msvinosady
06.01.10,14:46
Ahojte
Som učiteľka v MŠ a potrebujem poradiť.
Mám ukončené vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa odbor Predškolská a elementárna pedagogika. V roku 1989 som ukončila rozširujúce štúdium Špeciálna pedagogika pre materské školy na UK v Bratislava na Pedagogickej fakulte. a mám 30 rokov praxe. Do akej triedy mám byť zaradená? Zamestnávateľ ma dal do 9. Počíta sa rozširujúce štúdium za prvú atestáciu?
Sabadka
06.01.10,14:12
Ahojte
Som učiteľka v MŠ a potrebujem poradiť.
Mám ukončené vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa odbor Predškolská a elementárna pedagogika. V roku 1989 som ukončila rozširujúce štúdium Špeciálna pedagogika pre materské školy na UK v Bratislava na Pedagogickej fakulte. a mám 30 rokov praxe. Do akej triedy mám byť zaradená? Zamestnávateľ ma dal do 9. Počíta sa rozširujúce štúdium za prvú atestáciu?

Ano rozširujúce štúdium sa uznáva ako náhrada za I. kvalifikačnú skúšku. Teda na základe tvojho ukončeného vzdelania mala byť zaradená do kariérového stupňa učiteľ MŠ s VŠ vzdelaním I. stupňa a s I. atestáciou teda 10 PT.
kristina12
07.01.10,14:21
Dobrý deň, ja by som tiež poprosila niekoho o radu. Som učiteľka MŠ, mám ukončenú VŠ II. stupňa v odbore pedagogika + DPŠ. V ktorej platovej triede by som mala byť zaradená? Ďakujem
Sabadka
07.01.10,16:33
Dobrý deň, ja by som tiež poprosila niekoho o radu. Som učiteľka MŠ, mám ukončenú VŠ II. stupňa v odbore pedagogika + DPŠ. V ktorej platovej triede by som mala byť zaradená? Ďakujem

Dosť málo info. Odbor pedagogika - ale akú máš špecializáciu. Na základe tých informácií, ktoré si poskytla mi vychádza 9 PT nekvalifikovaná. Pozri si kvalifikačné predpoklady podľa 437/2009, článok I. učiteľ MŠ bod A vysokoškolské vzdelanie II. stupňa. Ak nájdeš svoje vzdelanie medzi menovanými vzdelaniami a máš viac ako jeden rok praxe tak ti prináleží 10 PT ak nie tak, potom je to tak ako som písala 9 PT ako nekvalifikovaná.
Kavalier
09.01.10,11:32
Dobrý deň, aj ja som učiteľka MŠ, v roku 1992 som ukončila rozširujúce štúdium pre učiteľky MŠ pre deti vyžadujúce osobitnú starostlivosť.Pracujem v MŠ pri zdrav.zariadení.Do ktorej platovej triedy mám byť zaradená? ďakujem
Sabadka
09.01.10,13:21
Dobrý deň, aj ja som učiteľka MŠ, v roku 1992 som ukončila rozširujúce štúdium pre učiteľky MŠ pre deti vyžadujúce osobitnú starostlivosť.Pracujem v MŠ pri zdrav.zariadení.Do ktorej platovej triedy mám byť zaradená? ďakujem

Tiež málo info. rozširujúce štúdium si si mohla robiť aj k stredoškolskému vzdelaniu aj k vzdelaniu VŠ I. alebo II. stupňa. A ku každému uvedenému vzdelaniu máš inú platovú triedu. Tak ak môže napíš sem svoje úplné vzdelanie potom ti bude môcť niekto poradiť v akej platovej triede by si mala byť zaradená.
Kavalier
09.01.10,17:08
mám rozširujúce štúdium k stredoškolskému vzdelaniu Ďakujem.
Sabadka
11.01.10,05:27
mám rozširujúce štúdium k stredoškolskému vzdelaniu Ďakujem.

Tak potom je to 8 platová triedaa od 1.1.2010 ti mali vrátiť 5 rokov praxe ak si bola pred tým zaradená do 9 PT s odpočtom rokov.
dna64
11.01.10,16:24
Som učiteľkou MŠ, mám odpracovaných 26 rokov a ukončené vysokoškol.vzdelanie 1. stupňa v odbore Predškolská a elementárna pedagogika. Chcem sa spýtať, či mi zamestnávateľ po ukončení štúdia nemal k platu pripočítať 5 rokov praxe, ktoré nám boli odrátané,preto, že sme nemali ukončný 1. stupeň VŠ. V platovom dekréte mi viedol len 21 rokov praxe aj po dosiahnutí VŠ vzdelania. Ďakujem
Sabadka
11.01.10,16:42
Som učiteľkou MŠ, mám odpracovaných 26 rokov a ukončené vysokoškol.vzdelanie 1. stupňa v odbore Predškolská a elementárna pedagogika. Chcem sa spýtať, či mi zamestnávateľ po ukončení štúdia nemal k platu pripočítať 5 rokov praxe, ktoré nám boli odrátané,preto, že sme nemali ukončný 1. stupeň VŠ. V platovom dekréte mi viedol len 21 rokov praxe aj po dosiahnutí VŠ vzdelania. Ďakujem

Po ukončení VŠ I. stupňa ti mal zamestnávateľ vrátiť tých 5 rokov odpočítanej praxe, ale nemohol ti ich vrátiť hneď ale až ku koncu kalendárneho roka. Nepíše, v ktorom roku si ukončila VŠ. Ak si končila v roku 2009, tak ti roky mohol vrátiť len od 1.1.2010, ak si končila v roku 2008 tak od 1.1.2009. Pedagogickému zamestnancovi sa započítaná prax prepočítava vždy k 31.12. kalendárneho roka (zákon 553/2003)
dna64
08.03.10,15:18
Dobrý deň!
Som učiteľkou v MŠ a v máji 2009 som ukončila 1. stupeň VŠ v odbore Predškolská a elementárna pedagogika. Zamestnávateľ ma od 1.1.2010 zaradil do 9 PT, ale zobral mi 3 roky. Teda odpracovaných mám 28 rokov, započítali mi v platovom dekréte len 25 rokov. Vysvetlenie mi podali také, že ak si dokončím 2.stupeňVŠ, potom mi tie tri roky vrátia. Postupoval zamestnávateľ správne? A po ukončení 2. st. VŠ ( Mgr) by som nemala byť zaradená v 10 PT? Prosím podajte mi odpoveď,
prípadne vysvetlenie. Ďakujem
Sabadka
08.03.10,16:12
Dobrý deň!
Som učiteľkou v MŠ a v máji 2009 som ukončila 1. stupeň VŠ v odbore Predškolská a elementárna pedagogika. Zamestnávateľ ma od 1.1.2010 zaradil do 9 PT, ale zobral mi 3 roky. Teda odpracovaných mám 28 rokov, započítali mi v platovom dekréte len 25 rokov. Vysvetlenie mi podali také, že ak si dokončím 2.stupeňVŠ, potom mi tie tri roky vrátia. Postupoval zamestnávateľ správne? A po ukončení 2. st. VŠ ( Mgr) by som nemala byť zaradená v 10 PT? Prosím podajte mi odpoveď,
prípadne vysvetlenie. Ďakujem

