dimma
06.01.10,15:09
Ahojte,

neviem, ci som temu umiestnila do spravnej rubriky, tak sa nehnevajte, ak som sa netrafila dobre.
V obytnom dome vlastnim byt, ktory prenajimam. S poslednymi najomnikmi boli vraj problemy, na zaklade toho sa susedia rozhodli, ze chcu rozhodovat o tom, komu byt mozem prenajat. Toto chcu schvalit na najblizsej schodzi vlastnikov.
Pozerala som si 'Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov' a nic take tam nevidim. Ciastocne relevantny je § 11, ods. 1: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný konať tak, aby pri prenajatí bytu v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv." a § 12, ods. 2: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy. (§ 685 a nasl. Občianskeho zákonníka.)"
Podla mojho nazoru uvedene rozhodnutie schvalene na schodzi vlastnikov nie je pre mna zavazne.
Aky je Vas nazor ?

Dakujem za odpovede
Dimma
Stanislav 1975
06.01.10,15:09
Ahojte,

neviem, ci som temu umiestnila do spravnej rubriky, tak sa nehnevajte, ak som sa netrafila dobre.
V obytnom dome vlastnim byt, ktory prenajimam. S poslednymi najomnikmi boli vraj problemy, na zaklade toho sa susedia rozhodli, ze chcu rozhodovat o tom, komu byt mozem prenajat. Toto chcu schvalit na najblizsej schodzi vlastnikov.
Pozerala som si 'Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov' a nic take tam nevidim. Ciastocne relevantny je § 11, ods. 1: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný konať tak, aby pri prenajatí bytu v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv." a § 12, ods. 2: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy. (§ 685 a nasl. Občianskeho zákonníka.)"
Podla mojho nazoru uvedene rozhodnutie schvalene na schodzi vlastnikov nie je pre mna zavazne.
Aky je Vas nazor ?

Dakujem za odpovede
Dimma

Ja neviem, myslel som si,že na porade ma už žiadny problém neprekvapí,ale teraz ako som si prečítal to zadanie,tak som si musel dať 5faciek a strčiť hlavu pod studenú vodu,lebo som si myslel,že sa mi sníva-to už fakt si nejaký pán vo vedení domu bude rozhodovať o všetkom?Toto je tvoja osobná vec a NIKTO ti nemože prikazovať komu svoj byt prenajmeš-tá hlava, ktorá toto vymyslela, by sa mala ísť liečiť na psychiatriu,a dať ho zbaviť svojprávnosti a zavrieť niekde pod zem do kobky-lebo fakt je to zvrátenosť a poriadna-byt je tvoj majetok a je len tvojou vecou komu ho prenajmeš a nikto nemá čo do toho hovoriť...
Stanislav 1975
06.01.10,15:11
Tak to už možeme hneď aj na schodzi vlastníkov prikázať kto kedy a s kým a v akom byte bude mocť súložiť...-to je úplne ten istý prípad...
Sabadka
06.01.10,15:19
Tak to už možeme hneď aj na schodzi vlastníkov prikázať kto kedy a s kým a v akom byte bude mocť súložiť...-to je úplne ten istý prípad...

Ale pozor "dom vedúci" bude celú akciu dozorovať či sa dodržiavajú pravidlá schválené na schôdzi vlastníkov:---
marjankaj
06.01.10,15:27
Právo na to majú. A ty máš právo to nerešpektovať. Rád by som ešte vedel aké sankcie budú za neuposlúchnutie toho uznesenia. Ak by to bola úhrada škody spôsobená nájomníkmi, tak to by ušlo. Ale inak, neviem, čo by ich ešte mohlo napadnúť.
marjankaj
06.01.10,15:29
Ale pozor "dom vedúci" bude celú akciu dozorovať či sa dodržiavajú pravidlá schválené na schôdzi vlastníkov:---

A ak to nebude urobené poriadne, tak by mal sám urobiť nápravu.:D
peton
06.01.10,15:29
Stano neverím, že si to urobil. ;)

Dimma, akékoľvek rozhodnutie, ktoré urobia vlastníci ohľadom rozhodovania o Tvojich nájomcoch na zhromaždení či schôdzi nie je pre Teba záväzné a je v rozpore so zákonom. Každopádne susedovcov aj chápem, a tiež by som po Tebe chcel nejaké to zadosťučinenie, aby bol už aký-taký kľud. Určite by som chcel, aby si sa o svojich nájomcov aj trochu zaujímala (nielen inkasne) a prípadne im dala do zmluvy nejaké podmienky o spoločnom spolunažívaní (domový poriadok) a vyvodení dôsledkov v prípade ich neplnenia. V opačnom prípade je totiž narúšaný výkon spoluvlastníckych práv ostatných vlastníkov, a môžeš sa stretnúť s §11 ods. 5. Hovorí síce o vlastníkovi, ale pozri aj § 12 ods. 2 zákona o vlastníctve bytov a následne odkaz k nemu t.j. § 658 a nasl. Občianskeho zákonníka.
Sabadka
06.01.10,15:30
A ak to nebude urobené poriadne, tak by mal sám urobiť nápravu.:D

Po vykonaní štyroch takýchto dozorov, by asi starého pána prešla chuť dávať schvalovať "ftákoviny":D:D:D
Stanislav 1975
06.01.10,15:31
A ak to nebude urobené poriadne, tak by mal sám urobiť nápravu.:D

Akože "to" nebude poriadne urobené???:confused::confused::confused:-VŽDY to musí byť PORIADNE urobené...:D:D:D;)
Stanislav 1975
06.01.10,15:32
Po vykonaní štyroch takýchto dozorov, by asi starého pána prešla chuť dávať schvalovať "ftákoviny":D:D:D

Neviem,ale mňa by to asi bavilo...hmhm-či nie?:confused:-sám nevím...:D:D:D
Sabadka
06.01.10,15:33
Akože "to" nebude poriadne urobené???:confused::confused::confused:-VŽDY to musí byť PORIADNE urobené...:D:D:D;)

:D:D:D:D Stanko ale medzi "musiš" a "vieš" je veľký rozdiel. :D:D:D

Hlavne medzi "musíš podať výkon" a vieš podať výkon":D:D:D
Xanti
06.01.10,15:34
Neviem,ale mňa by to asi bavilo...hmhm-či nie?:confused:-sám nevím...:D:D:D
Aj by si vládal? :D:D:D:D
marjankaj
06.01.10,15:34
Po vykonaní štyroch takýchto dozorov, by asi starého pána prešla chuť dávať schvalovať "ftákoviny":D:D:D

Asi aj mladého. :D
Stanislav 1975
06.01.10,15:35
Stano neverím, že si to urobil. ;)

