pivko
05.01.10,17:12
Po preštudovaní projektu som zistil že mám v projekte výšku prízemia 11 tehál t.j. cca ak počítam na jednu tehlu +malta 25cm tak je to 275 cm. Nemám však v projekte vóbec zateplenie podlahy ktoré chcem urobiť z EPS 100 s. Tak že ak dám EPS 100s + poter 7cm + parkety a podložka tak už som s 0,00 20cm vyššie.Ak by som chcel dať ešte znížený strop zo sadrokartónu tak by som už asi chodil po izbách zhrbený. Nakoľko chcem stavať z tehál Leier a na ich stránke som nenašiel tehlu ,,nízku,, akú má napr. Heluz. Tak čo mám dať 12 tehál ,alebo zašalovať veniec?
TomasHC
05.01.10,17:25
Ved si to spocitaj, nie?

Ja som daval 17cm na podlahy - IPA + EPS 90mm, 70mm poter + 10mm pre kleber a dlazbu.

11 x 275 = cca 3m - hoci aj 20 cm = 2,80m. Neviem ako chces robit strop, ale podla mna vyska miestnosti staci 2,5m, nie?
iriska
05.01.10,17:50
môžem sa začudovať nad tým, že je projekt vyhotovený v tehlách a nie v centimetroch?
pivko
05.01.10,18:00
môžem sa začudovať nad tým, že je projekt vyhotovený v tehlách a nie v centimetroch?
V reze je to tak znázornené že tam má byť 11 tehál.Asi si ešte nevidela projekt. A podľa čoho si potom myslíš že vo výkaze je vypočítaný presný počet tehál ,ktoré potrebuješ???
pivko
05.01.10,18:04
Ved si to spocitaj, nie?

Ja som daval 17cm na podlahy - IPA + EPS 90mm, 70mm poter + 10mm pre kleber a dlazbu.

11 x 275 = cca 3m - hoci aj 20 cm = 2,80m. Neviem ako chces robit strop, ale podla mna vyska miestnosti staci 2,5m, nie?
Veď som to aj spočítal a ty odkial berieš 11x275 keď tehla má necelých 250? Tak že 11x25= 275 - 20 na podlahy - 10 sadrokartón a už som na 245:mee:
iriska
05.01.10,18:09
V reze je to tak znázornené že tam má byť 11 tehál.Asi si ešte nevidela projekt. A podľa čoho si potom myslíš že vo výkaze je vypočítaný presný počet tehál ,ktoré potrebuješ???

Si si istý, že tvoj projektant už nejaký projekt kreslil?

Počet tehál sa počíta z objemu alebo plochy steny. Aj v cenníkoch sú ceny za m3 alebo m2 muriva.
TomasHC
05.01.10,18:10
Veď som to aj spočítal a ty odkial berieš 11x275 keď tehla má necelých 250? Tak že 11x25= 275 - 20 na podlahy - 10 sadrokartón a už som na 245:mee:

Pardon, blbo som to precital - 275cm spolu a ja som videl 275mm jedna tehla + malta :( Mea culpa!
pivko
05.01.10,18:14
Si si istý, že tvoj projektant už nejaký projekt kreslil?

Počet tehál sa počíta z objemu alebo plochy steny. Aj v cenníkoch sú ceny za m3 alebo m2 muriva.
Projekt mám katalógovy od prodomu tak že asi pán P........... už niečo nakreslil.A nehovorím o cenniku výkaz vymer ale o rozpise potrebných výrobkov v projekte.presný počet tehál na obvodové steny /koľko celé , koľko polovičky/ koľko tehál na nosné steny koľko a akých prekladov atd...
220870
05.01.10,18:34
Výška 0,00 je výška konečnej podlahy ,to je najvyšší bod ktorý definuje výšku celej skadby podlahy aj s plávajúcou podlahou alebo dlažbou.Takže ak tam dáte EPS 100 tak sa vám podlaha dvihne o 10cm.V tom prípade nesmiete zabudnúť dať vyššie nie len stropy ale aj parapety a preklady.Ak plánujete na rozdiel od projektu aj znižovať strop.Tak asi najlepšie urobiť o jeden rad tehly viac.
pivko
05.01.10,18:40
Výška 0,00 je výška konečnej podlahy ,to jet najvyšší bod ktorý definuje výšku celej skadby podlahy aj s plávajúcou podlahou alebo dlažbou.
Nie som stavbár ale nejde tu o to kde je 0,00 ale o to že projekt mám bez zateplenia podlahy a v reze je znazornený obvodový múr z 11 tehál.
alltracboy
05.01.10,18:42
Si si istý, že tvoj projektant už nejaký projekt kreslil?

