ekopo
07.01.10,11:10
Nakoľko sa blíži čas podania DP FO a sú tu stále častejšie otázky typu čo, kde, ako a prečo, dovolil som si pripraviť malý vzor vyplneného DP pre FO typ B.
Daňovník má manželku s príjmom a dve deti s uplatneným bonusom – uvedené sú na strane 2.
V DP sú uvedené príjmy :
-príjmy podľa § 5 zo závislej činnosti, v tom 300 € príjem zo zahraničia vyňatý + 500 € príjem zo zahraničia započítaný
- príjem podľa § 6 ods. 1 z podnikania – skutočné výdavky
-príjem podľa § 6 ods. 3 z nájmu, suma prevyšujúca 894,60 € výdavky uvedené %
-príjem podľa § 7 úroky z poskytnutého úveru
-príjem podľa § 8 príležitostný príjem, resp. prenájom auta
- prehľad straty
DP som urobil jednoduché, aby bolo prehľadné, sú obsiahnuté všetky §§ a bežné prípady.

DP je v prílohe príspevku
Marína
18.01.10,10:27
Veľká škoda túto tému zapadnúť prachom, mnohým môže pomôcť.

Posúvam ↑
marta bodonova
19.01.10,08:25
Vedel by mi niekdo poradiť?
Začala som podnikať 02/2009-
na daňovníka je za rok 2009 - 4 025,70 EUR, neviem, či som to vypočítala správne. Za 11 mesiacov to bude 3 690,225 EUR? - alebo sa to zaokruhľuje. Budem v mínuse, takže neviem, či túto odp.položku si mám uplatniť.
A ešte jedna otázka, v DP som nenašla kolonku, koľko mesiacov som v danom roku podnikala.
Ďakujem pekne
ekopo
19.01.10,09:45
uplatňuje sa celá odpočítaľná položka 4025,70 (sú prípady keď nie, ale toto nie je ten prípad)
Vo výkazoch o PaV, MaZ sa uvádzajú mesiace podnikania od-do. V daňovom priznaní nie. Len je potrebné doložiť obdobie 1/2009 - napr. potvrdenie z úradu práce, zamestnania, dobrovoľne nezamestaný......
Xanti
19.01.10,11:55
uplatňuje sa celá odpočítaľná položka 4024,70 (sú prípady keď nie, ale toto nie je ten prípad)
Vo výkazoch o PaV, MaZ sa uvádzajú mesiace podnikania od-do. V daňovom priznaní nie. Len je potrebné doložiť obdobie 1/2009 - napr. potvrdenie z úradu práce, zamestnania, dobrovoľne nezamestaný......
Aj majster tesár sa utne. Zase úradoval malinký poraďácky škriatok ked odpočitateľnej položke odrátal hneď jedno euro.

Odpočitateľná položka 4025,70 €.

Pekne urobený príklad. Smekám.
iveta777
23.01.10,11:12
Dobrý deň
a ja by som sa chcela opýtať príjmy aj výdavky či mám zaokrohlovať a tak vypisovať do daňového priznania a taktiež aj vo výkazoch o príjmoch a výdavkoch. Som z toho pako za rok 2008 ked sa robilo danove v korunách tak sa uaokruhlovali na cele koruny a teraz je to tiež? Stojim na tom či sa všetko zaokruhluje na cele eura alebo na jedno desatinne miesto sa zaokruhluje. Ďakujem za poradenie
veronikasad
23.01.10,11:21
Dobrý deň
a ja by som sa chcela opýtať príjmy aj výdavky či mám zaokrohlovať a tak vypisovať do daňového priznania a taktiež aj vo výkazoch o príjmoch a výdavkoch. Som z toho pako za rok 2008 ked sa robilo danove v korunách tak sa uaokruhlovali na cele koruny a teraz je to tiež? Stojim na tom či sa všetko zaokruhluje na cele eura alebo na jedno desatinne miesto sa zaokruhluje. Ďakujem za poradenie
Údaje v DP sa uvádzajú na dve desatinné miesta, nezaokruhluješ na celé eura.
ekopo
23.01.10,12:14
Dobrý deň
a ja by som sa chcela opýtať príjmy aj výdavky či mám zaokrohlovať a tak vypisovať do daňového priznania a taktiež aj vo výkazoch o príjmoch a výdavkoch. Som z toho pako za rok 2008 ked sa robilo danove v korunách tak sa uaokruhlovali na cele koruny a teraz je to tiež? Stojim na tom či sa všetko zaokruhluje na cele eura alebo na jedno desatinne miesto sa zaokruhluje. Ďakujem za poradenie
táto otázka tu bude stále častejšie.....

