nimar
06.01.10,20:47
Prosím mám to dobre? Od 1.1.2009 živnostník v SR tu nemá žiadny príjem, platí len odvody do zdravotnej poisťovne. Príjem 15865€ ročne má zo závislej činnosti v EÚ. V danom štáte neplatí dane, odvody - nič. Ako mám urobiť daňové priznanie?
Príjem zo živnosti = 0
príjem zo závislej činnosti = 15865€
- výdavky 40% = 6346,-
- sporenie = 398,327
-poistné do ZP = 496,44____________
8624,233
- odpočítateľná položka = 3906,23
- odpočítateľná položka na manželku( rodičovský) = 4025,7

DAŇ = 692,3€
- 2x daňový bonus = 463,68€

DAŇ na úhradu 228,62€


Ďakujem .. nie som si istá tou milionárskou daňou.
Johanka
06.01.10,19:57
Prosím mám to dobre? Od 1.1.2009 živnostník v SR tu nemá žiadny príjem, platí len odvody do zdravotnej poisťovne. Príjem 15865€ ročne má zo závislej činnosti v EÚ. V danom štáte neplatí dane, odvody - nič. Ako mám urobiť daňové priznanie?
Príjem zo živnosti = 0
príjem zo závislej činnosti = 15865€
- výdavky 40% = 6346,-
- sporenie = 398,327
-poistné do ZP = 496,44____________
8624,233
- odpočítateľná položka = 3906,23
- odpočítateľná položka na manželku( rodičovský) = 4025,7

DAŇ = 692,3€
- 2x daňový bonus = 463,68€

DAŇ na úhradu 228,62€


Ďakujem .. nie som si istá tou milionárskou daňou.
Čo myslíš položkou "výdavky 40 % " ???
katarina.j
06.01.10,20:00
Čo myslíš položkou "výdavky 40 % " ???
no asi myslela pausal.vydavky 40%????
skaspa
06.01.10,20:00
Prosím mám to dobre? Od 1.1.2009 živnostník v SR tu nemá žiadny príjem, platí len odvody do zdravotnej poisťovne. Príjem 15865€ ročne má zo závislej činnosti v EÚ. V danom štáte neplatí dane, odvody - nič. Ako mám urobiť daňové priznanie?
Príjem zo živnosti = 0
príjem zo závislej činnosti = 15865€
- výdavky 40% = 6346,-
- sporenie = 398,327
-poistné do ZP = 496,44____________
8624,233
- odpočítateľná položka = 3906,23
- odpočítateľná položka na manželku( rodičovský) = 4025,7

DAŇ = 692,3€
- 2x daňový bonus = 463,68€

DAŇ na úhradu 228,62€


Ďakujem .. nie som si istá tou milionárskou daňou.
k príjmom zo závislej činnosti (príjem z § 5 zákona o dani z príjmu) nemôžeš uplatniť výdavky vo výške 40%; zároveň píšeš, že je zamestnaný v zahraničí - prečo tam neplatí za neho zamestnávateľ daň? zároveň je aj dôležité z akého štátu tieto príjmy plynú - potom sa ide na zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s týmto štátom a až potom na náš zákon o dani z príjmov;
najprv si prever o aký príjem ide - či zo živnosti (§ 6) alebo skutočne o príjem zo zamestnania (§ 5)
katarina.j
06.01.10,20:03
nema tam byt prijem §6,ked je zivnostnik a nie zamestnanec?či ako to vlastne je NIMAR?
nimar
06.01.10,21:20
má živnosť v SR, zamestnaný je na zmluvu vo Fínsku - pracovná zmluva - je tam, že zamestnávateľ nestrháva zo mzdy žiadne odvody ani daň z príjmu - je tam zakotvené, že všetko je zamestnanec povinný platiť si sám. Pochopila som to tak, že tieto veci môže platiť v SR - je to správne? Ako je to s tými paušálnymi výdavkami?
Melnick
06.01.10,21:41
Prosím mám to dobre? Od 1.1.2009 živnostník v SR tu nemá žiadny príjem, platí len odvody do zdravotnej poisťovne. Príjem 15865€ ročne má zo závislej činnosti v EÚ. V danom štáte neplatí dane, odvody - nič. Ako mám urobiť daňové priznanie?
Príjem zo živnosti = 0
príjem zo závislej činnosti = 15865€
- výdavky 40% = 6346,-
- sporenie = 398,327
-poistné do ZP = 496,44____________
8624,233
- odpočítateľná položka = 3906,23
- odpočítateľná položka na manželku( rodičovský) = 4025,7