Zaradená do 9 PT si dobre, pretože táto platová trieda patrí učiteľovi MŠ s vysokoškolským vzdelaním I. stupňa. Tie dva roky ti zamestnávateľ nemal prečo odpočítať. Ak si mala k 1.1.2010 započítanú prax celých 28 rokov, na tvojom platovom dekréte by malo byť uvedené nasledovné: Započítaná prax k 31.12.2009 28 celých rokov, platová trieda 9, pracovná skupina 1 ( ak pracuješ v klasickej MŠ), čo v eurách znamená 499,-- € a zvýšenie platovej tarify za odpracované roky 110,-- € teda tvoj tarifný plat by mal byť od 1.1.2010 bez príplatkov 609,--€.

Ak ukončíš VŠ II. stupňa tak ti prináleží 10 PT. Podľa nového zákona 317/2009 Z. z. sa už roky pedagogickým zamestnancom neodpočítavajú, ale sú zaradení do platových tried podľa dosiahnutého vzdelania.

V prílohe ti prikladám tabuľku o zaraďovaní PZ do platových tried podľa dosiahnutého vzdelania.
Vebi34
08.03.10,20:17
Dobrý deň, ja by som tiež poprosila niekoho o radu. Som učiteľka MŠ, mám ukončenú VŠ II. stupňa v odbore pedagogika + DPŠ. V ktorej platovej triede by som mala byť zaradená? Ďakujem
Záleží nie len na špecializácii VŠ v odbore pedagogika, ale aj na špecializácii DPŠ, ktoré tiež, ak má prínos pre Tvoju pedagogickú činnosť, môže Ti byť zarátaná a v neposlednom rade na zaradenie má vplyv aj počet odpracovaných rokov Tvojej pedagogickej praxe na danom stupni, ako spomína Sabadka.
ivica01
25.03.10,19:12
Obraciam sa na Vás o radu, ukončila som vysokoškolské vzdelanie II. stupňa Technológia vzdelávania so zameraním na riadenie školy. V roku 2009 som získala akademické vzdelanie PaedDr.zamestnávateľ ma zaradil ako nekvalifikovanú do 9.platovej triedy, napriek tomu, že mám stredné odborné vzdelanie pedagogické - SPgŠ Levice a pracujem ako učiteka MŠ už 23 rokov a funkciu riadieľky zastávam z toho 8 rokov. Cítim sa ohrozená v svojej pracovnej pozícii a diskriminovaná, lebo v tejto pozícii nemôžem sa ďalej vzdelávať a získavať kredity.Naozaj zákon povoľuje spraviť z kvalifikovanej - nekvalifikovanú? Podľa legislatívy by som mala byť zaradená do 11.platovej triedy.Môj zamestnávateľ tvrdí, že MŠ SR ich školí inak. Kde je pravda!
zdenka131
25.03.10,19:34
Obraciam sa na Vás o radu, ukončila som vysokoškolské vzdelanie II. stupňa Technológia vzdelávania so zameraním na riadenie školy. V roku 2009 som získala akademické vzdelanie PaedDr.zamestnávateľ ma zaradil ako nekvalifikovanú do 9.platovej triedy, napriek tomu, že mám stredné odborné vzdelanie pedagogické - SPgŠ Levice a pracujem ako učiteka MŠ už 23 rokov a funkciu riadieľky zastávam z toho 8 rokov. Cítim sa ohrozená v svojej pracovnej pozícii a diskriminovaná, lebo v tejto pozícii nemôžem sa ďalej vzdelávať a získavať kredity.Naozaj zákon povoľuje spraviť z kvalifikovanej - nekvalifikovanú? Podľa legislatívy by som mala byť zaradená do 11.platovej triedy.Môj zamestnávateľ tvrdí, že MŠ SR ich školí inak. Kde je pravda!



Želám pekný večer.
Zaradenie do platovej triedy podľa ukončeného vzdelania - príspevok Sabadky:
http://www.porada.sk/t128898-platova-trieda.html#post1263639

Kvalifikačné predpoklady všetkých pedagogických a odborných zamestnancov predpisuje vyhláška MŠ SR č. 437/2009
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/Legislativa/Vyhlasky/437_2009.pdf
V prípade potreby sa informujte sa na Ministerstva školstva Ing. Jarmila Belešová
E-mail: jarmila.belesova@minedu.sk
Telefón: 02/ 59374452
pe.pe
26.03.10,09:25
Obraciam sa na Vás o radu, ukončila som vysokoškolské vzdelanie II. stupňa Technológia vzdelávania so zameraním na riadenie školy. V roku 2009 som získala akademické vzdelanie PaedDr.zamestnávateľ ma zaradil ako nekvalifikovanú do 9.platovej triedy, napriek tomu, že mám stredné odborné vzdelanie pedagogické - SPgŠ Levice a pracujem ako učiteka MŠ už 23 rokov a funkciu riadieľky zastávam z toho 8 rokov. Cítim sa ohrozená v svojej pracovnej pozícii a diskriminovaná, lebo v tejto pozícii nemôžem sa ďalej vzdelávať a získavať kredity.Naozaj zákon povoľuje spraviť z kvalifikovanej - nekvalifikovanú? Podľa legislatívy by som mala byť zaradená do 11.platovej triedy.Môj zamestnávateľ tvrdí, že MŠ SR ich školí inak. Kde je pravda!


Toto vyzerá zapeklito:cool:
Podľa legislatívy nespĺňaš kvalifikačný predpoklad stanovený VŠ štúdiom. Vyštudovanie Tech. vzdelávania Ti nedáva kvalifikáciu pre učenie v MŠ. Z tohto pohľadu teda nemôžeš byť v inej triede, ako si. 9 a stupeň nekvalifikovaný. Máš síce PaedDr., ale keďže Tvoje VŠ vzdelanie Ti nedáva kvalifikáciu pre učenie v MŠ, tak sa naň nemôže brať ohľad.
Máš síce SPgŠ, ale keby sa bralo do úvahy len Tvoje stredné vzdelanie, bola by si síce kvalifikovaný a samostatný PZ, lenže to by si spadla až do 8. triedy.
Nuž, mám pocit, že si tam zaradená správne.