odpoveď aj tu: http://www.porada.sk/1260845-post24.html

možno stačí použiť vyhľadávanie
enriqe007
02.02.10,11:01
Dobry den

Takyto vzor by ste vedeli spravit aj pre FO ktore nemaju zenu ani deti a nechce dat nikomu tie dve percenta? dakujem za info...
ekopo
02.02.10,13:52
Dobry den

Takyto vzor by ste vedeli spravit aj pre FO ktore nemaju zenu ani deti a nechce dat nikomu tie dve percenta? dakujem za info...

vedel....
stačí nevyplniť na str. 2 údaje o manželke a deťoch,
nevyplniť r. 71 - odpočet na manželku,
nevyplniť r. 92 - nárok na DB,
nevyplniť r. 94 - suma DB vyplatená zamestnávateľom a nakoniec nevyplniť oddiel XII - poukázanie 2 % ...............
Saturejka
10.02.10,19:24
Príjmy zo SR a zo zahraničia boli spolu viac ako 88 x ŽM. Nezdaniteľná časť sa v DP FO A príslušne kráti - skoro o 1/2. Podľa potvrdenia od zamestnávateľa príjmy v SR boli zdanené uplatnením 1/12 celej nezdaniteľnej časti. Po vyňatí príjmov zo zahraničia vychádza zo SR príjmov celkom slušný daňový nedoplatok kvôli kráteniu nezdaniteľnej časti. Je to v poriadku? Ďakujem
enriqe007
19.02.10,19:49
Dobrý deň

Keď nemám živnosť a som len zamestnanec tam potrebujem asi len DP typu A. Taký vzor by tu niekto našiel?

Dopredu ďakujem za vašu odpoveď
ekopo
22.02.10,08:35
Dobrý deň

Keď nemám živnosť a som len zamestnanec tam potrebujem asi len DP typu A. Taký vzor by tu niekto našiel?

Dopredu ďakujem za vašu odpoveď

tu je:

http://www.porada.sk/t132458-danove-priznanie-fo-typ-a-vyplnene.html
Rozalaia
22.02.10,08:46
Dobry den,
potrebujem sa uistit - idem robit danove priznanie fyzickej osobe ADVOKATOVI. Prijmy ma len z pravnych sluzieb. Vydavky chce vykazovat, splna podmienky pre zjednodusenu danovu evidenciu. Jediny rozdiel vidim v tom, ze prijmy a vydavky uvediem v IV. ODDIELI v riadku 3.
(ak nahodou z nejakych dovodov advokati nemozu viest danovu evidenciu, prosim OPRAVTE ma a kedze je to pre mna novy pripad, rada sa dozviem ak ma cakaju nejake zakernosti neobvykle pre "bezne" SZCO)
DAKUJEM!
jozefinka
22.02.10,17:05
Nakoľko sa blíži čas podania DP FO a sú tu stále častejšie otázky typu čo, kde, ako a prečo, dovolil som si pripraviť malý vzor vyplneného DP pre FO typ B.
Daňovník má manželku s príjmom a dve deti s uplatneným bonusom – uvedené sú na strane 2.
V DP sú uvedené príjmy :
-príjmy podľa § 5 zo závislej činnosti, v tom 300 € príjem zo zahraničia vyňatý + 500 € príjem zo zahraničia započítaný
- príjem podľa § 6 ods. 1 z podnikania – skutočné výdavky
-príjem podľa § 6 ods. 3 z nájmu, suma prevyšujúca 894,60 € výdavky uvedené %
-príjem podľa § 7 úroky z poskytnutého úveru
-príjem podľa § 8 príležitostný príjem, resp. prenájom auta
- prehľad straty
DP som urobil jednoduché, aby bolo prehľadné, sú obsiahnuté všetky §§ a bežné prípady.