Dimma, akékoľvek rozhodnutie, ktoré urobia vlastníci ohľadom rozhodovania o Tvojich nájomcoch na zhromaždení či schôdzi nie je pre Teba záväzné a je v rozpore so zákonom. Každopádne susedovcov aj chápem, a tiež by som po Tebe chcel nejaké to zadosťučinenie, aby bol už aký-taký kľud. Určite by som chcel, aby si sa o svojich nájomcov aj trochu zaujímala (nielen inkasne) a prípadne im dala do zmluvy nejaké podmienky o spoločnom spolunažívaní (domový poriadok) a vyvodení dôsledkov v prípade ich neplnenia. V opačnom prípade je totiž narúšaný výkon spoluvlastníckych práv ostatných vlastníkov, a môžeš sa stretnúť s §11 ods. 5. Hovorí síce o vlastníkovi, ale pozri aj § 12 ods. 2 zákona o vlastníctve bytov a následne odkaz k nemu t.j. § 658 a nasl. Občianskeho zákonníka.

peton,sorry,ale rozčúlilo ma to zadanie- úplne s tebou súhlasím,ale zasa nikto jej nemože prikazovať ako naloží so svojím majetkom...
marjankaj
06.01.10,15:36
Akože "to" nebude poriadne urobené???:confused::confused::confused:-VŽDY to musí byť PORIADNE urobené...:D:D:D;)

Stanko už vidím ako babky budú poradovníku. Niektoré sa možno aj otočia.:eek: Neviem, či by si bol nadšený.:---
ludex
06.01.10,15:36
To je typické pre Slovákov! Keď mne zdochne koza,nech susedovi zdochnú dve. Keď oni nemôžu zarábať na prenájme,tak nebudeš ani ty.Slepá závisť.Roztrúb v celom dome,že u teba budú bývať bohatý amíci a nenormálne na tom zbohatneš! A to uvidíš tiie pohlady!! Asi takto :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:.
Sabadka
06.01.10,15:37
Asi aj mladého. :D

No a hlavne veľa záleží aký je priemerný vek nájomníkov (nájomníčok) toho bytového domu:D:D
Stanislav 1975
06.01.10,15:37
:D:D:D:D Stanko ale medzi "musiš" a "vieš" je veľký rozdiel. :D:D:D

Hlavne medzi "musíš podať výkon" a vieš podať výkon":D:D:D

Máš pravdu aj najvačší favorit niekedy nevyhrá...:cool:
Xanti
06.01.10,15:38
To je typické pre Slovákov! Keď mne zdochne koza,nech susedovi zdochnú dve. Keď oni nemôžu zarábať na prenájme,tak nebudeš ani ty.Slepá závisť.Roztrúb v celom dome,že u teba budú bývať bohatý amíci a nenormálne na tom zbohatneš! A to uvidíš tiie pohlady!! Asi takto :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:.Ta neviem neviem, ešte ju udajú na DU, že zarábala a neplatila dane. :D:D:D
arizona
06.01.10,15:40
A podľa čoho chcú tvoji susedia rozhodnúť, kto áno a kto nie?
To im záujemci o Tvoj byt budú posielať životopisy s fotografiou?:confused::eek:

Byt je Tvojim majetkom, takže si o ňom rozhoduješ sama, susedia nemajú právo zasahovať do Tvojich práv.
ludex
06.01.10,15:42
Ta neviem neviem, ešte ju udajú na DU, že zarábala a neplatila dane. :D:D:D

To máš pravdu,zato som napísal,že len budú. Nie že bývajú. ;)
Sabadka
06.01.10,15:42
A podľa čoho chcú tvoji susedia rozhodnúť, kto áno a kto nie?
To im záujemci o Tvoj byt budú posielať životopisy s fotografiou?:confused::eek:

Byt je Tvojim majetkom, takže si o ňom rozhoduješ sama, susedia nemajú právo zasahovať do Tvojich práv.


A ešte absolvujú osobný pohovor a talentové skúšky:D:eek:
Xanti
06.01.10,15:45
To máš pravdu,zato som napísal,že len budú. Nie že bývajú. ;)
No susedia si to budú mohli vysvetliť ako, že už bývajú. ;)
marjankaj
06.01.10,15:45
A čo som také napísal, že to muselo byť vymazané?
Stanislav 1975
06.01.10,15:46
A ešte absolvujú osobný pohovor a talentové skúšky:D:eek:

Sabadka zabudla si ešte na potvrdenie o zdravotnom stave a doložiť doklad o vzdelaní...:D:D:D
marjankaj
06.01.10,15:54
mimotemy Pozrela som celú tému, ale nie je tu žiaden vymazaný príspevok...

To bol asi stanislav. Odpovedal som na jeho príspevok a zrazu mi to všetko zmizlo.:confused:
ludex
06.01.10,15:56
No susedia si to budú mohli vysvetliť ako, že už bývajú. ;)

Tiež pravda,asi bude lepšie ignorovať ich.
Stanislav 1975
06.01.10,15:56
To bol asi stanislav. Odpovedal som na jeho príspevok a zrazu mi to všetko zmizlo.:confused:

áno,ja som napísal príspevok,ale potom som ho vymazal hneď, lebo by sa to niekomu mohlo zdať už tvrdé,tak som to radšej stiahol...-nech zas nemám problém...:cool:
marjankaj
06.01.10,15:58
áno,ja som napísal príspevok,ale potom som ho vymazal hneď, lebo by sa to niekomu mohlo zdať už tvrdé,tak som to radšej stiahol...-nech zas nemám problém...:cool:


Tak to máš šťastie. Nemáš tak "nahrávať".:--- Unikol si o chlp. A možno by to aj zmäklo.
Stanislav 1975
06.01.10,15:59
Tak to máš šťastie. Nemáš tak "nahrávať".:---

:D
sito
06.01.10,16:01
Ahojte,

neviem, ci som temu umiestnila do spravnej rubriky, tak sa nehnevajte, ak som sa netrafila dobre.
V obytnom dome vlastnim byt, ktory prenajimam. S poslednymi najomnikmi boli vraj problemy, na zaklade toho sa susedia rozhodli, ze chcu rozhodovat o tom, komu byt mozem prenajat. Toto chcu schvalit na najblizsej schodzi vlastnikov.
Pozerala som si 'Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov' a nic take tam nevidim. Ciastocne relevantny je § 11, ods. 1: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný konať tak, aby pri prenajatí bytu v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv." a § 12, ods. 2: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy. (§ 685 a nasl. Občianskeho zákonníka.)"
Podla mojho nazoru uvedene rozhodnutie schvalene na schodzi vlastnikov nie je pre mna zavazne.
Aky je Vas nazor ?

Dakujem za odpovede
Dimma

Nie, nie je!

Ale, vlastník bytu zodpovedá za nájomníka, teda nie za nájomníka, ale za jeho konanie.

Pokiaľ sa ostatní vlastníci rozhodnú požiadať súd, aby rozhodol o veci, Súd nebude brať na zodpovednosť, nájomníka, ale vlastníka.

Ak sa jedná o trestný čin, tak zodpovednosť nesie nájomník, nie vlastník.

Takže, je dobré vedieť komu prenajímate byt. V zmluve o prenájme by mala byť aj klauzula okamžitej výpovede nájmu v určitých prípadoch, toto by mal, mohol byť jeden z nich.

182/1993, § 11, odsek 5

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.
marjankaj
06.01.10,16:07
Nie, nie je!