Počet tehál sa počíta z objemu alebo plochy steny. Aj v cenníkoch sú ceny za m3 alebo m2 muriva.
ale ten projekt rata s tou tehlou. dokonca aj s tym ze 380 zacina polovicnou :D a mas tam vyratane kolko celych a kolko doplkovych potrebujes. To z objemu nevypocitas.
iriska
05.01.10,18:47
Zateplenie nie je nakreslené, ale jeho výška musí byť započítaná vo výške podlahy. Skladba podlahy sa rieši vo výpise podláh. Ak vo výkrese rezu je zakreslený počet tehál namiesto šrafovania a nie je nakreslená podlaha, výkres je minimálne divný a pán P.... asi práve je študentom tretieho ročníka strednej stavebnej školy.
marjankaj
05.01.10,18:51
Projekt mám katalógovy od prodomu tak že asi pán P........... už niečo nakreslil.A nehovorím o cenniku výkaz vymer ale o rozpise potrebných výrobkov v projekte.presný počet tehál na obvodové steny /koľko celé , koľko polovičky/ koľko tehál na nosné steny koľko a akých prekladov atd...

Výška tehly leier je 23,8 cm +1 cm(malta)=24,8 cm
11 radov =11*24,8= 272,8 cm

To tam chceš skákať na trampolíne. Potom si daj ešte ďalších 11 radov.
radek666
05.01.10,18:52
Projekt mám katalógovy od prodomu tak že asi pán P........... už niečo nakreslil.A nehovorím o cenniku výkaz vymer ale o rozpise potrebných výrobkov v projekte.presný počet tehál na obvodové steny /koľko celé , koľko polovičky/ koľko tehál na nosné steny koľko a akých prekladov atd...

Prepáč pivko ale chceš radu ale zatial sa tu len do každého navážaš. Ty si objednáš katalógový projekt a už tam robíš úpravy s tým že znížiš strop sadrokartónom. máš pocit že to sa štandartne používa namiesto omietok. štandartné to neni tak sa nediv že ti nevychádza výška. ale ona vychádza len si to treba poriadne naštudovať. Ale aby si nepovedal tak ti to skúsim trocha ozrejmit.

Výška či už na klasickú maltu alebo na tenkovrstvú je pri tehlách vždy 250mm.
Čiže poďme od deky :
2cm zakladacie maltové lôžko pre prvý rad tehál
11 x 25 cm = 275 cm
spolu je to 277cm výška bez izolácie poteru a podlahy

skladba podlahy :
10cm podlahový polystyrén
6 cm poter uplne stací a pri podlahovom kúrení ani nedoporučujem hrubší
1cm kleber + dlažba

Takže sme na svetlej výške pri omietnutých stropoch na 260cm.
Ak chcešľ stropy zo sadrokartonu tak neviem prečo 10 cm. Najnižšie ako sa dá urobuť sadroš ja 3cm profil + 12,5mm doska takže ti to uberie zo svetlej výšky max.5cm

