nivl1
05.01.10,18:46
Zdravym potrebujem radu ,info o nieakej stranke alebo o dobrej knihe na montaz sadrokartonu a sadrokartonove konštrukcie.Chcem si v podkrovy robit sadrokarton sam tak hladam potrebnu dokumentaciu,Dakujem.
Xanti
05.01.10,17:49
Ferdosondo
06.01.10,07:34
Ak chceš knihu tak "Sadrokarton zvládneme sami". Stojí okolo 3,5E. Použil som ju pri obklade podkrovia a strešných oknách.
Hop377
06.01.10,08:11
Aj tu najdes zopar dobrych tipov: http://www.napravisam.bg/index.php?id=visual&sid=99
nivl1
06.01.10,10:28
Dakujem za stranky tie som uz obzeral ,je to tak zhruba opisane ja by som radsej detaily a tie ziskam podla mojho nazoru z knih.
radek666
06.01.10,11:08
Dakujem za stranky tie som uz obzeral ,je to tak zhruba opisane ja by som radsej detaily a tie ziskam podla mojho nazoru z knih.

skus ešte tento odkaz
http://www.ostavbe.sk/viewtopic.php?f=26&t=56
Heni
06.01.10,16:58
Ferdosondo
07.01.10,09:10
skus ešte tento odkaz
http://www.ostavbe.sk/viewtopic.php?f=26&t=56
Tu je to fakt dobre popísané. Autor je pedant.
Wlady
21.03.11,14:18
Ahojte, dufam ze sa to tu uz nerozoberalo. Rad by som sa poradil ci SDK kovit aj aj do U-profilov, alebo nie. Stretavam sa aj z nazorom, ze SDK by mal samonosne "plavat" nezavisle od obvodovych U-profilov. Vopred dakujem.
220870
21.03.11,18:24
citujem
Pozor!
Dosky opláštenia priečok sa priskrutkovávajú výhradne ku zvislým CW
profilom, nie k vodorovným UV profilom!
strana 80
http://www.rigips.sk/download/_pdf/montazna_prirucka_sadrokartonara_150dpi.pdf
Wlady
22.03.11,04:44
citujem
Pozor!
Dosky opláštenia priečok sa priskrutkovávajú výhradne ku zvislým CW
profilom, nie k vodorovným UV profilom!
strana 80
http://www.rigips.sk/download/_pdf/montazna_prirucka_sadrokartonara_150dpi.pdf


Asi som sa nepresne opytal. Myslel som strop. Kraje podhladu mi prave pridu chulostive....
Mirkaska
31.03.11,09:46
ako a čím je dobré vyplniť priestor na múre vedľa pomúrnice. vychádza nám tam 6 cm, treba tam niečo nalepiť. pod pomúrnicou na celom múre je položená IPA. jeden sadrokartonista hovorí, že nalepiť ytong, iný že extrudovaný polystyrén. čo s ipou, na to to asi nechytí? nechať medzeru pár mm medzi pomúrnicou a tým, čo budeme lepiť pre prípad, že drevo praskne, bude pracovať, aby nepukla aj stena?
poradte.
Wlady
31.03.11,12:08
ako a čím je dobré vyplniť priestor na múre vedľa pomúrnice. vychádza nám tam 6 cm, treba tam niečo nalepiť. pod pomúrnicou na celom múre je položená IPA. jeden sadrokartonista hovorí, že nalepiť ytong, iný že extrudovaný polystyrén. čo s ipou, na to to asi nechytí? nechať medzeru pár mm medzi pomúrnicou a tým, čo budeme lepiť pre prípad, že drevo praskne, bude pracovať, aby nepukla aj stena?
poradte.

Z vonkajsej strany sa moze domurovat, alebo pouzit polystyren /aj fasadny/. Z vnutornej strany budete isto medzi krokvy zateplovat, tazke izolacia prekryje pomurnicu a cele to schova sakrokarton.
220870
31.03.11,16:12
ako a čím je dobré vyplniť priestor na múre vedľa pomúrnice. vychádza nám tam 6 cm, treba tam niečo nalepiť. pod pomúrnicou na celom múre je položená IPA. jeden sadrokartonista hovorí, že nalepiť ytong, iný že extrudovaný polystyrén. čo s ipou, na to to asi nechytí? nechať medzeru pár mm medzi pomúrnicou a tým, čo budeme lepiť pre prípad, že drevo praskne, bude pracovať, aby nepukla aj stena?
poradte.