182/1993, § 11, odsek 5

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

Len aby ho nepredal niekomu napríklad z Luníka IX. To by bolo až potom veselo.:eek:
sito
06.01.10,16:16
Nájom a predaj je rozdiel. Pri nájme sa nemení vlastník, pri predaji, áno.

Ale to by sa už ostatní vlastníci sťažovali na niekoho iného, nie nájomníka, nie bývalého vlastníka.

A s toho Luníka IX, kto by to mohol Byť???
vd1
06.01.10,16:17
Práve včera sa mi stalo, keď manželka bola spisovať "petíciu" po susedoch za vykurovanie v časeí od 22 - 05. 00 počas tohto vykurovacieho obdobia, že jej šedá eminencia v dome oznámila, že v noci nemá čo merať teplotu vo svojom byte ale má spať, že nemá čo v noci chodiť na WC a po byte behať v tričku s krátkym rukávom. Tiež diktát, kedy je večierka, lebo po 23.00 už sa nedá užívať obývačka, diktát, v ktorej časti bytu umiestnim spálňu resp. spávať s deťmi, lebo v spálni je samá pleseň a ukrutná zima. Pánko v strednom byte riadi a ovláda túto činnosť cez termostat, ktorý je umiestnený v strednom najteoplejšom byte. Nakoniec sa ohradil, že akým právom od neho žiada, aby sa vyjadrila či súhlasí res. nesúhlasí s vykurovaním panelového domu v nočnej dobe. A to prosím JUDr.
vd1
06.01.10,16:21
to ja ak by som raz predával tento byt, tak sociálne slabším občanom z Luníka IX. dám zľavu 100.000.-
sito
06.01.10,16:23
Takéto debaty, prinesú najviac osohu, ale aj humoru. :D:D:D:D:D:D:D
ludex
06.01.10,16:26
Nájom a predaj je rozdiel. Pri nájme sa menení vlastník, pri predaji, áno.

Ale to by sa už ostatní vlastníci sťažovali na niekoho iného, nie nájomníka, nie bývalého vlastníka.

A s toho Luníka IX, kto by to mohol Byť???

A či je ich tam málo? Možno by im to zaplatilo mesto. Keď im môžu zaplatiť odvoz smetí za 80 000 Eur. tak prečo nie byt? :);):D
Sabadka
06.01.10,16:27
to ja ak by som raz predával tento byt, tak sociálne slabším občanom z Luníka IX. dám zľavu 100.000.-

Ak by som nečítala tvoj predošlí príspevok, tak po prečítaní tejto vety si poviem, že si jedným z mála bojovníkov za rovnoprávnosť a máš veľké sociálne cítenie.:D:D:D. A ty si len obyčajný vtipkár;);););). No ale takto si strieľať zo starších spoluobčanov;););););).
sito
06.01.10,16:30
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
sito
06.01.10,16:35
Ak by som nečítala tvoj predošlí príspevok, tak po prečítaní tejto vety si poviem, že si jedným z mála bojovníkov za rovnoprávnosť a máš veľké sociálne cítenie.:D:D:D. A ty si len obyčajný vtipkár;);););). No ale takto si strieľať zo starších spoluobčanov;););););).

Sabadka, nechcela by si mať také problémy, ako má vd1. Tiež by si dala zľavu. Len aby si ich nemala.
buchač
06.01.10,16:37
Práve včera sa mi stalo, keď manželka bola spisovať "petíciu" po susedoch za vykurovanie v časeí od 22 - 05. 00 počas tohto vykurovacieho obdobia, že jej šedá eminencia v dome oznámila, že v noci nemá čo merať teplotu vo svojom byte ale má spať, že nemá čo v noci chodiť na WC a po byte behať v tričku s krátkym rukávom. Tiež diktát, kedy je večierka, lebo po 23.00 už sa nedá užívať obývačka, diktát, v ktorej časti bytu umiestnim spálňu resp. spávať s deťmi, lebo v spálni je samá pleseň a ukrutná zima. Pánko v strednom byte riadi a ovláda túto činnosť cez termostat, ktorý je umiestnený v strednom najteoplejšom byte. Nakoniec sa ohradil, že akým právom od neho žiada, aby sa vyjadrila či súhlasí res. nesúhlasí s vykurovaním panelového domu v nočnej dobe. A to prosím JUDr.

....vysvetliť prosím....

Z tohoto mi totižto vyplýva len jedno ....

To akože stúpačka poschodia je ovládaná nejak , takpovediac centrálne ?
Ten pánko v tom jednom byte má teda pod palcom povedzme dva - tri byty ...podľa počtu bytov na poschodí ..?????????
A od neho závisí vykurovanie poschodia ????

Nejaká , nechcem povedať blbosť ....to by som sa aj rád dozvedieť , ako je to s rozpočítaním nákladov na teplo ...

Až také kliny do hlavy ...????
Sabadka
06.01.10,16:41
Sabadka, nechcela by si mať také problémy, ako má vd1. Tiež by si dala zľavu. Len aby si ich nemala.

To si píš, že by som im dala zľavu! A nie len to, osobne by som im pomohla pri sťahovaní:D:D:D:D, aby som mala 100% istotu, že sa tam aj nasťahujú:D:D:D:D
ludex
06.01.10,16:46
To si píš, že by som im dala zľavu! A nie len to, osobne by som im pomohla pri sťahovaní:D:D:D:D, aby som mala 100% istotu, že sa tam aj nasťahujú:D:D:D:D

A susedia by boli prekvapený ako v Kameňáku,keby im cigáň ráno zakričal:

"Dobré ráno susedko!" :D:D:D:D:D:D
sito
06.01.10,16:47
Ešte stále sa :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D :D:D:D:D:D
vd1
06.01.10,16:48
To akože stúpačka poschodia je ovládaná nejak , takpovediac centrálne ?
Ten pánko v tom jednom byte má teda pod palcom povedzme dva - tri byty ...podľa počtu bytov na poschodí ..?????????
A od neho závisí vykurovanie poschodia ????

Jedná sa o 6 bytový dom, s vlastnou plynovou kotolňou. Na žiadnom z radiátorov nie je termoventil a celá vykurovacia sústava je riadená jedným izbovým termostatom umiestneným v strednom teplom byte. Teplo je jednoducho rozpočítavané podľa m2 a v snahe o úsporu plynu sa vykuruje podľa toho stredného bytu. Tento problém je len malou časťou mozaiky problémov tohoto domu.Ale to je na strááášne dlhú debatu.
Sabadka
06.01.10,16:49
A susedia by boli prekvapený ako v Kameňáku,keby im cigáň ráno zakričal:

"Dobré ráno susedko!" :D:D:D:D:D:D

To by bolo v pohode, len aby ho v noci nestretol vo vlastnej kuchyni, keď sa pôjde napiť a sused mu s kuklou na hlave a žabykláčom v ruke povie: Starý klídek, len cukor som si prišiel požičať!:D:D:D
ludex
06.01.10,16:50
To akože stúpačka poschodia je ovládaná nejak , takpovediac centrálne ?
Ten pánko v tom jednom byte má teda pod palcom povedzme dva - tri byty ...podľa počtu bytov na poschodí ..?????????
A od neho závisí vykurovanie poschodia ????

