greenleader
06.01.10,14:36
Dobry den,

Nedopatrenim doslo k tomu, ze si zahranicny partner domyslel, ze som platcom DPH kedze som mu poslal ICO.. Dlhsiu dobu mi predava tovar "bez dph" a fakturuje mi to aj s 0 TAX.

Ako je to teraz? Kto je za to zodpovedny? Ja som sa ich na to pytal, oni mi odpovedali ze oni vsetkym odberatelom zo zahranicia nevyrubuju dan.

Musi ma to trapit, alebo je to problem zahranicneho partnera?
Rozalka
06.01.10,13:42
Záleží od toho, čo ti ten zahraničný partner predával ...
greenleader
06.01.10,13:42
..tovar..
Rozalka
06.01.10,13:46
... z akého štátu?
greenleader
06.01.10,13:48
anglicko

upravene: ja som si povodne myslel, ze to je ich zalezitost, zistit si ci som platcom alebo nie :( Vobec by ma nenapadlo.. Vraj tam je nejaka brutalna pokuta :'(
Rozalka
06.01.10,13:55
Ale oni tebe mali predať s daňou, pokiaľ ti predávali bez dane, mali mať tvoje IČ DPH a nahlasovať sumy predaja, s tvojim IČ DPH.
Pokiaľ to tak nespravili, nemyslím si, že si spravil chybu.
Na faktúrach máš aj formulku zodpovedajúcu cca:
- dodanie tovaru je oslobodené od dane alebo niečo podobné, prípadne mrkni do prílohy tu http://www.porada.sk/1244236-post31.html

pozri UK na strane 7
Pozri na faktúry, či je tam výraz: Intra Community Supply 0% VAT art 28c(A)a 6th Directive
greenleader
06.01.10,14:00
Ziadna taka formulka tam nieje. Pozrel som si invoice(fakturu) a je na nich len ich VAT Reg cislo. Moje ziadne.. Iba meno a adresa. Znamena to ze to nieje moj problem? Co ked budem mat danovu kontrolu ja? Co ked oni?
Rozalka
06.01.10,14:34
Len tak nahlas premýšlam: a je on vôbec platiteľ dane?
A ani iná formulka na faktúre nie je, čo by nssvedčovalo, že máš platiť daň, napr. reverse charge?
KEJKA
06.01.10,14:55
Ziadna taka formulka tam nieje. Pozrel som si invoice(fakturu) a je na nich len ich VAT Reg cislo. Moje ziadne.. Iba meno a adresa. Znamena to ze to nieje moj problem? Co ked budem mat danovu kontrolu ja? Co ked oni?
ich VAT - asi sú registrovaní. Vystavili zle doklady, ale to nie je tvoja chyba, ak tam neuvádzajú nejaké tvoje SK202.... skrátka ak je evidentné, že fakturujú neplatiteľovi.
Ty si strážiš obrat nákp pre povinnú registráciu platiteľa DPH? (ekvivalent 420000 SK?)
greenleader
06.01.10,15:02
Ci su oni platitelia neviem. Nie, nic take na fakture nieje. V podstate tam nieje ziadne vyhlasenie odkazujuce na nejaky paragraf hocicoho.

Strazim, nestrazim.. to viem ze taky obrat nemam, pretoze som zacal len pred pol rokom a rozbehlo sa to len v decembri a tovar som nakupil za max. 1500eur ktory som aj predal, takze obrat je tak max. 5000 eur aj s ostatnymi vecami ktore robim - ako su sluzby a pod.
Rozalka
06.01.10,15:05
Treba si "strážiť" jednak obrat - čiže tvoje predaje (max 49790) ale aj nákupy z iného členského štátu - pred nákupom, ktorým by sa presiahol 13941,45; od 1.1.2010 sa treba registrovať aj pred prvým obstaraním služby (nie všetkých), napr. aj od Google
greenleader
06.01.10,15:10
to pises v eurach? 49790 ??? Co ked mi pri danovej kontrole uvidia tie faktury bez mojich identifikacnych udajov? :D Mam si to tam "dokreslit na pc" ? :)) Trosku podvod.. ale.. :D
Rozalka
06.01.10,15:16
Áno, v eurách.
§ 4 ZDPH
(2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení 3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len "zmluva o združení"), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 49 790 eur. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 49 790 eur. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.
KEJKA
06.01.10,15:32
ty si nič nedokresľuj.
Skôr by som zahranoičného partnera ešte raz písomne upozornila, že nie som platiteľom DPH.
Slovenská DPH tým nie je dotknutá, zatiaľ sa nič nedeje, a naše kontrolné orgány ti nič v súvislosti s tým vytýkať nebudú.
Skôr sa môže stať, že dodávateľ, až sa spamätá, ti bude chcieť dofakturovať rozdiel v cene, ak tam nejaký rozdiel je.
greenleader
06.01.10,15:41
Ked sa spamata a bude mit to chciet vyfakturovat, s radostou mu to zaplatim, ale teraz sa tie peniaze budu mat lepsie u mna :) DAKUJEM VAM!
KEJKA
06.01.10,15:44
hm, len si to rozváž, je koniec roka, prípadný doplatok je náklad roka 2009. Urob si prípadne nejakú rezervu aj ked účtovnú......... ak máš PU a nie JU.
greenleader
07.01.10,08:19
mam JU