wilder01
07.01.10,13:03
Zdravim Vas

Ako je to s platenim za spolocne priestory? Konkretne mi ide za polozku osvetlenie spolocnych priestorov.
Stanovuje sa vyska podla poctu osob v byte? je na to nejaky zakonny predpis , alebo je to cisto na spravcovi bytoveho domu?
Mne sa zda velmi nefer a nelogicke aby som platil za 8 mesacne dieta, ktore este nechodi a aj ked bude, nedokaze si zaznut na spolocnej chodbe.

Vdaka za odpovede
Halli
07.01.10,12:06
Zdravim Vas

Ako je to s platenim za spolocne priestory? Konkretne mi ide za polozku osvetlenie spolocnych priestorov.
Stanovuje sa vyska podla poctu osob v byte? je na to nejaky zakonny predpis , alebo je to cisto na spravcovi bytoveho domu?
Mne sa zda velmi nefer a nelogicke aby som platil za 8 mesacne dieta, ktore este nechodi a aj ked bude, nedokaze si zaznut na spolocnej chodbe.

Vdaka za odpovede


A ty kôli tomu dieťatu nechodíš von na prechádzky? Nechodíš vysypať smeti, plné pampersiek? Nehodíš s ním k lekárovi? Nehnevaj sa ale podľa čoho to chceš rozpočítavať? podľa plochy bytu?? :eek:
a ešte jedna otázočka? ako dlho bývaš v bytovom dome , že ti je to nefér ? Nič v zlom, ale zaskočila ma tvoja otázka, žmurk...;):D
lubica_02
07.01.10,12:21
Zdravim Vas

Ako je to s platenim za spolocne priestory? Konkretne mi ide za polozku osvetlenie spolocnych priestorov.
Stanovuje sa vyska podla poctu osob v byte? je na to nejaky zakonny predpis , alebo je to cisto na spravcovi bytoveho domu?
Mne sa zda velmi nefer a nelogicke aby som platil za 8 mesacne dieta, ktore este nechodi a aj ked bude, nedokaze si zaznut na spolocnej chodbe.

Vdaka za odpovede

úhrada plnení za spotrebu el. energie v spoločných priestoroch je možné aj na spoluvlastnícky podiel,záleží na odsúhlasení vlastníkov, avšak to nie je vôbec
spravodlivé, neviem, či by sa Ti páčilo, ak by Ste bývali traja a susedia v rovnakom byte 6 a platili by Ste rovnako, Takto na osoby je to spravodlivejšie a aj ja to takto v domoch odporúčam.
wilder01
07.01.10,12:39
koniec odpovede je najlepsi a trefny. V bytovom dome byvam rok, doteraz som nic take neriesil kedze som byval v dome. Kvoli dietatu chodim von, ale je rozdiel ked idem ja von a ked ide dieta same.
Je rozdiel ci idem s malou raz za den na prechadzku a pri tej prilezitosti hned vysypem aj smeti alebo ci adilescent s kamaratmi behaju z bytu a do bytu castejsie ako ja s manzelkou dokopy.
Ano, je to problematicke a samozrejme ze sa to urcuje na zaklade osob, ale ferove by bolo zohladnit aj vek. A to uz nepisem o tom ze je rozdiel ci byva niekto na prizemi ako ja alebo na samom vrchu a po tej chodbe zacne svetla na kazdom medziposchodi.
Chobot
07.01.10,12:51
koniec odpovede je najlepsi a trefny. V bytovom dome byvam rok, doteraz som nic take neriesil kedze som byval v dome. Kvoli dietatu chodim von, ale je rozdiel ked idem ja von a ked ide dieta same.
Je rozdiel ci idem s malou raz za den na prechadzku a pri tej prilezitosti hned vysypem aj smeti alebo ci adilescent s kamaratmi behaju z bytu a do bytu castejsie ako ja s manzelkou dokopy.
Ano, je to problematicke a samozrejme ze sa to urcuje na zaklade osob, ale ferove by bolo zohladnit aj vek. A to uz nepisem o tom ze je rozdiel ci byva niekto na prizemi ako ja alebo na samom vrchu a po tej chodbe zacne svetla na kazdom medziposchodi.

Najspravodlivejšie by bolo, keby neboli vypínače, ale čipové spínače a každý by si musel vlastním čipovým kľúčom zapínať svetlo. Ak by išli dvaja, tak by ten prvý donútil toho druhého, aby si aj on označil spotrebu, aby náhodou neplatil elektrinu aj za neho, keď idú spolu schodiskom.

Myslíš, že by trebalo zachádzať až do takých extrémov? Alebo ako ti napadlo, že zohľadniť vek? Ako by si to zohľadnil? Do 3 rokov nič, od 3 do 18 rokov 1,5 násobok, 18-60 - 1 násobok a nad 60 rokov len 0,5 násobok, lebo starý už von nechodí? Či ako si to myslel?