Výsledná výška je 255cm . Máš tolko aby si chodil po izbách zhrbený???
220870
05.01.10,18:53
Vždy ide o to kde je 0,00.To je tá absolútne najdôležitejšia miera.A ak tam dáte 10 cm polystyrénu tak sa tá miera dvihne .Tým pádom sa musí dvihnúť všetko čo je nad touto mierou.Tak ako som napísal.Ak je tam aj zníženie stropu tak asi najľahšie je dať o rad tehál viac.Môžete aj porezať tehly na polovicu (ak nemáte pílu tak je to moc práce)Alebo môžete kúpiť polovičky od Heluz,Wienerberger.Toto je úplne bežný postup nič nové pod slnkom.
pivko
05.01.10,18:55
Výška tehly leier je 23,8 cm +1 cm(malta)=24,8 cm
11 radov =11*24,8= 272,8 cm

To tam chceš skákať na trampolíne. Potom si daj ešte ďalších 11 radov.
Akej trampolíne? nečítaš tému.Ta výška je bez zateplenia podlahy a nieje tam uvažovaný sadrokartón:eek:
TomasHC
05.01.10,19:00
mimotemy Este moze podvesit SDK o meter a potom sa uz bude musiet hrbit aj japoncik :D
alltracboy
05.01.10,19:06
Zateplenie nie je nakreslené, ale jeho výška musí byť započítaná vo výške podlahy. Skladba podlahy sa rieši vo výpise podláh. Ak vo výkrese rezu je zakreslený počet tehál namiesto šrafovania a nie je nakreslená podlaha, výkres je minimálne divný a pán P.... asi práve je študentom tretieho ročníka strednej stavebnej školy.
v mojom projekte su v reze tiez kreslene tehly, preklady, vence...
iriska
05.01.10,19:08
v mojom projekte su v reze tiez kreslene tehly, preklady, vence...

tiež katalógový?
marjankaj
05.01.10,19:29
Akej trampolíne? nečítaš tému.Ta výška je bez zateplenia podlahy a nieje tam uvažovaný sadrokartón:eek:

Ja mám v paneláku svetlú výšku 266 cm. Zatiať nikto u nás nemusel chodiť zhrbený. Ako píše 220870 jediný problém s výškou sú okná a parapety. Tie musia byť v predpísanej výške. Dodrž všetko čo je v projekte aj materiál. Ak niečo pomeníš, potom musíš aj ostatné prispôsobiť. Počet radov tehál vôbec nie je záväzný. Dôležitá je výška múrov. Keď nie si stavár, tak sa nemiešaj stavárom do roboty.
alltracboy
05.01.10,20:52
tiež katalógový?katalogovy
chandler
06.01.10,09:45
v projektoch sa tehly mozu aj nemusia kreslit, kazdopadne sa pocita 25cm na tehlu a v tych nasobkoch sa robi vyska steny.
ak znizis strop nic sa nedeje, ale ak zvysis podlahu - teda +-0,0 (izolaciou) tak je to velky zasah do projektu a prejavi sa vsade (schody, preklady, parapety- ako tu uz odznelo) ak musis pridat aj tehlu alebo zvysit veniec tak aj na vyske strechy - tym uz menis aj stavebne povolenie.
pivko
06.01.10,10:32
v projektoch sa tehly mozu aj nemusia kreslit, kazdopadne sa pocita 25cm na tehlu a v tych nasobkoch sa robi vyska steny.
ak znizis strop nic sa nedeje, ale ak zvysis podlahu - teda +-0,0 (izolaciou) tak je to velky zasah do projektu a prejavi sa vsade (schody, preklady, parapety- ako tu uz odznelo) ak musis pridat aj tehlu alebo zvysit veniec tak aj na vyske strechy - tym uz menis aj stavebne povolenie.
Kto a ako ti bude pri kolaudácii merať výšku domu?
radek666
06.01.10,11:04
Kto a ako ti bude pri kolaudácii merať výšku domu?