Jedná sa o 6 bytový dom, s vlastnou plynovou kotolňou. Na žiadnom z radiátorov nie je termoventil a celá vykurovacia sústava je riadená jedným izbovým termostatom umiestneným v strednom teplom byte. Teplo je jednoducho rozpočítavané podľa m2 a v snahe o úsporu plynu sa vykuruje podľa toho stredného bytu. Tento problém je len malou časťou mozaiky problémov tohoto domu.Ale to je na strááášne dlhú debatu.

A to kde bývaš? V Rumunsku? :eek:
buchač
06.01.10,17:51
To akože stúpačka poschodia je ovládaná nejak , takpovediac centrálne ?
Ten pánko v tom jednom byte má teda pod palcom povedzme dva - tri byty ...podľa počtu bytov na poschodí ..?????????
A od neho závisí vykurovanie poschodia ????

Jedná sa o 6 bytový dom, s vlastnou plynovou kotolňou. Na žiadnom z radiátorov nie je termoventil a celá vykurovacia sústava je riadená jedným izbovým termostatom umiestneným v strednom teplom byte. Teplo je jednoducho rozpočítavané podľa m2 a v snahe o úsporu plynu sa vykuruje podľa toho stredného bytu. Tento problém je len malou časťou mozaiky problémov tohoto domu.Ale to je na strááášne dlhú debatu.

aj na ....strááááááááááášne dlhúúúúúúúúúúúúúúúúúú........bas ebalku ...;)

Ešte by ma tak zaujímalo , či aj ostatné média sú takým istým princípom riadené .....z centrálneho dispečingu - stredný byt ....

A ostatní susedia sú takí istí , ...... , / tie bodky je expresívny výraz / , že držia " ústa a krok " ....veď to ani za socíku nebolo ...
katarina.j
06.01.10,18:22
To akože stúpačka poschodia je ovládaná nejak , takpovediac centrálne ?
Ten pánko v tom jednom byte má teda pod palcom povedzme dva - tri byty ...podľa počtu bytov na poschodí ..?????????
A od neho závisí vykurovanie poschodia ????

Jedná sa o 6 bytový dom, s vlastnou plynovou kotolňou. Na žiadnom z radiátorov nie je termoventil a celá vykurovacia sústava je riadená jedným izbovým termostatom umiestneným v strednom teplom byte. Teplo je jednoducho rozpočítavané podľa m2 a v snahe o úsporu plynu sa vykuruje podľa toho stredného bytu. Tento problém je len malou časťou mozaiky problémov tohoto domu.Ale to je na strááášne dlhú debatu.
ako môže mať 6 bytov jeden termostat a este v strednom /najteplejšom/ byte? trocha postavene na hlavu. ved tym v str.byte je stale teplo tak nemusia "zakurit do pece" no a tí na kraji - tak nech mrznu. to rozpočitanie tepla podla m2 by bolo ok, keby mal kazdy na radiatoroch termoventil a "ventiloval" ako treba.takze stredny byt môze byt najväčší a ma najteplejsie a krajny byt môže byt mensi a najchladnejsi-čo znamena,ze plati za zimu a nie teplo....pri vlastnej plynovej kotolni nech si da kazdy byt samostatne merace tepla cez nejaku firmu a na zaklade tvojej spotreby aj budes platit.:rolleyes:
lubica_02
06.01.10,18:25
už keď nemáte sústavu vyreguľovanú - prečo nemáte termostatv najchladnejšej miestnosti v dome -v byte ?
je jasné, že termostat sa riadi teplotou v nameranou v byte a pri dosiahnutí požadovanej teploty nastavenej na termostate kotol dostane impulz na vypnutie, toto by ste mali čo najskôr zrušiť, lebo sa správate nehospodárne voči sebe a vlastne pre pohodu vykurujete jeden alebo možno dva byty
lubica_02
06.01.10,18:29
ako môže mať 6 bytov jeden termostat a este v strednom /najteplejšom/ byte? trocha postavene na hlavu. ved tym v str.byte je stale teplo tak nemusia "zakurit do pece" no a tí na kraji - tak nech mrznu. to rozpočitanie tepla podla m2 by bolo ok, keby mal kazdy na radiatoroch termoventil a "ventiloval" ako treba.takze stredny byt môze byt najväčší a ma najteplejsie a krajny byt môže byt mensi a najchladnejsi-čo znamena,ze plati za zimu a nie teplo....pri vlastnej plynovej kotolni nech si da kazdy byt samostatne merace tepla cez nejaku firmu a na zaklade tvojej spotreby aj budes platit.:rolleyes:
takto kedysi fungovali domy s vlastnou kotolňou, nemali riadenie a snímanie teploty, tak sa ale umiestnoval termostat v miestnosti, ktorá sa nachádza ( sever ) na najchladnejšej strane, ale aj to nebolo vyhovujúce pre všetkých. Merače tepla nezabezpečia teplotu vo všetkých bytoch, vyriešia len platenie nákladov aj to len z časti, najprv je potrebná regulácia ÚK a možno aj úprava alebo rekonštrukcia kotolne.
vd1
06.01.10,19:57
V našom prípade je ťažká rada. Podľa stanovísk jednotlivých vlastníkov v strede domuje málo peňazí vo FÚaO, na zloženie sa v hotovosti nemajú peniaze a úver pre vysokú úrokovú mieru brať nemôžeme, lebo kto by to splácal, že? Takže ako nás za totáča do bytom usadili, tak tu sedíme a čakáme, kto by nám niečo urobil napr. na opravu kúrenia, opravu fasády, výmenu okien na spoločných priestoroch, a je toho veľa s čím sa nedá pohnúť. A tak kto má tú možnosť radšej zmení trvalé bydlisko. A kto sa ozve s nejakou požiadavkou, na toho sa naziape, nakričí tak, že druhá raz sa nemá odvahu ozvať a zhromaždenia sú miestom, kde sa po 10 minútach vlastníci pohádajú, zoberú si papiere s nedoplatkami a za buchnú za sebou svoje dvere. Na veciach, menej náročných na financie, na ktorých sa dohodne. sa v priebehu roka neurobí nič a o rok sa vadíme znovu.
lubica_02
06.01.10,20:06
V našom prípade je ťažká rada. Podľa stanovísk jednotlivých vlastníkov v strede domuje málo peňazí vo FÚaO, na zloženie sa v hotovosti nemajú peniaze a úver pre vysokú úrokovú mieru brať nemôžeme, lebo kto by to splácal, že? Takže ako nás za totáča do bytom usadili, tak tu sedíme a čakáme, kto by nám niečo urobil napr. na opravu kúrenia, opravu fasády, výmenu okien na spoločných priestoroch, a je toho veľa s čím sa nedá pohnúť. A tak kto má tú možnosť radšej zmení trvalé bydlisko. A kto sa ozve s nejakou požiadavkou, na toho sa naziape, nakričí tak, že druhá raz sa nemá odvahu ozvať a zhromaždenia sú miestom, kde sa po 10 minútach vlastníci pohádajú, zoberú si papiere s nedoplatkami a za buchnú za sebou svoje dvere. Na veciach, menej náročných na financie, na ktorých sa dohodne. sa v priebehu roka neurobí nič a o rok sa vadíme znovu.
no neviem, chcelo by to asi niekoho, kto by Vám poradil a usmernil aj tých čo nič nechcú - ak Ste SVB bolo by dobré nájsť správcu, ktorý by Vám v tomto pomohol. Je to nestranný človek a skôr si ľudia dajú vysvetliť. Darí sa nám to už v tretom malom SVB a vykonali toľko práce ....
majkii
06.01.10,21:37
Ahojte,