DAŇ = 692,3€
- 2x daňový bonus = 463,68€

DAŇ na úhradu 228,62€


Ďakujem .. nie som si istá tou milionárskou daňou.

40% z nuly, nie je náhodou nula ?
nimar
06.01.10,21:52
Ďakujem
dúfam, že tie odpočítateľné položky sú OK.. takže daň bude 873,59€
Johanka
06.01.10,21:56
má živnosť v SR, zamestnaný je na zmluvu vo Fínsku - pracovná zmluva - je tam, že zamestnávateľ nestrháva zo mzdy žiadne odvody ani daň z príjmu - je tam zakotvené, že všetko je zamestnanec povinný platiť si sám. Pochopila som to tak, že tieto veci môže platiť v SR - je to správne? Ako je to s tými paušálnymi výdavkami?
To je nejaká neštandardná pracovná zmluva.... pravdu povediac, ešte som sa nestretla s tým (najmä keď ide o civilizovanú EÚ, kde by mali platiť rovnaké smernice), že ťarcha všetkých odvodov je hodená na zamestnanca. Ale keď neplatí, nemá výdavok ...
S paušálnymi výdavkami je to jednoduché - možnosť uplatnenia výdavkov percenotm z príjmov podľa § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov je možná len pri príjmoch podľa § 6 t.j. z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti a nie zo závislej činnosti.
Melnick
06.01.10,21:57
http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-finsko


čerpané zo stránky Euro Info
Výška odvodov, dane
Dane
Dane, hlavne dane z príjmov, sú vo Fínsku vyššie ako vo väčšine európskych krajín. Financuje sa z nich vyššia kvalita služieb ako zdravotnícka starostlivosť, vzdelávanie, a starostlivosť o deti a starších ľudí. Ak bývate vo Fínsku, musíte platiť dane z vášho investičného príjmu, stáleho príjmu vo Fínsku. Dĺžka vášho pobytu má vplyv na zdanenie, delí sa podľa toho, či váš pobyt je dlhší alebo kratší ako 6 mesiacov. Musíte zdaniť príjem, ktorý ste mali v zdaňovacom období (kalendárny rok).

Zdaniteľný príjem je rozdelený do dvoch kategórií:

príjem z investovania
príjem zo zárobkovej činnosti
Pre získanie viac informácií o daňovom systéme vo všeobecnosti, navštívte internetovú stránku o daňovej administratíve alebo kontaktujte lokálny daňový úrad. Z daňového úradu dostanete daňovú kartu, ktorú odovzdávate vášmu zamestnávateľovi.

Časť daní a iných platieb z priemerného platu vo Fínsku 2100 EUR je mesačne celkom 33%. Približne jedna polovica z daní ide do pokladnice samosprávy a druhá polovica do štátnej pokladnice, z ktorej je financované sociálne zabezpečenie (ako dôchodky, nemocenské dávky a podpory v nezamestnanosti). Hoci aj zamestnávatelia potrebujú platiť odvody do týchto fondov. Z dávok, ktoré sú odvádzané do samospráv, sa financuje školstvo, denná starostlivosť o deti a verejná zdravotnícka starostlivosť.
Dane z príjmu zo zárobkovej činnosti u zamestnancov, ktorí majú pobyt vo Fínsku viac ako 6 mesiacov:

musíte platiť rovnaké dane ako obyvatelia Fínska
platiť dane z príjmu, ktorý zarobíte nie iba vo Fínsku, ale aj v zahraničí, tak ako aj za majetok, ktorý v zahraničí vlastníte.
Odvody
Fínsky zamestnávateľ musí poistiť zamestnancov zo zahraničia pracujúcich vo Fínsku v súlade so Zákonom o dôchodkovom zabezpečení zamestnancov, so Zákonom o dôchodkovom zabezpečení dočasných zamestnancov, alebo so Zákonom o vystupujúcich umelcoch a iných skupín zamestnancov. Zamestnanec, ktorý je vyslaný z krajiny, s ktorou má Fínsko dohodu, môže byť poistený vo vysielajúcej krajine, čo znamená, že prispieva na poistenie iba v tej danej krajine. Musí to byť preukázané doručením pracovnej zmluvy legislatívne platnej z vysielajúcej krajiny.
nimar
06.01.10,22:15
Ďakujem, ja som to už študovala, keď som zbadala tú zmluvu -no zamestnanec fínskej firmy sa na území Fínska nezdržiava - práca v Nemecku, tým pádom sa na neho povinné zdanenie príjmov nevzťahuje aspoň tak som to pochopila.
Melnick
06.01.10,22:26
Ďakujem, ja som to už študovala, keď som zbadala tú zmluvu -no zamestnanec fínskej firmy sa na území Fínska nezdržiava - práca v Nemecku, tým pádom sa na neho povinné zdanenie príjmov nevzťahuje aspoň tak som to pochopila.

Dávaš informácie po kúsku. Napínaš nás ? :):):) Nehnevaj sa nimar, ja si počkám na celý príbeh.
promont maja
07.01.10,07:37
má živnosť v SR, zamestnaný je na zmluvu vo Fínsku - pracovná zmluva - je tam, že zamestnávateľ nestrháva zo mzdy žiadne odvody ani daň z príjmu - je tam zakotvené, že všetko je zamestnanec povinný platiť si sám. Pochopila som to tak, že tieto veci môže platiť v SR - je to správne? Ako je to s tými paušálnymi výdavkami?
Ide určite o pracovnú zmluvu? Ak by išlo o niečo také na Slovensku, tak by by to mohla byť nepomenovaná zmluva s tzv. vyvinením, kde si tieto všetky povinnosti voči daniam a poisteniu vysporiada on sám, a to podaním daňového priznania ... takže by išlo skôr o tzv. ostatné príjmy ako o závislú činnosť ... ale asi je to mimotemy
veronikasad
07.01.10,08:07
Ide určite o pracovnú zmluvu? Ak by išlo o niečo také na Slovensku, tak by by to mohla byť nepomenovaná zmluva s tzv. vyvinením, kde si tieto všetky povinnosti voči daniam a poisteniu vysporiada on sám, a to podaním daňového priznania ... takže by išlo skôr o tzv. ostatné príjmy ako o závislú činnosť ... ale asi je to mimotemy
Aký máš doklad o výške príjmov zo zahraničia ?
Vzhľadom na posunuté termíny zúčtovania dane v zahraničí doporučujem neponáhlať sa s podaním DP na Slovensku a požiadať DU o predlženie lehoty na podanie daňového priznania (je možné až do 30.9.2010)
nimar
07.01.10,12:45
[QUOTE=promont maja;1248672]Ide určite o pracovnú zmluvu? Ak by išlo o niečo také na Slovensku, tak by by to mohla byť nepomenovaná zmluva s tzv. vyvinením, kde si tieto všetky povinnosti voči daniam a poisteniu vysporiada on sám, a to podaním daňového priznania ... takže by išlo skôr o tzv. ostatné príjmy ako o závislú činnosť ...


a čo by to znamenalo pre mňa, ja sa v tom nevyznám - nerobím účtovníctvo. dať tú sumu do iného riadku v DP? alebo je to jedno keď aj tak tú daň musí zaplatiť:(

Mám výplatné pásky a potvrdenie o príjme za rok 2009, kde je uvedená len suma príjem a cestovné náhrady, ostatné nula. Ja som si myslela, že je to jednoduché a pritom....