nezmerajú ti ju. vykurovanie je tam aké??? nejak sa mi nezdá že by ti tam nedali zloženie podlahy poprípade +-0,0 a či podlaha sa počíta od toho hore alebo dolu. skus sem dať rez.
pivko
06.01.10,11:57
nezmerajú ti ju. vykurovanie je tam aké??? nejak sa mi nezdá že by ti tam nedali zloženie podlahy poprípade +-0,0 a či podlaha sa počíta od toho hore alebo dolu. skus sem dať rez.
Nedarí sa mi lepšie to naskenovať.ale mám tam na vrsvy podláh len 100mm
Štrkové ložko 100 mm
Podkladný betón 150 mm
2x hydrobyt + NP
vrstvy podláh 100 mm
ciners
06.01.10,14:17
Mam dve otazky:
1.preco chces na podlahu 10cm izolacie?
2.preco chces az 7cm poteru?
Volil by som 4cm izolacie+5cm poter vystuzeny. Na to ked das cca 1cm naslapnu vrstvu,tak to hra. Robis NED alebo pasiv? Skus radsej rozmyslat,ako sme si davnejsie pisali o naslapnej vrstve, ktora nema vysoku teplotnu prijimavost kvoli pocitu tepla na nohy. Ked das 20cm podlahu,ako chces,tak ti parapet vide 80cm od podlahy a to dost divne posobi. Keby islo len o vysku stropu,tak pridaj jeden rad tehal,to uz kontrolovat nikto nebude.
pivko
06.01.10,14:22
Mam dve otazky:
1.preco chces na podlahu 10cm izolacie?
2.preco chces az 7cm poteru?
Volil by som 4cm izolacie+5cm poter vystuzeny. Na to ked das cca 1cm naslapnu vrstvu,tak to hra. Robis NED alebo pasiv? Skus radsej rozmyslat,ako sme si davnejsie pisali o naslapnej vrstve, ktora nema vysoku teplotnu prijimavost kvoli pocitu tepla na nohy. Ked das 20cm podlahu,ako chces,tak ti parapet vide 80cm od podlahy a to dost divne posobi. Keby islo len o vysku stropu,tak pridaj jeden rad tehal,to uz kontrolovat nikto nebude.
Ďakujem,presne tak to urobím. A tych 5cm poteru bude stačiť na rozvod vody a rozvody kúrenia? Podlahovku nemienim robiť.
ciners
06.01.10,14:22
Si si istý, že tvoj projektant už nejaký projekt kreslil?

Počet tehál sa počíta z objemu alebo plochy steny. Aj v cenníkoch sú ceny za m3 alebo m2 muriva.

Vykaz vymer materialu nie je sucast projektu, to je za doplatok,pripadne niektore katalogove,co sa uz 100x postavili to maju.
ciners
06.01.10,14:30
Ďakujem,presne tak to urobím. A tych 5cm poteru bude stačiť na rozvod vody a rozvody kúrenia? Podlahovku nemienim robiť.