neviem, ci som temu umiestnila do spravnej rubriky, tak sa nehnevajte, ak som sa netrafila dobre.
V obytnom dome vlastnim byt, ktory prenajimam. S poslednymi najomnikmi boli vraj problemy, na zaklade toho sa susedia rozhodli, ze chcu rozhodovat o tom, komu byt mozem prenajat. Toto chcu schvalit na najblizsej schodzi vlastnikov.
Pozerala som si 'Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov' a nic take tam nevidim. Ciastocne relevantny je § 11, ods. 1: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný konať tak, aby pri prenajatí bytu v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv." a § 12, ods. 2: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy. (§ 685 a nasl. Občianskeho zákonníka.)"
Podla mojho nazoru uvedene rozhodnutie schvalene na schodzi vlastnikov nie je pre mna zavazne.
Aky je Vas nazor ?

Dakujem za odpovede
Dimma

Zákon 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov neumožnuje ostatným vlastníkom rozhodovať o tom, komu prenajmeš byt, naopak takéto rozhodnutie by malo za následok obmedzenie a protiprávne zasahovanie do tvojich práv užívať svoj majetok. Vlastníci bytov rozhodujú podľa §14 o spoločných častiach, spoločných zariadeniach a pod., preto by svojim rozhodnutím porušili zákon a ich rozhodnutie by bolo podľa §39 Obč.z. neplatné - išlo by o absolútne neplatný právny úkon nakoľko svojim účelom odporuje zákonu (bolo by contra legem).
misoft
06.01.10,23:03
No vystáva tu otázka, či môžu ostatní diktovať, komu sa prenájme vlastníkom byt. Tým, že by diktovali, kto smie alebo nesmie tam bývať, by sa SAMI postavili proti
182/1993, § 11, odsek 5

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru. tým, že znemožnili jednému vlastníkovi výkon jeho práv. Je to dvojsečná zbraň!
sito
07.01.10,04:30
No vystáva tu otázka, či môžu ostatní diktovať, komu sa prenájme vlastníkom byt. Tým, že by diktovali, kto smie alebo nesmie tam bývať, by sa SAMI postavili proti tým, že znemožnili jednému vlastníkovi výkon jeho práv. Je to dvojsečná zbraň!

A čo nie je dvojšečná zbraň???

Povedz mi jednu vec, ktorá s nedá využiť a zároveň aj zneužiť.

Každá minca má dve strany.

Vždy sú dve možnosti, áno, alebo nie! A potom milióny odvodených od tých dvoch, základných.
sito
07.01.10,04:36
....vysvetliť prosím....

Z tohoto mi totižto vyplýva len jedno ....

To akože stúpačka poschodia je ovládaná nejak , takpovediac centrálne ?
Ten pánko v tom jednom byte má teda pod palcom povedzme dva - tri byty ...podľa počtu bytov na poschodí ..?????????
A od neho závisí vykurovanie poschodia ????

Nejaká , nechcem povedať blbosť ....to by som sa aj rád dozvedieť , ako je to s rozpočítaním nákladov na teplo ...

Až také kliny do hlavy ...????

Buchač, keď si prečítaš príspevky pod tvojím príspevkom, ktorý citujem. Mal by si prísť na to, že si máš z hlavy vytiahnuť kliny. Tlačili by ti zbytočne na mozog.
dimma
07.01.10,08:18
Ahojte,

dakujem za odpovede.

To Peton: schvalne som napisala 'vraj boli problemy', pretoze ten najomnik bol tazko chory a neviem si predstavit, ze by po sebe s manzelkou kricali. Ked som sa snazila zistit, cim vlastne rusili pokoj, tak mi nikto nic konkretne nevedel povedat... podla mna to bolo cele vymyslene... (najomnik bol trochu pocerny, tak asi to susedov rusilo)
Stanislav 1975
07.01.10,08:21
Ahojte,

dakujem za odpovede.

To Peton: schvalne som napisala 'vraj boli problemy', pretoze ten najomnik bol tazko chory a neviem si predstavit, ze by po sebe s manzelkou kricali. Ked som sa snazila zistit, cim vlastne rusili pokoj, tak mi nikto nic konkretne nevedel povedat... podla mna to bolo cele vymyslene... (najomnik bol trochu pocerny, tak asi to susedov rusilo)

Dimma,ty sa len pekne nenechaj obmedzovať, byt prenajmi komu uznáš za vhodné a nejaké závery zo schodze ohladne toho koho kto má mať v prenájme ignoruj a usmej sa nad nekonečnou ľudskou hlúposťou...;)
dimma
07.01.10,08:33
Nie, nie je!

Ale, vlastník bytu zodpovedá za nájomníka, teda nie za nájomníka, ale za jeho konanie.

Pokiaľ sa ostatní vlastníci rozhodnú požiadať súd, aby rozhodol o veci, Súd nebude brať na zodpovednosť, nájomníka, ale vlastníka.

Ak sa jedná o trestný čin, tak zodpovednosť nesie nájomník, nie vlastník.

Takže, je dobré vedieť komu prenajímate byt. V zmluve o prenájme by mala byť aj klauzula okamžitej výpovede nájmu v určitých prípadoch, toto by mal, mohol byť jeden z nich.

182/1993, § 11, odsek 5

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

Prepac, ale z Tvojho prispevku mi nie je jasne, preco zodpovedam za konanie najomnika. V citovanom zakone sa pise iba o vlastnikovi, najomnik sa tam nespomina. Ja ten byt prenajimam v dobrej viere, ze ten najomnik je slusny - je to aj v mojom zaujme, nenecham si byt predsa znicit...
sito
07.01.10,08:44
Ja neviem, myslel som si,že na porade ma už žiadny problém neprekvapí,ale teraz ako som si prečítal to zadanie,tak som si musel dať 5faciek a strčiť hlavu pod studenú vodu,lebo som si myslel,že sa mi sníva-to už fakt si nejaký pán vo vedení domu bude rozhodovať o všetkom?Toto je tvoja osobná vec a NIKTO ti nemože prikazovať komu svoj byt prenajmeš-tá hlava, ktorá toto vymyslela, by sa mala ísť liečiť na psychiatriu,a dať ho zbaviť svojprávnosti a zavrieť niekde pod zem do kobky-lebo fakt je to zvrátenosť a poriadna-byt je tvoj majetok a je len tvojou vecou komu ho prenajmeš a nikto nemá čo do toho hovoriť...

