hannahRybicka
07.01.10,21:34
Nevie mi prosim niekto poradit, kde by som nasla infosky suvisiace so zapisom tarchy na LV ku nehnutelnosti?
Spolu s priatelom sme kupili nehnutelnost, z viacerych dovodov je na LV pisana iba na moje meno. Rada by som nieako osetrila aj "na papieri" to, ze tam ma urcite prava. Viem, ze sa da osetrit, ze je potrebny suhlas tretej osoby (mojho priatela) pre nakladanie s nehnutelnostou.
Nemate nahodou niekto vzor?

Este otazocka: je v takomto pripade potrebne podat navrh na vklad a zaplatit kolky? Alebo sa to da riesit iba oznamenim na kataster?
Mária27
08.01.10,05:42
Chceš dať zapísať vecné bremeno ako právo k cudzím veciam, alebo chceš aj zmenu vlastníctva?

Na zmenu vlastníctva potrebuješ nejakú zmluvu, ktorou mu prevedieš časť nehnuteľnosti do vlastníctva alebo spoluvlastníctva - kúpnu zmluvu, darovaciu ... Dar musí darca prijať.

Vecné bremeno sa môže tiež zriadiť zmluvou, napr. právo užívania bytu.

Nakladanie s nehnuteľnosťou je právo vlastníka (spoluvlastníka) nehnuteľnosti.
hannahRybicka
08.01.10,08:36
Nechcem zmenu vlastnictva, z viacerych dovodov nam vyhovuje ze tam figurujem iba ja.
Niekolko znamych to ma spravene tak, ze sice vlastnia byt ale nemozu ho naprr. prenat bez suhlasu tretej osoby, vacsinou otca.

Zaroven nechcem, aby toto jeho pravo mohol niekto zdedit
Mária27
08.01.10,15:00
Je to vecné bremeno patriace osobe určenej v zmluve o zriadení vecného bremena. Takéto vecné bremená neprechádzajú na iné osob, zanikajú najneskôr smrťou, možno ich zriadiť na určitý čas. Do zmluvy sa dávajú všetky podmienky pre obe strany.
Pozri § 151n a ďalšie občianskeho zákonníka.

Vecné bremená nadobúdajú právoplatnosť po kladnom rozhodnutí o vklade do katastra - pozri § 28 a nasl. katastrálneho zákona. Normálny vklad.
buchač
08.01.10,15:20
Nevie mi prosim niekto poradit, kde by som nasla infosky suvisiace so zapisom tarchy na LV ku nehnutelnosti?
Spolu s priatelom sme kupili nehnutelnost, z viacerych dovodov je na LV pisana iba na moje meno. Rada by som nieako osetrila aj "na papieri" to, ze tam ma urcite prava. Viem, ze sa da osetrit, ze je potrebny suhlas tretej osoby (mojho priatela) pre nakladanie s nehnutelnostou.
Nemate nahodou niekto vzor?

Este otazocka: je v takomto pripade potrebne podat navrh na vklad a zaplatit kolky? Alebo sa to da riesit iba oznamenim na kataster?

Všetko ohľadom listu vlastníctva rieši

Katastrálny portál

https://www.katasterportal.sk/kapor/newNavrhNaVkladAction.do

Informácie o zamýšlanom vklade do katastra nehnutelností


kúpnej zmluvy
darovacej zmluvy
zámennej zmluvy
vyhlásenia vkladateľa o vložení majetku do právnickej osoby
zabezpečenia záväzku prevodom vlastníckeho práva
zmluvy o výstavbe
zmluvy o nadstavbe
zmluvy o vstavbe
nepomenovanej zmluvy podľa § 51 Občianskeho zákonníka
zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru
zmluvy o zriadení alebo zrušení vecného bremena
zmluvy o zriadení záložného práva
zmluvy o zriadení alebo zrušení predkupného práva
dohody manželov o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov
dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva k nehnuteľnostiam
dohody o vydaní veci
zmluvy o predaji podniku podľa § 476 Obchodného zákonníka
https://www.katasterportal.sk/kapor/newNavrhNaVkladAction.do

Adresy úradov , poplatky , mapy , vklady ......ťarchy , výpisy ......