Lenka1979
07.01.10,18:06
Spoločnosť "A" umožnila spoločnosti "B" urobiť veľmi rozsiahle výkopové práce na svojom pozemku, spísali spolu aj zmluvu o zriadení vecného bremena, nakoľko na pozemku umiestni spoločnosť "B" obrovské rúry, ktoré tam bude musieť spoločnosť "A" znášať pravdepodobne už "naveky". Spoločnosť "A" vystaví spoločnosti "B" faktúru za zriadenie vecného bremena - akési finančné odškodnenie za to,že to vecné bremeno bude znášať. Neviem sa v zákone o DPH dopátrať toho,či bude fakturovať s DPH alebo bez (ja osobne si myslím,že bez DPH). Poradíte?
Ďakujem....
JankaO
07.01.10,17:13
§ 9
Dodanie služby
Na začiatok

(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8, vrátane

a) prevodu práva k nehmotnému majetku vrátane poskytnutia práva k priemyselnému vlastníctvu alebo inému duševnému vlastníctvu,
b) poskytnutia práva užívať hmotný majetok,
c) prijatia záväzku zdržať sa konania alebo strpieť konanie alebo stav,
d) služby dodanej na základe poverenia alebo rozhodnutia vydaného štátnym orgánom alebo na základe zákona.

(Vecné bremená (§ 151n až 151p Občianskeho zákonníka) sú vecnoprávne obmedzenia vlastníckeho práva k nehnuteľnej veci, ktoré spočívajú v tom, že vlastník nehnuteľnosti zaťaženej vecným bremenom je v prospech niekoho iného povinný:
a) niečo strpieť
b) niečoho sa zdržať, t. j. niečo nekonať
c) niečo konať )
Lenka1979
07.01.10,17:18
§ 9
Dodanie služby
Na začiatok

(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8, vrátane

a) prevodu práva k nehmotnému majetku vrátane poskytnutia práva k priemyselnému vlastníctvu alebo inému duševnému vlastníctvu,
b) poskytnutia práva užívať hmotný majetok,
c) prijatia záväzku zdržať sa konania alebo strpieť konanie alebo stav,
d) služby dodanej na základe poverenia alebo rozhodnutia vydaného štátnym orgánom alebo na základe zákona.

Jani,presne toto som čítala v zákone aj ja, ale ja som sa zastavila pri písm.b.)...Ty si myslíš,že skôr písm. c.? Takže fakturuje s DPH.
JankaO
07.01.10,17:19
Áno c), pridala som ešte vysvetlenie, čo je vecné bremeno.
betka
08.01.10,22:21
Leni, ak Ti pomôže i trošku i tento link, síce mimo DPH, ale čo chápeme pod pojmom vecné bremeno, tak, nech sa páči:

http://www.porada.sk/t39437-vecne-bremeno.html?highlight=vecn%E9+bremeno