestnaneckú prémiu.
Tamila
17.03.10,11:50
ak si uplatnuje zamestnaneckú prémiu nemôže mať nárok na NZČ 4025,70.
V tomto prípade mu lepšie bude uplatnit si NZČ ako zamestnaneckú prémiu.
Lepšie je uplatniť si ZP, dostane naspäť aj daň.
truch
17.03.10,11:55
mimotemy Už dnes radšej nič nenapíšem, úplne som to zblbla, sorry
Máte pravdu :):)
Tamila
17.03.10,12:00
mimotemy Už dnes radšej nič nenapíšem, úplne som to zblbla, sorry
Máte pravdu :):)
Dáška, to sa mi stáva veľmi často:D.
londay
17.03.10,13:17
Ďakujem za odpoveď ale už som celá z toho zmätená :-) ten zamestnanec počas tej PN poberal príjem ale nepeňažného charakteru ( nie je to príjem súvisiaci s poskytnutím služobného vozidla na súkromné účely ) , započítava sa aj tento príjem,t.j. že ZP bude mať vyplatenú nielen za 6 mesiacov ale za celých 12 ?
Ďakujem
Nutricia
17.03.10,13:35
Ďakujem za odpoveď ale už som celá z toho zmätená :-) ten zamestnanec počas tej PN poberal príjem ale nepeňažného charakteru ( nie je to príjem súvisiaci s poskytnutím služobného vozidla na súkromné účely ) , započítava sa aj tento príjem,t.j. že ZP bude mať vyplatenú nielen za 6 mesiacov ale za celých 12 ?
Ďakujem
započíta sa každý mesiac, v ktorom mal zamestnanec vyplatený zdanitelný príjem, čiže ak mal nepenažný príjem tak zarátaš aj ten mesiac nakolko je to zdanitelný príjem.