V tej 11. by si mohla byť, ak by si mala VŠ vzdelanie II. stupňa oprávňujúce vyučovať v MŠ, potom by sa do úvahy bral aj PaedDr. A už by si bola PZ s 1. atestáciou.
pe.pe
26.03.10,09:42
Toto vyzerá zapeklito:cool:
Podľa legislatívy nespĺňaš kvalifikačný predpoklad stanovený VŠ štúdiom. Vyštudovanie Tech. vzdelávania Ti nedáva kvalifikáciu pre učenie v MŠ. Z tohto pohľadu teda nemôžeš byť v inej triede, ako si. 9 a stupeň nekvalifikovaný. Máš síce PaedDr., ale keďže Tvoje VŠ vzdelanie Ti nedáva kvalifikáciu pre učenie v MŠ, tak sa naň nemôže brať ohľad.
Máš síce SPgŠ, ale keby sa bralo do úvahy len Tvoje stredné vzdelanie, bola by si síce kvalifikovaný a samostatný PZ, lenže to by si spadla až do 8. triedy.
Nuž, mám pocit, že si tam zaradená správne.

V tej 11. by si mohla byť, ak by si mala VŠ vzdelanie II. stupňa oprávňujúce vyučovať v MŠ, potom by sa do úvahy bral aj PaedDr. A už by si bola PZ s 1. atestáciou.

Aj keď, ako tak rozmýšľam, asi by si mala byť v tej 8. Práve kvôli SPgŠ. Je to síce ešte nižšie, ale už by si bola samostatný PZ a mohla by si ísť na atestáciu, čo ako nekvalifikovaná nemôžeš.

Poraďte, berie sa pri zaraďovaní len najvyššie vzdelanie alebo sa prihliada aj na nižšie vzdelanie? Podľa mňa by sa malo brať do úvahy aj nižšie, najmä ak ním spĺňa PZ kvalifikačný predpoklad.
jaros5
26.03.10,09:55
To čo uvádza pe.pe má logiku, ale pre istotu treba overiť na MŠ SR.
Ivica predsa nie je na prac. pozíci učiteľka, ale riaditeľka školy ...
mimotemy:)...pe.pe, ak budeš takto pokračovať, možno sa dostaneš až niekde k 6 tke :D;)
Sabadka
26.03.10,10:02
Aj keď, ako tak rozmýšľam, asi by si mala byť v tej 8. Práve kvôli SPgŠ. Je to síce ešte nižšie, ale už by si bola samostatný PZ a mohla by si ísť na atestáciu, čo ako nekvalifikovaná nemôžeš.

Poraďte, berie sa pri zaraďovaní len najvyššie vzdelanie alebo sa prihliada aj na nižšie vzdelanie? Podľa mňa by sa malo brať do úvahy aj nižšie, najmä ak ním spĺňa PZ kvalifikačný predpoklad.

My sme mali takýto prípad u vychvovávateľky , ak by sme prihliadli na je VŠ vzdelanie museli by sme ju zaradiť ako nekvalifikovanú a tým pádom by bola poškodená, teda musela by si najskôr doplniť požadované vzdelanie podľa 437/2009, s jej súhlasom sa zaradila do 8 PT ako plne kvalifikovaná so stredoškolským vzdelaním a môže pracovať na svojej atestácii.
Sabadka
26.03.10,10:08
To čo uvádza pe.pe má logiku, ale pre istotu treba overiť na MŠ SR.
Ivica predsa nie je na prac. pozíci učiteľka, ale riaditeľka školy ...
mimotemy:)...pe.pe, ak budeš takto pokračovať, možno sa dostaneš až niekde k 6 tke :D;)

Jarko 317/2009 nezaraďuje pedagogických zamestnancov podľa výkonu práce, ale podľa kvalifikácie. To že robí riaditeľku je z pohľadu 317/2009 nepodstatné. Ako riaditeľ dostáva príplatok za riadenia a tým je to vybavené. Ak nespĺňa potrebné vzdelanie musí byť zaradená ako nekvalifikovaná.
ivica01
27.03.10,09:25
Požadovaným stupňom vzdelania uč. MŠ podľa §3 ods.1.písm.c)zákona č.552/2003 Z.z. o výkone vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov v spojení s § 7 ods.2 písm.b)zákona č.317/2009 Z.z.o pedag. zamestnancoch a odb. zamest.je vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo úplné stredné odborné vzdelanie, čiže spĺňam podľa vyššie uvedených citovaných všeobecne záväzných právnych predpisov nielen kvalifikačné predpoklady vzdelania podľa §7 ods.2 písm.b) zákona,ale aj pedagogickú spôsobilosť podľa § 8 ods.1 písm.a) zákona. Zdravím Jarko PS. Pe, Pe má pravdu mám príplatok za riadenie. Asi mal pán minister získavanie iných ako vzdelávacích kompetencií na mysli, keď tvoril zákon o odmeňovaní, za ktoré sa má priznať o d m e ň o v a n i e - kredity pedagogických pracovníkov.Veľa trpezlivosti a úspechov.
Sabadka
27.03.10,09:54
Požadovaným stupňom vzdelania uč. MŠ podľa §3 ods.1.písm.c)zákona č.552/2003 Z.z. o výkone vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov v spojení s § 7 ods.2 písm.b)zákona č.317/2009 Z.z.o pedag. zamestnancoch a odb. zamest.je vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo úplné stredné odborné vzdelanie, čiže spĺňam podľa vyššie uvedených citovaných všeobecne záväzných právnych predpisov nielen kvalifikačné predpoklady vzdelania podľa §7 ods.2 písm.b) zákona,ale aj pedagogickú spôsobilosť podľa § 8 ods.1 písm.a) zákona. Zdravím Jarko PS. Pe, Pe má pravdu mám príplatok za riadenie. Asi mal pán minister získavanie iných ako vzdelávacích kompetencií na mysli, keď tvoril zákon o odmeňovaní, za ktoré sa má priznať o d m e ň o v a n i e - kredity pedagogických pracovníkov.Veľa trpezlivosti a úspechov.

