Jennys
05.01.10,21:09
Pekný večer, potrebujem poradiť ohľadom odvodov do sociálnej poisťovne. Tento rok sa chystám na materskú s dvojičkami. Som teraz SZČO ale svoju činnosť nebudem žiaľ môcť vykonávať popri materskej na to už neostane čas. Takže plánujem ísť vo februári na PN. Platím si inak mesačne minimálne odvody + DNP. Počítam teda, že DNP platiť počas PN nebudem ale neviem ako je to s odvodmi kebyže som ďalej SZČO len na PN kým mi nezačne materská. Nebudem z tých odvodov platiť len povinné nemocenské alebo odvody celkovo? Lebo ak by som mala platiť ostatné odvody a činnosť aj tak nevykonávam počas PN tak nemá význam aby som si živnosť nechala, mohla by som si ju teda radšej pozastaviť. Čo by ste mi poradili? Ďakujem.
veronikasad
05.01.10,20:34
Pekný večer, potrebujem poradiť ohľadom odvodov do sociálnej poisťovne. Tento rok sa chystám na materskú s dvojičkami. Som teraz SZČO ale svoju činnosť nebudem žiaľ môcť vykonávať popri materskej na to už neostane čas. Takže plánujem ísť vo februári na PN. Platím si inak mesačne minimálne odvody + DNP. Počítam teda, že DNP platiť počas PN nebudem ale neviem ako je to s odvodmi kebyže som ďalej SZČO len na PN kým mi nezačne materská. Nebudem z tých odvodov platiť len povinné nemocenské alebo odvody celkovo? Lebo ak by som mala platiť ostatné odvody a činnosť aj tak nevykonávam počas PN tak nemá význam aby som si živnosť nechala, mohla by som si ju teda radšej pozastaviť. Čo by ste mi poradili? Ďakujem.
Počas PN-ky odvody do SP neplatíš.Do nástupu na materskú neruš ani neprerušuj živnosť, nech ti beží doba poistenia
Jennys
05.01.10,20:35
Veď tak som to chcela aj urobiť len som nevedela či si platím aj tie ostatné odvody mimo podnikania ako: dôchodkové... ktoré sú v tom zahrnuté.
veronikasad
05.01.10,20:39
Veď tak som to chcela aj urobiť len som nevedela či si platím aj tie ostatné odvody mimo podnikania ako: dôchodkové... ktoré sú v tom zahrnuté.
Počas PN-ky a materského nebudeš platiť žiadne odvody do SP. V ZP môžeš pozastaviť platenie preddavkov až keď budeš mať potvrdenie o výplate nemocenského zo SP - cca za 1,5 mesiaca od začiatku PN-ky. Príp. preplatok sa ti však vráti v RZZP za rok 2010, ktoré budeš povinná urobiť.
Andyke
05.01.10,20:40
§ 140 Zák. o soc.poistení
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom

(3) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu.

(5) Povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba nie sú povinné platiť poistenie do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého nie sú povinné platiť poistné na dôchodkové poistenie.