Lianka
05.01.10,15:24
Chcela by som poprosit o radu, ci spravne uvazujem.

SZCO prechadza na pausalne vydavky, za rok 2009 upravuje v DP z. d. o pohladavky, zavazky a zasoby podla § 17. Otazka je, ako do toho zakomponovat vysledok (pravdepodobne nedoplatok) RZZP za rok 2009. Som toho nazoru, ze RZZP je zavazkom roku 2009 a o vysledok by sa mal upravit zaklad dane podla § 17 v DP za rok 2009.

Postupujem nasledovne:
Vypocitam zaklad dane z § 6 ods. 2, upravim o pohladavky, zavazky, zasoby podla § 17 a dostanem zaklad dane, ktory povazujem za zaklad dane na ucely RZZP.
Tuto sumu zapisem (priklad tlaciva z r. 2008) do r. B07 tlaciva XB. Vyplnim dalsie udaje v RZZP a vypocitam vysledok. Vysledkom je povedzme nedoplatok.
Nasledne o tento nedoplatok upravim zaklad dane v DP podla § 17.
V r. 42 a 43 (uprava podla § 17) DP FO B bude mat teda: pohladavky, zavazky (vratane RZZP 2009), zasoby.

Uvazujem spravne?
Lianka
09.01.10,10:14
posuvam...

... nakolko predtym sa vychadzalo z uz podaneho DP (a prislusnych riadkov) a teraz sa DP bude robit naraz s RZZP a vysledok RZZP potrebujem zakomponovat do DP.
Lianka
14.01.10,16:13
posuvam...

Tazka otazka? Alebo ste sa tym este nezaoberali? Ci praveze moc primitivna?:(

Je vysledok RZZP zavazkom/pohladavkou roka 2009?
Som toho nazoru, ze ano - casovo s nim suvisi.
Blankake
15.01.10,11:17
Ja viem tak, že pri prechode z JÚ na paušálne výdavky je to podobne ako pri zrušení SZČO (ak nie, tak ma opravte), pretože prestáva byť účtovnou jednotkou, vedie len evidenciu.
Čo sa týka preplatku z RZZP potom pre neho platí (pozri priložené usmernenie DRSR):

Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného (ďalej len „RZZP“) sa od 1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona vyberá daň zrážkou. Daňovník, ktorý o preplatku z RZZP je povinný účtovať, zahrnie v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona tento príjem do základu dane. Daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je (napr. daňovník, ktorý pri príjmoch podľa § 6 zákona uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane vypočítanej v daňovom priznaní a v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona preplatok z RZZP (hrubý príjem) zahrnie do základu dane alebo daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti z tohto príjmu, pričom v takomto prípade v súlade s § 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona predmetný príjem do základu dane nezahrnie.
Lianka
15.01.10,11:58
Dakujem, Blanka, ze si sa tomu venovala.

V mojom pripade pojde zrejme o nedoplatok. O tom usmerneni, na ktore sa material odvolava (usmernenia Ministerstva financií SR č. MF/021796/2006-72) viem - hovori o podani dodatocneho DP, nakolko predtym sa RZZP robilo v juni, t. j. az po podani DP.

Aj tak mi to pomohlo, nejako sa s tym vysporiadam. Dakujem velmi pekne za reakciu.
Blankake
15.01.10,13:02
Neviem, či výsledok RZZP za r. 2009 je aj záväzkom/pohľadávkou roku 2009, podľa mňa nie. Toto keby niekto potvrdil alebo vyvrátil, tak budeš mať problém vyriešený. :)

Myslím, že nedoplatok z RZZP za r. 2009 bude výdavkom r. 2010, pretože nedoplatok z RZZP za nejaký rok je poistenec povinný uhradiť až nasledujúci rok... alebo sa mýlim?
Lianka
15.01.10,13:56
Ano, to by som potrebovala vediet, ci je zavazkom r. 2009. Vydavkom roka 2010 - to pochopitelne ano.