DP je v prílohe príspevku
ČO znamená prosím Vás príjem zo zahraničia vyňatý a príjem započítaný? To sú obe zahr. príjmy zo živnosti? Alebo jedno z riadnej prac.zmluvy? Aký je v tom rozdiel, prečo sa jeden príjem vyňal a jeden započítal? Ďakujem
veronikasad
22.02.10,17:10
ČO znamená prosím Vás príjem zo zahraničia vyňatý a príjem započítaný? To sú obe zahr. príjmy zo živnosti? Alebo jedno z riadnej prac.zmluvy? Aký je v tom rozdiel, prečo sa jeden príjem vyňal a jeden započítal? Ďakujem

SR má s jednotlivými štátmi uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Príjem zo zahraničia môže byť zdanený na základe tejto zmluvy metodou zápočtu alebo metodou vyňatia. Treba pozrieť zmluvu s konkrétnym štátom, odkial má daňovník príjmy.
jozefinka
22.02.10,17:22
SR má s jednotlivými štátmi uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Príjem zo zahraničia môže byť zdanený na základe tejto zmluvy metodou zápočtu alebo metodou vyňatia. Treba pozrieť zmluvu s konkrétnym štátom, odkial má daňovník príjmy.
aha! a kde tú zmluvu nájdeme ?
veronikasad
22.02.10,17:24
aha! a kde tú zmluvu nájdeme ?
ujo google nájde všetko - treba zadať zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia a štát

Zoznam všetkých zmlúv je aj na PORADe, ale prístupný iba pre DRAK-ov
ekopo
22.02.10,17:26
Pre rok 2009 už platí:
výňatok z § 45 zákona o dani z príjmov
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
veronikasad
22.02.10,17:28
Pre rok 2009 už platí:
výňatok z § 45 zákona o dani z príjmov
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
Súhlasím, ale v tomto prípade ide o príjmy zo živnosti
pajbelko
22.02.10,18:44
Pre rok 2009 už platí:
výňatok z § 45 zákona o dani z príjmov
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

