sancov
06.01.10,21:47
Čaute Poraďáci,
prevádzkujem obchod zameraný na predaj piva (pivotéku). V podstate rodinný biznis v rozbehu s tým, že osobne riešim všetky papierovačky. Nedávno som mal kontrolu z Veterinárnej a potravinovej správy a musím si dopracovať zopár dokumentov a evidenčných tabuliek. Samozrejme sa snažím nájsť nejaké predlohy aj na webe. Nedarí sa mi však pri dokumentoch potrebných k zaevidovaniu auta na prepravu potravín (osobným autom robím rozvoz internetových objednávok). Nemáte niekto k dispozícii info, ako má vyzerať:
- sanitačný denník vozidla,
- žiadosť na posúdenie vhodnosti vozidla na prepravu potravín.

HACCP, resp. dokumenty k "Správnej výrobnej praxi" som už našiel aj na porade, majú však nejaký ten rok. Takže by pomohla aj nejaká iná, novšia verzia určená pre predajňu potravín.

Môžem si deratizáciu a dezinsekciu robiť aj sám? Máte nejaké tipy, aké a koľko "deratizačných staničiek" umiestniť v predajni o veľkosti cca 30 m2 a sklade o veľkosti cca 16m2?

Ďakujem prevelice a prajem všetko naj v Novom roku.
sancov
07.01.10,13:28
...:(...
jojom
07.01.10,17:16
Sanitáciu Ti prikladám v prílohe, mohla by Ti stačiť, po doplnení.
Žiadosť napíš normálne "Žiadam o posúdenie..."
HACCP dokumenty čo si našiel, si myslím že stačia po drobných úpravách.
Deratizáciu a dezinsekciu si myslím že robiť sám nemôžeš, ale musí to robiť autorizovaná osoba alebo firma. Ale v tomto prípade by som sa na to opýtal Veterinárnej a potravinovej správy alebo úradu verejného zdravotníctva.
sancov
18.01.10,14:46
Vdaka za odozvu. Sanitacny dennik vozidla som poriesil a prikladam ho spolu so ziadostou. Mozno niekomu pomozu. Na Veretinarnej a potravinovej sprave mi povedali, ze je to OK a auto schvalili. Este jeden detail, o ktorom mi vopred nepovedali. Auto ma byt oznacene tak, aby bolo jasne, ze sa v nom prevazaju potraviny. V mojom pripade to vyplyva z loga nalepenom na aute (Presporska pivoteka).
sonty
01.02.10,07:26
Chcem si otvorit vyrobu pizze a vyrobu cukrarensku ako je stym Hccp mozem si ho vypracovat aj sam alebo musi mi ho vypracovat nejaka firma ? vie mi niekto stym poradit Dakujem
ivanka p.
02.02.10,17:03
Ahoj sonty.
Systém HACCP pre výrobu pizze a cukrársku výrobňu si môžeš spracovať aj sám. Nepotrebuješ k tomu firmu ak sa rozumieš problematike. Môže Ti s tým pomôcť niekto, kto naozaj má znalosti s technológiou a hygienickými predpismi na úseku výroby epidemiologicky rizikových požívatín. Čo je pre Teba na začiatku ale dôležitejšie než HACCP sú samotné priestory, ktoré musíš mať posúdené a uvedené do prevádzky cestou príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Pamätaj, že výroba potravín je riziková činnosť a sú na ňu a priestory kladené prísne podmienky. Kde však budeš potrebovať oprávnenú osobu a osobu (najlepšie) z praxe, tak to sú pravidelné školenia vo veciach hygieny potravín, ktoré musíš podľa zákona zabezpečiť pravidelne, aspoň 1 x ročne. (oprávnená osoba Ti v tomto prípade poskytne písomný záznam a doklad, že je oprávnená tieto školenia vykonávať) Platí to aj u vyučených ľudí v potravinárstve a odbore a netreba si to zamieňať so školeniami k získaniu osvedčenia o odbornej spôsobilosti.
Dúfam, že stačí, ak nie viac meilom.
vasporadca@szm.sk