adriana11
14.09.05,19:05
Prosim mohol by mi niekto poradit,som zivnostnik a chcem vykonavat osobneho asistenta pre zdrav.postihnutu osobu.Zaujimalo by ma ako budem uctovat tento prijem, a co vsetko mi tento prijem ovplyvni ako zivnostnikovi.Dakujem
STRELEC
14.09.05,17:57
Ako živnostník nebudeš o príjmoch a výdavkoch z titulu osobnej asistencie účtovať v JU. Nie je tvojím predmetom podnikania. Príjem na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie podlieha zdaneniu - premietne sa ti teda v tvojej daňovej povinnosti za r. 2005 a následne v riadnom priznaní. Ak máš preukázateľné náklady, urobíš ich súpis (podobný peň. denníku), resp. zvážiš uplatnenie nákladov percentuálne.

Zaujímalo by ma, ako je to so zdravotným poistením poberateľa príjmu za výkon osobnej asistencie. Vie to niekto?
STRELEC
12.10.05,05:16
Ako živnostník nebudeš o príjmoch a výdavkoch z titulu osobnej asistencie účtovať v JU. Nie je tvojím predmetom podnikania. Príjem na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie podlieha zdaneniu - premietne sa ti teda v tvojej daňovej povinnosti za r. 2005 a následne v riadnom priznaní. Ak máš preukázateľné náklady, urobíš ich súpis (podobný peň. denníku), resp. zvážiš uplatnenie nákladov percentuálne.

Zaujímalo by ma, ako je to so zdravotným poistením poberateľa príjmu za výkon osobnej asistencie. Vie to niekto?Podľa mňa by osobný asistent nemal z tohto príjmu platiť zdravotné poistenie ani odvody do Soc. Rád by som ale vedel, či mám pravdu. (?) Vďaka!
Vladimír Ozimý
12.10.05,07:22
v zdravotnom poisteni je napisane ze stat plati za

fyzickú osobu, ktorá poskytuje osobnú asistenciu občanovi s*ťažkým zdravotným postihnutím podľa osobitného predpisu