realmarianna
06.01.10,23:23
Mám otázku...ak vydávame časopis (periodikum), tak podľa jazykového zákona, tam nesmie byť napr. báseň v ukrajinskom jazyku (napísaná azbukou)? (ako mi to jedno dievča vysvetlilo). Keď som jej povedala, že v zákone sú určité výnimky, tak mi na to odpovedala - nie sú. Som z toho už jeleň, ona nám tú báseň odmieta vydať :(
Za odpoveď vopred ďakujem :)
misoft
06.01.10,23:10
Preštuduj: http://www.culture.gov.sk/aktuality/jazykovy-zakon-a-prava-mensin-na-slovensku
najmä tento odsek:

Umožňuje sa pôvodné vydávanie príležitostných kultúrnych tlačovín, katalógov galérií, múzeí, knižníc a programov kín, divadiel a koncertov v menšinových jazykoch, ak je zabezpečené aj znenie v štátnom jazyku. Doteraz mohli sa vydávať tieto tlačoviny len v štátnom jazyku a znenie v menšinovom jazyku mohlo byť len prekladom zo štátneho jazyka.

A tomu "dievčaťu" odkáž, nech si najskôr preštuduje zákon a až potom nech vyskakuje.
realmarianna
07.01.10,11:16
ďakujem za odpoveď, potešili ste ma. Odkážem jej to...aj keď neviem či si nevymslí na nás niečo iné...ako to ona vie. Ale už budem vedieť ako brániť uverejnenie tej básne :-)
viktorviktor
07.01.10,11:29
Z Á S A D Y V L Á D Y
Slovenskej republiky k zákonu Národnej rady Slovenskej republiky č. 270/1995 Z. z. o štátnom jazyku Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov

Na účely zákona o štátnom jazyku sa rozumie
x) príležitostnou tlačovinou rozmnoženina, ktorá nie je
periodickou tlačou ani neperiodickou publikáciou,

ale tiež

Ústavné právo príslušníkov národnostných menšín alebo etnických skupín na ich všestranný rozvoj zahŕňa najmä právo spoločne s inými príslušníkmi národnostnej menšiny alebo etnickej skupiny rozvíjať vlastnú kultúru, právo rozširovať a prijímať informácie v ich materinskom jazyku,


270 Z Á K O N NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY z 15. novembra 1995 o štátnom jazyku Slovenskej republiky

(4) Zákon neupravuje používanie jazykov národnostných menšín a etnických skupín. Používanie týchto jazykov upravujú osobitné zákony.4)

napr. 81/1966 Zb. ZÁKON z 25.októbra 1966 o periodickej tlači a o ostatných hromadných informačných prostriedkoch , pozor má veľa zmien, tiež zmena tohto zákona
ZÁKON č. 212/1997 Z.z. z 3. júla 1997 o povinných výtlačkoch periodických publikácií, neperiodických publikácií a rozmnoženín audiovizuálnych diel
§ 2
(8) Vydávanie periodických publikácií, neperiodických publikácií a výroba rozmnoženín audiovizuálnych diel v iných jazykoch ako v štátnom jazyku 8) nie sú obmedzené pri dodržaní ustanovení tohto zákona a ustanovení osobitných predpisov. 9) (ten osob.predpis je zákon 81 zb.)