Tieto veci by som viedol v drazkach v izolacii, v poteri asi nie. Uvidime,co napisu ostatni.
lapejko
06.01.10,15:07
V niektorých typoch panelákov je výška 250 cm, mali s tým vminulosti problém pri montáži obývačkových stien- odrezávali soklík... Teraz po rekonštrukcii a vyrovnávaní podláh poterom to dvihneme neraz aj o 7 cm a nikto s tým nemá problém. Čo sa týka rozvodov do podlahy, vodu a kúrenie dávame do druhej vrstvy polystyrénu, to však predpokladá min. 2x 4 cm, lepšie 2x 5 cm. Máme domy s rekuperáciou alebo s rozvodmi od kozuba a znižujeme stropy aj 20 cm. Ak vyjde čistá výška na 240 cm a vyššie je to bežná prax a dnes nikto nechce vykurovať stropy...
ciners
06.01.10,15:27
Na na svetlu vysku miestnosti je hygienicka norma. Jasne, ze to nikto nebude merat, ale pre nieco ta norma existuje. V podstate chrani cloveka, takze si osobne myslim, ze casom vyska 2400mm moze cloveku byt neprijemna, to zavisi od velkosti miestnosti v podoryse, cim vacsia miestnost a nizky strop, tym je pocit neprijemnosti citelnejsi.
ciners
06.01.10,15:34
http://www.novostavby.sk/uploads/tx_mmservices/TL_Podlahy_1249474604.pdf
Aj toto vyzera zaujimavo,cennik som nenasiel. Momentalne rozmyslam,ako sa do cca 10cm podlahy zmestit, nie ako sa nezmestit, tak neberte moje prispevky ako oponenturu :)
lapejko
06.01.10,18:17
Ten penobetón sme používali na zrovnanie podláh s tehlovej klenby, čiže na zrovnanie veľkých výškových rozdielov, zabudovali sme tým však do stavby veľa vody a keďže bolo málo času a sychravo nedoschlo to. Prikrylo sa to ďalšími vrstvami, pustilo sa kúrenie a klíma a vysychalo to cez omietky, ktoré sfľakovali.
220870
06.01.10,18:38
Nedarí sa mi lepšie to naskenovať.ale mám tam na vrsvy podláh len 100mm
Štrkové ložko 100 mm
Podkladný betón 150 mm
2x hydrobyt + NP
vrstvy podláh 100 mm
Ja si dávam výkresy naskenovať v Fax Copy ( v TO urobia aj A1) .Hodia mi to na CD-čko.Potom si s tým môžem robiť čo sa mi zachce.Na stavbe budete určite potrebovať kópie .

Skladba podlahy:
Dve vrstvy IPA= 15mm
Polystyrén podľa mňa stačí 50mm
Poter doma zarábaný alebo z betonárky pokiaľ nieje podlahové kúrenie 40-50mm
Dlažba,plávajúca podlaha atd min15mm
pivko
06.01.10,19:09
Ja si dávam výkresy naskenovať v Fax Copy ( v TO urobia aj A1) .Hodia mi to na CD-čko.Potom si s tým môžem robiť čo sa mi zachce.Na stavbe budete určite potrebovať kópie .

Skladba podlahy:
Dve vrstvy IPA= 15mm
Polystyrén podľa mňa stačí 50mm
Poter doma zarábaný alebo z betonárky pokiaľ nieje podlahové kúrenie 40-50mm
Dlažba,plávajúca podlaha atd min15mm
Už tie 3cm ma asi nezabiju tak že koly rozvodom dám 2x40mm polystyrén .
Tak či tak pri zateplení podlahy polystyrenom musí byť ten poter vystužený kari sieťou.Alebo pri použití len 5cm EPS stabil by to nebolo nutné?
Ak však nevadí že rozvody budú ležať na IPE tak zostanem pri tom EPS 50mm resp. len 40mm.
ciners
06.01.10,19:45
Tie rozvody budu resp. by mali byt v chranicke, im je potom jedno na com lezia :)
220870
06.01.10,20:39
Kurenári potrebujú 7-8 cm na podlahe na to aby skryli rozvody.Trubka + izolácia(mirolon a pod).
220870
06.01.10,20:40
Už tie 3cm ma asi nezabiju tak že koly rozvodom dám 2x40mm polystyrén .
Tak či tak pri zateplení podlahy polystyrenom musí byť ten poter vystužený kari sieťou.Alebo pri použití len 5cm EPS stabil by to nebolo nutné?
Ak však nevadí že rozvody budú ležať na IPE tak zostanem pri tom EPS 50mm resp. len 40mm.
Rozvodom to nevadí.
day
28.11.10,14:03
riesim podobny "problem", mozem pouzit prieckovku na plocho v obvodovej stene na dosiahnutie potrebnej vysky? chyba mi 15cm. viem, ze riesenim je +1 rad, ale teraz mam veniec (v=40cm) zaroven ako preklad na oknom.

... ked je moznost pouzit prieckovku, kde ju pouzit: 1.rad, v strede, posledny rad, ....

dakujem
pivko
28.11.10,14:49
riesim podobny "problem", mozem pouzit prieckovku na plocho v obvodovej stene na dosiahnutie potrebnej vysky? chyba mi 15cm. viem, ze riesenim je +1 rad, ale teraz mam veniec (v=40cm) zaroven ako preklad na oknom.