Zatiaľ najosvedčenejší a najjednoduchší spôsob je podľa počtu osôb.
Halli
07.01.10,13:02
Wilder dám ti jednu radu : čím skôr si zvykneš, že si v bytovom dome nie rodinnom, tým lepšie. Neboj tieto veci sme tu preberali už stokrát a tvoj problém je zanedbateľný oproti iným-vážnejším. V rodinnom dome sa veľakrát neznesú dve rodiny a to sú príbuzní, tak ešte budeš prekvapený ako to po rokoch bude fungovať medzi trebars 40timi rodinami v jednom dome...Až raz malá vyrastie a bude stáť s frajermi pri vchode a budú neustále štukať vypínačom, alebo sa mrviť:D aby sa zapli senzory spomenieš si na túto tvoju otázku s úsmevom na tvári...;)
zlatica76
07.01.10,13:08
Wilder, ako by to podľa malo byť spravodlivé?

Ak vymyslíš akýkoľvek spôsob, zamysli sa nad nasledovným: Som správca bytu, mám pod sebou 1.000 bytov, v každom priemerne 3 osoby, t.j. 3.000 osôb. Akýkoľvek spôsob vymyslíš, každý bude pracnejší, ako rozpočítanie podľa osôb.

Lebo:
- počet osôb je relatívne fixne daný, správca ho pozná a nemusí nikoho otravovať :)
- akýkoľvek iný spôsob je vždy automaticky subjektívny - podľa čoho správca posúdi, kto koľko minul? To potom už naozaj tie čipové karty....
Ten správca častokrát v danom bytovom dome ani nebýva, takže nemá absolútne žiadnu možnosť posúdiť reálnu spotrebu JEDNOTLIVYCH ludi. :)

Motto:
Mysli globálne, konaj lokálne :)
wilder01
07.01.10,13:22
Tak ste mi to nalozili :)

Ok, nas bytovy dom ma 30 bytov, spravkyna v nom byva, v nasom vchode. Spravodlivy system by bol deti po urcitu hranicu neratat. Nie je to nic zlozite na zistovanie a vypocty.

A nie je spravca ako spravca. V nasom domovom poriadku je zakazane fajcit v spolocnych priestoroch a syn a manzel spravkyne si na chodbe veselo pofajcuju. Aj pre toto a ine veci mam voci spravkyni averziu a samozrejme aj voci jej krokom. Ale to uz je mimo temu...
lubica_02
07.01.10,13:30
Tak ste mi to nalozili :)

Ok, nas bytovy dom ma 30 bytov, spravkyna v nom byva, v nasom vchode. Spravodlivy system by bol deti po urcitu hranicu neratat. Nie je to nic zlozite na zistovanie a vypocty.

A nie je spravca ako spravca. V nasom domovom poriadku je zakazane fajcit v spolocnych priestoroch a syn a manzel spravkyne si na chodbe veselo pofajcuju. Aj pre toto a ine veci mam voci spravkyni averziu a samozrejme aj voci jej krokom. Ale to uz je mimo temu...

Ale aj malé deti chodia von, možno častejšie ako dospelí a najmä starší ľudia, úplná spravodlivosť nebude nikdy,lebo sa to nedá, nie kvôli prácnosti, ja ako správca pristúpim na rozhodnutia vlastníkov, ale vždy je treba hľadať tú najlepšiu cestu, najspravodlivejšiu.Bohužiaľ, k správaniu vlastníkov v spoločných priestoroch je vždy najhoršie riešenie a vyriešenie problémov. A asi správkyňa je zástupca domu alebo predseda SVB?
Halli
07.01.10,13:30
Tak ste mi to nalozili :)

Ok, nas bytovy dom ma 30 bytov, spravkyna v nom byva, v nasom vchode. Spravodlivy system by bol deti po urcitu hranicu neratat. Nie je to nic zlozite na zistovanie a vypocty.

A nie je spravca ako spravca. V nasom domovom poriadku je zakazane fajcit v spolocnych priestoroch a syn a manzel spravkyne si na chodbe veselo pofajcuju. Aj pre toto a ine veci mam voci spravkyni averziu a samozrejme aj voci jej krokom. Ale to uz je mimo temu...

No vidíš Wilder, ak si prečítaš viacej v tejto rubrike SVB zistíš, že "správkyňa" nemôže bývať vo vašom dome...Buď je predsedkyňa SVB /vtedy je SVB ako také správca, alebo je domová dôverníčka, vtedy máte zmluvu s inou správcovskou spoločnosťou. Jedine by mohla byť konateľka v nejakej správcovskej spol.s ktorou máte zmluvu.... vtedy by som to brala.
Čiže netrucuj :D a čítaj, čítaj- tu je toľko problémov nadhodených, že ten tvoj je proti tomu banalita.
My ti nenakladáme :D...my ti radíme, aby si vedel kde bývaš...;)
ludex
07.01.10,13:36
Tak ste mi to nalozili :)

Ok, nas bytovy dom ma 30 bytov, spravkyna v nom byva, v nasom vchode. Spravodlivy system by bol deti po urcitu hranicu neratat. Nie je to nic zlozite na zistovanie a vypocty.

