Lacinka
06.01.10,14:38
Dobrý deň,
v decembri 2008 som ako riaditeľka MŠ vyplatila odmeny svojim 4 zamestnancom a svoju som dala schváliť zriadovatelovi. Ten sa od toho dištancoval s odôvodnením, že ak sme škola s právnou subjektivitou rozhodujeme sami. (prechod na práv. subjektivitu bol 1.9.2008 na podnet obce). Po tomto som schválila odmeny všetkým vrátane seba a vyplatila ich.
V máji 2009 sme mali finančnú kontrou kontrolorom obce a jeho stavisko zneho: nehospodárne a neefektívne vynaložené prostriedky,čo sa týka odmien a nariadil vrátiť celú čiastku zriadovatelovi (odmeny zamestnancov aj moju ako riaditeľa). To sme urobili a vrátili celú časť. Na nespočetné poťahovačky so starostom obce som v novembri dala výpoveď a vzdala sa funkcie. Počas výpovednej lehoty som bola iba učiteľkou a riaditeľku na zástup do uskutočnenia výberového konania určil starosta.Od 1.1.2010 je po vyberovom konaní zvolený nový riaditeľ, ktorý tentoraz znovu na podnet starostu žiada odo mňa ako osoby(už mám ukončený prac. pomer) vrátiť sumu vo výške celých odmien (aj tých čo mali zamestnanci) škole, lebo jej to bude chýbať v rozpočte. Mimochodom za to, že som urobila chybu a dala odmenu sebe som mala znížený plat, ešte počas práce. Je to správny postup, aby škola žiadala odo mňa peniaze, ktoré som ani nemala (veď odmeny som dala svojim zamestnancom). Starosta ma zastrašuje, že ak peniaze nevrátim, postúpi celú vec súdu. Čo môžem robiť? Už aj chcem vrátiť peniaze (ide o 2000 eur), len sa mi to zdá nespravodlivé. Poradte.
Sabadka
06.01.10,15:45
Dobrý deň,
v decembri 2008 som ako riaditeľka MŠ vyplatila odmeny svojim 4 zamestnancom a svoju som dala schváliť zriadovatelovi. Ten sa od toho dištancoval s odôvodnením, že ak sme škola s právnou subjektivitou rozhodujeme sami. (prechod na práv. subjektivitu bol 1.9.2008 na podnet obce). Po tomto som schválila odmeny všetkým vrátane seba a vyplatila ich.
V máji 2009 sme mali finančnú kontrou kontrolorom obce a jeho stavisko zneho: nehospodárne a neefektívne vynaložené prostriedky,čo sa týka odmien a nariadil vrátiť celú čiastku zriadovatelovi (odmeny zamestnancov aj moju ako riaditeľa). To sme urobili a vrátili celú časť. Na nespočetné poťahovačky so starostom obce som v novembri dala výpoveď a vzdala sa funkcie. Počas výpovednej lehoty som bola iba učiteľkou a riaditeľku na zástup do uskutočnenia výberového konania určil starosta.Od 1.1.2010 je po vyberovom konaní zvolený nový riaditeľ, ktorý tentoraz znovu na podnet starostu žiada odo mňa ako osoby(už mám ukončený prac. pomer) vrátiť sumu vo výške celých odmien (aj tých čo mali zamestnanci) škole, lebo jej to bude chýbať v rozpočte. Mimochodom za to, že som urobila chybu a dala odmenu sebe som mala znížený plat, ešte počas práce. Je to správny postup, aby škola žiadala odo mňa peniaze, ktoré som ani nemala (veď odmeny som dala svojim zamestnancom). Starosta ma zastrašuje, že ak peniaze nevrátim, postúpi celú vec súdu. Čo môžem robiť? Už aj chcem vrátiť peniaze (ide o 2000 eur), len sa mi to zdá nespravodlivé. Poradte.

Akou formou ste vracali tie odmeny a komu?