Ipu môžete zrezať vedľa pomurnice .Potom to môžete domurovať .Medzi pomúrnicou a murivom musí zostať medzera cca 1 cm.
paloo
31.03.11,18:08
Keď sa pomúrnica obalí do lepenky tak sa môže obmurovať aj bez medzery?
220870
31.03.11,18:19
Nie medzera je preto ,aby drevenná pomurnica pri svojom schnutí a krútení nepohla prímurovkou.Býva to veľmi častá závada na novostavbách RD.Inak by sa to dalo napísť tak že ak opriete murivo o pomúrnicu tak z 99% istotou budete mať problém.
Mirkaska
31.03.11,18:53
Ipu môžete zrezať vedľa pomurnice .Potom to môžete domurovať .Medzi pomúrnicou a murivom musí zostať medzera cca 1 cm.
mohla by sa ipa aj ohnúť dohora akoby okolo pomúrnice? príp. nahriať, aby sa dala ohnúť? pýtam sa preto, že ak sa odreže, nezruší sa význam tej ipy na venci?
220870
31.03.11,20:02
Môžete ju aj ohnúť.Pod pomúrnice sa nedáva IPA (Hydrobit) ale térový papier,ten sa nedá nahrievať.Ten papier má izolovať vlhkosť z venca od drevennej popmúrnice.Nič viac nič menej.
Mirkaska
07.04.11,08:07
my sme dali Ipu, tak nám povedali. hádam to nevadí. nakoniec to manžel zrezal.
môže sa medzera vyplniť vatou - máme zvyšný Knauf, tak by sme tam trochu dali.
a dakujem za rady.
220870
07.04.11,15:34
Neodporúčam to .A keď tak len veľmi volne.
Mirkaska
08.04.11,05:18
ešte sa chcem opýtať, ako pri výbere sadrokartonistu rozoznať dobrého majstra. mali sme na stavbe už viacerých, čo nám robili cenové ponuky, no vôbec ich neviem porovnať čo sa týka kvality. aké otázky mu položiť, aby sme mohli lepšie posúdiť kto je kto. Na jedného robotu sme sa boli aj pozerať, mali na strope aj niečo puknuté, no ťažko povedať či to bola chyba majstra. praská sádrokartón aj "sám od seba", napriek tomu, že majster odviedol dobrú robotu?
220870
08.04.11,15:46
V zásade nie ale ak začne pracovať budova tak praskne aj SDK.Urobiť poriadne SDK nieje až tak jednoduché ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.Ak to chce človek robiť na profesionálnej úrovni tak to v súčasnosti považujem za jednu z najzložitejších prác na stavbe.
Mirkaska
11.04.11,05:12
V zásade nie ale ak začne pracovať budova tak praskne aj SDK.Urobiť poriadne SDK nieje až tak jednoduché ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.Ak to chce človek robiť na profesionálnej úrovni tak to v súčasnosti považujem za jednu z najzložitejších prác na stavbe.

tak dá sa vybrať - preveriť dobrý majster na základe nejakých otázok? na čo si dať pozor? čo vyžadovať pri realizácii? .......
220870
11.04.11,16:32
Ja by som to pri osobnom pohovore vedel posúdiť .Vy ako amatér asi ťažko.Neviem v tomto smere poradiť nič rozumné.Možno keď bude mať hotovú konštrukciu pofotte a posúdim to.
Wlady
14.04.11,12:24
Rad by som sa poradil, v kupelnu sme najskor oblozili obkladom a az teraz prisiel na rad SDK. UD-profil som vo vahe upevnil co najblizie k hrane obkladu, ktory ale nie je uplne v rovine. Posledna rada obkladu je rezana na polovicu takze vznikli medi UD profilom aj medzeri. Vsetky ale prekryje SDK. Treba tieto medzeri niecim vyplnit, alebo nie? Dakujem.
220870
14.04.11,16:11
Netreba.
Mirkaska
14.04.11,17:24
je niekde na porade téma, ktorá by obsahovala hlavné a dôležité veci o sadrokartone- čo dodržať a ako robiť konštrukciu. napr. vzdialenosť,...
220870
14.04.11,17:37
Nie .SDK je kompelxne zložitá vec na ktorú neexistuje jednoznačný stručný krátky návod.Bol tu niekde priložený fotonávod (vo viacerých témach),bolo to celkom slušné ale aj tak som tam našiel chyby.Navyše nieje to univerzálne ak by sa stavebník v tom rozhodol o väčšiu šírku zateplenia tak by to bol nevhodný postup.Niečo podobné je tu ale tiež sa vyhly tým zložitejším konštrukciám ktoré vznikajú na šikminách a na tom sa už mnohý popálili.
http://www.fermacell.cz/cz/content/montazni_videa_steny.php
je tam pár zásad ktoré treba dodržať.