A nie je spravca ako spravca. V nasom domovom poriadku je zakazane fajcit v spolocnych priestoroch a syn a manzel spravkyne si na chodbe veselo pofajcuju. Aj pre toto a ine veci mam voci spravkyni averziu a samozrejme aj voci jej krokom. Ale to uz je mimo temu...

A čo by si povedala na toto: V našom bytovom dome býva kopec detí a skoro každé,keď ide von,alebo domov sa predbieha v tom,kto skôr zapne vchodové svetlo. Len tak,zo srandy,lebo sú to deti. Mali by ich rodičia,za to platiť viac? :confused:
wilder01
07.01.10,14:01
male deti by som ratal, neratal by som nesamostatne nechodiace babatka.

Nasa pani spravkyna si zalozila sro, ktora ma ako predmet podnikania "Správa bytového a nebytového fondu".
V tom byte byvam kratko takze podla vsetkeho si ju zvolili vlastnici bytov. Pani spravkyna tam byva a byvala. Neviem akou formou to robila predtym ale teraz to ma ako podnikatelsku cinnost. A netusim kto ju dokaze skontrolovat, ci jestvuje nejake zdruzenie spravcov.

Ono totizto za presetrenie by stalo minimalne to, ze pani spravkyna si kupila byt v nadstavbe na ktoru prideluje zo spolocneho fondu oprav financie. V reale to vypada tak ze jedna za ludi s investorom a schvaluje mu prostriedky bez akejkolvek kontroly. A ludia, povacsinou dochodcovia poslusne platia viac a viac.
ludex
07.01.10,14:15
male deti by som ratal, neratal by som nesamostatne nechodiace babatka.

Nasa pani spravkyna si zalozila sro, ktora ma ako predmet podnikania "Správa bytového a nebytového fondu".
V tom byte byvam kratko takze podla vsetkeho si ju zvolili vlastnici bytov. Pani spravkyna tam byva a byvala. Neviem akou formou to robila predtym ale teraz to ma ako podnikatelsku cinnost. A netusim kto ju dokaze skontrolovat, ci jestvuje nejake zdruzenie spravcov.

Ono totizto za presetrenie by stalo minimalne to, ze pani spravkyna si kupila byt v nadstavbe na ktoru prideluje zo spolocneho fondu oprav financie. V reale to vypada tak ze jedna za ludi s investorom a schvaluje mu prostriedky bez akejkolvek kontroly. A ludia, povacsinou dochodcovia poslusne platia viac a viac.

Myslím si,že by si mal premenovať tému na " osobná averzia voči správkyni ". Bol si za správkyňou a povedal si jej čo Ťa trápi a s čím nesúhlasíš? Stavím sa,že nebol! :confused:
Chobot
07.01.10,14:19
male deti by som ratal, neratal by som nesamostatne nechodiace babatka.

Nasa pani spravkyna si zalozila sro, ktora ma ako predmet podnikania "Správa bytového a nebytového fondu".
V tom byte byvam kratko takze podla vsetkeho si ju zvolili vlastnici bytov. Pani spravkyna tam byva a byvala. Neviem akou formou to robila predtym ale teraz to ma ako podnikatelsku cinnost. A netusim kto ju dokaze skontrolovat, ci jestvuje nejake zdruzenie spravcov.

Ono totizto za presetrenie by stalo minimalne to, ze pani spravkyna si kupila byt v nadstavbe na ktoru prideluje zo spolocneho fondu oprav financie. V reale to vypada tak ze jedna za ludi s investorom a schvaluje mu prostriedky bez akejkolvek kontroly. A ludia, povacsinou dochodcovia poslusne platia viac a viac.

Tak na toto pozor! To je ako spraviť capa záhradníkom. V takomto prípade si na ňu musíte dávať riadny pozor, lebo pokušenie zneužiť postavenie správcu v prípade konfliktu záujmov "správca-vlastník" je veľké.

Doporučujem zvoliť si domového dôverníka niekoho iného, nie tú správkyňu, ktorý bude dohliadať nad jej činnosťou ako správcu.

Poznám prípad z praxe, kedy správcovská spoločnosť mala v správe dom, kde bývala jedna zamestnankyňa, zhodou okolnosti mala na starosti svoj vlastný dom. A viem, že to zneužívala, svoj dlh na zálohových predpisoch vždy zakamuflovala a stopila, nikto z domu ju nekontroloval.

Netvrdím, že to tak musí byť, ale riziko je tu väčšie, než keď je správca úplne nezávislý.
Halli
07.01.10,14:20
male deti by som ratal, neratal by som nesamostatne nechodiace babatka.