Návrh na odmenu a jej vyplatenie pre zamestnancov bolo plne v tvojej kompetencii ako riaditeľky, samozrejme za predpokladu, že ste na to mali finančné krytie. Tak nechápem prečo museli vracať odmeny aj zamestnanci? To že ty si sama sebe určila a vyplatila odmenu a kontrola ti to vytkla to chápem. Tebe musí odmenu ako aj plat odsúhlasiť zriaďovateľ teda starosta. Keď ste odmeny vrátili, musíš mať o tom nejaký doklad, že ste to vrátili. Akou formou sa to konalo? Vošli ste na obecný úrad a dali peňiažky starostovi na stôl? Dúfam že nie.
susann2
06.01.10,16:59
Mne to nejak nesedí resp chýbajú mi informácie. Obec schvaľuje rozpočet pre zriadené organizácie aj pre MŠ s právnou subjektivitou. Môže ho rozčleniť na mzdové a prevádzkové výdavky, rozpočet sa musí dodržať. Ak to nevychádza, treba požiadať zriadovateľa o úpravu rozpočtu, túto musí schváliť zastupiteľstvo. A teraz moja otázka, dodržali ste rozpočet, ak nie z akých peňazí boli vyplatené odmeny ? Riaditeľ si nemôže sám sebe dať odmenu, to by som brala, že treba vrátiť, ale zamestnancom dať odmeny, to je v plnej kompetencii riaditeľa. Kontrolór je povinný predkladať výsledky kontrol zatupiteľstvu, až to rozhodne ako naloží so zisteniami kontrolóra, on nemôže nič rozhodnúť, udialo sa tak ?
Lacinka
07.01.10,09:19
Rozpočet sme dodržali, nebolo nič prečerpané.Rozpočet (sumu, ktorú nám schválil zriaďovateľ) sme vyčerpali k 31.12. na nulu, t.j. z rozpočtu sme čerpali penieze na mzdy, odvody, energie a ostatné a v rámci miezd boli vyplatené odmeny. Všetko v súlade s rozpočtom. Peniaze sme vrátili z bankového účtu (výdavkového) školy na bankový účet obce. Čiže, keď peniaze, ktoré nám pridelil zriaďovateľ v r. 2008 sme podľa neho využili neefektívne a v rozpore so zákonom, tak sme ich v r. 2009vrátili z účtu školy. Zriaďovateľ však tvrdí, že som obrala školu o peniaze ja. Chápem, ak by išlo o moju odmenu, ale prečo za všetkých zamestnancov? Paradoxom je, že až keď som dala výpoveď, tak zriaďovateľ žiada odo mňa vyplatiť sumu celých odmien na účet školy, lebo som vraj neefektívne vynaložila prostriedky (tým že som dala odmeny) - má to byť akože sankcia vo výške vyplatených odmien. Keď som sa informovala u známych a kolegov, nikto mi na to nevedel dať rozumnú odpoveď. Môže ma zriaďovateľ dať k súdu za toto. Ktorý zákon sa vzťahuje na tento môj prípad?
Sabadka
07.01.10,16:51
Rozpočet sme dodržali, nebolo nič prečerpané.Rozpočet (sumu, ktorú nám schválil zriaďovateľ) sme vyčerpali k 31.12. na nulu, t.j. z rozpočtu sme čerpali penieze na mzdy, odvody, energie a ostatné a v rámci miezd boli vyplatené odmeny. Všetko v súlade s rozpočtom. Peniaze sme vrátili z bankového účtu (výdavkového) školy na bankový účet obce. Čiže, keď peniaze, ktoré nám pridelil zriaďovateľ v r. 2008 sme podľa neho využili neefektívne a v rozpore so zákonom, tak sme ich v r. 2009vrátili z účtu školy. Zriaďovateľ však tvrdí, že som obrala školu o peniaze ja. Chápem, ak by išlo o moju odmenu, ale prečo za všetkých zamestnancov? Paradoxom je, že až keď som dala výpoveď, tak zriaďovateľ žiada odo mňa vyplatiť sumu celých odmien na účet školy, lebo som vraj neefektívne vynaložila prostriedky (tým že som dala odmeny) - má to byť akože sankcia vo výške vyplatených odmien. Keď som sa informovala u známych a kolegov, nikto mi na to nevedel dať rozumnú odpoveď. Môže ma zriaďovateľ dať k súdu za toto. Ktorý zákon sa vzťahuje na tento môj prípad?


Ešte jedna otázočka, lebo som to nepochopila asi dobre. Vy ste peniaze vrátili z výdavkového účtu školy na účet zriaďovateľa.
Teda si z rozpočtu platila 2x?
Raz odmeny zamestnancom v roku 2008 a raz si tú výšku vrátila na účet obcev roku 2009 ale z rozpočtu školy, teda zamestnanci a ani ty ste v skutočnosti nevrátili tie odmeny? Vy ste defakto tú výšku čo ste dostali na odmeny v roku 2008 preposlali z rozpočtu školy na rok 2009 na účet zriaďovateľa? Lebo takto si to napísala. A keď je to tak aj v skutočnosti, tak potom právom od teba žiadajú peniaze( hoci ešte stále nechápem, že prečo aj za odmenu zamestnancov).