Päť je málo! Mal si si dať aspoň pätnásť!?


Tak to už možeme hneď aj na schodzi vlastníkov prikázať kto kedy a s kým a v akom byte bude mocť súložiť...-to je úplne ten istý prípad...

V tomto prípade sa tiež dajú porušiť dobré mravy v dome.


Dimma,ty sa len pekne nenechaj obmedzovať, byt prenajmi komu uznáš za vhodné a nejaké závery zo schodze ohladne toho koho kto má mať v prenájme ignoruj a usmej sa nad nekonečnou ľudskou hlúposťou...;)

Stanko, Stanko, prach si a na prach sa obráťiš.
Stanislav 1975
07.01.10,08:49
Päť je málo! Mal si si dať aspoň pätnásť!?



V tomto prípade sa tiež dajú porušiť dobré mravy v dome.



Stanko, Stanko, prach si a na prach sa obráťiš.

BOD 1- 5 stačí,zasa to netreba preháňať...
BOD2- máš pravdu,za určitých okolností je to možné najma v prípade rušenia
nočného kľudu
BOD3-zasa máš pravdu:mad:,ale týka sa to aj teba...
Elena Navrátilová
07.01.10,08:50
Ahojte,

dakujem za odpovede.

To Peton: schvalne som napisala 'vraj boli problemy', pretoze ten najomnik bol tazko chory a neviem si predstavit, ze by po sebe s manzelkou kricali. Ked som sa snazila zistit, cim vlastne rusili pokoj, tak mi nikto nic konkretne nevedel povedat... podla mna to bolo cele vymyslene... (najomnik bol trochu pocerny, tak asi to susedov rusilo)

Mala si napísať skutočné dôvody prečo vôbec otváraš túto tému a reálne opísať stav v akom sa nachádzaš. Myslím, že úprimné a reálne opísanie problému je fér voči odpovedajúcim. ;) Ja Ti prajem aby si si našla nájomníka, nájomníkov ktorí budú seriozni a budú sa správať k Tvojmu majetku ako Ty sama. To by bol ideálny stav aj voči susedom. Ak aj je niekto počerný a je slušný neverím že by vadil ale skôr by presvedčil nepočerných že aj slušní počerní susedia sú vítaní. :rolleyes::rolleyes:
sito
07.01.10,08:54
Prepac, ale z Tvojho prispevku mi nie je jasne, preco zodpovedam za konanie najomnika. V citovanom zakone sa pise iba o vlastnikovi, najomnik sa tam nespomina. Ja ten byt prenajimam v dobrej viere, ze ten najomnik je slusny - je to aj v mojom zaujme, nenecham si byt predsa znicit...

Za to ja nemôžem!

Práve preto, že len o vlastníkovi.

Tvoja viera môže byť zlá a nájomník môže byť neslušný.

Nenecháš si predsa zničiť byt. Myslím, že to by ostatným vlastníkom nevadilo. Je to tvoj byt a zariadenie v ňom.

Ostatným vlastníkom ide pravdepodobne najskôr o tie dobré mravy.

A v tom prípade je to ako s deťmi. Deti nie sú zodpovedné, ale rodičia áno!


Ale doložím v tom zákone je aj § 12

§ 12


(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome a osoby, ktoré s ním žijú v domácnosti, 14) majú právo užívať byt alebo nebytový priestor v dome, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, príslušenstvo a pozemok, ktorých užívanie je spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru v dome, a priľahlý pozemok.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy. 15)
------------------------------------------------------------------
14) § 115 Občianskeho zákonníka.
15) § 685 a nasl. Občianskeho zákonníka.
Zákon č. 116/1990 Zb. v znení neskorších predpisov.
sito
07.01.10,08:58
BOD 1- 5 stačí,zasa to netreba preháňať...
BOD2- máš pravdu,za určitých okolností je to možné najma v prípade rušenia
nočného kľudu
BOD3-zasa máš pravdu:mad:,ale týka sa to aj teba...

Správne, všetkých, ktorí ešte dýchajú. Nie len mňa a Teba.
Stanislav 1975
07.01.10,09:05
Správne, všetkých, ktorí ešte dýchajú. Nie len mňa a Teba.

Som pravdy hovorca-ber to z tohto uhlu...:D:D:D
sito
07.01.10,09:20
Som pravdy hovorca-ber to z tohto uhlu...:D:D:D

To akože, tých novin? V tom prípade je to v poriadku. Tiež toho natrepú!
Halli
07.01.10,11:58
Ja by som to ukončila odpoveďou pre zadavateľa takto:

Do prenájmu si daj koho len ty CHCEŠ,
a potom si aj problémy so zle vybraným nájomníkom sám RIEŠ ;)
ludex
07.01.10,12:10
[QUOTE=slavica;1249049]Ja by som to ukončila odpoveďou pre zadavateľa takto:

Do prenájmu si daj koho len ty CHCEŠ,
a potom si aj problémy so zle vybraným nájomníkom sám RIEŠ. ;)
A ostatných vlastníkov bytov aj tak NAS..IEŠ,ale to NERIEŠ. ;)
Halli
07.01.10,12:12
Do prenájmu si daj koho len ty CHCEŠ,
a potom si aj problémy so zle vybraným nájomníkom sám RIEŠ. ;)
A ostatných vlastníkov bytov aj tak NAS..IEŠ,ale to NERIEŠ. ;)
tak a teraz už všetko VIEŠ .....:D
tak sa z toho TEŠ..:D
ludex
07.01.10,12:24
[QUOTE=slavica;1249073]Do prenájmu si daj koho len ty CHCEŠ,
a potom si aj problémy so zle vybraným nájomníkom sám RIEŠ. ;)
A ostatných vlastníkov bytov aj tak NAS..IEŠ,ale to NERIEŠ. ;)
tak a teraz už všetko VIEŠ .....:D
tak sa z toho TEŠ..:D
a nech Ti nájomníci platia KEŠ,
lebo inak,sa s toho rýchlo POS..IEŠ. :eek::D
ski555
07.01.10,19:44
Ahojte,

neviem, ci som temu umiestnila do spravnej rubriky, tak sa nehnevajte, ak som sa netrafila dobre.
V obytnom dome vlastnim byt, ktory prenajimam. S poslednymi najomnikmi boli vraj problemy, na zaklade toho sa susedia rozhodli, ze chcu rozhodovat o tom, komu byt mozem prenajat. Toto chcu schvalit na najblizsej schodzi vlastnikov.
Pozerala som si 'Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov' a nic take tam nevidim. Ciastocne relevantny je § 11, ods. 1: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný konať tak, aby pri prenajatí bytu v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv." a § 12, ods. 2: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy. (§ 685 a nasl. Občianskeho zákonníka.)"
Podla mojho nazoru uvedene rozhodnutie schvalene na schodzi vlastnikov nie je pre mna zavazne.
Aky je Vas nazor ?

