Jozef
26.07.04,10:06
Ahojte,
potrebujem poradit ohladne vystavovania dokladov odberatelmi.
§ 75 ods.3 to umoznuje, na zaklade pisomnej dohody. Obchodny retazec TESCO to po mne pozaduje, ale skor nez to podpiseme sa chcem spytat ako to bude riesene v praxi?

Spolocnost TESCO za mna vystavi napr. dobropis. Ako ho ja dostanem do uctovnictva? JA si vo svojom systeme vystavim svoj dobropis totozny s obsahom, ktory mi posle TESCO?
Tesco bude mat svoju ciselnu radu dokladov a ja mam zas svoju ciselnu radu.
Ako to sklbit dohromady, aby to bolo vsetko v poriadku?
Dufam, ze som to napisal zrozumitelne.
Vopred dakujem za odpovede.
Luckasari
26.07.04,08:47
Jozef, my obchodujeme so vsetkymi retazcami, no a toto je problem. Ak sa da, tak s tym nesuhlaste, ale neviem, ci sa to da (asi su v pozicii mocnejsieho). My sme to takto podpisali, a je to hrozne.
1. aku mas istotu, ze ti dobropis dorucia (stava sa mi bezne, ze neposlu faktury) - dorucia nam zapocet, ktory robia automaticky, tam je stiahnuta uhrada,nejaky variabilny symbol, ktory my neevidujeme

2. to cislovanie je velky problem, nemozes si urobit svoj doklad, nam na to bola danova kontrola a robili krizovu kontrolu, dobropisy nase nenasli v Metre, a Metracke zas u nas, lebo oni si vystavovali svoje doklady a my svoje - takto sa to nemoze robit

3. nechapem, preco to takto retazce chcu robit (urcite je to jednoduchsie ALE), aj oni musia dodrziavat zakon o uctovnictve, takze by mali dodrziavat cislovanie, takze aby to bolo spravne, tak by mali mat za kazdu firmu zvlast cislovanie (co urcite nemaju)

moja dobra rada, snazte sa tomu vyhnut, ako sa len da
ak sa neda, tak sa mozme este porozpravat o rieseni
Jozef
26.07.04,09:32
Ahoj Luckasari
som rad, ze si sa ozval.
Vidim, ze mas s tym aj ty problemy.
JA som to predpokladal, ze to nebude take jednoduche. Ale pokial to zakon dovoluje, pochybujem, ze sef to nepodpise.

Takze som na tej istel lodi ako ty. Aspon nie som sam a budeme si v tom, aspon dufam, nejak pomahat.

Podla mna ked mi pride dobropis s TESCA pod ich cislom 1111111, ja si vystavim v nasom systeme dobropis pod cislom 222222 a pri uhrade budem musiet vediet, ze ich VS 1111111 je nas 222222. Ako to budem ale evidovat fakt neviem.
Mne sa zatial nastastie nestalo, ze by smi chybali doklady od Tesca.
Stalo sa mi to, ze si nejake faktury zapocitali pri platbe a ja som nasledne zistil, ze taku fakturu vobec nemam, ale to bol zase Carrefour.

No som zvedavy na to, ako to budem robit. Nepodpisat ten dodatok k zmluve asi mozne nebude.

Ahoj
jana
26.07.04,11:08
Ahojte, aj ja mám pred sebou "Zmenu dodatku č.1 k Dohode o všeob.podm...", kde máme podpísať, že bonus bude vystavovať Tesco! Ešte to nemáme podpísané, lebo sú dovolenky. Bude Tesco súhlasiť s tým, že my budeme vystavovať dobropisy?
Jozef
26.07.04,11:19
Jana,

dobropisy na bonusy vystavovat my nebudeme. Bude ich vystavovat TESCO za nas dodavatelov a na to potrebuje mat podpisany dodatopk k zmluve, nakolko bez pisomnej dohody to robit nemoze.

Doteraz mi TESCO na bonusy posielalo fakturu a asi sa spamatali a zistili, ze je to mozne robit len formou dobropisu.

Asi tak.
Jozef
Katty
26.07.04,11:20
a nie je rozdiel fakturovať bonus a vystavovať dobropis???????

pretože nám na základe zmluvy reťazce fakturujú bonusy ale tam figurujeme ako odberateľ takže je všetko v poriadku a účtujem ako o normálnej dodávateľskej fa
Katty
26.07.04,11:23
....doteraz mi TESCO na bonusy posielalo fakturu a asi sa spamatali a zistili, ze je to mozne robit len formou dobropisu...
a kde je písané že to takto nemôže fungovať ďalej????
Jozef
26.07.04,11:24
Katty,

to asi jedno ni je, nakolko bonusmi opravuju povodne plnenia, ktore uz nastali. Cize dochaddza k oprave povodneho plnenia.
Aspon si to myslim.

