ikovacikova
05.01.10,19:18
Prenajmem ako súkromná osoba auto priateľovi, FO - živnostník. On si auto zaradí do podnikania. Do 31.1.2010 podá oznámenie DÚ o používaní motorového vozidla. Chcem sa spýtať, keď toto vozidlo po pol roku vymení za iné vozidlo, ako to prebehne v účtovníctve, teda v podnikaní a aj na DU?
Iveta
Tweety
05.01.10,18:26
Prenajmem ako súkromná osoba auto priateľovi, FO - živnostník. On si auto zaradí do podnikania. Do 31.1.2010 podá oznámenie DÚ o používaní motorového vozidla. Chcem sa spýtať, keď toto vozidlo po pol roku vymení za iné vozidlo, ako to prebehne v účtovníctve, teda v podnikaní a aj na DU?
Iveta
Ako si on môže zaradiť MV do majetku keď ho bude mať len v prenájme? Alebo si sa len zle vyjadrila?
ikovacikova
05.01.10,18:27
Vyjadrila som sa dobre. Pretože niekde som čítala, že to možné je.
Tweety
05.01.10,18:29
Vyjadrila som sa dobre. Pretože niekde som čítala, že to možné je.
A kde? upresni.
ikovacikova
05.01.10,18:33
Hľadám
ikovacikova
05.01.10,18:40
Automobil v podnikaní


Automobil je neoddeliteľnou súčasťou podnikateľskej činnosti. Uplatňovanie daňových výdavkov súvisiacich s používaním automobilu v podnikaní závisí od skutočnosti, či automobil je súčasťou obchodného majetku (§ 6 Obchodného zákonníka) podnikateľa, alebo nie je.
Ak daňovník chce uplatniť daňové výdavky súvisiace s používaním automobilu, je potrebné podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a zaplatiť daň z motorových vozidiel.
Automobil

Daňové výdavky
Automobil zahrnutý
v obchodnom majetku
- odpisy motorového vozidla
- daň z motorových vozidiel
- výdavky na spotrebované pohonné látky
- poistné na havarijné poistenie resp. zákonné poistenie
- opravy a údržba
- technické zhodnotenie
- ďalšie prevádzkové výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla (diaľničné poplatky, parkovné a pod.)
Automobil nezahrnutý v obchodnom majetku (súkromný automobil)
- daň z motorových vozidiel
- náhrady za spotrebované pohonné látky a základná náhrada za každý jeden km jazdy podľa § 7 zákona o cestovných náhradách
- ďalšie výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovné a pod.)
Automobil obstarávaný finančným lízingom
- odpisy z hodnoty istiny v súlade so zákonom o dani z príjmov uplatňované rovnomerne počas celej doby trvania lízingu (súčasťou je aj spracovateľský poplatok)
- finančný výnos v súlade so splátkovým kalendárom
- poistné na havarijné poistenie, resp. zákonné poistenie
- výdavky na spotrebované pohonné látky
- opravy a údržba
- technické zhodnotenie so súhlasom lízingovej spoločnosti
- daň z motorových vozidiel
- ďalšie prevádzkové výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla (diaľničné poplatky, parkovné a pod.)
Automobil prenajatý alebo vypožičaný

- nájomné
- výdavky na spotrebované pohonné látky
- opravy a údržba, ak je to v nájomnej zmluve dohodnuté
- technické zhodnotenie prenajatého majetku, ak je to dohodnuté
- ďalšie prevádzkové výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovné a pod.)
- daň z motorových vozidiel, ak je platená nájomcom, resp. vypožičiavateľom, ktorý automobil používa na podnikanie
Ak by automobil zahrnutý v obchodnom majetku alebo obstarávaný finančným lízingom bol používaný súčasne aj na súkromné účely, nie je možné uvedené výdavky zahrnúť medzi daňové výdavky v plnej výške, ale iba vo výške prislúchajúcej "pracovným cestám" (príslušný pomer uplatnenia, resp. neuplatnenia výdavkov sa určí na základe evidencie jázd príslušného motorového vozidla).
Tweety
05.01.10,18:45
Automobil v podnikaní


