Lindi
14.09.05,18:02
Prosím Vás o radu! Jeden zo spoločníkov s.r.o. prevádza za určitú sumu svoj obchodný podiel na druhého spoločníka, týmto jeho účasť v spoločnosti aj zaniká. Ako to účtovať v PÚ?
KEJKA
14.09.05,16:17
cena OP sa týka tých dvoch spoločníkov, netýka sa sro. V PU malo byť ZI zaúčtované analyticky 411.1-spoločník A
411.2-spoloční B. Ak bude už len jeden spoločník A - tak sa preúčtuje analyticky 411.2 na 411.1. Oni sa vyrovnajú medzi sebou, vystupujúci spoločník si zdaní príjem z predaja OP podľa zákona o DP (FO) a to je celé.
Lindi
14.09.05,16:32
Ďakujem Lide za radu, to ZI chápem. Stále mi však neide do hlavy,čo čítam v knihe PÚ od Cenigovej, kde sa uvádza nasledovný postup:
Odplatný prevod obchod. podielu na iných spoločníkov alebo na tretiu osobu:
a/ úbytok podielu v obstarávacej cene 561/252
b/ tržba z odplatného prevodu obchodného podielu 311,315/661

Stretol sa s tým niekto?
KEJKA
14.09.05,16:57
Cenigova má na mysli prípad, ked sro má podiel v inej sro a ho predá. Sro vedie PU a teda musí účtovať o príjme z predaja. Ten prípad, ktorý uvádzaš spojený s účtom 252 sa týka a.s.-akciovky.
Lindi
14.09.05,17:10
Cenigova má na mysli prípad, ked sro má podiel v inej sro a ho predá. Sro vedie PU a teda musí účtovať o príjme z predaja. Ten prípad, ktorý uvádzaš spojený s účtom 252 sa týka a.s.-akciovky.
ďakujem Lida !
Jarino
16.09.05,17:06
Možno ten príjem z predaja obchodných podielov nebude musieť zdaniť, podľa toho, kedy ich nadobudol. Ak ich nadobudol do 31.12.2003, tak sa postupuje ešte podľa zákona 366/1999 a sleduje 5-ročná lehota od nadobudnutia, t.j. po piatich rokoch je ten príjem z predaja obchodného podielu oslobodený.
babs
20.09.05,07:04
dobry den,
mam este jednu otazocku co sa tyka toho zdanovania prijmu z predaja ochodnych podielov..co sa mysli tym nadobudnutim obchodneho podielu??ak napriklad som nadobudla podiel v roku 1996 20% a v roku 2002 doslo k jeho zvyseniu na 27%. teraz v roku 2005 ho chcem predat nadobudla som v roku 96 cize patrocna lehota uplynula ale nove akoby nadobudnutie alebo zvysenie bolo v roku 2002 a tam ta patrocna lehota neuplynula.berie sa to prvotne nadobudnutie a teda nezdanujem nic alebo sa zdanuje ta cast ktora tym piatim rokov nepodlieha?? vie mi niekto poradit??dakujem.
babs
20.09.05,07:36
prosim viem mi niekto poradit..
babs
20.09.05,11:40
to sa tu naozaj nenajde nikto kto mi s tym pomoze??
Johanka
20.09.05,11:58
Môžem Ti poradiť cestu - to čo písal Jarino je v zmysle § 52 ods.21 Zákona o dani z príjmov, kde je odvolávka na postup podľa § 4 ods.1 písm. h zákona č.366/1999 Z.z. ( to je starý zákona o dani z príjmov, platný do 31.12.2003).

Rozumiem dobre tomu čo si napísala - mala si v spoločnosti podiel v hodnote 20 % základného imania a v roku 2002 si nadobudla ďalších 7 % ( kúpou ďalšieho podielu alebo jeho časti)?
KEJKA
20.09.05,12:01
dobry den,
mam este jednu otazocku co sa tyka toho zdanovania prijmu z predaja ochodnych podielov..co sa mysli tym nadobudnutim obchodneho podielu??ak napriklad som nadobudla podiel v roku 1996 20% a v roku 2002 doslo k jeho zvyseniu na 27%. teraz v roku 2005 ho chcem predat nadobudla som v roku 96 cize patrocna lehota uplynula ale nove akoby nadobudnutie alebo zvysenie bolo v roku 2002 a tam ta patrocna lehota neuplynula.berie sa to prvotne nadobudnutie a teda nezdanujem nic alebo sa zdanuje ta cast ktora tym piatim rokov nepodlieha?? vie mi niekto poradit??dakujem.podľa toho išlo o nadobudnutie OP 20%, ktoré je oslobodené a neskôr 7%, ktoré ešte oslobodené nie je.