Dnes som si vsimla, ze na stranke danoveho riaditelstva pri tlacivach danoveho priznania typu A je v pouceni zoznam krajin podla zmuv o zamedzeni dvojiteho zdanenia. Mrkla som na Cesku republiku a pri nej bola - pouzit metodu zapoctu dane. Uslo mi nieco???
svetluška
22.02.10,18:59
ako vyplniť DP od r.77 ,ked som dôchodca,nemám iný príjem ako dan z úrokov a nedosahum príjem nad 2000 Eur. Do r.77 dám príjem z úrokov
do r.78 0,alebo odvedenú dan ?
do r. 99 odvedenú dan ?
do r.106 odvedenú dan ako preplatok?
dakujem vopred za pomoc.
Marína
22.02.10,20:10
Dnes som si vsimla, ze na stranke danoveho riaditelstva pri tlacivach danoveho priznania typu A je v pouceni zoznam krajin podla zmuv o zamedzeni dvojiteho zdanenia. Mrkla som na Cesku republiku a pri nej bola - pouzit metodu zapoctu dane. Uslo mi nieco???
Áno, ustanovenie § 45 ods. 3 písm. c) ZDP, ktoré cituješ vo svojom predchádzajúcom príspevku.;)
psps
22.02.10,21:23
Vyplnila som si DP a vychádza mi preplatok na dani a ešte som mala aj od zamestnávateľa vyplatený nižší daňový bonus než na aký som mala nárok.
Je normálne ak tieto dve sumy nie sú nikde v DP sčítané?
Alebo sa niekde uvádza aj celková suma?
To mi potom prídu na účet dve sumy?
Na poslednej strane na potvrdení uvediem len preplatok bez sumy bonusu, ktorý mi má DÚ vrátiť?
Potom nemám potvrdenie na bonus, že?
BigRon
22.02.10,21:51
Zdravím. Nechcel som zakladať novú tému. Tak sem Vám napíšem svoj problémik. Obchodujem na Forexe (obchodovanie s cudzími menami) Keď tento rok dosiahnem zisk tak budúci rok by som mal podať daňové priznanie to je v poriadku, teda mal by som informovať zamestnávateľa o vedľajšom príjme a, že podávam daňové priznanie? Alebo to sa zamestnávateľa netýka či mám vedľajšie príjmy a či podávam daňové priznanie? Ale podotýkam, že obchodovanie na forexe nie sú bočáky ako brigáda ale príjem z kapitálových(derivát) trhoch. Díkes
Kikuško
22.02.10,22:01
Vyplnila som si DP a vychádza mi preplatok na dani a ešte som mala aj od zamestnávateľa vyplatený nižší daňový bonus než na aký som mala nárok.
Je normálne ak tieto dve sumy nie sú nikde v DP sčítané?
Alebo sa niekde uvádza aj celková suma?
To mi potom prídu na účet dve sumy?
Na poslednej strane na potvrdení uvediem len preplatok bez sumy bonusu, ktorý mi má DÚ vrátiť?
Potom nemám potvrdenie na bonus, že?


Ide od DP typ A alebo B?
Kikuško
22.02.10,22:05
Ide od DP typ A alebo B?


Predpokladám, že DP typ A ... , tak áno budete mať 2 sumy na vrátenie, vyznačíte oddiel X - žiadosť o vyplatenie DB a oddiel XI - žiadosť o vrátenie daň. preplatku ...
Marína
22.02.10,23:26
Zdravím. Nechcel som zakladať novú tému. Tak sem Vám napíšem svoj problémik. Obchodujem na Forexe (obchodovanie s cudzími menami) Keď tento rok dosiahnem zisk tak budúci rok by som mal podať daňové priznanie to je v poriadku, teda mal by som informovať zamestnávateľa o vedľajšom príjme a, že podávam daňové priznanie? Alebo to sa zamestnávateľa netýka či mám vedľajšie príjmy a či podávam daňové priznanie? Ale podotýkam, že obchodovanie na forexe nie sú bočáky ako brigáda ale príjem z kapitálových(derivát) trhoch. Díkes
Nie, iba ak to súvisí so závislou činnosťou(zamestnaním) a si zaviazaný zamestnávateľovi, že v danej oblasti nebudeš podnikať.
Podanie daňového priznania zamestnávateľovi neoznamuješ, bude o tom vedieť už tým, že ho nepožiadaš o ročné zúčtovanie dane.
BigRon
23.02.10,16:24
Nie, iba ak to súvisí so závislou činnosťou(zamestnaním) a si zaviazaný zamestnávateľovi, že v danej oblasti nebudeš podnikať.
Podanie daňového priznania zamestnávateľovi neoznamuješ, bude o tom vedieť už tým, že ho nepožiadaš o ročné zúčtovanie dane.