Nasa pani spravkyna si zalozila sro, ktora ma ako predmet podnikania "Správa bytového a nebytového fondu".
V tom byte byvam kratko takze podla vsetkeho si ju zvolili vlastnici bytov. Pani spravkyna tam byva a byvala. Neviem akou formou to robila predtym ale teraz to ma ako podnikatelsku cinnost. A netusim kto ju dokaze skontrolovat, ci jestvuje nejake zdruzenie spravcov.

Ono totizto za presetrenie by stalo minimalne to, ze pani spravkyna si kupila byt v nadstavbe na ktoru prideluje zo spolocneho fondu oprav financie. V reale to vypada tak ze jedna za ludi s investorom a schvaluje mu prostriedky bez akejkolvek kontroly. A ludia, povacsinou dochodcovia poslusne platia viac a viac.

No tak to je tá tretia možnosť, čo som písala o správkyni...ok.
To ostatné čo píšeš, nad tým sa len musím usmiať, lebo sa tu opakuje nekonečný scenár a viac už k tomu písať nebudem, lebo o tom je tu popísané stovky príspevkov...Nuž milý wilder o toto si sa mal zaujímať skôr než si tam byt kúpil, alebo odteraz chytíš všetko do svojich rúk a budeš sa jedovať, zisťovať,nadávať, lebo si jeden z 30-tich a 30-ti sú jeden celok...a to musíš vedieť čo znamená ;) Veľa šťastia ;)
lubica_02
07.01.10,19:25
Ale predsa majú správcu - nech býva kde chce právo kontrolovať - predloženie dokladov, právomoci v zmysle Zmluvy a zákona. Ani správca nemá neobmedzené možnosti, vždy len do tej miery pokiaľ ho ľudia pustia. Ja si preto všetko dávam odsúhlasovať, aby nikto nepovedal, že som svojvolne odčerpala financie a v dome nikto nič nevie. Veď sú to spoločné financie domu a rozhodujú spoločne.Ak niketo chce vedieť o stave na účte alebo čerpanie, má právo nahliadnuť do dokladov a toto by som Ti odporučila, ale najprv preštuduj Zmluvu o výkone správy a Zmluvu o nadstavbe bytov, potom konaj .V dome určite nájdeš dušu blízku, ktorá pochopí o čo ide.
ski555
07.01.10,19:38
Zdravim Vas

Ako je to s platenim za spolocne priestory? Konkretne mi ide za polozku osvetlenie spolocnych priestorov.
Stanovuje sa vyska podla poctu osob v byte? je na to nejaky zakonny predpis , alebo je to cisto na spravcovi bytoveho domu?
Mne sa zda velmi nefer a nelogicke aby som platil za 8 mesacne dieta, ktore este nechodi a aj ked bude, nedokaze si zaznut na spolocnej chodbe.

Vdaka za odpovede

na bytovke sa buď zmieriš s nejakými vecami,alebo sa odsťahuj,aj to je riešenie.Kde tam chceš hľadať úplnú spravodlivosť?U nás sa napr. riešilo samostatné kúrenie a odtrhali sme sa postupne.Ja v decembri pred 3 rokmi a vo vyúčtovaní som ešte hradil do marca spoločnú elektrinu na obehové čerpadlá,čom sa budem s celým bytovým domom súdiť?Bolo to veľmi problematické pre účtovníčku,tak som to nechal tak.
vd1
08.01.10,03:42
Sme SVB s vlastnou plynovou kotolňou a všetka el. energie - čerpadlá, schodište a plyn ide do jedného balíka a rozpočítava sa podľa m2 na byt.
Neviem, či je vôbec spravodlivé rozpočítavanie aj podľa počtu osôb v byte. Čo ak k jednému vlastníkovi chodí veľa návštev, napr. tiež častejšie chodia po schodoch venčiť psov? Nikdy& to asi nepôjde deliť na skutočnú spotrebu na jednu osobu.
wilder01
30.07.10,09:35
Byvame na prizemi a teda svietime len svetlom na prizemi. O to pokoj, s tym problem nemam. Problem mam ale s tym, ze spravca odmieta opravit pokazene svetlo uz vyse 4 mesiacov.