Na určenie požadovanej kvalifikácie pedagogických zamestnancov slúži výlučne vyhláška 437/2009 kde máš konkrétne rozpísaný druh a typ ukončeného vysokoškolského vzdelania pre daný typ školy alebo školského zariadenia. Tebou citované zákony a vyhlášky platia vo všeobecnosti Zdenka ti prilepila vyhlášku 437/2009 v príspevku nižšie, aký konkrétny druh vzdelania potrebuješ, aby si mohla byť uznaná ako kvalifikovaná učiteľka s vysokoškolským vzdelaním a adekvátne zadelená do príslušnej triedy nájdeš v článku I. citovanej vyhlášky, ktorá určuje požadované vzdelanie pre učiteľov v MŠ. Pepe mal žiaľ pravdu tvoje ukončené vysokoškolské vzdelanie nespĺňa požadované podmienky, preto ťa nemohli uznať ako kvalifikovanú. S danou vyhláškou pracuješ aj ty ako riaditeľka a podľa nej posudzuješ kvalifikáciu zamestnancov, ktorých prijímaš do zamestnania, a nezabudni, že zákonom 317/2009 sa novelizoval aj katalóg pracovných činností, na ktorý sa odvolávaš vo svojom príspevku (§3 zákona 553/2003) a takisto tento zákon novelizoval aj 553/2003 a doplnil § 5 ods. 11 zákona 553/2003, ktorý predpisuje zaradenie pedagogických a odborných zamestnancov podľa dosiahnutého vzdelania, odvoláva sa na osobitný predpis pri zaraďovaní a tým osobitným predpisom je práve vyhláška číslo 437/2009, ktorou sa určujú kvalifikačné predpoklady pre jednotlivých pedagogických a odborných zamestnancov na každom type školy alebo školského zariadenia. Takže ak niekto má vysokoškolské vzdelanie neznamená, že je aj kvalifikovaný pre daný výkon práce. Pri zaraďovaní zamestnancov do platových tried sa musí brať do úvahy nielen zákon 553/2003 a zákon 317/2009 ale hlavne vyhláška 437/2009 a katalóg pracovných činností, práve pre školstvo bol novelizovaný a nájdeš ho pod číslom 423/2009 Z. z.
pe.pe
27.03.10,10:26
Ja len doplním Sabadku...ivka, nestačí prečítať len časť paragrafu, treba ho čítať celý. §7 ods.2 317-ky síce hovorí, že požadovaným stupňom vzdelania pre MŠ je VŠ 1. stupňa alebo stredné odborné vzdelanie, ale nižšie je ods.6 a ten hovorí, že ministerstvo presne ustanoví konkrétny kvalifikačný predpoklad pre výkon práce v konkrétnom druhu a type školy. A tým ustanovením je práve 437-ka.
monte krigov
29.03.10,05:35
Dobrý deň. Poprosil by som o radu alebo resp. o informácie. Ukončil som jednoodborové štúdium Histórie (nepedagogický vedecký odbor) a vykobal som aj rigorózne konanie v rovnakom odbore. Do akej platovej triedy ma zaradia ako učiteľa dejepisu na základnej škole a koľko je to plat?? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
pe.pe
29.03.10,06:43
mimotemy tutok sa pe.pe sekol, pekne plynulo prejdeme na prispevok od zuzky nizsie :rolleyes:



Dobrý deň. Poprosil by som o radu alebo resp. o informácie. Ukončil som jednoodborové štúdium Histórie (nepedagogický vedecký odbor) a vykobal som aj rigorózne konanie v rovnakom odbore. Do akej platovej triedy ma zaradia ako učiteľa dejepisu na základnej škole a koľko je to plat?? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Ahoj,

napriek tomu, že máš VŠ 2. stupňa, budeš v 9. pl. triede ako nekvalifikovaný, pretože nespĺňaš požiadavku pedagogickej spôsobilosti. Takže v 1. rade bz som sa zaujímal o doplnenie tejto spôsobilosti, tzv. pedagogické minimum. Napríklad na materskej fakulte. Z 317-ky Ti vyplýva povinnnosť doplniť si tento kvalifikačný predpoklad do 2 rokov od nastúpenia do 1. prac. pomeru v školstve, najneskôr do 31.12.2013. Ak tak neurobíš, zamestnávateľ s tebou rozviaže PP.
Rigo máš, bohužiaľ, len na okrasu a dobrý pocit.
Pre info: 9. tr. : 499 €, to je základ, prípadné príplatky závisia od započítateľnej praxe. Ak budeš kvalifikovaný, budeš v 10. tr.: 544.50 €. Ako kvalifikovaný môžeš absolvovať 1. a 2. atestáciu, čo znamená postup do 11. resp. 12. triedy.
susann2
29.03.10,08:34
Ahoj,

napriek tomu, že máš VŠ 2. stupňa, budeš v 9. pl. triede ako nekvalifikovaný, pretože nespĺňaš požiadavku pedagogickej spôsobilosti. Takže v 1. rade bz som sa zaujímal o doplnenie tejto spôsobilosti, tzv. pedagogické minimum. Napríklad na materskej fakulte. Z 317-ky Ti vyplýva povinnnosť doplniť si tento kvalifikačný predpoklad do 2 rokov od nastúpenia do 1. prac. pomeru v školstve, najneskôr do 31.12.2013. Ak tak neurobíš, zamestnávateľ s tebou rozviaže PP.

Pre splnenie kvalifikačných predpodkladov u pedagogických zamestnancov treba posudzovať odbornú a pedagogickú spôsobilosť. V tomto prípade, ak bola vykonaná štátna skúška z histórie, čo predpokladám, že bola, je učiteľ odborne spôsobilý na vyučovanie dejepisu a nemôže byť zaradený ako nekvalifikovaný, ale ako začínajúci v 9.pl. triede. Vzdelávanie na získanie pedagogickej spôsobilosti je povinný začať najneskôr do dvoch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru a najneskôr do štyroch rokov ukončiť.
pe.pe
29.03.10,13:49
Pre splnenie kvalifikačných predpodkladov u pedagogických zamestnancov treba posudzovať odbornú a pedagogickú spôsobilosť. V tomto prípade, ak bola vykonaná štátna skúška z histórie, čo predpokladám, že bola, je učiteľ odborne spôsobilý na vyučovanie dejepisu a nemôže byť zaradený ako nekvalifikovaný, ale ako začínajúci v 9.pl. triede. Vzdelávanie na získanie pedagogickej spôsobilosti je povinný začať najneskôr do dvoch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru a najneskôr do štyroch rokov ukončiť.

Mea culpa, ospravedlnujem sa, ja som zo zadavatela spravil uplne nekvalifikovaneho. V hlave som zacal dobre, absentujucou ped. sposobilostou a kym som to napisal, plynulo som presiel aj do absentujucej odbornej sposobilosti. Susann2 ma pravdu, vdaka za opravu.
Kazdopadne, sup dorobit pedagogicku sposobilost, ukoncit adaptacne vzdelavanie a byt plne kvalifikovany!

mimotemyAko odcinim hriechy? Upeciem kolacik?
akire22
30.03.10,12:30
Dobrý deň, rozširujúce štúdium sa uznáva ako náhrada za I. kvalifikačnú skúšku? Teda moja otázka: keby som si rozšírila štúdium o špeciálnu pedagogiku a mala by som 5 rokov praxe ráta sa to ako náhrada I. kvalifikačnej skúšky? Ďakujem.
pe.pe
30.03.10,15:00
Dobrý deň, rozširujúce štúdium sa uznáva ako náhrada za I. kvalifikačnú skúšku? Teda moja otázka: keby som si rozšírila štúdium o špeciálnu pedagogiku a mala by som 5 rokov praxe ráta sa to ako náhrada I. kvalifikačnej skúšky? Ďakujem.