Podobne je to aj s danou z prijmu FO, DPH za IV. Q, dan z MV - su to zavazky roka 2009? Alebo do zavazkov vstupuju az v roku 2010, nakolko skor ani nemohli byt vycislene? AK su to zavazky r. 2009, som toho nazoru, ze aj vysledok RZZP by mal byt zavazkom/pohladavkou r. 2009.

Kedze prechadzam na pausalne vydavky, mam za to, ze musim upravit z. d. podla § 17 aj o vysledok RZZP (zavazok, nedoplatok). Skor sa mi jednalo o ten mechanizmus, ako to urobit.

Uvitam Vase nazory.
Blankake
15.01.10,14:26
Ano, to by som potrebovala vediet, ci je zavazkom r. 2009. Vydavkom roka 2010 - to pochopitelne ano.

Podobne je to aj s danou z prijmu FO, DPH za IV. Q, dan z MV - su to zavazky roka 2009? Alebo do zavazkov vstupuju az v roku 2010, nakolko skor ani nemohli byt vycislene? AK su to zavazky r. 2009, som toho nazoru, ze aj vysledok RZZP by mal byt zavazkom/pohladavkou r. 2009.

Kedze prechadzam na pausalne vydavky, mam za to, ze musim upravit z. d. podla § 17 aj o vysledok RZZP (zavazok, nedoplatok). Skor sa mi jednalo o ten mechanizmus, ako to urobit.

Uvitam Vase nazory.
To zvýraznené červeným, čo si uviedla, je podľa mňa logické. Proste tieto záväzky (aj keď sa týkajú predchádzajúceho roku) sú záväzkami až toho roku, v ktorom sa zistí ich výška.
Čiže pri prechode na paušálne výdavky by som sa výsledkom RZZP nezaoberala. Len záväzkami, ktoré predstavujú odvody do SP a ZP.
janapill
15.01.10,14:38
Dobrý deň,
aj ja mám taký problém. SZČO ukončila živnosť 28.12.2009, ale zároveň bude naďalej mať príjmy podľa osobitného predpisu, kde si v r.2010 chce výdavky uplatňovať už paušálne. Takže musím tiež upraviť ZD podľa §17 a tiež má trápi táto otázka, či daň z MV, nedoplatok príp.preplatok z RZZP a taktiež ak vyplatil nejaké záväzky až v januári 2010 budú vstupovať do DP r.2009?
Na stránke drsr som našla toto:


Daňové priznanie fyzickej osoby
Daňovník, ktorý po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo
prenájmu dodatočne príjme zdaniteľné príjmy súvisiace s týmito činnosťami alebo v súvislosti
s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové
výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto prijaté alebo zaplatené sumy v súlade s § 32 ods.
12 ZDP zvýši príjmy alebo daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil
podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom. Ak daňovník podá
daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil
podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom, len z tohto dôvodu,
neuplatní sa sankčný postih podľa zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. Ak
je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto prijaté alebo zaplatené sumy do základu dane za
zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy prijal alebo zaplatil, uplatní tento výhodnejší
postup. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý vráti príjmy, ktoré zahrnul do základu dane
(čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 až 8 ZDP v predchádzajúcich zdaňovacích
obdobiach.

Takže ak tomu chápem správne, tak môže si ich dať do DP r.2009??
Poradíte? ďakujem
janapill
17.01.10,09:06
SZČO ukončila živnosť 28.12.2009, ale zároveň bude naďalej mať príjmy podľa osobitného predpisu, kde si v r.2010 chce výdavky uplatňovať už paušálne. Takže musím tiež upraviť ZD podľa §17? Výdavok na daň z MV, taktiež ak vyplatil nejaké záväzky až v januári 2010, ale FA mu došla 28.12.2009, odvod do ZP a SP za december 2009 budú vstupovať do DP r.2009?A čo so zák.,havar.poistkou na auto ak auto odhlásil 23.12.2009 a poistky mal uhradené na rok t.j. do 12.10.2010?
Prosím poradíte?
Muška
17.01.10,09:20
Chcela by som poprosit o radu, ci spravne uvazujem.