... ked je moznost pouzit prieckovku, kde ju pouzit: 1.rad, v strede, posledny rad, ....

dakujem
Tehlu na ležato v žiadnom prípade! nemá požadovanú pevnosť v tlaku.
Mne to nakoniec vyšlo takto 11 radov tehál 275cm + 10cm veniec - 17cm podlaha - 8 SDK . čistá výška miestnosti 260cm;)
220870
28.11.10,14:52
Priečkovka na ležato v žiadnom prípade.Treba použiť CDM-ky .Niektorý výrobcovia vyrábajú tehly s polovičnou výškou.
mendo933
28.11.10,15:36
riesim podobny "problem", mozem pouzit prieckovku na plocho v obvodovej stene na dosiahnutie potrebnej vysky? chyba mi 15cm. viem, ze riesenim je +1 rad, ale teraz mam veniec (v=40cm) zaroven ako preklad na oknom.

... ked je moznost pouzit prieckovku, kde ju pouzit: 1.rad, v strede, posledny rad, ....

dakujem
kolko mas podlahu ze ti to nevychadza? ja mam 270, 11 radov + nad oknami veniec 12cm a svela vyska miestnost 2,6
peter3377
28.11.10,18:07
ale co? to si nevies rady? a to si potom bol za toho sociku aky majster? mne si mrkotal do omietok, no este ze som si ich nedal robit takemu ako si ty, to by dopadlo, ver ze su lepsie ako mnohokrat robia takzvany pani majstri,mam z teba podla toho co tu casto pises ze si robil akurat tak partaka ciganom pri kopacich pracach
day
28.11.10,20:07
kolko mas podlahu ze ti to nevychadza? ja mam 270, 11 radov + nad oknami veniec 12cm a svela vyska miestnost 2,6

ahoj,
od podlahy mam 282cm, celkovo 11radov, veniec 40cm, svetla vyska cca 270cm.
planovany porobeton Solbet 24x24x59

kreslim rozne moznosti, chcem to rozkreslit co nejlepsie, t.z. podla rozmerov porobetonu, ale aby mi sedeli vysky - parapety, okna, veniec, dvere, atd., preto otazka ci mozem pouzit prieckovky.
alltracboy
28.11.10,20:39
pri porobetone sa s parapetom ani netrap.. ja som napriklad na oknovy otvor este pripepil 5cm tvarnicu na lezato. ked budes mat moc, tak to jednoducho ohoblujes. skor si treba dat pozor na vrchnu vysku kde je preklad, tam uz vyssie ist nemozes.
day
28.11.10,20:58
nad okna pojde veniec, preklady na obvodovych muroch nebudu
alltracboy
28.11.10,21:13
tak to mam aj ja, ale ten veniec je limit. ja mam veniec ako 11ty rad myslim, cize je v interiery. vyskovo ej to podla mna dobre, ale strop by to asi chcelo trosku vyssie, lebo som spravil podlahu 20cm namiesto 15 a ten strop nebude moc vysoko.
day
28.11.10,21:27
veniec mi zasahuje tiez do interieru (s tym sa neviem zmierit, vnutorny pocit),
ako to myslis s tym limitom?
pivko
29.11.10,04:18
ale co? to si nevies rady? a to si potom bol za toho sociku aky majster? mne si mrkotal do omietok, no este ze som si ich nedal robit takemu ako si ty, to by dopadlo, ver ze su lepsie ako mnohokrat robia takzvany pani majstri,mam z teba podla toho co tu casto pises ze si robil akurat tak partaka ciganom pri kopacich pracach
Ty pako však som to préve že vyriešil vencom ,lebo v projekte som mal keramický strop.A rady si momentálne nevie day , jeho problém sa tu rieši , tak čítaj poriadne.
mendo933
29.11.10,07:06
ahoj,
od podlahy mam 282cm, celkovo 11radov, veniec 40cm, svetla vyska cca 270cm.
planovany porobeton Solbet 24x24x59

kreslim rozne moznosti, chcem to rozkreslit co nejlepsie, t.z. podla rozmerov porobetonu, ale aby mi sedeli vysky - parapety, okna, veniec, dvere, atd., preto otazka ci mozem pouzit prieckovky.