Ahoj,

no...ťažká pozícia pre mňa po minulom omyle v odpovedi. Dúfam sa teraz zadarí :D

Takže:
1. Vychádzam z predpokladu, že si už ukončila štúdium (tá info...keby som si rozšírila štúdium...je mätúca)
2. Rozširujúce štúdium už neexistuje (od prijatia 317-ky), sú len dobiehajúce rozš. štúdiá, na tie sa už nedá prihlásiť.
3. 1. KS už neexistuje, takže získať jej náhradu takisto nemôžeš. (tiež zrušená 317-kou)
4. Čo teda robiť? Prihlásiť sa na program kontinuálneho vzdelávania, absolvovať ho a získať zaň kredity. Po získaní 30 kreditov a následnom absolvovaní prípravného atestačného vzdelávania, prípadne po získaní 60 kreditov sa prihlásiť na 1. atestáciu ("niečo ako 1.KS") a úspešne ju vykonať. Získaš postup do vyššej plat. triedy a staneš sa ped. zamestnancom s 1. atestáciou. Podobne sa dopracuješ k 2. atestácii.
5. Samozrejme toto za predpokladu, že máš ukončené adaptačné vzdelávanie.
6. 1. atestáciu teda už nemôžeš získať automaticky, to neplatí pre 2. atestáciu, ktorú môžeš získať po absolvovaní 3. stupňa VŠ vzdelania a 6 rokoch ped. praxe.
6. Pozn.: pri výbere kontinuálneho vzdelávania dať pozor, aby bolo určené pre Tvoju kategóriu, príp. podkategóriu ped. zamestnanca. Inak sa môže stať, že to ho poskytovateľ umožní absolvovať, ale nezískaš zaň kredity. Kredity môžeš získať aj za publik. činnosť, objavovanie, tvorenie schválených pomôcok a iné vysokopravdepodobne realizovateľné aktivity:)

Ak máš nejakú otázku, pýtaj sa. Skús ale konkrétnejšie. Napr. či si už skončila štúdium VŠ, v ktorej kategórii PZ si, či pracuješ v špeciálnej škole, a pod. Potom sa ľahšie odpovedá.
pe.pe
30.03.10,15:07
Dobrý deň, rozširujúce štúdium sa uznáva ako náhrada za I. kvalifikačnú skúšku? Teda moja otázka: keby som si rozšírila štúdium o špeciálnu pedagogiku a mala by som 5 rokov praxe ráta sa to ako náhrada I. kvalifikačnej skúšky? Ďakujem.

Odporúčam:

http://www.porada.sk/t134539-zoznam-poskytovatelov-kontinualneho-vzdelavania.html

http://www.mpc-edu.sk/vzdelavacia-cinnost/akreditovane-vzdel-programy

http://www.fedu.uniba.sk/index.php?id=3218

a mnohé ďalšie
Sabadka
30.03.10,16:47
Peťo, nemaj malú dušičku, zvládol si to bravúrne.:):):):)


Už len odkaz pre všetkých pedagogických a odborných zamestnancov, v týchto dňoch sa distribuuje na školy a školské zariadenia "praktická príručka učiteľa - Čo všetko sa oplatí vedieť v súvislosti so zákonom 317/2009 Z. z. o pedagogických a odborných zamestnancoch" Prichádza to na každú školu a školské zariadenie v dosť úctyhodných množstvách;), s toho usudzujem že by sa to malo dostať do rúk každého učiteľa, vychovávateľa .......
Je to výklad 317-ky aj s komentárom, príkladmi, otázkami a odpoveďami, určite je to dobrý nápad zo strany MŠ SR, takže ak by ste to nedostali a máte o ňu záujem, pýtajte od riaditeľov. :)
zdenka131
30.03.10,17:51
Dobrý deň, rozširujúce štúdium sa uznáva ako náhrada za I. kvalifikačnú skúšku? Teda moja otázka: keby som si rozšírila štúdium o špeciálnu pedagogiku a mala by som 5 rokov praxe ráta sa to ako náhrada I. kvalifikačnej skúšky? Ďakujem.


Želám pohodový večer.
Tu sú konkrétne informácie z UK v BA / konzultované na MŠ SR/ k rozširujúcemu štúdiu špeciálnej pedagogiky / po novom kontinuálne vzdelávanie kvalifikačné/ :
Vzdelávacie aktivity ďalšieho vzdelávania započaté pred 1.11.2009 sa realizujú podľa predpisov platných v čase započatia štúdia. Ich „preklopenie“ do novej štruktúry, proces uznávania vzdelania nadobudnutého pred účinnosťou zákona (teda pred 1.11.2009) je vyriešený prechodnými a inými ustanoveniami legislatívy. Zmena legislatívy tak negatívne neovplyvní vzdelávacie aktivity započaté do 1.11.2009.

Vzdelávacie aktivity ďalšieho vzdelávania započaté pred 1.11.2009 sa realizujú podľa predpisov platných v čase započatia štúdia. Znamená to, že štúdiá začaté v sept. 2008 a sept. 2009 sa dokončia podľa predpisov, podľa ktorých boli započaté. Absolventi terajšieho druhého ročníka rozširujúceho štúdia aj terajšieho prvého ročníka získajú vysvedčenie o rozšírení pedagogickej a odbornej spôsobilosti a zároveň aj osvedčenie o absolvovaní kontinuálneho vzdelávania – kvalifikačného vzdelávania. Osvedčenie bude vystavené už podľa zákona NR SR č. 317/2009 o pedagogických a odborných zamestnancoch a vyhlášky MŠ SR č. 445/2009 o kontinuálnom vzdelávaní, kreditoch a atestáciách pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.

V zmysle predmetnej legislatívy frekventantom rozširujúceho štúdia, ktorí ukončia toto štúdium po 1.11.2009 sa absolvované rozširujúce štúdium, ktoré sa podľa novej legislatívy nazýva kontinuálne vzdelávanie – kvalifikačné štúdium, uznáva ako 1. atestácia.