SZCO prechadza na pausalne vydavky predpokladám, že myslíš rok 2010, za rok 2009 upravuje v DP nie v DP - od r. 2008 sa upravuje pri prechode z účta na paušálne výdavky priamo v peňažnom denníku z. d. o pohladavky, zavazky a zasoby podla § 17. Otazka je, ako do toho zakomponovat vysledok (pravdepodobne nedoplatok) RZZP za rok 2009 urobíš RZZP za r. 2009 a zaeviduješ ho do záväzkov r. 2009 a tým Ti vlastne toto RZZP vstúpi do VOZD r. 2009, keď budeš pri uzatváraní denníka robiť uzávierkové operácie podľa § 17. Som toho nazoru, ze RZZP je zavazkom roku 2009 a o vysledok by sa mal upravit zaklad dane podla § 17 v DP za rok 2009. tak ako píšem vyššie - áno záväzok 2009, upravuje sa v PD nie v DP



...odpoveď v texte červeným
Muška
17.01.10,09:29
Ano, to by som potrebovala vediet, ci je zavazkom r. 2009.je záväzkom roku 2009 Vydavkom roka 2010 je výdavkom roku 2010, ale keď "preskakuješ" z účta na paušál, a musíš akoby v r. 2010 začínať "s čistým stolom", tak v r. 2009 to bude VOZD r. 2009 a v r. 2010 už uvedený nedoplatok nepripočítaš k paušálnym výdavkom- to pochopitelne ano.

Podobne je to aj s danou z prijmu FO, DPH za IV. Q, dan z MV - su to zavazky roka 2009? áno a daň z MV je aj VOZD r. 2009 , ostatné spomínané dane samozrejme nieAlebo do zavazkov vstupuju az v roku 2010, nakolko skor ani nemohli byt vycislene? AK su to zavazky r. 2009, som toho nazoru, ze aj vysledok RZZP by mal byt zavazkom/pohladavkou r. 2009.

Kedze prechadzam na pausalne vydavky, mam za to, ze musim upravit z. d. podla § 17 aj o vysledok RZZP áno priamo v peň. denníku(zavazok, nedoplatok). Skor sa mi jednalo o ten mechanizmus, ako to urobit.

Uvitam Vase nazory.

Lianka,
hlavná zásada pri § 17 a teda pri "preskakovaní" z účta na paušál a opačne vlastne je, že začínaš akoby s "čistým stolom"
Blankake
17.01.10,09:38
...odpoveď v texte červeným
Muška, čiže sa už nemusí upravovať ZD (o záväzky/pohľadávky) a z toho dôvodu podávať aj DDP?
Muška
17.01.10,09:50
Muška, čiže sa už nemusí upravovať ZD (o záväzky/pohľadávky) a z toho dôvodu podávať aj DDP? ak si v predchádzajúcom roku pred prechodom na paušál neupravila VOZD a POZD priamo v denníku, tak musíš podať DDP, ale Lianka už dnes vie, že r. 2010 pôjde na paušálne výdavky, tak robí úpravu za rok 2009 , len s tým rozdielom, že sa tá úprava robí priamo v denníku a nie v DP
Blanka,
pri prechode z účta na paušálne neupravuješ ZD v DP, ale povýšiš VOZD, POZD priamo v peňažnom denníku v uzávierkových operáciach.
...čiže efekt je vlastne rovnaký, len teraz budeš mať vlastne aj výkazy k DP "nulové".