Dakujem za odpovede
Dimma
alebo nemá niekto z vlastníkov o ten byt záujem a preto vznikol problém?Určite nemajú na to právo.
Marína
07.01.10,20:30
Do prenájmu si daj koho len ty CHCEŠ,
a potom si aj problémy so zle vybraným nájomníkom sám RIEŠ. ;)
A ostatných vlastníkov bytov aj tak NAS..IEŠ,ale to NERIEŠ. ;)
tak a teraz už všetko VIEŠ .....:D
tak sa z toho TEŠ..:D
a nech Ti nájomníci platia KEŠ,
lebo inak,sa s toho rýchlo POS..IEŠ. :eek::D
Nádhera.:D Už dávno si nepamätám takýto krásny mrník. Balzam v dobe preddaňovej.:)
sito
07.01.10,21:22
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
ludex
07.01.10,21:29
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Daj aspoň súhlas,né sa tu len rehoceš! :D:D:D:D:D:D:D:D
sito
07.01.10,21:46
Poučná a zábavná téma, lepšia ako Silvester v televízii. :mee::mee::mee:
dimma
08.01.10,07:55
Ahojte,

dakujem za odpovede. Mozno by som im ten textik na schodzi mohla zarapovat, to by tych dochodcov asi porazilo... :)

Pekny den,
Dimma
sito
08.01.10,14:09
Dimma, nakoniec prídeš na to, že o radu si sa obrátila na správne miesto a vyberieš si s tých 76 príspevkov to čo potrebuješ. Pre svoju spokojnosť a aj spokojnosť tvojich spoluvlastníkov domu v ktorom más ty svoj byt.
najag
09.01.10,08:18
Staci iba trosku empatie a urcite pochopis, ako by si sa Ty citila, keby si mala pod sebou v byte, alebo nad Tebou v byte, presne takych najomnikov, akych davas ostatnym v ramci najmu do svojho bytu a tym vytvaras presne to inym, co sama by si urcite nechcela. Inak pravna zasada je velmi jednoducha, kazdy vlastnik, uzivatel bytu, si moze v byte robit co chce, ale nesmie tym obtazovat a znemoznovat vykon vlastnickeho prava ostatnych. Slavica to vystihla nadherne, patri jej poklona.
dimma
09.01.10,11:48
Neviem, na zaklade coho dedukujes, ze moji najomnici su neslusni. Nic take som nenapisala a nic take sa nestalo. Je predsa zrejme, ze byt neprenajmem niekomu kto je neslusny, pripadne mu vypoviem zmluvu o najme, ked zacne porusovat domovy poriadok. Keby som tak neurobila, tak by som isla sama proti sebe!
marjankaj
09.01.10,12:05
Neviem, na zaklade coho dedukujes, ze moji najomnici su neslusni. Nic take som nenapisala a nic take sa nestalo. Je predsa zrejme, ze byt neprenajmem niekomu kto je neslusny, pripadne mu vypoviem zmluvu o najme, ked zacne porusovat domovy poriadok. Keby som tak neurobila, tak by som isla sama proti sebe!

To nie sú dedukcie, ale ak susedia sú proti, tak možnosti existujú. Ak je to z tohto hľadiska v poriadku, tak sa tým nemusí zaoberať. Ešte ma napadá, či je nahlásený správny počet osôb v byte, kvôli rozpočítaniu niektorých položiek.
vd1
09.01.10,13:25
Ako som tu písal o problémoch s kúrením-nekúrením, kde som obmedzovaný strednými susedmi, tak dnes som sa zobudil do vytopeného činžiaku cez strechu, na ktorú som p. predsedníčku upozorňoval niekoľkokrát, ponúkal som vlastnú prácu zadarmo, len som požadoval o uvolnenie peňazí z fondu. Arogantne ma odbili aj s p. účtovníčkou. Ešte čakám, kedy sa budú odporúčať 25 ročné plynové kotle.
Po skúsenostiach s bývaním v spoločenstve takýchto ľudí ako mám ja v SVB, ja by som dal svoj byt do prenájmu aj mladej rodine s desiatimi deťmi z Luníka IX.
vd1
09.01.10,13:31
je to Vaša vec, komu prenajmete byt a nedajte si do toho kecať nikým z SVB. Na to nemajú právo. Ozvať sa môžu až vtedy, keby nájomníci rušili občianske spolužitie res. porušovali § 11 ods. 5 zák. č. 182/1993 Z. z. Nikto Vám nemôže obmedzovať vaše vlastnícke právo zaručené Ústavou SR.
peton
09.01.10,14:54
dnes som sa zobudil do vytopeného činžiaku cez strechu, na ktorú som p. predsedníčku upozorňoval niekoľkokrát, ponúkal som vlastnú prácu zadarmo, len som požadoval o uvolnenie peňazí z fondu. Arogantne ma odbili aj s p. účtovníčkou. Ešte čakám, kedy sa budú odporúčať 25 ročné plynové kotle.

To si sa nechal odbiť dvoma babami? Daj zvolať zhromaždenie, vysvetli ľuďom fakty a začnite konať. S tými kotlami to bude väčšia sranda ako zatečený dom. Teraz máš na to vhodnú príležitosť presadiť isté veci v dome.
hnedoočka
09.01.10,15:52
To nie sú dedukcie, ale ak susedia sú proti, tak možnosti existujú. Ak je to z tohto hľadiska v poriadku, tak sa tým nemusí zaoberať. Ešte ma napadá, či je nahlásený správny počet osôb v byte, kvôli rozpočítaniu niektorých položiek.

marjankaj, to väčšinou záleží i na tom , akí sú susedia. v mojom prípade prenajatia bytu boli sťažnosti, že často v noci používajú výťah. Mimochodom,podnájomníčka i jej druh pracovali ako taxikári.

aby sa oni vyhli sústavným narážkam,tak chodili peši,veď je to len druhé poschodie. Potom zase niekomu prekážalo, že tým nanosia veľa blata po schodisku.

takže, ľuďom nevyhovieš, aspoň nie všetkým.

ps: ale dorazila som ich podobne ,ako tu bolo už spomínané....že ma nas... a predám byt rómom...poprichádzali z Anglicka a mali veľa peňazí,tak to bolo reálne. Možno to zabralo,lebo už dlhší čas som nič nepočula.;)
majkii
10.01.10,15:32
To nie sú dedukcie, ale ak susedia sú proti, tak možnosti existujú....

Ak aj existujú sťažnosti, neznamená to, že sú aj opodstatnené. Faktom je, že mnoho ľudí sa sťažuje mnohokrát iba z osobnej pohnútky a nie dôvodne. Návrh, že sa spoločenstvo resp. susedia budú vyjadrovať komu môže vlastník bytu prenajať byt, považujem skutočne za absurdný.
najag
10.01.10,15:55
Neviem, na zaklade coho dedukujes, ze moji najomnici su neslusni. Nic take som nenapisala a nic take sa nestalo. Je predsa zrejme, ze byt neprenajmem niekomu kto je neslusny, pripadne mu vypoviem zmluvu o najme, ked zacne porusovat domovy poriadok. Keby som tak neurobila, tak by som isla sama proti sebe!