podlahu mam 270, 11 radov tehal + 12cm veniec . Preklady nad oknami ani vchodovymi dverami nemam , vsetko je to sucast venca. Svetla vyska miestnosti 2,6m cize vyslo to pekne bez toho zeby trebalo zmensovat okna. Cize nemusis mat obavy. Keby si daval nad okna preklady 238 co sa davaju na stojaka, tam by si uz musel dat o jeden rad tehal naviac, ale ked mas preklady-veniec tak to je to OK. Ked sa murovalo tak okna sa vynechavali od 4 radu a potom som si vysku parapetu upravil 1/2 tehlami na lezato, mam tehlu cize som jednou ranou zakril dutiny. V Kuchyni bude parapet zaroven pracovna doska vo vyske 90cm tak tam som narezal tehly na danu vysku a dal tiez na lezato. Parapety si tym padom môzes upravit na vysku ktora tebe vyhovuje, ak budu radiatory tak bude treba to brat do uvahy.
mendo933
29.11.10,07:11
veniec mi zasahuje tiez do interieru (s tym sa neviem zmierit, vnutorny pocit),
ako to myslis s tym limitom?
aj mne veniec zasahuje do interieru, vcom tam vidis problem? Po omietnuti si to ani nevsimnes, vyhodu to ma tu ze nebudes mat nad oknom 25cm fugu ako ked sa dava preklad. U mna sa stym nevedel zmierit tesar, trocha si ponadaval ze taku po..b.nu chalupu este nerobil ale zvladlo sa:)
alltracboy
29.11.10,07:52
limit som myslel v tom, ze beton uz vyssie nepusti. Ani preklad nie :D ja mozno lutujem, ze som nedal ako spodok prekladu napriklad 5cm ytong nalezato, aby sa v pripade potreby mohol vyseknut. Dalsia vec co znevyhodnuje preklad ako sucast interieru je to, ze ked som dal prec debenenie tak ten betonje trochu viac v interieri ako stena. A hlavne tam kde mi roztlacilo debenenie, takze mozem cez zimne vecery sekat beton. Ked to niekto planuje robit ako ja, tak nech da do vnutra debnenia napriklad pasik sololitu, alebo 1cm eps. ja som to chcel ale nestihol. Vzdy je lepsie potom ten eps vytrhat a maltou dorovnat 1cm sparu, ako riesit nejake mierne vytlacenie debnenia. Ja som ale ytong a chcel som tam dat sietku. Pri tehle je to fuk, lebo tam ide hruba omietka. zachvilu tu budem riesit svoj strop lebo ho chcem dat co najvyssie. Pokial niekto ide robit drevenny strop a sadrokarton odspodu, odporucam spravit veniec, alebo mur o cca 5-10 cm vyssi. teraz mam od bucucej podlahy cca 255cm vysku po tramy, ale este pojde na to zavesit sadrokarton a ten by som chcel dat co najvyssie. podlahu som dvihol o 5cm kvoly podlahovke na 20cm.
day
04.12.10,11:55
aj mne veniec zasahuje do interieru, vcom tam vidis problem? Po omietnuti si to ani nevsimnes, vyhodu to ma tu ze nebudes mat nad oknom 25cm fugu ako ked sa dava preklad. U mna sa stym nevedel zmierit tesar, trocha si ponadaval ze taku po..b.nu chalupu este nerobil ale zvladlo sa:)

problem nevidim, len som nechcel (bez neakeho logickeho dovodu) aby mi veniec zasahoval do interieru,

ale je to OK
day
04.12.10,11:58
ahoj,
od podlahy mam 282cm, celkovo 11radov, veniec 40cm, svetla vyska cca 270cm.
planovany porobeton Solbet 24x24x59

kreslim rozne moznosti, chcem to rozkreslit co nejlepsie, t.z. podla rozmerov porobetonu, ale aby mi sedeli vysky - parapety, okna, veniec, dvere, atd., preto otazka ci mozem pouzit prieckovky.