Automobil je neoddeliteľnou súčasťou podnikateľskej činnosti. Uplatňovanie daňových výdavkov súvisiacich s používaním automobilu v podnikaní závisí od skutočnosti, či automobil je súčasťou obchodného majetku (§ 6 Obchodného zákonníka) podnikateľa, alebo nie je.
Ak daňovník chce uplatniť daňové výdavky súvisiace s používaním automobilu, je potrebné podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a zaplatiť daň z motorových vozidiel.
Automobil

Daňové výdavky
Automobil zahrnutý
v obchodnom majetku
- odpisy motorového vozidla
- daň z motorových vozidiel
- výdavky na spotrebované pohonné látky
- poistné na havarijné poistenie resp. zákonné poistenie
- opravy a údržba
- technické zhodnotenie
- ďalšie prevádzkové výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla (diaľničné poplatky, parkovné a pod.)
Automobil nezahrnutý v obchodnom majetku (súkromný automobil)
- daň z motorových vozidiel
- náhrady za spotrebované pohonné látky a základná náhrada za každý jeden km jazdy podľa § 7 zákona o cestovných náhradách
- ďalšie výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovné a pod.)
Automobil obstarávaný finančným lízingom
- odpisy z hodnoty istiny v súlade so zákonom o dani z príjmov uplatňované rovnomerne počas celej doby trvania lízingu (súčasťou je aj spracovateľský poplatok)
- finančný výnos v súlade so splátkovým kalendárom
- poistné na havarijné poistenie, resp. zákonné poistenie
- výdavky na spotrebované pohonné látky
- opravy a údržba
- technické zhodnotenie so súhlasom lízingovej spoločnosti
- daň z motorových vozidiel
- ďalšie prevádzkové výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla (diaľničné poplatky, parkovné a pod.)
Automobil prenajatý alebo vypožičaný

- nájomné
- výdavky na spotrebované pohonné látky
- opravy a údržba, ak je to v nájomnej zmluve dohodnuté
- technické zhodnotenie prenajatého majetku, ak je to dohodnuté
- ďalšie prevádzkové výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovné a pod.)
- daň z motorových vozidiel, ak je platená nájomcom, resp. vypožičiavateľom, ktorý automobil používa na podnikanie
Ak by automobil zahrnutý v obchodnom majetku alebo obstarávaný finančným lízingom bol používaný súčasne aj na súkromné účely, nie je možné uvedené výdavky zahrnúť medzi daňové výdavky v plnej výške, ale iba vo výške prislúchajúcej "pracovným cestám" (príslušný pomer uplatnenia, resp. neuplatnenia výdavkov sa určí na základe evidencie jázd príslušného motorového vozidla).
To je všetko pekné a pravdivé, toto všetko je len o uplatňovaní výdavkov, lenže ja som mala otázku k tvojmu príspevku, preto som sa aj pýtala, či si sa nepomýlila,keď si písala o jeho zaradení do podnikania- tým sa myslí, do majetku, a to u prenajatého vozidla nie je možné.
marjankaj
05.01.10,19:07
Prenajmem ako súkromná osoba auto priateľovi, FO - živnostník. On si auto zaradí do podnikania. Do 31.1.2010 podá oznámenie DÚ o používaní motorového vozidla. Chcem sa spýtať, keď toto vozidlo po pol roku vymení za iné vozidlo, ako to prebehne v účtovníctve, teda v podnikaní a aj na DU?
Iveta

On si ho nezaradí do podnikania. On ho len na podnikanie začne používať. A to je rozdiel. A keď ho po pol roku prestane na podnikanie používať, tak to musí do 30 dní oznámiť DÚ. Ak začne používať iné vozidlo, tak musí aj toto zase do 30 dní prihlásiť. A do 31.1.2011 musí podať daňové priznanie z motorových vozidiel a zaplatiť daň.
Ty musíš priznať príjmy z nájomného, ktoré ti bude platiť. Teda podať daňové priznanie "B" a doplatiť daň z príjmu.
ikovacikova
05.01.10,19:42
Dobre, ďakujem. Aspoň som to dostala takto vysvetlené. Je toho priveľa a mám z toho potom guláš.
Iveta
emogeon
15.02.12,09:21
ahojte, dan z motorov. vozdiel som poslala aj zaplatila, volali mi z danoveho ze mam poslat oznamenie o zaradeni auta do firmy teda vyplnit tlacivo?, viem ze pri kupe som to odovzdavala, treba to vzdy podat kadym rokom? dakujem