adi.duri
05.01.10,17:27
prosím vie mi niekto poradiť? Je možné uznať časť pedagogickej praxe ako vychovávateľka školského klubu na ZŠ za prax v odbore učiteľka MŠ. Ak áno, komu treba adresovať žiadosť? Ďaujem.
Sabadka
05.01.10,16:55
prosím vie mi niekto poradiť? Je možné uznať časť pedagogickej praxe ako vychovávateľka školského klubu na ZŠ za prax v odbore učiteľka MŠ. Ak áno, komu treba adresovať žiadosť? Ďaujem.

Nie len časť ale celú. Pedagogická prax sa nedelí na prax vychovávateľa, prax učiteľa MŠ alebo ZŠ. Už o tom bolo písané v niektorom príspevku. Pracuješ v školstve ako pedagogický zamestnanec (vychovávateľ, učiteľ, asistent učiteľa - to všetko sú pedagogickí zamestnanci) teda tvoja prax je pedagogická prax. Adresovať žiadosť v prvom rade riaditeľovi ak má škola právnu subjektivitu a ak nepochodíš tak zriaďovateľovi školy, dotazovať sa môžeš aj na príslušnom krajskom školskom úrade. Ak škola nemá právnu subjektivitu tak sa obraciaš priamo na zriaďovateľa teda na starostu obecného alebo mestského úradu ale aj v tomto prípade sa môžeš obrátiť na príslušný krajský úrad.
dragonfly
04.03.12,08:53
Dobrý deň, chcela by som vedieť, či je možné uznať ako pedagogickú prax výuku v súkromnej jazykovej škole.Mám nastúpiť učiť anglický jazyk na strednú školu a bolo mi povedané, že ak budem chcieť toto obdobie započítať mám si to doložiť. Predpokladala som, že sa mi práca v jazykovke rátať nebude, ale teraz neviem, či by mi to teda mohlo byť uznané. Plynulo by potom z toho napr. skrátenie adaptačného vzdelávania pre začínajúceho učiteľa? Alebo si dĺžku adaptačného určuje samotná škola? Kedy je učiteľ zaradený ako samostatný do 10 PT - po skončení adaptačného, alebo je tam určená potrebná dĺžka praxe? V jazykovke učím od septembra 2011.
Ďakujem.
brontosaurus
04.03.12,12:06
Dobrý deň, chcela by som vedieť, či je možné uznať ako pedagogickú prax výuku v súkromnej jazykovej škole.Mám nastúpiť učiť anglický jazyk na strednú školu a bolo mi povedané, že ak budem chcieť toto obdobie započítať mám si to doložiť. Predpokladala som, že sa mi práca v jazykovke rátať nebude, ale teraz neviem, či by mi to teda mohlo byť uznané. Plynulo by potom z toho napr. skrátenie adaptačného vzdelávania pre začínajúceho učiteľa? Alebo si dĺžku adaptačného určuje samotná škola? Kedy je učiteľ zaradený ako samostatný do 10 PT - po skončení adaptačného, alebo je tam určená potrebná dĺžka praxe? V jazykovke učím od septembra 2011.
Ďakujem.

Učiteľ je zaradený v platovej triede 10 až vtedy, ak úspešne ukončí adaptačné vzdelávanie. To, ako dlho bude prebiehať, si rieši každá škola sama, ale bežne je to 1 školský rok. Zákon uvádza, že nesmie byť kratšie ako 3 mesiace a že ste povinná ho absolvovať najneskôr do 2 rokov od jeho začatia.
Zákon pozná pedagogickú funkciu "učiteľ jazykovej školy", s 22 hodinovým pedagogickým úväzkom za týždeň, ale predpokladám že sa to vzťahuje asi len na štátne jazykové školy. Ale aj keby vám škola uznala ten rok do pedagogickej praxe, tak budete musieť tak či tak nastúpiť na adaptačné vzdelávanie, čiže či vám ten rok uznajú, alebo nie je podľa mňa jedno. Akurát budete mať vyšší plat o cca 5 EUR.
dragonfly
04.03.12,13:04
ďakujem za odpoveď, to že adaptačné budem musieť aj tak robiť, iba ma napadlo, že by mi to možno na základe rozhodnutia školy mohlo zabezpečiť, že to bude kratšie a do vyššej platovej sa dostanem rychlejšie
brontosaurus
04.03.12,21:07
ďakujem za odpoveď, to že adaptačné budem musieť aj tak robiť, iba ma napadlo, že by mi to možno na základe rozhodnutia školy mohlo zabezpečiť, že to bude kratšie a do vyššej platovej sa dostanem rychlejšie

Teraz, od 1.1.2012 je to už v tomto smere lepšie. Každý nový pedagóg, čo je na adaptačnom vzdelávaní, má vďaka novej legislatívnej úprave už automaticky nárok na 6% príplatok počas celej doby adaptačného vzdelávania. Čiže váš rozdiel po novom bude niečo okolo 20 EUR, v plate medzi 9 PT s príplatkom a 10 PT do ktorej postúpite po ukončení adaptačného vzdelávania.
dragonfly
05.03.12,05:40
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
PBudka
07.03.12,00:41
Tiez mam otazocku,
Doteraz som pracovala v sukromnej MŠ učiteľ hudby a tanca na dohodu, nasledne som vykonavala dobrovolnicku cinnost vedenia kurzov pre nevidiace deti na co som si nasledne zalozila zivnost a pridala i dalsie kurzy pre dedti.
Prosim vas toto sa mi asi do ped.praxe nezarava vsak?
brontosaurus
07.03.12,18:33
Tiez mam otazocku,
Doteraz som pracovala v sukromnej MŠ učiteľ hudby a tanca na dohodu, nasledne som vykonavala dobrovolnicku cinnost vedenia kurzov pre nevidiace deti na co som si nasledne zalozila zivnost a pridala i dalsie kurzy pre dedti.
Prosim vas toto sa mi asi do ped.praxe nezarava vsak?

Pokiaľ ste pracovala v MŠ len na dohodu o vykonaní práce a nie na klasický, hoci aj skrátení úväzok, tak sa vám to do pedagogickej praxe nezaráta. Pokiaľ viem, u nás sa ani dobrovoľnícka práca nedá zarátať do pedagogickej praxe.
V tejto oblasti ale nie som odborník, tak možno niekto doplní presnejšie informácie.