Ďakujem. Ináč ja som nikdy nemusel požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Tak teda teraz budem musieť? A prečo by som ho nemal požiadať? Díky
Marína
23.02.10,22:26
Ak nepožiadaš zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, daňové priznanie si musíš podať sám. Každý, kto poberá zdaniteľné príjmy musí mať daň vysporiadanú.
Ak máš aj príjmy z kapitálového majetku zamestnávateľ ti z nich nemôže urobiť ročné zúčtovanie dane, príjem si musíš priznať sám v daňovom priznaní. Zamestnávatelia vykonávajú ročné zúčtovanie len z príjmov zo závislej činnosti(zamestnania).
kladivo
15.03.10,20:01
podnikateľ SZčo má za rok 2009 na Slovensku zisk cca 7000€ a v českej firme stratu cca 38668€ ako spravím daňové priznanie typu B?Uplatním túto českú stratu aj na Slovensku?
frederyka
17.03.12,18:19
Nakoľko sa blíži čas podania DP FO a sú tu stále častejšie otázky typu čo, kde, ako a prečo, dovolil som si pripraviť malý vzor vyplneného DP pre FO typ B.
Daňovník má manželku s príjmom a dve deti s uplatneným bonusom – uvedené sú na strane 2.
V DP sú uvedené príjmy :
-príjmy podľa § 5 zo závislej činnosti, v tom 300 € príjem zo zahraničia vyňatý + 500 € príjem zo zahraničia započítaný
- príjem podľa § 6 ods. 1 z podnikania – skutočné výdavky
-príjem podľa § 6 ods. 3 z nájmu, suma prevyšujúca 894,60 € výdavky uvedené %
-príjem podľa § 7 úroky z poskytnutého úveru
-príjem podľa § 8 príležitostný príjem, resp. prenájom auta
- prehľad straty
DP som urobil jednoduché, aby bolo prehľadné, sú obsiahnuté všetky §§ a bežné prípady.

DP je v prílohe príspevku

Nevedel by si poradiť študentom, ako si majú vyplniť DP v roku 2012, aby to bolo prehľadné a zvládnuteľné pre obyčajných smrteľníkov? Ďakujem:)
veronikasad
17.03.12,18:26
Nevedel by si poradiť študentom, ako si majú vyplniť DP v roku 2012, aby to bolo prehľadné a zvládnuteľné pre obyčajných smrteľníkov? Ďakujem:)
prilož potvrdenie o príjme - bez osobných údajov
frederyka
17.03.12,18:33
Potvrdenie som asi nechala na internáte, viem iba že v hrubom som zarobila za 2 mesiace - 700.70 €
na jednej páske bola strhnutá daň 34 eur a nejaké drobné:confused:
Ďakujem za pomoc
veronikasad
18.03.12,06:42
Potvrdenie som asi nechala na internáte, viem iba že v hrubom som zarobila za 2 mesiace - 700.70 €
na jednej páske bola strhnutá daň 34 eur a nejaké drobné:confused:
Ďakujem za pomoc
Ako chceš "vyrobiť" DP bez potvrdenia o príjme ?
frederyka
18.03.12,19:34
Potvrdenie mám, iba sme sa s babami radili čo kam napísať. Budeme vďačné za pomoc:)
Ivana Š
18.03.12,19:43
r.32 700,70
r.33 0,00
r.36 700,70
r. 37 a r. 39 3559,30
r. 40 r.41 r. 54 r. 56 0,00
r. 62 a r. 64 34,73
nezabudnúť vyplniť oddiel XII žiadosť o vrátenie preplatku zaškrtnúť a podpísať
nelly882
27.05.12,06:14
dobrý deň,mnažel mal trvaly pracovny pomer minuleho roku do septembra a zarobil 2900 euro,od septembra si zalozil zivnost a do konca roka mal prijem 1500 euro,ako jemu vypisat danove?
veronikasad
27.05.12,06:35
dobrý deň,mnažel mal trvaly pracovny pomer minuleho roku do septembra a zarobil 2900 euro,od septembra si zalozil zivnost a do konca roka mal prijem 1500 euro,ako jemu vypisat danove?
DP typu B. Vedieš účtovníctvo, alebo mu uplatníš paušálne výdavky ?

Oznámil do 31.3. na DU predlženie lehoty na podanie DP ?
Indeed
27.05.12,06:40
Podobné VZOROVÉ priklady DP sú aj na stránke www.podnikam.sk

takže koleso už bolo dávno vymyslené,netreba ho objavovať stále znova a znova.