Solbet asi nebude, doprava vychadza cca 600€ a to by som musel riesit este neaky vytazovak na zvysok.

v pripade, ze dostanem > 35% zlavu na Ytong z cennikovej ceny tak bude Ytong
kytica1111
09.12.10,11:10
Nie som stavbár ale nejde tu o to kde je 0,00 ale o to že projekt mám bez zateplenia podlahy a v reze je znazornený obvodový múr z 11 tehál.

Počet tehál musíš počítať od betónovej dosky, lebo konštrukcia podlahy je min. 10 cm alebo aj viac, svetla výška 2,70 výška tehly je 0,238 cm alebo 0,247 brúsená čiže
ak chceš svetlosť miestnosti od budúcej podlahy po strop 2,70 m + 0,15m konštrukcia podlahy t.j. 2,85 cm : 0,238= 12 radov tehal.
220870
09.12.10,15:27
Počet tehál musíš počítať od betónovej dosky, lebo konštrukcia podlahy je min. 10 cm alebo aj viac, svetla výška 2,70 výška tehly je 0,238 cm alebo 0,247 brúsená čiže
ak chceš svetlosť miestnosti od budúcej podlahy po strop 2,70 m + 0,15m konštrukcia podlahy t.j. 2,85 cm : 0,238= 12 radov tehal.
Nikdy nie delené 0,238 albo 0,247.vždy delené 0,25.Tie chýbajúce milimetre sa rátajú na maltové lôžko.
day
09.12.10,18:25
10radov Ytong 250mm + 400mm veniec = 2900mm
drozdm
09.12.10,19:43
uvažujem o desiatich radoch tehly , plus veniec a strop dreveny. spodok sa dvihne o cca 18cm a strop sa zniži o možno 7cm , ešte neviem. V každom pripade ostane čisty priestor cca 250cm a to stači.
220870
09.12.10,20:21
uvažujem o desiatich radoch tehly , plus veniec a strop dreveny. spodok sa dvihne o cca 18cm a strop sa zniži o možno 7cm , ešte neviem. V každom pripade ostane čisty priestor cca 250cm a to stači.
To je málo.Ako budete riešiť preklady nad oknami?
drozdm
10.12.10,17:58
To je málo.Ako budete riešiť preklady nad oknami?

;predstava je taka že, pod okno sa položi 3 rady +polovička, viem že parapet bude nižšie ako je štandard ale chcem bezbarierový a tým by mali byť okna pristupnejšie aj pre sediacu osobu v kočiku či voziku.Posledna rada sa pod preklad položi opet polovična a nad nich potom veniec. či?
fetya
11.12.10,09:12
Aj ja som vela rozmyslal kolko radov a ako, a nakoniec to bude takto: 10 radov heluzu, veniec a to bude aj prekladom nad oknom, vyska 25 cm, na to ide tramec, ktory drzi dreveny strop, medzi tramce 1 rad tehal a veniec. Je to tak dobre?
drozdm
11.12.10,11:29
Aj ja som vela rozmyslal kolko radov a ako, a nakoniec to bude takto: 10 radov heluzu, veniec a to bude aj prekladom nad oknom, vyska 25 cm, na to ide tramec, ktory drzi dreveny strop, medzi tramce 1 rad tehal a veniec. Je to tak dobre?
takto to vidim vo vela fotoblogov čo sledujem u inych ludi.Jedine čo ma ešte trapi , či tam bude prenikať dostatok svetla ked to bude dosť tesno pod strechov. Mam však v projekte dostatočne velke okna.Na tom venci ale netreba šetriť cementom a hlavne vystužov.;)