Vrátenie odmien mám taký pocit bolo myslené tak, že vy (zamestnanci a ty) ste mali tie odmeny vrátiť na účet školy a potom ich odviesť zriaďovateľovi a nie vrátiť ich z rozpočtu školy na účet zriaďovateľa.
susann2
07.01.10,18:29
Rozpočet sme dodržali, nebolo nič prečerpané.Rozpočet (sumu, ktorú nám schválil zriaďovateľ) sme vyčerpali k 31.12. na nulu, t.j. z rozpočtu sme čerpali penieze na mzdy, odvody, energie a ostatné a v rámci miezd boli vyplatené odmeny. Všetko v súlade s rozpočtom. Peniaze sme vrátili z bankového účtu (výdavkového) školy na bankový účet obce. Čiže, keď peniaze, ktoré nám pridelil zriaďovateľ v r. 2008 sme podľa neho využili neefektívne a v rozpore so zákonom, tak sme ich v r. 2009vrátili z účtu školy. Zriaďovateľ však tvrdí, že som obrala školu o peniaze ja. Chápem, ak by išlo o moju odmenu, ale prečo za všetkých zamestnancov? Paradoxom je, že až keď som dala výpoveď, tak zriaďovateľ žiada odo mňa vyplatiť sumu celých odmien na účet školy, lebo som vraj neefektívne vynaložila prostriedky (tým že som dala odmeny) - má to byť akože sankcia vo výške vyplatených odmien. Keď som sa informovala u známych a kolegov, nikto mi na to nevedel dať rozumnú odpoveď. Môže ma zriaďovateľ dať k súdu za toto. Ktorý zákon sa vzťahuje na tento môj prípad?
Na základe akého dokladun alebo rozhodnutia ste peniaze vrátili ? Rozhodlo o tom zastupiteľstvo ?
Danila
07.01.10,18:55
Ešte jedna otázočka, lebo som to nepochopila asi dobre. Vy ste peniaze vrátili z výdavkového účtu školy na účet zriaďovateľa.
Teda si z rozpočtu platila 2x?
Raz odmeny zamestnancom v roku 2008 a raz si tú výšku vrátila na účet obcev roku 2009 ale z rozpočtu školy, teda zamestnanci a ani ty ste v skutočnosti nevrátili tie odmeny? Vy ste defakto tú výšku čo ste dostali na odmeny v roku 2008 preposlali z rozpočtu školy na rok 2009 na účet zriaďovateľa? Lebo takto si to napísala. A keď je to tak aj v skutočnosti, tak potom právom od teba žiadajú peniaze( hoci ešte stále nechápem, že prečo aj za odmenu zamestnancov).

Vrátenie odmien mám taký pocit bolo myslené tak, že vy (zamestnanci a ty) ste mali tie odmeny vrátiť na účet školy a potom ich odviesť zriaďovateľovi a nie vrátiť ich z rozpočtu školy na účet zriaďovateľa.No neverím tomu, že by takéto čudo vyšlo z hlavy riaditeľky. To by nenapdlo ani toho najneposednejšieho škôlkarika.;):)
Lacinka
07.01.10,19:18
Svoju výšku odmeny som uhradila na účet školy, ale nie výšku odmien za zamestnancov. Tým predsa ako riaditeľka môžem schváliť a vyplatiť odmeny.
Sojka 007
08.01.10,06:07
Rozpočet sme dodržali, nebolo nič prečerpané.Rozpočet (sumu, ktorú nám schválil zriaďovateľ) sme vyčerpali k 31.12. na nulu, t.j. z rozpočtu sme čerpali penieze na mzdy, odvody, energie a ostatné a v rámci miezd boli vyplatené odmeny. Všetko v súlade s rozpočtom. Peniaze sme vrátili z bankového účtu (výdavkového) školy na bankový účet obce. Čiže, keď peniaze, ktoré nám pridelil zriaďovateľ v r. 2008 sme podľa neho využili neefektívne a v rozpore so zákonom, tak sme ich v r. 2009vrátili z účtu školy. Zriaďovateľ však tvrdí, že som obrala školu o peniaze ja. Chápem, ak by išlo o moju odmenu, ale prečo za všetkých zamestnancov? Paradoxom je, že až keď som dala výpoveď, tak zriaďovateľ žiada odo mňa vyplatiť sumu celých odmien na účet školy, lebo som vraj neefektívne vynaložila prostriedky (tým že som dala odmeny) - má to byť akože sankcia vo výške vyplatených odmien. Keď som sa informovala u známych a kolegov, nikto mi na to nevedel dať rozumnú odpoveď. Môže ma zriaďovateľ dať k súdu za toto. Ktorý zákon sa vzťahuje na tento môj prípad?
Nezávidím Ti to mi ver. Skús sa pozrieť ešte raz na plnenie rozpočtu škôlky. Aká suma sa nachádza v kolonke upravený rozpočet a aká v čerpaní rozpočtu. Ak sú medzi týmito dvoma sumami veľké rozdiely a bolo vyššie čerpanie rozpočtu ako úprava potom máš problém.No ak nie a odmeny boli schvaľované vrámci úpravy rozpočtu potom je to iba buzerácia.Na tvojom mieste by som išla vydiskutovať si to na zasadnutie obecnej rady a zastupiteľstva. To je tvoja jediná možnosť. Musíš sa obhájiť, aj keď to určite nebude jednoduché.Porozprávaj sa s poslancami ( najdôležitejší sú v rade)najprv mimo zastupiteľstva a zisti čo o tom vedia. Skús ich presvedčiť o svojej pravde každého zvlášť. Predpokladám, že u vás nefunguje komunikácia medzi poslancami, starostom a škôlkou ako má toto by ti mohlo pomôcť vyriešiť problém.V každom prípade nie je chybou dať ľudom odmenu na konci roka.Neurobila si nič zlé. Zisti si aj či a aké odmeny dávali na obecnom úrade.Aj to Ti môže pomôcť. Napíš ako si dopadla.
Sabadka
08.01.10,11:30
No neverím tomu, že by takéto čudo vyšlo z hlavy riaditeľky. To by nenapdlo ani toho najneposednejšieho škôlkarika.;):)

jeden nikdy nevie:D:D:D:D