Mam pravo odmietnut zaplatit za toto obdobie polozku za spolocne osvetlenie, kedze realne ziadne nevyuzivam?
verkaz
30.07.10,12:13
To čo tu uvádzaš sa mi nezdá, mal by si si to všetko preveriť. Máš na to zo zákona právo a hlavne sa oboznámiť s čerpaním prostriedkov z FO ako aj nahliadnutím do dokladov. Či bola prístavba riadne začlenená do bytového fondu, a o aké opravy v nadstavbe ide? Veď všetky opravy musia byť schválené vlastníkmi bytov. O opravu svetla požiadaj písomne aby si mal doklad, že sa v tej veci nič nerobí. Potom môžeš dať podnet na zvolanie schôdze vlastníkov a určite sa dozvieš viac.
wilder01
31.07.10,05:52
zvolanie schodze... pride mozno tretina tak ako vzdy a aj to su vsetko dochodcovia ktori si ani nedokazali skontrolovat vyuctovanie. takze sam proti muru.. a o to poziadanie pisomne.. pokladal som to za taku samozejmost a malickost ze som o to poziadal ustne, navyse ked spravkyna byva v tom istom vchode a vidi ze to svetko nesvieti.. a vidi to kazdy den.
sito
31.07.10,06:05
zvolanie schodze... pride mozno tretina tak ako vzdy a aj to su vsetko dochodcovia ktori si ani nedokazali skontrolovat vyuctovanie. takze sam proti muru.. a o to poziadanie pisomne.. pokladal som to za taku samozejmost a malickost ze som o to poziadal ustne, navyse ked spravkyna byva v tom istom vchode a vidi ze to svetko nesvieti.. a vidi to kazdy den.

Správkyňa je kto, alebo čo je to za funkciu vo vašom dome?
Halli
31.07.10,06:51
zvolanie schodze... pride mozno tretina tak ako vzdy a aj to su vsetko dochodcovia ktori si ani nedokazali skontrolovat vyuctovanie. takze sam proti muru.. a o to poziadanie pisomne.. pokladal som to za taku samozejmost a malickost ze som o to poziadal ustne, navyse ked spravkyna byva v tom istom vchode a vidi ze to svetko nesvieti.. a vidi to kazdy den.

Dokelu, zavolaj si elektrikára, daj to opraviť a dones fakturu správkyni. Hadam to nieje až taká strašná závada. Ťažko riešiť maličkosti, keď sa okolo nich robí veľká veda. Jednoznačne je tam chyba komunikácie. A nemusíš mi vysvetlovať, aké problémy tam máte, môžete si za ne sami. Svojou neochotou a nezaujímaním sa o veci spoločné.:o /...teda okrem Teba /



Správkyňa je kto, alebo čo je to za funkciu vo vašom dome?
kdesi to tu už písal...
sito
31.07.10,07:02
Dokelu, zavolaj si elektrikára, daj to opraviť a dones fakturu správkyni. Hadam to nieje až taká strašná závada. Ťažko riešiť maličkosti, keď sa okolo nich robí veľká veda. Jednoznačne je tam chyba komunikácie. A nemusíš mi vysvetlovať, aké problémy tam máte, môžete si za ne sami. Svojou neochotou a nezaujímaním sa o veci spoločné.:o /...teda okrem Teba /



kdesi to tu už písal...

Kdesi, kedysi? V minulosti ...
Halli
31.07.10,18:25
Kdesi, kedysi? V minulosti ...

však si to nájdi :D

http://www.porada.sk/search.php?searchid=11427589
Zitulda
31.07.10,19:16
V našom bloku platíme na osvetlenie spoločných priestorov nie podľa počtu osôb, ale za každý byt. Ono niekedy aj keď v garzónke je vlastníkom jedna osoba, ale má podnájomíčku (ka) ale sa stáva, že je tam denne viac ľudí na návšteve - čiže osvetlenie používa určite viackrát. Naopak, vedľa býva staršia pani tiež v garzónke, ktorá niekedy ani tri dni nevyjde na chodbu, ale donášaju jej obed a niekto z rodiny príde denne sa pozrieť, tiež pár krát je osvetlenie týmto bytom použité.Iný príklad: štvorčlenná rodina v trojizbovom byte s dospelým synomi-ráno všetci odídu do práce prídu okolo piatej, cestou nakúpia a už niekedy nik z bytu nevyjde, prípadne syn na rande a večer späť. Je ťažké úplne spravodlivo rozhodnúť o systéme platenia čiže ani tak, ale ani naopak, vždy sa nájde, ak sa chce nájsť iný spôsob a ani ten nemusí byt OK.
Zitulda
31.07.10,19:41
zvolanie schodze... pride mozno tretina tak ako vzdy a aj to su vsetko dochodcovia ktori si ani nedokazali skontrolovat vyuctovanie. takze sam proti muru.. a o to poziadanie pisomne.. pokladal som to za taku samozejmost a malickost ze som o to poziadal ustne, navyse ked spravkyna byva v tom istom vchode a vidi ze to svetko nesvieti.. a vidi to kazdy den.
wilder- wilder... s počto osôb na schôdzi je to asi trend, ale u nás je dosť mladých a nie dôchodcov...Tí prídu radšej sa opýtať čo bolo na schôdzipovedia aj čo sa im nepáči, čo chcú zmeniť ( že na schôdzu neprídu?!...stál by si hodinu aj viac vo vstupných priestoroch, určite nie. A mladý stoja, je ich dosť, ale ak niečo od nich prosím že je treba pomôcť, či zaistiť, tak to nie "nemajú na to čas"(čiste sprostá výhovorka!-viem, čo vravím), alebo čo je horšie--odpoveď "ale prečo? ja to neviem", alebo "to nie moja starosť".
A teraz si ma vytočil ja mám iné skúsenosti...to o tých dôchodcov čo spomínaš o tom si aj presvedčený? Aj s tým mám úplne inú skúsenosť, práve naopak, mladý 32 ročný inžinier - ekonón ani po šiestom vysvetlení ako si to má vypočítať a skontrolovať, čumel ako puk a nakoniec vyšlo z neho " tak toto určite nezvládnem". Čo Ty na to?!:confused::)
Halli
01.08.10,07:35
wilder- wilder... s počto osôb na schôdzi je to asi trend, ale u nás je dosť mladých a nie dôchodcov...Tí prídu radšej sa opýtať čo bolo na schôdzipovedia aj čo sa im nepáči, čo chcú zmeniť ( že na schôdzu neprídu?!...stál by si hodinu aj viac vo vstupných priestoroch, určite nie. A mladý stoja, je ich dosť, ale ak niečo od nich prosím že je treba pomôcť, či zaistiť, tak to nie "nemajú na to čas"(čiste sprostá výhovorka!-viem, čo vravím), alebo čo je horšie--odpoveď "ale prečo? ja to neviem", alebo "to nie moja starosť".
A teraz si ma vytočil ja mám iné skúsenosti...to o tých dôchodcov čo spomínaš o tom si aj presvedčený? Aj s tým mám úplne inú skúsenosť, práve naopak, mladý 32 ročný inžinier - ekonón ani po šiestom vysvetlení ako si to má vypočítať a skontrolovať, čumel ako puk a nakoniec vyšlo z neho " tak toto určite nezvládnem". Čo Ty na to?!:confused::)

