barbie4
14.09.05,13:39
Ludkovia pomožte, uz som zúfalá, obchodujeme so zahraničím EU. Predali sme tovar do Polska, ale tovar Poliak neprevzal, a vyfakturoval nám to naspäť bez DPH. Tovar sa fyzicky nevratil na Slovensko, ale 1. Poliak tento tovar odovzdal 2. Poliakovi, a ja ten tovar mam vyfakturovat. . Ale teraz neviem, či s DPH alebo bez, kde to v danovom priznaní uvediem? Aj na danovom som sa pytala, nikto mi nevie poradit, Asi to risknem, urobím to tak ako viem, a ked príde danová kontrola , potom budú mudri daniari a aj ja.

Vdaka, kto sa v tom vyznám prosím o rýchlu odpoved.
KEJKA
14.09.05,15:40
určite nejde o trojstranný obchod - on by to musel odovzdať napr. Nemcovi.
Ten Poliak č.2 už tovar prevzal?
tak prerob faktúru na druhého Poliaka.
K prvej faktúre si urob interne dobropis na základ fa od 1.Poliaka a spáruj si to. Všetko nechaj v kope a zaúčtuješ len faktúru na 2. Poliaka.
Znie to asi pomotane, ale hadam je to jasne.
Výsledkom je aj tak intrakomunitárny obchod, dúfam že máč ičDPH Poliaka č.2
možno od neho získaš aspoň faxom objednávku a bude to čisté.
Jana Acsová
14.09.05,16:07
Ludkovia pomožte, uz som zúfalá, obchodujeme so zahraničím EU. Predali sme tovar do Polska, ale tovar Poliak neprevzal, a vyfakturoval nám to naspäť bez DPH. Tovar sa fyzicky nevratil na Slovensko, ale 1. Poliak tento tovar odovzdal 2. Poliakovi, a ja ten tovar mam vyfakturovat. . Ale teraz neviem, či s DPH alebo bez, kde to v danovom priznaní uvediem? Aj na danovom som sa pytala, nikto mi nevie poradit, Asi to risknem, urobím to tak ako viem, a ked príde danová kontrola , potom budú mudri daniari a aj ja.

Vdaka, kto sa v tom vyznám prosím o rýchlu odpoved.

Veľký pozor ... na vznik daňovej povinnosi v Poľsku z dôvodu premiestnenia tovaru.
Nakoľko prvý odberateľ fyzicky tovar neprevzal, je reálny dôvod na opravu základu dane podľa § 25 ZDPH. T.j. vo Vašej evidencii je nevyhnutná evidencia faktúry a opravy "zdaniteľného plnenia" (neaktuálny, ale myslím si, že výstižný výrazhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif)
Novú faktúru je potrebné vystaviť na nového odberateľa a dokladovať prevzatie tovaru týmto odberateľom (tak ako nám ukladá zákon a usmernenie DR SR).
Ak by v účtovníctve ostali pôvodne vystavené doklady (mám na mysli spätný predaj tovaru Poliakom na Slovensko) ... cez súhrnné výkazy by ostali stopy po "neexistujúcom" obchode ... a dôkazná núdza daňového subjektu, že sa nejednalo o premiestnenie tovaru, nakoľko nie je dokladované späťvrátenie tovaru na Slovensko. Poliakovi treba vrátiť faktúru, nakoľko vy ste od neho nič nekúpili.

P.S: over si ešte podmienky preukazovania dodania tovaru oslobodeného od dane uverejneného na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) uverejnenom v Metodickom pokyne k zdaňovaniu tovaru z tuzemska do iného členského štátu a snaž sa získať doklady preukazujúce túto skutočnosť (zmena miesta určenia prepravy, písomné potvrdenie prijatia tovaru odberateľom, potvrdeným dodacím listom atď.) Všetky doklady k prijatiu tovaru musia byť jednoznačné "dodávateľ x odberateľ", resp. musí byť zrejmá zmena príjemcu tovaru. Neviem, aký doklad o preprave tovaru máte k dispozícii.
Jana Acsová
14.09.05,16:19
určite nejde o trojstranný obchod - on by to musel odovzdať napr. Nemcovi.
Ten Poliak č.2 už tovar prevzal?
tak prerob faktúru na druhého Poliaka.
K prvej faktúre si urob interne dobropis na základ fa od 1.Poliaka a spáruj si to. Všetko nechaj v kope a zaúčtuješ len faktúru na 2. Poliaka.
Znie to asi pomotane, ale hadam je to jasne.
Výsledkom je aj tak intrakomunitárny obchod, dúfam že máč ičDPH Poliaka č.2
možno od neho získaš aspoň faxom objednávku a bude to čisté.V tomto prípade by som sa obávala, či sa jedná o intrakomunitárne dodanie, nakoľko tovar umiestnený v Poľsku predáva Slovák.
Predísť sa tomu môže podľa môjho názoru iba "kopírovaním" reálneho stavu faktúrami v zmysle ZDPH, t.j. faktúra za dodávku, faktúra týkajúca sa opravy základu dane z titulu vrátenia celého plnenia.
Ak by sa nevrátila faktúra Poliakom vystavená naspäť ako chybná, ten by si ju zahrnul do súhrnného výkazu a na Slovensku vzniká povinnosť samozdanenia atď. pritom k fyzickému nadobudnutiu tovaru nedôjde.