Kompletný návod na SDk je tu
http://www.rigips.sk/download/_pdf/montazna_prirucka_sadrokartonara_150dpi.pdf
Mirkaska
14.04.11,19:52
dakujem, my máme zateplenie pod krokvami 14 cm
Wlady
15.04.11,04:55
Prikladam foto konstrukcie u nas, zaujima ma Vas nazor. Stale mi nie je jasne, ci sa pri mensich izbach moze SDK upevnovat do obvodoveho UD profilu alebo nie.Dakujem.
220870
15.04.11,17:10
Môže.
alltracboy
02.06.11,11:58
poradi niekto ako spravit sadrokartov v podkrovi? ide mi hlavne o info typu ako presne vymerat na stitovych stenach sklon a vysku UD profilov tak aby nesli CD profily krizom-krazom. Prid emi to dost obtiazne nakolko sa tie CD profily co pojdu vodorovne nedaju nijak kontrolovat pomocou vodovahy. Napadlo ma , ze by sa dalo na jednu stenu spravit sklon a potom to samonivelacnym laserom preniest na protilahly stit. Dalej mi je zahada ako urcit spravne vysku CD voci jednotlivym krokvam, kezde tie tiez niesu uplne v identickej vyske, a spagat je dost nespolahliva metoda.
mendo933
02.06.11,17:30
Akurat robim SDK a dost mi pomohol tento fotoserial
http://www.ostavbe.sk/fotoserial-ako-som-robil-sadrokarton-t56.html
220870
02.06.11,17:37
poradi niekto ako spravit sadrokartov v podkrovi? ide mi hlavne o info typu ako presne vymerat na stitovych stenach sklon a vysku UD profilov tak aby nesli CD profily krizom-krazom. Prid emi to dost obtiazne nakolko sa tie CD profily co pojdu vodorovne nedaju nijak kontrolovat pomocou vodovahy. Napadlo ma , ze by sa dalo na jednu stenu spravit sklon a potom to samonivelacnym laserom preniest na protilahly stit. Dalej mi je zahada ako urcit spravne vysku CD voci jednotlivym krokvam, kezde tie tiez niesu uplne v identickej vyske, a spagat je dost nespolahliva metoda.
To je ten fortiel.Spodnú hranu spodného CD musíte mať vždy vodorovne.Odtade sa pootom dávajú CD čka po 40 cm(merať metrom).Na začiatku treba osadiť prvé a posledné CD.
alltracboy
02.06.11,20:40
preco prave 40cm? ja som chcel dat 60 kedze sadros ma 1,2m tak by to bolo na krajoch a v strede chytene. navyse by stacilo dat vatu napolovicu kedze mam tiez 1,2m/1,25, teraz neviem/
mendo933
03.06.11,03:44
Aj tak by ti to nevyslo podla tvojich predstav, lebo platne sa davaju kolmo na CD.Osova vzdialenost montaznych profilov max. 500mm. Zakladny profil max. 1000mm . Musi to byt tak aby spoje platni vychadzali vzdy na CD profile !
Len studuj vsetko sa dozvies;)
220870
03.06.11,04:10
60 je moc max 50 ak bude na sdarokartonove tabule opretá vata treba dať po 40 cm .Ono to nespadne ani pri 60 cm rozteči CD profilov ale časom sa poprehýba sadrokarton.
strana 22
http://www.rigips.sk/download/_pdf/Technologicky_predpis.pdf



http://www.gipsol.sk/sk/technicka-podpora/video-prezentacie/montaz-podkrovia/
alltracboy
03.06.11,06:15
Aj tak by ti to nevyslo podla tvojich predstav, lebo platne sa davaju kolmo na CD.Osova vzdialenost montaznych profilov max. 500mm. Zakladny profil max. 1000mm . Musi to byt tak aby spoje platni vychadzali vzdy na CD profile !