Zmeny vyplývajúce z nových právnych predpisov však reálne ovplyvnia realizáciu vzdelávacích aktivít celoživotného vzdelávania až od kalendárneho roku 2010, resp. akademického roku 2010/2011, nakoľko uvedený zákon i vyhláška ponechávajú priestor pre isté prechodné obdobie.
pe.pe
30.03.10,18:27
Želám pohodový večer.
Tu sú konkrétne informácie z UK v BA / konzultované na MŠ SR/ k rozširujúcemu štúdiu špeciálnej pedagogiky / po novom kontinuálne vzdelávanie kvalifikačné/ :
Vzdelávacie aktivity ďalšieho vzdelávania započaté pred 1.11.2009 sa realizujú podľa predpisov platných v čase započatia štúdia. Ich „preklopenie“ do novej štruktúry, proces uznávania vzdelania nadobudnutého pred účinnosťou zákona (teda pred 1.11.2009) je vyriešený prechodnými a inými ustanoveniami legislatívy. Zmena legislatívy tak negatívne neovplyvní vzdelávacie aktivity započaté do 1.11.2009.

Vzdelávacie aktivity ďalšieho vzdelávania započaté pred 1.11.2009 sa realizujú podľa predpisov platných v čase započatia štúdia. Znamená to, že štúdiá začaté v sept. 2008 a sept. 2009 sa dokončia podľa predpisov, podľa ktorých boli započaté. Absolventi terajšieho druhého ročníka rozširujúceho štúdia aj terajšieho prvého ročníka získajú vysvedčenie o rozšírení pedagogickej a odbornej spôsobilosti a zároveň aj osvedčenie o absolvovaní kontinuálneho vzdelávania – kvalifikačného vzdelávania. Osvedčenie bude vystavené už podľa zákona NR SR č. 317/2009 o pedagogických a odborných zamestnancoch a vyhlášky MŠ SR č. 445/2009 o kontinuálnom vzdelávaní, kreditoch a atestáciách pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.

V zmysle predmetnej legislatívy frekventantom rozširujúceho štúdia, ktorí ukončia toto štúdium po 1.11.2009 sa absolvované rozširujúce štúdium, ktoré sa podľa novej legislatívy nazýva kontinuálne vzdelávanie – kvalifikačné štúdium, uznáva ako náhrada 1. atestácie.

Zmeny vyplývajúce z nových právnych predpisov však reálne ovplyvnia realizáciu vzdelávacích aktivít celoživotného vzdelávania až od kalendárneho roku 2010, resp. akademického roku 2010/2011, nakoľko uvedený zákon i vyhláška ponechávajú priestor pre isté prechodné obdobie.

Ja si len dovolím zdôrazniť, aby nedošlo u zadávateľky k omylu, že uvedené sa týka len ďalšieho vzdelávania učiteľov, ktoré bolo započaté pred 1. novembrom, skončí po 1. novembri a bolo uznávané ako náhrada 1.KS. Títo frekventanti budú po ukončení ĎVU považovaní za PZ s 1. atestáciou. Ja som z otázky zadávateľky porozumel, že len uvažuje nad štúdiom špecky. Čiže už nemôže uplatniť ods.11 §61 317-ky (prechodné ustanovenia).
Inak...náhrada atestácie neexistuje, len atestácia:rolleyes:

Viem, že si to tak myslela, Zdeni, ale ak sa zadávateľka zameria na zvýraznené slová, môžu jej uniknúť ostatné:)
judita1971
30.03.10,19:03
Peťo, nemaj malú dušičku, zvládol si to bravúrne.:):):):)


Už len odkaz pre všetkých pedagogických a odborných zamestnancov, v týchto dňoch sa distribuuje na školy a školské zariadenia "praktická príručka učiteľa - Čo všetko sa oplatí vedieť v súvislosti so zákonom 317/2009 Z. z. o pedagogických a odborných zamestnancoch" Prichádza to na každú školu a školské zariadenie v dosť úctyhodných množstvách;), s toho usudzujem že by sa to malo dostať do rúk každého učiteľa, vychovávateľa .......
Je to výklad 317-ky aj s komentárom, príkladmi, otázkami a odpoveďami, určite je to dobrý nápad zo strany MŠ SR, takže ak by ste to nedostali a máte o ňu záujem, pýtajte od riaditeľov. :)

My sme to zatiaľ nedostali.
mici512
31.03.10,05:28
ahojte, prosím vás a ako je to s učiteľkou ktorá začala študovať pred 1. 11. rozširuj. štúdium špecial. pedagog. ale pri ukončeni štúdia nemá 5 rokov pedagog. praxe - uznáva sa jej náhrada 1. kvalif. škúš.?

Učiteľka ktorá nastúpi do ZŠ a má rozširujúce štúdium špec. pedagogicky (urobila si ho ešte pred 1.11.) a nemá 5 rokov pedagog. praxe - uzna sa jej to ako náhrada 1. kvalifik. skúšky (ide o učiteľku ktorá ešte nikdy neučila) ďakujem
Sabadka
31.03.10,05:47
ahojte, prosím vás a ako je to s učiteľkou ktorá začala študovať pred 1. 11. rozširuj. štúdium špecial. pedagog. ale pri ukončeni štúdia nemá 5 rokov pedagog. praxe - uznáva sa jej náhrada 1. kvalif. škúš.?

Nie, pretože nespĺňa 5 rokov pedagogickej praxe, ostáva v 10 PT ako samostatný učiteľ, plne kavlifikovaný pre špeciálne školy, môže začať zbierať kredity na I. atestáciu:)


Učiteľka ktorá nastúpi do ZŠ a má rozširujúce štúdium špec. pedagogicky (urobila si ho ešte pred 1.11.) a nemá 5 rokov pedagog. praxe - uzna sa jej to ako náhrada 1. kvalifik. skúšky (ide o učiteľku ktorá ešte nikdy neučila) ďakujem

Nie, opäť je plne kvalifikovaná pre špeciálne školy, ale zaradíte ju ak
o začínajúcu do 9 PT, po úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania bude preradená do 10 PT ako samostatný učiteľ a môže sa tiež vrhnúť na zbieranie kreditov:)




Odpoveď v texte
monca1111
14.04.10,10:25
Dobrý deň, mám skončenú VŠ II. stupeň, štátnice z ekonómie a nemeckého jazyka a mám urobené pedagogické minimum. Minulý rok som si urobila štátnicu z angličtiny. Mám nárok na vyššiu platovú triedu z dôvodu doštudovania ďalšej aprobácie?
pe.pe
14.04.10,13:26
Dobrý deň, mám skončenú VŠ II. stupeň, štátnice z ekonómie a nemeckého jazyka a mám urobené pedagogické minimum. Minulý rok som si urobila štátnicu z angličtiny. Mám nárok na vyššiu platovú triedu z dôvodu doštudovania ďalšej aprobácie?

Ahoj,

na prvý pohľad dosť informácií, ale pre 100% odpoveď ich treba upresniť.