Iba daňovník, ktorý prechádza z paušálu na účto upravuje priamo v DP

Tu je odpoveď z drsr, - minulý rok
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť ukončí podnikateľskú činnosť, podľa § 17 ods.9 zákona o dani z príjmov je povinná vykonať úpravu základu dane spôsobom vymedzeným v § 17 ods.8 písm.a/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len "zákon o dani z príjmov". Takýto daňovník je povinný teda upraviť základ dane okrem iného o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem (okrem pohľadávok, ktoré spĺňajú podmienku daňovej uznateľnosti podľa § 19 ods.2 písm.h) prvom až piatom bode a písm.i), o cenu nespotrebovaných zásob a takisto o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19.
Takýto daňovník v podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37. Na riadku 42 sa následne vypočíta základ dane (čiastkový základ dane).

Súčasne uvádzame, že daňovník, ktorý má povinnosť upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 písm.c) zákona o dani z príjmov, a to z titulu zmeny spôsobu uplatnenia výdavkov (§ 17 ods.10), teda ak v jednom zdaňovacom období uplatňoval výdavky percentom z príjmov a v nasledujúcom zdaňovacom období začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, úpravu základu dane o výšku pohľadávok nevykoná v peňažnom denníku (neviedol účtovníctvo), tieto pohľadávky nie sú teda súčasťou príjmov, ale úprava sa vykoná na r.40 (príp. 41)v podávanom daňovom priznaní typ B.

DR SR B.B.
Odbor služieb pre verejnosť

__________
Dúfam, že som sa nezamotkala, lebo hľadám v predchádzajúcich odpovediach, že kde som Ťa zmiatla. :eek:
Muška
17.01.10,09:58
...a tu je niečo k výkazom k DP pri "preskakovaní"

Účtovné výkazy, najmä výkaz o majetku a záväzkoch sa nevypĺňajú, pretože sú pohľadávky a záväzky vysporiadané v zmysle zákona o dani z príjmov. Pri prechode z paušálnych výdavkov na účtovníctvo sa tiež daňový subjekt vysporiada s rozdielom medzi pohľadávkami a záväzkami a v účtovníctve začína od začiatku t.j. od vzniku pohľadávky a od vzniku záväzku v zmysle ustanovenia § 2 ods. 1 Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely základu dane z príjmov..
Z uvedeného vyplýva, že o daňovo vysporiadaných pohľadávkach a záväzkov sa neúčtuje v účtovných knihách a nie sú ani predmetom účtovných výkazov.
Muška
17.01.10,10:00
Blanka,
tu sme minulý rok o tom viedli búrlivú debatu.

http://www.porada.sk/t104283-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html
Blankake
17.01.10,10:03
Ale je rozdiel, keď daňovník prechádza na paušálne výdavky až v nasledujúcom roku, teda ešte pred podaním normálneho DP, alebo keď sa rozhodne až na konci roka, že za ten rok si chce uplatniť paušálne výdavky... nie?
Lianka
17.01.10,10:15
Musi, nejde mi pridat ti tolko oceneni. Velmi mi tvoje odpovede pomohli. :) Dakujem. Hned, ako to pojde, ocenim tvoje prispevky. Myslim, ze mam v tom uz jasno. S tymi upravami - kde ich urobit (v DP, alebo v uctovnictve) - si mi tiez velmi pomohla. ;)
Blankake
17.01.10,10:24
Ja som to dievčatá asi zle pochopila, nenapadlo mi, že Lianka tým "SZCO prechadza na pausalne vydavky" myslí, že to bude až v nasledujúcom roku. Ja som automaticky uvažovala s prípadom, že tie paušálne výdavky sa týkajú roku 2009 (že sa SZČO až teraz rozhodol). Takže potom jasné, platí všetko tak, ako napísala Muška - a je to super vysvetlené. :)
Muška
17.01.10,10:27
Ale je rozdiel, keď daňovník prechádza na paušálne výdavky až v nasledujúcom roku, teda ešte pred podaním normálneho DP, alebo keď sa rozhodne až na konci roka, že za ten rok si chce uplatniť paušálne výdavky... nie?