Zitka, asi budeme musieť robiť schôdze tak, že tam budeme podávať občerstvenie, alebo losovať tombolu :D...A potom povedia, že okrádame SVB:D...Nuž nevyhovieš ani keď sa "pototo"... My máme aspoň na schôdze slušnú miestnosť, pozháňala som tam 30 stoličiek, dala som urobiť dve lavice "za pár šupov" a kúpila som lacne podprdelníky, aby im nebola zima. Je to v bývalej sušiarni, máme tam nové okienka a tak je to celkom fájn..chodí mi vždy nadpolovičná vačšina a viac...Ešte tam plánujem vymaľovať, ale akosi na to stále nezostáva financií. Najhoršie je to, že sa človek už bojí urobiť niečo aj zadarmo, lebo aj tak sa nájde niekto, kto ťa ohovorí, že si sa na tom nabalil :o, lebo tomu rozumie prd, asi tak ako ten p. Ing.:eek:
wilder01
03.08.10,12:58
vela reakcii, tak to zhrniem do jednej odpovede a snad na nic nezabudnem.
Spravkyna je konatelkou s.r.o. sidliacej v nasom vchode a spravujucej nas bytovy dom. Chyba komunikacie tam uz je, nakolko mi panicka viac krat do oci klamala. Az po pisomnej reklamacii vyuctovania bola ochotna pripustit ze sa pomylila, dovtedy tvrdila ze nie. A na schodzi pred vsetkymi klamala ze na chybu prisla ona a zacala tam vo velkom rozpravat to ako to ratala po novom. Skoda ze to bolo citovanie mojej reklamacie.
A s tymi starsimi a mladsimi je to mozno u nas ine ako u vas...nasa bytovka je stara prerobena a preto tam doteraz boli len starsi ludia. A ti nevedia naozaj ani co ktora polozka vo vyuctovani znamena. Sam som ich par obehol a pytal sa ci prisli na to ze to povodne vyuctovanie je zle a kazdy mi narovinu povedal ze tomu nerozumie.. ale nespyta sa nik. Proste sa spoliehaju ze je to v poriadku. A mladi detto. Mi skuste vysvetlit ako je mozne ze si nik z 32 bytov neuvedomil ze ak je polozka na bytovy dom 504 a na byt 28.. tak je to ratane na 18 bytov. A ze nove byty dostali vyuctovanie tiez a tym padom 18 povodnych bytov zaplati celu sumu a zvysnych novych 14 bytov plati navyse? Ved to je matematika prveho stupna ZS.. a napriek tomu ze su tam aj VS vzdelani ludia, nik to nereklamoval. A rovnako nik nereklamoval ani to druhe, aj ked oproti prvemu zahadne narastli polozky za cely bytovy dom ako je osvetlenie a bankove poplatky. A nik ani len nemal tie gule aby za tou pani siel a nahliadol do faktur. Kazdy len pozeral ako tela na nove vrata ked som jej vravel ze si vypis z OR nema co zaratavat do bankovych poplatkov lebo je to vecou jej sro a nie nas naklad. Nikomu nevadi ze ma vo vyuctovani datum o 3 tyzdne starsi ako bol skutocny datum ked to vyuctovanie rozdavala.
A k tomu svetlu... v tom vchode byva dost ludi a nik jej to nepovie. Ja som to vravel 2 krat. Aj na schodzi. Volat elektrikara, menit senzor pohybu a vymahat od nej peniaze? A ako ju donutim aby mi ich dala ked mi nechce ani len umoznit nahliadnut do faktur za bytovy dom? Budem sa ja s nou sudit? S pravnickou osobou?
Stoji mi to za to? Ked su ludia sprosti a tupi, nech su a nech sa nechaju okradat. Ja sam s tym aj tak nic nedokazem, sam ju neodvolam. Uvidim co SOI, ale nehodlam minat svoje peniaze na pravnika a bojovat za ignorantov a hlupakov, ktori sa nechaju okradat.
Jedinym riesenim je opustit spolocenstvo hlupakov z bytov a riesit vlastne samostatne byvanie kde budem vediet co platim a za co a nebudem sa natahovat s ludmi na jednej strane hlupymi a nechajucimi sa okradat a na druhej bezohladnymi blokujucimi parkujuce auta a lenivymi spravit navyse par krokov a zaparkovat tak aby som nikoho nezablokoval. A ono sa to da, len treba chciet.
Halli
03.08.10,19:45
vela reakcii, tak to zhrniem do jednej odpovede a snad na nic nezabudnem.
Spravkyna je konatelkou s.r.o. sidliacej v nasom vchode a spravujucej nas bytovy dom. Chyba komunikacie tam uz je, nakolko mi panicka viac krat do oci klamala. Az po pisomnej reklamacii vyuctovania bola ochotna pripustit ze sa pomylila, dovtedy tvrdila ze nie. A na schodzi pred vsetkymi klamala ze na chybu prisla ona a zacala tam vo velkom rozpravat to ako to ratala po novom. Skoda ze to bolo citovanie mojej reklamacie.
A s tymi starsimi a mladsimi je to mozno u nas ine ako u vas...nasa bytovka je stara prerobena a preto tam doteraz boli len starsi ludia. A ti nevedia naozaj ani co ktora polozka vo vyuctovani znamena. Sam som ich par obehol a pytal sa ci prisli na to ze to povodne vyuctovanie je zle a kazdy mi narovinu povedal ze tomu nerozumie.. ale nespyta sa nik. Proste sa spoliehaju ze je to v poriadku. A mladi detto. Mi skuste vysvetlit ako je mozne ze si nik z 32 bytov neuvedomil ze ak je polozka na bytovy dom 504 a na byt 28.. tak je to ratane na 18 bytov. A ze nove byty dostali vyuctovanie tiez a tym padom 18 povodnych bytov zaplati celu sumu a zvysnych novych 14 bytov plati navyse? Ved to je matematika prveho stupna ZS.. a napriek tomu ze su tam aj VS vzdelani ludia, nik to nereklamoval. A rovnako nik nereklamoval ani to druhe, aj ked oproti prvemu zahadne narastli polozky za cely bytovy dom ako je osvetlenie a bankove poplatky. A nik ani len nemal tie gule aby za tou pani siel a nahliadol do faktur. Kazdy len pozeral ako tela na nove vrata ked som jej vravel ze si vypis z OR nema co zaratavat do bankovych poplatkov lebo je to vecou jej sro a nie nas naklad. Nikomu nevadi ze ma vo vyuctovani datum o 3 tyzdne starsi ako bol skutocny datum ked to vyuctovanie rozdavala.
A k tomu svetlu... v tom vchode byva dost ludi a nik jej to nepovie. Ja som to vravel 2 krat. Aj na schodzi. Volat elektrikara, menit senzor pohybu a vymahat od nej peniaze? A ako ju donutim aby mi ich dala ked mi nechce ani len umoznit nahliadnut do faktur za bytovy dom? Budem sa ja s nou sudit? S pravnickou osobou?
Stoji mi to za to? Ked su ludia sprosti a tupi, nech su a nech sa nechaju okradat. Ja sam s tym aj tak nic nedokazem, sam ju neodvolam. Uvidim co SOI, ale nehodlam minat svoje peniaze na pravnika a bojovat za ignorantov a hlupakov, ktori sa nechaju okradat.
Jedinym riesenim je opustit spolocenstvo hlupakov z bytov a riesit vlastne samostatne byvanie kde budem vediet co platim a za co a nebudem sa natahovat s ludmi na jednej strane hlupymi a nechajucimi sa okradat a na druhej bezohladnymi blokujucimi parkujuce auta a lenivymi spravit navyse par krokov a zaparkovat tak aby som nikoho nezablokoval. A ono sa to da, len treba chciet.

