LubosH
14.09.05,14:30
Dobry den,


pracujem v Rakusku na plny uväzok ako zamestanec. Odvadzam v Rakusku dane, odvody atd. Mam moznost pracovat navyse pre ineho zamestnavatela v Rakusku. Nechcem si vybavovat zivnost v ziadnom state (AT ani SR) a chcem sa spytat, akym sposobom mozem legalne ziskavat odmenu za tuto druhu pracu. Ak uz mam platit z tejto prace dane, rad by som ich platil na Slovensku vzhladom na ich vysku. Je mozne to riesit nejakou dohodou o vykonani prace, alebo prichadza do uvahy iny sposob?

Clovek, pre ktoreho by som pracoval, mi chce jednoducho preplacat faktury, tie vsak asi bez zivnosti vystavovat nemozem. Ako to riesit?


Dakujem za odpoved.
Monika1
14.09.05,13:01
Budeš v Rakúsku pracovať pre Slovenskú firmu alebo Rakúsku? Ak je to Rakúska firma a nemáš oprávnenie na podnikanie, neostáva ti nič iné, ako mať druhý - súbežný pracovný pomer, ale neviem, či to Rakúske zákony umožňujú. Ty ako Slovenský občan môžeš zdaňovať všetky celosvetové príjmy na území SR ak splníš určité podmienky. Ja by som si na tvojom mieste založila živnosť na Slovensku a fakturovala by som tej druhej spoločnosti za vykonávané činnosti. Popíš bližšie v akej oblasti plánuješ vykonávať ďalšiu činnosť.
LubosH
29.09.05,13:08
Budem pracovat pre rakusku firmu. Nechcem mat ziadny dalsi pracovny pomer v Rakusku.
Kamarat (vlastni s.r.o v SR) mi ponukol nasledovnu moznost:
- jeho s.r.o. vystavi fakturu do Rakuska a firma, pre ktoru budem pracovat(2.praca - nema nic spolocne s pracou ktoru robim v Rakusku na plny uväzok) posle peniaze na ucet tejto slovenskej s.r.o. Ja budem v tejto firme plne zamestnany, budem odvadzat odvody, dane atd.

Je tam vsak jeden problem. Podla nejakych europskych noriem by som nemal mat zdravotne poistenie uzatvorene vo viac ako jednej krajine EU. V tomto pripade by som mal poistenie aj v SR aj v Rakusku. Bol by to nejaky problem?
Dalsia vec: ako je to s danami? Jeden prijem by sa mi zdanoval v SR a druhy v Rakusku. Je to v poriadku?

Diky.
Jana Motyčková
29.09.05,13:23
Ohľadne poistného (sociálne aj zdravotné poistenie) pozri tento príspevok :
http://www.porada.sk/showpost.php?p=123166&postcount=70
Prípadne ďalšie príspevky od Ebeš v tej téme.
LubosH
29.09.05,20:06
Mam to uz ako tak poriesene, ale este ma zaujima jedna zalezitost. Ak sa zamestnancovi stanovi min. mzda (z ktorej sa budu platit odvody a dan) a vacsia cast (napr. 30 tisic mesacne) sa vyplati na cestovnych nahradach, moze byt s tym nejaky problem?
Inak sa spytam: je mozne skontrolovat, ci dotycny clovek bol naozaj na nejakej zahranicnej ceste a ci je zamestnavatel opravneny preplatit mu cestovne nahrady?
Zaujima sa o to vobec niekto? Danovy alebo iny urad...