Len studuj vsetko sa dozvies;)
vsetky spoje ani nemozu vychadzat na CD, napriklad v napojeni sikminy na strop, pripadne kratsia hrana sadrokartonu.
sadrokartom budem montovat dlhsou stranou vodorovne, takze musim pouzit len ten 40 cm raster kedze 60 byt nemoze.
mendo933
03.06.11,09:38
kde je spoj sikmina strop dava sa CD blizko seba, ale ked budes mat koniec platne SDK v lufte na vetsiu vzdialenost tak sa casom prehne a spoje popraskaju, preto je najlepsie spajat na CD profile. Ale ask mysliz ze to bude ok tak si to kludne tak sprav.
Platne by mali ist dlhsou stranou kolmo na profily. Cize ak ti idu CD vodorovne, platne SDK by si mal dat zvislo
alltracboy
08.06.11,18:31
je to naisto ze ked mam CD vodorovne musia ist platne na stojato? na obrazkoch v prirucke rigips su tie platne kreslene vodorovne. teoreticky by to malo byt za jedno nakolko pocet skrutiek tam moze byt uplne rovnaky
220870
08.06.11,18:40
Na šikmine je úplne jedno či bude platňa vodorovne alebo šikmo.
alltracboy
09.06.11,09:31
ked ma byt platna vodorovne musi byt osova vzdialenost CD profilov40cm a ked zvislo tak 50cm? cize musim uz pri osdazovani CD vediet ako to bude
220870
09.06.11,15:12
áno.Musíte si dopredu určiť ako budete klásť tabule SDK.Inak by bol zbytočný odpad.
alltracboy
09.06.11,18:30
no odpad mi vychadza uplne na rovnako..akurat je rozdielny pocet CD profilov. pri vodorovnom mi vychadza o 6 radov CD viac lebo to musi byt hustejsie aby vysiel raster. cize predpokladam ze sa tabule davaju zvislo kvoly cene.
220870
09.06.11,18:32
Čím sú hustejšie CD-čka tým menej odpadu je zo sadrokartonu.
alltracboy
09.06.11,18:34
sadrokarton sa prevazuje?
220870
09.06.11,20:16
áno,pokiaľ sú tri tabule tak to nieje nutné.Ale najmä okolo dverí je nutné dodržať väzbu a postupovať presne podľa návodu.
alltracboy
10.06.11,04:57
a este jedna vec, pokial natiahne ma sadrokarton kleber so sietkou, bude praskat v spojoch? Vraj tie papierove pasky co sa pouzivaju moc nepomahaju.
220870
10.06.11,17:40
Dajte všade pásky zo sieťky a tmel roztiahnite na väčšiu šírku.
alltracboy
21.06.11,11:12
vie teda niekto ako sa zameriavaju prve profily pri sikmej streche? ako osadit UD na stenach stitov tak aby boli presne oproti sebe a este aj pod spravnym uhlom?vsade v priruckach vidim iba ako sa prichytavaju CD, ale ten prvotny krok nieje nikde.
220870
21.06.11,15:51
Ťažko sa to vysveľuje keď neviem o aký tip šikmín sa jedná.Začať musíte tak že si na podlahu nakreslíte čiary od ktorých potom vymeriavate uhly a zvislicou prenášate na šikminy.Väčšinou sa najskôr robia profily ktoré sú vodorovne alebo zvislo od nich sa vymeriavajú šikminy.Treba 100% namerať pravé uhly vodorovnú aj zvislú rovinu.Dve šikminy oproti seba nieje vidieť rozdiel v uhloch 2-3% ale pri pravouhlých zvislých alebo vodorovných častiach je viedieť úplne všetko.Na šikmine sa dajú oklamať niektoré nedostatky alebo chyby krovu.
Mária27
21.06.11,18:47
ErinErin
26.06.11,06:11
Máte, prosím, niekto skúsenosti, ako opraviť sadrokartón? Namontovaný bol asi pred 15 rokmi, teraz začal pracovať na miestach spojov - vznikajú medzery medzi jednotlivými panelmi. Opravoval takéto niečo niekto úspešne? čo ste použili - originál tmel so sieťkou alebo je aj iná možnosť?
