matomx
07.01.10,19:16
Zdravím, chcem sa narovinu opýtať, prečítal som toľko fór a stále nemám v tom úlne jasno, takže takto:

Tovar - oblečenie, vyrobené v USA, na Slovensku je výhradný distribútor. Ja si ten tovar viem nakúpiť v kamenných obchodoch v USA lacnejšie ako sú veľkoobchodné ceny výhradného distribútora u nás... a to aj keď si pripočítam CLO, DPH a dovoz.. !!!! Tovar chcem predávať cez E-SHOP - samozrejme budem mať lacnejšie ceny ako distribútor, takže stopercentne budem mať s tým problém... Čo vlasne porušujem, nakoľko vstupom do EÚ sa zákonom o voľnom pohybe tovarov pojem VÝHRADNÁ DISTRIBÚCIA značky v tej a tej krajine vlasne RUŠÍ... ten výhradný distribútor si u nás diktuje aj ceny... Prečo by som si ja značkový tovar, ktorý už bol výrobcom predaný koncovému spotrebiteľovi - MNE, by som nemohol ja predávať svojim zákazníkom...??? Kto mi vie poradiť????

Lepšie si to predstavíte na konkrétnom prípade - kúpite v OUTLETE v Anglicku oblečenie NIKE,PUMA,ADIDAS a budete to tu predávať napr. v kamennom obchode na námestí... čo sa vám môže stať? čo porušujete?

Dakujem M.
romanartico
08.01.10,10:04
Podla mna nic neporusujes kludne to mozes tak kupit a dalej predat. Nikto Ta nebude za to nahanat...
profesional
08.01.10,20:36
Podla mna porusis niekolko predpisov. Bavime sa hlavne o predpisoch v oblasti autorskeho prava. V ramci EU sice nie je ziadne obmedzenie co sa tyka volneho pohybu tovarov, avsak toto sa netyka registrovanych znaciek, patentov a ochrannych znamok. Akonahle ma vyrobca registrovany patent, alebo ochrannu znamku ci znacku, on je nositelom autorskych prav k nej a teda on je tan kto ma pravo stanovit akym sposobom sa bude narabat so znackou. To akym sposobom sa naraba s americkou znackou sa dozvies na americkom patentovom urade. A rovnako toto musi mat vyvesene vo svojeje znackovej predajni. Ak porusis podmienky vyuzivania znacky, tak sa dopistis trestneho cinu porusovania autorskych prav podla § 283 Trestneho zakona resp. trestneho cinu porusovania priemyselneho vlastnictva podla § 282 Trestneho zakona.
Preto si davaj na to pozor. To ze ty to kupis v nejakom obchode v USA este neznamena, ze oni tam nemaju kdesi vyvesene, ze tovar takto u nich zakupeny je urceny len na konecnu spotrebu a nesmie byt predmetom dalsieho obchodu z ktoreho by vyplyval zisk. A predpokladam ze ta americka firma to tak vyriesene ma.
matulo
08.01.10,22:13
Samozrejme nie som pravnik, ale trochu by som si dovolil oponovat. Tym, co sa ohanas ty, sa zvyknu ohanat znackove spolocnosti typu Adidas alebo Nike, ked od nich obchod nekupuje napriamo, ale nakupi tovar lacnejsie v UK alebo kdekolvek inde.

Neviem cim by som sa mal dopustit trestneho cinu, pokial vec kupim a predam. Vyhradne zastupenia sluzili maximalne na dojenie partnerov a zakaznikov, lebo vyhradne zastupenie si svojvolne stanovilo marze ake chcelo, preto je teraz vela takych firiem na Slovensku nervnych, ze od nich obchody prestavaju kupovat.

Tato tema tu uz bola par krat preberana ked sa nemylim, napr tu: http://www.porada.sk/t68524-dovoz-znackovej-konfekcie.html

Vysledok je taky, ze kludne si mozes doviest co chces a predavat co chces, akurat ked uz to vztiahnem napr na Nike, je mozne, ze nemozes mat obchod polepeny znackami Nike a nazyvat obchod Nike. Ale nakupit mozes kde chces, predat kde a ako len chces. Skor je dolezitejsie mat v poriadku uctovnictvo, certifikaty o povode tovaru, zaplatenie cla atd. O ostatne sa neboj.
jazzmman82
29.01.10,01:48
Cau, niesom expert, a to co poviem je skor to co si myslim, ako to o com som skalopevne presvedceny. Ak chces podnikat a predavat akykolvek tovar, vybavis si zivnost kde mas cinnost kupa tovaru za ucelom dalsieho predaja ..konecnemu spotrebitelovi (maloobchod) napr. ...a mozes kdekolvek co kolvek od kohokolvek kupit a nasledne to komukolvek predat. Dolezite je aby si za dovozovy tovar riadne platil DPH a clo.

Problem vyhradnej distribucie je vec, ktora ludom vrta v hlave, pretoze na Slovensku funguje obchod ako v bananovej republike. To ze ty lacnejsie kupis oblecenie Adidas v USA a tu ho predas este so ziskom, ako keby si to kupoval od distributora ta vobec nemusi trapit, pretoze to je cisto hlupost distributora.

Vyhradna distribucia nesluzi ako nastroj nato aby ti niekto nieco zakazal. Vyhradna distribucia ak ju niekto vie pouzivat je o tom, ze objednanie tovaru cez distributora je zvacsa ovela lacnejsie, nakolko ten kupuje tovar narozdiel od teba priamo od vyrobcu s vysokymi rabatmi.

A vyrobca ma distributorov preto, lebo namiesto 100 obchodnikov bavi sa s jednym ..a prijem ma ten isty ...samozrejme ak distributor nieje idiot ...na SLovensku to tak casto je, a preto sa ti neoplati kupovat tovar od vyhradnych distributorov ...je to ich hlupost, ale kedze je vela inych hlupych ludi, ktori aj napriek ich vysokym cenam u nici kupuju ...

Je to skvela prilezitost pre teba, urcite do toho chod, ak ta to bavi a mas chut poskytnut ludom lepsiu sluzbu aku maju teraz!!

Ja riesim nieco podobne, a casto si pripadam absurdne ked musim obchadzat slovenskych distributorov, ale ti by si zasluzili za ich pristup skrachovat. Zober si jednoducho kalkulacku a zrataj si vsetky naklady, a co ti vyjde najlacnejsie tade sa vyber! ..prajem vela stastia.

PS: vyrobca, ak mu ide o vlastnu znacku moze rozhodnut o tom ze sa rozhodne ti neposkytnut svoj tovar, ale v ziadnom pripade ti nemoze zakazat tovar predavat, ak si ho kupil od kohokolvek legalnou cestou, zvacsa je to vsetko osetrene rabatmi tak, aby sa ti to neoplatilo, takto obchadzat, na slovensku a vo vacsine postskomunistickych krajin vsak existuje tato priepastna diera.