1. VŠ ekonomického zamerania? DPŠ pre vyučovanie ekonomických predmetov?
2. Nemčina na jazykovej škole? Alebo štátnica vrámci ŠZS na VŠ?
3. Angličtina na jazykovej škole? Alebo VŠ štúdium? Alebo?
4. Počet rokov praxe?
5. Pl. trieda - aktuálna?

Ak nemáš 5 rokov ped. praxe, si zaradená v 10. PT a tam aj máš byť zaradená. Ak máš viac ako 5 rokov praxe, treba ďalšie údaje. Inak aprobáciu si oficiálne môžeš rozšíriť len absolvovaním riadneho VŠ štúdia (čiže získaním diplomu). Absolvovanie iných foriem "doštudovania" Tvoju pôvodnú aprobáciu nemení, dáva Ti ale kvalifikačný predpoklad pre vyučovanie ďalších predmetov
Gombel
15.04.10,03:48
Som učiteľom Základnej umeleckej školy , absolventom Konzervatória, podla nového ma zaradili do 8 platovej triedy. Teraz som externe ukončil Vysokú školu Sociálnej práce. Je zamestnávateľ povinný ma ako občana s VŠ II.stupňa síce ako nekvalifikovaného zaradiť do vyššej 9 platobnej triedy, alebo ako tvrdí som kvalifikovaný ako absolvent Konzervatória a tak ma zaradzuje do 8 plat. triedy. Ďakujem
Sabadka
15.04.10,05:26
Som učiteľom Základnej umeleckej školy , absolventom Konzervatória, podla nového ma zaradili do 8 platovej triedy. Teraz som externe ukončil Vysokú školu Sociálnej práce. Je zamestnávateľ povinný ma ako občana s VŠ II.stupňa síce ako nekvalifikovaného zaradiť do vyššej 9 platobnej triedy, alebo ako tvrdí som kvalifikovaný ako absolvent Konzervatória a tak ma zaradzuje do 8 plat. triedy. Ďakujem

Zamestnávateľ má pravdu, podľa vyhlášky 437/2009 časť X. spĺňaš kvalifikáciu ako absolvent konzervatória, Ak by ťa zaradil ako nekvalifikovaného s VŠ II. stupňa, budeš si musieť kvalifikáciu doplniť v lehote určenom zákonom 317/2009 a ak by si tú podmienku nesplnil je to dôvod na rozviazanie pracovného pomeru. S takým zaradením ako momentálne máš môžeš sa prihlásiť na kontinuálne vzdelávanie, zbierať kredity a premeniť ich na I. atestáciu k tvojmu vyššiemu odbornému vzdelaniu a ak ho získaš môžeš byť preradený o triedu vyššie. S vysokoškolským vzdelaním II. stupňa- sociálna práca si si v školstve nepomohol - žiaľ.

PS: Ak by ťa zamestnávateľ zaradil ako nekvalifikovaného s vysokou školou, mal by si takpovediac pozastavený kariérny rast až dovtedy, kým by si si nedoplnil kvalifikačné požiadavky, teda nemohol by si zjednodušene povedané zbierať kredity a pracovať na I. atestácii.
Peter Mráz
20.08.11,13:32
Ahoj, chcem sa spýtať, do akej platovej triedy ma má zamestnávateľ - základná škola - zaradiť, ak mám malý doktorát (PhDr.) aj veľký doktorát (PhD)., ale len 3 roky pedagogickej praxe.
Peter Mráz
20.08.11,13:45
K otázke, do akej platovej triedy ma má zamestnávateľ - základná škola - zaradiť, ak mám malý doktorát (PhDr.) aj veľký doktorát (PhD)., ale len 3 roky pedagogickej praxe som zabudol dodať, že nemám pedagogické vzdelanie, študoval som "čistú" slovenčinu, ale chodím na DPŠ.
marhar
21.08.11,21:22
Zdravím, aj ja mám otázku podobného charakteru. Pracujem ako učiteľka na špeciálnej škole internátnej. Skončila som neučiteľský pedagogický odbor. V roku 2008 som začala dpš, ukončila som v januári 2010. V jeseni 2009 som začala študovať rozširujúce štúdium špec.pedag. a ukončila ho v máji 2011. Nešťastný termín zápisu rozširujúceho: 13.11.2009 - 13 dní..... Moja otázka znie, či je možné uznať ešte dpš ako náhradu atestačnej, príp. čo s tým rozširujúcim.....naozaj to má byť bitka o dni? Požiadavku na dĺžku praxe som spĺňala. a ešte "podotázka": predtým som v tejto inštitúcii pracovala ako vychovávateľka - s VŠ, plne kvalifikovaná s mojim odborom bez akýchkoľvek dplnení. Bolo možné, ak prax bola, považovať vynikajúce výsledky počas štúdia za náhradu atestácie? mám na mysli tzv. červený diplom. Ak áno, dá sa to riešiť spätne a vztiahnuť aj na pozíciu učiteľky? Predtým som to veľmi neriešila, lebo som vedela, že ešte budem študovať a všetko sa to uznávalo ako náhrada, len to som netušila, ako sa to kruto zmení a i napriek tomu, že mám 4 typy štátnic, moja atestácia mi uniká pred očami...../ak by som vedela, kde budem pracovať, študovala by som ten najsprávnejší odbor...:(/. veľmi pekne ďakujem za odpoveď!!!!
miramax1
23.08.11,18:05
Výborné výsledky počas štúdia nie sú náhradou prvej atestácie.
miramax1
23.08.11,18:12
K otázke, do akej platovej triedy ma má zamestnávateľ - základná škola - zaradiť, ak mám malý doktorát (PhDr.) aj veľký doktorát (PhD)., ale len 3 roky pedagogickej praxe som zabudol dodať, že nemám pedagogické vzdelanie, študoval som "čistú" slovenčinu, ale chodím na DPŠ.
Budete učiť slovenčinu?

Máte málo rokov ped. praxe, aby bol veľký doktorát uznaný za náhradu za 2.atestáciu a rovnako to platí aj pri malom doktoráte(1. atestácia).
Peter Mráz
25.08.11,08:52
Áno, slovenčinu.
Z vášho konštatovania sa zdá, že sa z 10. platovej triedy nepohnem. Či áno?
zdenka131
25.08.11,10:21
PhD. sa za II. atestáciu uzná až po 6 rokoch odbornej praxe.

Najskôr ale musíte získať I. atestáciu – prihlásiť sa na kontinuálne vzdelávanie, získať 30 kreditov a absolvovať prípravné atestačné vzdelávanie alebo získať 60 kreditov a prihlásiť sa na 1. atestáciu a úspešne ju vykonať.