Tak potom nechápem, v čom je vlastne problém. Najma, ak si v úvode napísala:S poslednymi najomnikmi boli vraj problemy, na zaklade toho sa susedia rozhodli, ze chcu rozhodovat o tom, komu byt mozem prenajat. Že by negácia negácie ?
marjankaj
10.01.10,15:58
Ak aj existujú sťažnosti, neznamená to, že sú aj opodstatnené. Faktom je, že mnoho ľudí sa sťažuje mnohokrát iba z osobnej pohnútky a nie dôvodne. Návrh, že sa spoločenstvo resp. susedia budú vyjadrovať komu môže vlastník bytu prenajať byt, považujem skutočne za absurdný.

Nikto tu nevie aký je skutočný stav. Je to iba pohľad, ktorý tu opísala dimma. Áno neznamená to, že sťažnosti sú neopodstatnené, ale ani to neznamená, že sú opodstatnené. Tu je pre nás ťažko robiť sudcu. Môžeme iba vysloviť názory či už z jednej strany alebo z druhej strany. Myslím, že tu sa tak stalo a zadávateľka si sama môže vybrať, čo je pre jej situáciu vhodné.
majkii
10.01.10,18:14
Nikto tu nevie aký je skutočný stav. Je to iba pohľad, ktorý tu opísala dimma. Áno neznamená to, že sťažnosti sú neopodstatnené, ale ani to neznamená, že sú opodstatnené. Tu je pre nás ťažko robiť sudcu. Môžeme iba vysloviť názory či už z jednej strany alebo z druhej strany. Myslím, že tu sa tak stalo a zadávateľka si sama môže vybrať, čo je pre jej situáciu vhodné.

súhlasím, nemôžeme hodnotiť stav, ktorý nepoznáme, ale podstata je v tom, že na schôdzi chcú susedia riešiť vec, v ktorej nie sú oprávnení a to považujem v polohe Ad absurdum. Nespokojní susedia vec majú riešiť primeraným spôsobom, pokiaľ si myslia, že im podnájomníci zasahujú do ich práv.
pepsikova
10.01.10,21:53
..čítam túto tému, je zaujímavá a veru som sa dávno tak nezasmiala, ako tu na vašich heftoch, čestné slovo..
..a opakujem po sitovi:""Ste múdri, múdro radíte a ešte to viete aj okoreniť smiechom""..a to dodáva energiu v boji proti ľudskej hlúposti a závisti, ktoré sa, bohužiaľ, okolo nás vyskytujú...
..a hnedoočke ďakujem za nápad, budem ho aplikovať,možno potom aj ja budem mať pokoj...
dimma
11.01.10,09:15
Tak potom nechápem, v čom je vlastne problém. Najma, ak si v úvode napísala:S poslednymi najomnikmi boli vraj problemy, na zaklade toho sa susedia rozhodli, ze chcu rozhodovat o tom, komu byt mozem prenajat. Že by negácia negácie ?
Schvalne som tam vlozila slovicko 'vraj', pretoze sa sepkalo, ze nieco nie je v poriadku (nic oficialne) a ked som na schodzi tuto temu otvorila - v style: pocula som, ze nieco s najomnikmi nie je v poriadku, co sa vlastne deje ? Tak nechcel nikto nic konkretne povedat - takze neviem, ci to boli fabulacie alebo realita. Preto to slovo 'vraj'.
Podla mojho osobneho nazoru je problem niekde inde a vola sa zavist...

PS: Osobomesiace sa snazim vyuctovat vzdy korektne, t.j. podla skutocneho poctu mesiacov, ale uz sa mi stalo, ze to nahlasil niekto za mna (pricom sfalsoval moj podpis!) a naozaj ma nesetril (36 osobomesiacov na 1 izbovy byt)
Elena Navrátilová
11.01.10,12:17
Schvalne som tam vlozila slovicko 'vraj', pretoze sa sepkalo, ze nieco nie je v poriadku (nic oficialne) a ked som na schodzi tuto temu otvorila - v style: pocula som, ze nieco s najomnikmi nie je v poriadku, co sa vlastne deje ? Tak nechcel nikto nic konkretne povedat - takze neviem, ci to boli fabulacie alebo realita. Preto to slovo 'vraj'.
Podla mojho osobneho nazoru je problem niekde inde a vola sa zavist...

PS: Osobomesiace sa snazim vyuctovat vzdy korektne, t.j. podla skutocneho poctu mesiacov, ale uz sa mi stalo, ze to nahlasil niekto za mna (pricom sfalsoval moj podpis!) a naozaj ma nesetril (36 osobomesiacov na 1 izbovy byt)

Koľkí boli nájomníkmi v Tvojom byte? Mne sa nezdá veľa 36 osobomesiacov hoc aj na jednoizbový byt. To sú v priemer 3 osoby mesačne za rok. Ale Ty predsa vieš koľkí tam bývali. Nemyslím že by bol problém aby správca akceptoval čestné vyhlásenie kde prehlásiš že Tvoj byt obývalo toľko a toľko osôb. Na mňa osobne celý tento problém pôsobí ako nedostatočná komunikácia. Neviem čo by Ti už kto mohol závidieť. Že dávaš byt do prenájmu? Máš ho na LV je Tvoj a nepotrebuješ ho k Tvojmu bývaniu... nemyslím že by toto mohla byť závisť. To že niekto za Teba nahlásil počet osôb predsa Ty môžeš prehlásiť za podvod. V našom dome je tiež jeden čo dáva do prenájmu svoj byt a úprimne... tiež má snahu aby sa mu tam uvádzalo čo najmenej osôb na podnájme. Ale doplácajú na to len Tí čo tu bývajú preto lebo tento byt naozaj potrebujú na bývanie. Ale ešte nikdy nikto za mnou nebol že má nesprávne uvedený počet osôb v byte. Ale ja zas musím povedať že vždy sa s vlastníkom bytu porozprávam a vystavujem aktuálny evidenčný list na zálohové platby. Pri odpisoch vidím koľkí v byte bývajú. ;) Nikto nemusí nič závidieť a je len na vlastníkovi a nájomníkoch ako majú zmluvu podpísanú a ako ich zmluvný vzťah funguje.
jurga
18.01.10,18:25
NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sito
18.01.10,22:03
NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jasne, že nie. NEMAJÚ!!! Ale, majú právo, aby ich súkromie v bytovom dome bolo čo najmenej obmedzované a boli v dome dodržované dobré mravy. Alebo domový poriadok.

Podľa teba si v byte môže robiť každý, čo chce? Ako by v dome neboli ostatné byty??? Kde si k tomu prišiel??? Tiež cu, cu, cu. Cucáš? Radšej si prečítaj zákony? Možno ti to donde?
verkaz
23.02.10,19:18
Samozrejme, že SVB nemá právo určovať Tvojich nájomníkov. Je však iné ak sú neprispôsobilí - hluční, neupratujú alebo inak porušujú domový poriadok. V takom prípade sa môze SVB na Teba obrátiť so žiadosťou o vypovedanie z nájmu takýchto nájomníkov. Ty ako vlastník musíš nájomníka poučiť o jeho povinnostiach a právach, lebo za neho zodpovedáš.