Môžem nejak uplatniť aj výdavky na cestu do zamestnania cca 2500km mesačne? - používa vlastné auto na podnikateľské účely alebo mu už nemám šancu znížiť daň veľmi sa dnes nepotešil s výsledkom
Melnick
07.01.10,13:40
=nimar;1249126
a čo by to znamenalo pre mňa, ja sa v tom nevyznám - nerobím účtovníctvo. dať tú sumu do iného riadku v DP?alebo je to jedno :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:keď aj tak tú daň musí zaplatiť:(

Mám výplatné pásky a potvrdenie o príjme za rok 2009, kde je uvedená len suma príjem a cestovné náhrady, ostatné nula. Ja som si myslela, že je to jednoduché a pritom....

Môžem nejak uplatniť aj výdavky na cestu do zamestnania cca 2500km mesačne? - používa vlastné auto na podnikateľské účely alebo mu už nemám šancu znížiť daň veľmi sa dnes nepotešil s výsledkom
Vychádza mi z toho, že si sa napriek tomu, že nevieš a nerobíš účtovníctvo, predsa rozhodla urobiť mu ho. :eek::eek::eek::eek::eek::eek:
Melnick
07.01.10,13:44
QUOTE=nimar;jednoduché a pritom....

nemám šancu znížiť daň veľmi sa dnes nepotešil s výsledkom
A bacha , aby sa po daňovej kontrole nevytešoval ešte viac.:o
nimar
07.01.10,17:21
vy sa tým živíte, ja som to učila pred pár rokmi v škole no nemám to ako zamestnanie - k tým zvýrazneniam Melnick.

Viem, že sa zákony každú chvíľu menia a ja to nesledujem, preto som Vás požiadala o pomoc - ako som už písala ani skúsené účtovníčky mi nevedeli v okolí poradiť ......
Áno dotyčný ma poprosil či mu na to nepozriem a keďže si tým nie som istá dala som to tu. Preto už začiatkom januára aby bolo dosť času na to aby sme pozháňali info poprípade niekoho čo s tým už má skúsenosť.
Melnick
07.01.10,18:20
vy sa tým živíte, ja som to učila pred pár rokmi v škole no nemám to ako zamestnanie - k tým zvýrazneniam Melnick.

Viem, že sa zákony každú chvíľu menia a ja to nesledujem, preto som Vás požiadala o pomoc - ako som už písala ani skúsené účtovníčky mi nevedeli v okolí poradiť ......
Áno dotyčný ma poprosil či mu na to nepozriem a keďže si tým nie som istá dala som to tu. Preto už začiatkom januára aby bolo dosť času na to aby sme pozháňali info poprípade niekoho čo s tým už má skúsenosť.
nimar, zbytočne sa hneváš. Snaha pomôcť tu už bola niekoľkokrát, ale nedá sa dobre radiť ak údaje nie sú úplné. A aj keď nerobíš účtovníčku, predsa nemôžeš napísať , že je jedno do ktorého riadku budeš písať, keď aj tak mu vyjde povinnosť platiť. To potom môžeme hádzať čísla všetci, kde sa nám zachce- veď v konečnom dôsledku aj tak budú naši klienti platiť.
Preto tie zvýraznenia a nesúhlas z mojej strany.
veronikasad
07.01.10,18:43
vy sa tým živíte, ja som to učila pred pár rokmi v škole no nemám to ako zamestnanie - k tým zvýrazneniam Melnick.

Viem, že sa zákony každú chvíľu menia a ja to nesledujem, preto som Vás požiadala o pomoc - ako som už písala ani skúsené účtovníčky mi nevedeli v okolí poradiť ......
Áno dotyčný ma poprosil či mu na to nepozriem a keďže si tým nie som istá dala som to tu. Preto už začiatkom januára aby bolo dosť času na to aby sme pozháňali info poprípade niekoho čo s tým už má skúsenosť.
Ani tá najskúsenejšia účtovníčka - pokial neuvidí doklad o príjme a ty uvádzaš len kusé informácie - ti s vyplnením takéhoto DP cez PORADu správne neporadí ...