Blanka,
daňovník by vlastne pri uzatváraní roka mal vedieť ,čo bude nasledujúci rok.
Čiže má vedieť či bude viesť účto, alebo pôjde na paušálne výdavky a podľa toho upraviť daný rok.

Samozrejme ak sa na konci roka rozhodne, že by mu bolo lepšie v danom roku ísť na paušál /na začiatku roka bol rozhodnutý pre účto/, tak samozrejme, že musí opraviť predchádzajúci rok so všetkými dôsledkami. A samozrejme musí v takomto prípade ešte aj opravovať RZZP za predchádzajúci rok.

Záver:
Ideál je , keď vieš, ešte pred uzavretím daného roka, či budeš mať účto, alebo paušál nasledujúci rok :)
Lianka
17.01.10,10:30
Ja som to dievčatá asi zle pochopila, nenapadlo mi, že Lianka tým "SZCO prechadza na pausalne vydavky" myslí, že to bude až v nasledujúcom roku. Ja som automaticky uvažovala s prípadom, že tie paušálne výdavky sa týkajú roku 2009 (že sa SZČO až teraz rozhodol). Takže potom jasné, platí všetko tak, ako napísala Muška - a je to super vysvetlené. :)

V roku 2009 skutocne a v roku 2010 pausalne, takze teraz musim upravit zaklad dane :).
Muška
17.01.10,10:33
Myslim, ze mam v tom uz jasno. S tymi upravami - kde ich urobit (v DP, alebo v uctovnictve) - si mi tiez velmi pomohla. ;)
Lianka,
Ak v nasledujúcom roku /2010/ prechádzaš z účta na paušál, upravuješ daný rok /2009/ priamo v účtovníctve podľa § 17 s rozčlenením podľa § 8 odst. 4 Postupov JU

Ak v nasledujúcom roku /2010/ prechádzaš z paušálu na účto, upravuješ daný rok /2009/ priamo v DP v r. 40 /prípadne r.41/ podľa § 17
Lianka
17.01.10,10:36
Muska, neviem, ako ti podakovat :). Preco to tak skomplikovali? :confused: Velmi velmi dakujem.
Muška
17.01.10,10:42
Muska, neviem, ako ti podakovat :). Preco to tak skomplikovali? :confused: Velmi velmi dakujem.
Lianka,
ani nehovor.
Ak si trochu čítala tú tému z minulého roku, keď sme vlastne na to prišli, tak sme to tiež nedokázali predýchať :mad:, ale čo už keď zákony nám robia tí, čo účtovníctvo asi ani nevideli :cool:
Muška
17.01.10,10:44
V roku 2009 skutocne a v roku 2010 pausalne, takze teraz musim upravit zaklad dane :) priamo v peňažom denník r. 2009 s rozčlenením podľa § 8 odst. 4 .

...Lianka doplnila som Ti to....., aby to bolo jasné, kde ten ZD "upravuješ" ;)
Zdenka 0705
21.01.10,11:27
Prečítala som všetky príspevky v tejto téme a vyšlo mi toto:
Daňovník, ktorý ukončil činnosť szčo k 30.6.2009 si chce ešte za rok 2009 uplatniť záväzok z titulu RZZP za rok 2009, keďže bude asi nedoplatok.
To znamená, že pre výpočet RZZP bude iný základ dane, ako bude potom v daňovom priznaní /po uplatnení si nedoplatku z RZZP v záväzkoch a zaúčtovaním do PD sa mi ZD zníži.
Uvažujem správne? Však sa mi to zdá na hlavu postavené a nezrozumiteľné.
Prima73
25.02.10,17:47
Nedoplatok RZZP za rok 2009 je teda zaväzkom roku 2009? Treba ho zahrnut do uctovnictva roku 2009 cez ID? Co ak ma zivnostnik preplatok?
Zdenka 0705
25.02.10,18:00
Preplatok ZP vráti a strhne mu zrážkovú daň.
Takže preplatok nezahŕňa do DP v roku ukončenia.
Príjem bude až rok nasledujúci.