A co sa tyka tych dokladov, to co pises, tak plati doteraz.
Ale podpisom dodatku k zmluve sa zavaziame akceptovat dobropisy, ktore vystavi spolocnost TESCo za nas.
TESCO ti posle dobropis, na ktorom budes figurovat ako dodavatel a TESCo ako odberatel. A to uz nie je klasicka dodavatelska faktura.
A ako to budeme uctovat neviem.
Luckasari
26.07.04,11:26
jani, co sa tyka bonusov, tak nam Tesco vystavuje faktury za bonusy (tieto uctujem do nakladov), my nevystavujeme dobropisy
Katty
26.07.04,11:26
osobne si myslím že bonusovou faktúrou sa neopravujú pôvodné plnenia a nepovažuje sa to za opravu, ak by to tak skutočne bolo museli by uviesť odkaz na pôvodnú faktúru vyčísliť rozdiel apd....
Jozef
26.07.04,11:33
Katty

ci na tych dobropisoch budu uvedene povodne faktury a rozdiely to ti povedat neviem, lebo ich este nemam.
Podla zakona by tam ale mali byt.

Pokial suhlasis so zlavou za odobraty tovar a dodatocne ju niekomu priznas tak sa meni povodna cena tovaru, ci nie? A tam sa potom nejedna o opravu povodnych plnenni?
Mozno sa mylim, neviem.
Katty
26.07.04,11:45
Jozef,

ja som mala na mysli doterajšie fakturovanie bonusov, ktoré chápem ako zmluvne dohodnutú odmenu napr. 3% z obratu za určité obdobie, čiže tu nejde o úpravu základu dane ale ako keby som niekomu zaplatila províziu za to že odo mňa odobral určité množstvo a to zaúčtujem ako službu 518.
Všetko však záleží od znenia jednotlivých zmlúv, ak je tam niekde uvedené že napr. spätne budú všetky ceny ponížené o 0,5 % tak už je jednoznačne preukázateľné že sa budú musieť opraviť pôvodné plnenia s odkazmi na jednotlivé dodávky tovaru a zmena ceny... neviem to je môj názor a ak to doteraz reťazce nerobili, tak to tiež považovali ako odmenu a čudujem sa že teraz prichádzajú s takouto zmenou par 75 atď
Jozef
26.07.04,13:42
Katty,

doteraz to tak bolo, ze si fakturovali nejake to percento z obratu.
Ale dnes som dostal k podpisu dodatok k zmluve, kde sa rozhodli, ze budu vystavovat doklady podla predmetneho paragrafu sami za nas. A k tomu 19% DPH.
Katty
26.07.04,13:51
a už ste to podpííííísali????? lebo ja by som to nepodpísala kým by som s nimi nerozprávala že o čo im vlastne ide....
vladan
27.07.04,04:44
Jozef, Katty má pravdu. Prečo si nesadnete a nespýtate sa akou formou to chcú praktizovať? lebo je lepšie si to vyjasniť, prípadne im povedať, že ak, tak nech dodržujú presné znenie toho paragrafu, lebo možno ani oni netušia, aké to bude problémové. Alebo nemáte možnosť s nimi zasadnúť? Lebo ak už mám podpísať zmluvu, tak si ju prečítam a keď mi niečo nesedí, tak to poprípade opravím a konzultujem s druhou zmluvnou stranou. Skúste také niečo nadhodiť, či by nemohlo byť stretko a ako si to predstavujú. Viete možno sa tu bavíme a oni to už dávno majú ošetrené, premyslené a nebude to problém. Tak držím palce a prajem pekný deň.
Jozef
27.07.04,05:22
Vladan,

stretnutie asi mozne nebude, ale skusim to prostrednictvom mailu. Uvidim ako zareaguju.
Za pokus ni nedam, ze.
Pekny den prajem
Milada
27.07.04,05:40
Tiež obchodujeme s reťazcami a máme také isté problémy. Tiež sme vystavovali dobropisy pod svojim číslom a oni nám vystavili faktúru pod svojim. Mám skúsenosti s tým, že zmluva sa vždy podpíše tak, ako to chce obchodný reťazec napriek našim námietkam.
"Vyriešili" sme to tak, že teraz nevystavujeme dobropis, čiže máme len faktúru od Tesca, ktorú zaúčtujeme, keď príde. Je tu problém so započítaním, lebo oni si ju hneď po vystavení započítavajú. Tak sme spravili analytický účet dodávateľov, ktorý máme
taký "odpadkový", teda účtujeme tam rôzne zápočty a samozrejme je pod prísnou kontrolou! Robíme to tak aj preto, aby sme ukázali našim managerom, že naozaj nám tento spôsob účtovania robí problémy a pri rôznych jednaniach tlačili na zmenu
Milada
27.07.04,05:42
Teraz je všetko oprava základu dane
Jozef
27.07.04,05:44
Milada

a ako zauctujes ich fakturu, ked je vystavena vo vasom mene.
Cize dodavatel je vasa firma a odberatel TESCO?
Je to viac menej vas doklad ale vystaveny niekym inym. Taky paradox, ze? Ale zakon o DPH to umoznuje.
Co na to hovori zakon o uctovnictve neviem.
Ako taku fakturu alebo dobropis zauctujes? Normalne ako dodavatelsku fakturu?
Skus to napisat.
Vdaka
Katty
27.07.04,06:06
...mohol by mi niekto pomôcť, kde v zákone sa píše o nasledovnom:

Zákon již dále neumožňuje, aby kupující vystavoval zálohové faktury na vyúčtování bonusů, neboť platby bonusů zákon nepovažuje za finanční plnění...

Nikde som nenašla že by sa už odmeny alebo bonusy nemohli fakturovať zvlášť ale len ako oprava základu dane...