Ak nie si si istá s vyplnením DP, radšej známenu povedz, aby to zveril účtovníčke, ktorá sa v tom vyzná. Aby nešetril na nesprávnom mieste ...
Johanka
07.01.10,19:19
vy sa tým živíte, ja som to učila pred pár rokmi v škole no nemám to ako zamestnanie - k tým zvýrazneniam Melnick.

Viem, že sa zákony každú chvíľu menia a ja to nesledujem, preto som Vás požiadala o pomoc - ako som už písala ani skúsené účtovníčky mi nevedeli v okolí poradiť ......
Áno dotyčný ma poprosil či mu na to nepozriem a keďže si tým nie som istá dala som to tu. Preto už začiatkom januára aby bolo dosť času na to aby sme pozháňali info poprípade niekoho čo s tým už má skúsenosť.
mimotemyViem, že sa to nemá, ale z tohoto som naozaj :eek:. Pustila by si sa aj napr. do opravy auta ? Našla by si si info na internete :mad:?
ekopo
07.01.10,19:28
vy sa tým živíte.....
to ma tiež napadlo a tu je toľko rád zadarmo...........mám dojem, že vo väčšine prípadov si tu neradíme účtovníci (tým myslím naozaj účtovníkov-čky) ale robíme účtovníctvo, daňové priznania takto na diaľku...atď vlastne širokej verejnosti a niekedy sa dočkáme aj "ďakujem"......ale to bolo mimotemy


a možno pomôže toto: http://www.porada.sk/t127550-danove-priznanie-fo-vyplnene.html
nimar
07.01.10,20:55
Ďakujem Vám. Je mi ľúto ak som Vás urazila, vážim si Vašu prácu. Prišla som sa informovať a veľmi ste mi pomohli.
Ekopo to daňové je super a pomôže určite mnohým, vďaka.
DP vypíšem podľa inštrukcií a odporučím známemu aby si to nechal skontrolovať nejakým odborníkom.
Prajem Vám všetko dobré.
katarina.j
07.01.10,21:48
to ma tiež napadlo a tu je toľko rád zadarmo...........mám dojem, že vo väčšine prípadov si tu neradíme účtovníci (tým myslím naozaj účtovníkov-čky) ale robíme účtovníctvo, daňové priznania takto na diaľku...atď vlastne širokej verejnosti a niekedy sa dočkáme aj "ďakujem"......ale to bolo mimotemy


a možno pomôže toto: http://www.porada.sk/t127550-danove-priznanie-fo-vyplnene.html
A poniektorí sa odvďačia aj bodikom-to su len vynimky....:mee:
marjankaj
07.01.10,22:52
Ďakujem Vám. Je mi ľúto ak som Vás urazila, vážim si Vašu prácu. Prišla som sa informovať a veľmi ste mi pomohli.
Ekopo to daňové je super a pomôže určite mnohým, vďaka.
DP vypíšem podľa inštrukcií a odporučím známemu aby si to nechal skontrolovať nejakým odborníkom.
Prajem Vám všetko dobré.

Predpokladám, že podobne mu urobíš aj ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.

A k daňovému priznaniu sa prikladajú niekedy aj prílohy. To budú tie, o ktorých si tu veľa nepovedala.
promont maja
08.01.10,06:56
Pokiaľ si nebudeš istá v základných veciach, tak s tým asi tažko pohneš ... najprv je potrebné zistiť, aké sú to príjmy, nakoľko výplatná páska bez odvodov je dosť nereálna... a hlavne po príspevku č. 10 v tejto téme od Melnicka je to jasné, nehovoriac o ostatných príspevkoch, ktoré ti chcú pomôcť ... ja sa na tvojom mieste neponáhľam a počúvnem radu Veronikysad a požiadam daňový úrad o predlženie lehoty na podanie daňového priznania (je možné až do 30.9.2010) - príspevok č. 14.

Tak budem mať časovú rezervu a celý problém si premyslím ... začnem tým, že si tie doklady preložím sama napr.

Príspevok je určený nimar ... nepodarilo sa mi ho citovať v tomto príspevku.