220870
26.06.11,06:19
To čo popisujete nieje normány stav.Kartony po tak dlhom čase nepraskejú.Muselo sa zmeniť niečo na konštrukcii na ktorej drží sdk alebo na okolitých podmienkach,zvýšila sa vlhkosť ,teplota a pod.....Sadrokarton sa dá opraviť tak že sa v mieste potrtaných spojov sdk očistí od farby a sádrového tmelu väčšinou sa to umyje vlhkou špongiou nechá vysušiť a dobrúsi sa podľa potreby.Nanovo pretrieť tmelom a vtlačiť sieť .alebo original postup od rigips.Pozrite videonávod na drobné poruchy http://www.rigips.sk/index2.html
wolfar
20.12.11,08:40
Prosim vas vie mi niekto poradit, ako spevnim, upravim nosnu konstrukciu sadrokartonu z cd-profilov, tak aby som tam mohol sadrokarton davat bez toho aby sa casom prehol? Dal som totizto na zlu radu a cd som dal od seba cca 60cm, a idem davat 12,5 sadrokarton. Vata tam uz je, v podstate len parozabrana a sadrokarton... Mohol by som spravit to ze medzi cd-cka vystrihnem a vlozim kolmo na ne 60cm cd profily ktorymi uchytim kraje platni? Dakujem
220870
20.12.11,09:47
60 cm je dobre na priečky trochu málo na strop lepšie by bolo 50 cm.Ale v zásade nie zle.Pokiaľ to nieje v trvalo vlhkom prostredí tak to netreba spevňovať.
wolfar
20.12.11,10:09
No je to strop v podkrovi... Moja blbost, mal som si to uplne nastudovat, nechcel som na jednom rade setrit ani nic podobne, jednoducho som to nevedel a bojim sa co bude potom. Rad by som upravil pridanim cd-ciek kolmo na hlavne, aj asi viem ako by som to sprvil, ale neviem ci to bude dostatocne, protoze na niektorych miestach mi na ten sdk bude trochu tlacit aj vata... Kupelnu som spravil hustejsie, tam som to sam neviem preco spravil hustejsie, cca 30-40cm...
gipsonsb
22.12.11,16:58
mas to velmi daleko od seba.tie kolme profily ti tam velmi nepomozu.mozno ti to pomoze v tom ze ti ho nezvesi, ale pocitaj s tym ze ti to moze spadnut na hlavu, lebo 60 je vela,zalezi aj od toho od akeho vyrobcu mas sdk.norgips a podobne šity su dost riedke.uz som zazil aj to ze mi to padlo na hlavu pri spravnom techn. postupe
gipsonsb
22.12.11,17:00
skor by som to riesil dalsim profilom medzi tych 60 cm na 30
gipsonsb
22.12.11,17:04
alltrackboy na šikmine by mali byt profily vzdy na 40 :-) aspon tak nas to mudri ujovia učili
alltracboy
22.12.11,23:15
ano spravim to po 40cm. j asom najprv chcel davat tie platne po dluzke vodorovne tak by to po 40 nevyslo. ale dam ich nastojato
wolfar
23.12.11,07:49
skor by som to riesil dalsim profilom medzi tych 60 cm na 30 tak nad tym som rozmyslal tiez ale to by som musel polovicu izolacie rozobrat aby som tam nahodil zavesy... Co si pisal to "spadnutie na hlavu" Preco to spadlo? Spadol len sdk, alebo cela konstrukcia? Povolili zavesy?
220870
23.12.11,08:26
Nemusí celé rozoberať každé tretie CD by pasovalo.Respektíve demontuje každé druhé a jedno pridá.
alltracboy
23.12.11,10:25
mam UD rigips a par natlkacich hmozdiniek fi6. Ten profil ma ale mensiu dieru.. mam kupit fi4 alebo prevrtat ten profil? lebo kludne to moze byt zamer rigipsu ze sa to cez ten profil prevrta a natlcie v jednom kroku, potom by tam bola minimalna vola.
220870
23.12.11,10:29
Vŕta sa fi 6 diery fi 4 sú len pomocné.
retra
10.06.12,15:04
nám pomohol so sadrokartónom jeden pán. Tu je jeho web www.sadrokarton.kat.sk (http://www.sadrokarton.kat.sk)
gipsonsb
11.06.12,16:54
povolil sdk pri skrutkovani na strop
alltracboy
11.06.12,18:20
robi sa nejaka dilatacia medzi SDK a stenou? V prirucke rigips sa pise 0-2mm, ale vela ludi tvrdi ze tam ma byt dilatacna spara.. pamata si niekto ako mu robili SDK?
220870
11.06.12,18:26
Sadrokartonove tabule nemajú byť opreté o stenu ,strop podlahu ,treba nechať 2 mm špáru a vyplniť akrylovým tmelom.
gipsonsb
12.06.12,17:15
ta spara zalezi od celkovej vlhkosti v objekte,pri vysokej vlkosti by som sparu nedaval.zakuriš,sadroš sa stiahne a ostane tam 5 mm špára.