Čo ti na to povedať...nasťahuj sa do "môjho" domu, ja ľudí nútim pozerať do dokladov:D ....a vo finančnej správe im vypisujem podrobne všetky vačšie výdavky....
No, bohužiaľ máš pravdu, jediný nezmôžeš nič... Ale "medzi nami dievčatami"..nastaviť si senzor, alebo pritiahnúť brano, spevniť kľučku, to by ti teda ruky asi neodpadli...ja to robím bežne a nie len preto, že som predseda SVB :) ..preto, že tam bývam...:)
zera
06.05.11,05:18
my rozpocitavame podla podlahovej plochy bytu.Tak to odsuhlasilo spolocenstvo vlastnikov bytov.Tak sa u nas pocita aj vytah a deratizacia a dazdova voda a dlasie nezmysli.
.V malom byte sa tlacia 4 ludia, inde vo velkom je jeden clovek...Ale vsemocne spolocenstvo, a ich schodze kde nikto nechodi si odsuhlasi nieco, da do stanov a je to svate pismo...:}
verkaz
06.05.11,10:36
U nás sa na osobomesiace rozpočítala len spotreba elektriky za výťah a osvetlenie spoločných priestorov.
Na byty sa rozpočítava spoločná anténa a inkaso.
Na m2 sa rozpočítava dažďová voda a poistenie domu. Ešte aj správa o čerpaní FO.
Halli
06.05.11,11:34
..Ale vsemocne spolocenstvo, a ich schodze kde nikto nechodi si odsuhlasi nieco, da do stanov a je to svate pismo...:}