Takže príjem z predaja by som členila týmto pomerom
20/27-in by som brala ako oslobodené a 7/27 by som priznala ako zdaniteľný príjem mínus cena za nadobudnutie z toho roku 2002.
babs
20.09.05,12:47
ano to som vsetko pochopila aj som si to precitala...len prave mna zaujima ten pojem nadobudnutie..podiel sa len zvysil dalsim vkladom do spolocnosti..nie kupou ani nicim inym..ide mi o to ze ako teraz postupovat ked ten podiel chcem teraz predat..brat datum nadobudnutia podielu to je rok 1996 alebo rok zvysenia a ratat tych pat rokov tak..ide mi o to ci zvysenie podielu vkladom mam brat ako nadobudnutie alebo proste len zvysenie..je to rozdiel..a neviem si rady..co ty na to??
KEJKA
20.09.05,13:32
no ak si nenadobudla dalsi podiel, len sam od seba sa zvysil - no to vlastne ani nie je mozne, musel odísť spoločník, alebo sa zvýšilo ZI? Lebo % podeilov sa nezvyšujú samy od seba.
Ak si nenadobudla - tak sa berie ten najstarší dátum a teda zrejme platí oslobodenie. Skús si však pripomenúť ako sa z 20 stalo 27%
Idem na bus domov, skusim o tom porozmýšľať. Ak nájdem podrobnosti, odpoviem.
babs
20.09.05,14:13
lida,
zvysilo sa zakl.imanie - som pisala ze vkladom :o)) spolocnik ho navysil a zvysil svoj obchodny podiel z 20 dajme tomu na 27%..tak co myslis?? ktory datum je podstatny?? ten uplne prvy ked obch.podiel nadobudol alebo sa rata aj to kedy zvysil?? alebo to rozclenit?? tazka dilemahttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif tiez si myslim ze by nemal zdanovat vobec pretoze nadobudol ho daleko predtym a presiahol pat rokov..len stale tam mata to zvysenie..je to hra so slovickami..rozne pohlady..tak budem cakat ci sa ti podari k comusi dospiet..zatial vdaka
Denda
20.09.05,14:13
KEJKA
20.09.05,18:51
lida,
zvysilo sa zakl.imanie - som pisala ze vkladom :o)) spolocnik ho navysil a zvysil svoj obchodny podiel z 20 dajme tomu na 27%..tak co myslis?? ktory datum je podstatny?? ten uplne prvy ked obch.podiel nadobudol alebo sa rata aj to kedy zvysil?? alebo to rozclenit?? tazka dilemahttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif tiez si myslim ze by nemal zdanovat vobec pretoze nadobudol ho daleko predtym a presiahol pat rokov..len stale tam mata to zvysenie..je to hra so slovickami..rozne pohlady..tak budem cakat ci sa ti podari k comusi dospiet..zatial vdakamna mätie to jednostranne navýšenie, ak je 5 spoločníkov, a spoločnosť navýši ZI, tak to sa síce zvýši, ale niekto ho musí zaplatiť (spoločníci) a podiel zasa je len 20%.
Ak jeden zo spoločníkov odíde, ostatní majú predkupné právo a zasa rovným dielom - toto je ten prípad, že sa zvýši podiel bez dalsieho vkladu=zaplatenia. Takže v takomto prípade platí oslobodenie, lebo štruktúra sa síce zmenila, ale stále bolo zaplatené len raz pri prvom nadobudnutí.
Sany
21.09.05,06:47
Prosím, je tu niekto, kto by mi vedel potvrdiť, alebo vyvrátiť moje myšlienkové pochody? Český občan - jediný spoločník-zakladateľ s.r.o. Spoločnosť založená v roku 1996 s výškou ZI 100.000,- - v roku 1998 ZI zvýšené ( v zmysle zákona ) na 200.000,-. Teraz chce s.r.o. predať nejakej anglickej spoločnosti za podstatne vyššiu sumu, než je vklad - jedná sa o milióny. Ak som správne pochopila, týka sa tohoto predaja oslobodenie od dane, nakoľko ide o príjem podľa §8 ods.1, písm. f), a §52, ods.21 ? Vopred ďakujem.