Pri výbere kontinuálneho vzdelávania treba dať pozor, aby bolo určené pre Vašu kategóriu, príp. podkategóriu pedagog. zamestnanca.
Peter Mráz
25.08.11,10:58
Ďakujem za odpoveď, neviem ale, či jej zmyslu chápem dostatočne:
II. atestáciu budem mať po 6 rokoch praxe len vtedy, ak
a) absolvujem kontinuálne vzdelávanie, získam 30 kreditov a absolvujem prípravné atestačné vzdelávanie alebo
b) získam 60 kreditov a prihlásiť sa na 1. atestáciu a úspešne ju urobím?
A čo dovtedy? Nemám vďaka PhD. nárok na uznanie aspoň I. atestácie, a tým aspoň na 11. platovú triedu?

Otázku, prečo by som mal ja, človek s najvyžším vzdelaním na škole, zbierať kredity na I. atestačnú skúšku, a tým sa vyrovnať starším kolegyniam, nechávam stranou (ale ak viete, skúste mi odpovedať aj na ňu :)
Peter Mráz
25.08.11,10:59
S najvyšším ... to je tá rozladenosť ... načo som študoval, mohol som ostať Mgr.
zdenka131
25.08.11,11:17
Úplne Vás chápem, tiež to považujem za nelogické.

Pripravuje sa novela zákona 317 a podľa nej by absolventi rigoróznych skúšok, mali za ne automaticky získajú 60 kreditov a teda aj možnosť získať skôr atestáciu.
Peter Mráz
25.08.11,11:35
Ak schvália novelu zákona, mne ako absolventovi riga dajú 60 kreditov: a potom hurá na skúšku, aby som mal I. atestáciu?
Ja by som uvítal v novele paragraf o tom, že ten, kto má PhD., má automaticky II. atestáciu.
Takže: v súčasnosti som na úrovni magistra, a nedá sa nič robiť, alebo študovať ďalej, alebo čakať na osvietený zákon?
To si vážne niekto myslí, že v školstve budem tak dlho?
Peter Mráz
25.08.11,11:40
Mne tam hlavne nesedí to, že zákon nedoceňuje veľký doktorát: ak už z malého (PhDr., PaedDr.) spravili ozdobu pred menom, dobre, je to jednoročná záležitosť (nič v zlom), ale na ten skutočný, veľký doktorát (PhD.) som musel chodiť 4 roky, absolvovať čiastkové skúšky, dizertačnú skúšku, napísať prácu, obhájiť - a to nerátam publikačnú činnosť, výučbu predmetov na VŠ a pod. ... a teraz z toho nebudem mať celkom nič?
marhar
25.08.11,13:33
A čo teda 41/1996, par.9, bod 1, pís.a ???? Rozumieme tomu nesprávne, ak je tam uvedené, že za náhradu sa považuje aj bez vykonania rig. skúšky, dosahovanie vynikajúcich výsledkov počas štúdia a ukončenie štúdia s vyznamenaním? A ak by som si to naozaj vykladala nesprávne, čo ostatné vzdelanie, teda dpš a rozširujúce štúdium špg ? Naozaj nič z toho už nie je možné uznať ako náhradu atestácie?
zdenka131
26.08.11,02:54
Všetky náhrady za 1. atestáciu ( v minulosti kvalifikačnú skúšku ) boli zrušené.
promises
29.08.11,15:54
Dobrý deň,

prosím o radu. Mám VŠ vzdelanie II. stupňa v odbore Andragogika a taktiež DPŠ absolvované na tej istej VŠ. Má pre mňa význam kvalifikačné štúdium slovenského jazyka, príp. iného predmetu? Budem po jeho ukončení kvalifikovaná učiteľka SLJ? Ďakujem za odpoveď!
baby1701
23.09.11,15:12
Dobrý deň chcem. Mám ukončené pedagogické vzdelania ako stredoškolské tak aj vysokoškolské 2. stupňa v odbore 1.-4.roč. ZŠ so špecializáciou Psychopédia.Odpracovaných rokov v školstve mám 8 v pozícii samostatný učiteľ.Dostala som pracovnú ponuku pracovať v špeciálnej triede s ment. post. žiakmi v 5 roč. v bežnej ZŠ. Chcela by som teda vedieť v akej platovej triede by som bola zaradená.Ďakujem
Sylvinka35
24.09.11,19:23
Prosim vas, ako ziskat po absolvovani VS smer ucitelstvo 1. a 2. atestaciu? Pocuvam to vsade, ale neviem presne, o co ide. DAKUJEM
Sylvinka35
24.09.11,19:33
Este by som sa chcela opytat, do akej plat. triedy by som mala byt zaradena po skonceni VS, ked budem ucit iba jeden z dvoch vystudovanych predmetov. Priklad: vystudovala som matematiku a hudobne umenie, ale budem ucit iba matematiku. VDAKA ZA ODPOVED.
zdenka131
25.09.11,18:15
Prosim vas, ako ziskat po absolvovani VS smer ucitelstvo 1. a 2. atestaciu? Pocuvam to vsade, ale neviem presne, o co ide. DAKUJEM

O vykonanie prvej atestácie sa môže uchádzať pedagogický zamestnanec, ktorý získal 30 kreditov a absolvoval prípravné atestačné vzdelávanie v rozsahu 60 hodín, alebo ktorý získal 60 kreditov.

Tu je zoznam vzdelávaní, je potrebné všimnúť si, pre ktorú kategóriu PZ je vzdelávanie určené. Obsahuje aj počet kreditov. http://www.minedu.sk/data/USERDATA/KONTI_VZDEL/ZPAPKV-21072011.pdf

Druhú atestáciu si môžete urobiť až po prvej atestácii.
zdenka131
25.09.11,18:23
Este by som sa chcela opytat, do akej plat. triedy by som mala byt zaradena po skonceni VS, ked budem ucit iba jeden z dvoch vystudovanych predmetov. Priklad: vystudovala som matematiku a hudobne umenie, ale budem ucit iba matematiku. VDAKA ZA ODPOVED..

Zaradenie PZ a OZ do PT je uvedené tu: http://www.minedu.sk/data/USERDATA/ATEMY/2009/Zakon_o_PZ-tabulka-zaradovanie_do_PT.pdf.
Pokiaľ nemáte žiadnu pedagogickú prax, bude to 9 PT. Po skončení adaptačného vzdelávania, pokiaľ budete kvalifikovaná, postúpite do 10 PT.

Pri zaradení do PT sa posudzuje to, koľko hodín zo svojho úväzku učíte kvalifikovane - svoju aprobáciu. Ak učíte kvalifikovane polovicu hodín Vášho základného úväzku mínus 1 hodina, považujete sa za kvalifikovanú.