To na plochy všetko je blbosť...ale v mnou citovanej vete nemáš vôbec pravdu...Spoločenstvo/nie však všemocné/.. si aj ty a všetci vlastníci do jedneho v dome a to že nechodíte na schôdze je Vaša hlúposť...potom tu niet rady ani pomoci....a nepíš mi prosím, že máte také a také problémy...poznám to. Ale hádam sa najde v dome aj pár ľudí, čo vedia načo použiť hlavu.
Jozef Štora
12.05.11,19:36
Na jednej strane zakon hovori, ze vlastnik prispieva podla miery vyuzivania, na strane druhej rozsah sa musi stanovit v zmluve o vykone spravy. Ak tam teda mate klauzulu ze platite za osoby a nemate ujednane ze za osobu sa povazuje len clovek splnajuci urcite kriteria, musi platit aj za 8 mesacne dieta. Vzdy ale mozes iniciovat zmenu na zhromazdeni vlastnikov....
Deganova
13.05.11,03:35
My elektriku počítame na m2 a to z toho dôvodu, že v bytovom dome na nachádza výmenníková stanica plne elektrifikovaná a tá je najväčší " žrút elektriky" v spoločných priestoroch. Iste by sa dal namontovať osobitný merač v uvedenom vchode na výmeničku a zvlášť na schodiskové svetlo. Ale aj keď u nás prebehla kontrola zo strany ŠEI voči tomuto nemala žiadne námietky.
peton
13.05.11,04:02
Ja byť vlastníkom, tak by som určite námietky mal a žiadal riešiť meranie elektriny vo výmennikovej stanici zvlášť.
Halli
13.05.11,05:03
My elektriku počítame na m2 a to z toho dôvodu, že v bytovom dome na nachádza výmenníková stanica plne elektrifikovaná a tá je najväčší " žrút elektriky" v spoločných priestoroch. Iste by sa dal namontovať osobitný merač v uvedenom vchode na výmeničku a zvlášť na schodiskové svetlo. Ale aj keď u nás prebehla kontrola zo strany ŠEI voči tomuto nemala žiadne námietky.


My máme čerpadlo tiež na takej mini výmeníkovej stanici teplej vody a to rozpočítavam na osoby. Predsa jeden človek v byte minie oveľa viac TUV ako 5ti. Elektrina je čerpaná za tým účelom..
Halli
13.05.11,05:06
Ja byť vlastníkom, tak by som určite námietky mal a žiadal riešiť meranie elektriny vo výmennikovej stanici zvlášť.

Aj ja som to žiadala, bolo mi ale povedané, že to budú ešte vačšie náklady...montáž elektromeru, paušal..atď a všetko nám aj tak premietnu do ceny TUV...tak načo riešiť...vždy si nájdu možnosť ako ťa dotlačiť do niečoho...:rolleyes:
Deganova
13.05.11,11:54
Aj ja som to žiadala, bolo mi ale povedané, že to budú ešte vačšie náklady...montáž elektromeru, paušal..atď a všetko nám aj tak premietnu do ceny TUV...tak načo riešiť...vždy si nájdu možnosť ako ťa dotlačiť do niečoho...:rolleyes:
Je to presne ako píšeš... preto sa u nás robí takéto rozpočítanie elektriky...nešlo by len o jedny hodiny... museli by byť zvlášť na ohrev TÚV, zvlášť na čerpadlo pre ÚK a zvlášť na meraciu techniku vo výmeníčke... takže keď si zrátam 3x paušál, spotrebu a osobitne rozpočítavanie elektriky na svetlo v spoločných priestoroch a na elektriku použitú vo výmeníčke - jednu pripočítať k TÚV, jednu k ÚK...tak je to dobre tak, ako to je...