babs
21.09.05,09:59
bolo to tak ze nie vsetci mali rovnaky diel...no a sa dohodli ze chcu mat rovnake podiely, neviem ci vsetci ale to v podstate myslim nie je take podstatne..takze vlastne na jednej strane si jeden zvysil obch.podiel a druhy znizil..neviem ci akekolvek znizenie alebo zvysenie je brane znovu ako nadobudnutie alebo odbudnutie:) a rata sa ten posledny datum - teda vlastne datum nejakej zmeny alebo je stale podstatne ked ten podiel nadobudol uplne prvykrat..ved v priebehu rokov sa podiel moze zvysovat ci znizovat..alebo zalezi aj na tom akym sposobom?? no neviem som z toho tela..hmm:)
ik-a
21.09.05,10:16
Prosím, je tu niekto, kto by mi vedel potvrdiť, alebo vyvrátiť moje myšlienkové pochody? Český občan - jediný spoločník-zakladateľ s.r.o. Spoločnosť založená v roku 1996 s výškou ZI 100.000,- - v roku 1998 ZI zvýšené ( v zmysle zákona ) na 200.000,-. Teraz chce s.r.o. predať nejakej anglickej spoločnosti za podstatne vyššiu sumu, než je vklad - jedná sa o milióny. Ak som správne pochopila, týka sa tohoto predaja oslobodenie od dane, nakoľko ide o príjem podľa §8 ods.1, písm. f), a §52, ods.21 ? Vopred ďakujem.
Pri zdanovani prijmov z prevodu obch.podielov nadobudnutych do 31.12.2003 sa sleduje lehota od nadobudnutia do ich prevodu. Ak je to viac ako 5 rokov, prijem je oslobodeny. Ustanovenie § 52 odst.21 zakona o dani z prijmov. Toto ustanovenie sa rusi iba pri obch.podieloch nadob.po 1.1.2004. Cize v tvojom pripade ide o oslobedenie od dani z prijmu.
Johanka
21.09.05,10:16
Takže neišlo o zvýšenie podielu z titulu zvýšenia základného imania. Lenže ak bol podiel napr. 17 % a zvýšli sa na 20 % tým, že niekomu sa naopak znížil z 23 % na 20 % - musel tie 3 % predať Potom ide podľa mňa o nadobudnutie a treba ho posudzovať samostatne.
Johanka
21.09.05,10:23
Prosím, je tu niekto, kto by mi vedel potvrdiť, alebo vyvrátiť moje myšlienkové pochody? Český občan - jediný spoločník-zakladateľ s.r.o. Spoločnosť založená v roku 1996 s výškou ZI 100.000,- - v roku 1998 ZI zvýšené ( v zmysle zákona ) na 200.000,-. Teraz chce s.r.o. predať nejakej anglickej spoločnosti za podstatne vyššiu sumu, než je vklad - jedná sa o milióny. Ak som správne pochopila, týka sa tohoto predaja oslobodenie od dane, nakoľko ide o príjem podľa §8 ods.1, písm. f), a §52, ods.21 ? Vopred ďakujem.To vyzerá na oslobodenie, ale skôr by som sa pýtala, v ktorom štáte je tento český občan daňový rezident a kde bude tento príjem zdaňovať.
Sany
21.09.05,10:32
To vyzerá na oslobodenie, ale skôr by som sa pýtala, v ktorom štáte je tento český občan daňový rezident a kde bude tento príjem zdaňovať.No, to práve neviem posúdiť. Ale konzultovala som to s Lidou cez SS a vyzerá to tak, že v ČR ( je vlastníkom 100% podielu s.r.o. so sídlom v SR , ale on je fyzická osoba - občan s trvalým pobytom v ČR). Takže zdaňovať bude asi v ČR - on ten podiel predáva nejakej anglickej firme .
Johanka
21.09.05,10:57
Potom si to musí zdaniť podľa českého zákona a neviem či tam majú v prechodných ustanoveniach niečo také ako my. Na takéto príjmy nie je u nás ani zrážková daň , myslím.
babs
21.09.05,12:21
johanka,
myslis posudzovat samostatne len to o co sa ten povodny podiel zvysi?? alebo celkovy podiel??a pri znizeni to ako posudzovat?
zuki
04.10.05,17:26
Nechcem zakladať novú tému, tiež ide o navýšenie ZI. Stretol sa niekto s "preddavkovo poskytnutou zálohou na navýšenie ZI"? To znamená, že najprv boli vložené do pokladne peniaze a následne o mesiac valné zhromaždenie rozhodlo o zvýšovaní ZI. Poraďte, prosím, ako to zaúčtovať? Pre upresnenie: ide o firmu, ktorá vlastní podiel v inej spoločnosti /061/.