Frager
07.01.10,23:29
Zdravím !

Viem že ak chcem vykonávať nejakú činnosť na ŽL a nemám príslušné vzdelanie tak potrebujem odborného zástupcu. Potreboval by som vedieť či ten odborný zástupca musí mať tiež ŽL ?
Danielle369
08.01.10,04:40
Zodpovedný zástupca – je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný vedúci teda nezodpovedá za živnostenské podnikanie ako také, ale iba za odborné vykonávanie živnosti.

Podmienky, ktoré musí zodpovedný zástupca spĺňať:

•musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi, neplatí to, ak je ním manžel/manželka podnikateľa alebo ak ide o právnicku osobu, jej spoločník alebo člen (na tieto účely sa za pracovnoprávny vzťah sa považuje okrem pracovnej zmluvy aj vzťah na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru – dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študentov)
•nemôže ním byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávanenie a to počas troch rokov od právoplatnosti tohto rozhodnutia
•musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti
•musí mať bydlisko na území SR
•pre každú prevádzkareň alebo združenú prevádzkareň, v ktorých sa prevádzkuje remeselná, viazaná alebo koncesovaná živnosť, musí byť stanovený jeden zodpovedný vedúci. (podnikateľovi však žiadny právny predpis nezakazuje, ak to sám uzná za vhodné, ustanoviť pre jednu prevádzkareň aj niekoľko zodpovedných zástupcov – napr. ak ide o nepretržité prevádzky)

nemusí mať živnosť..
zdenka131
08.01.10,04:48
Živnostenský zákon

ZÁKON 455/1991 Zb. zo dňa 2. októbra 1991 o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)
Aktuálne znenie zákona o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) po novele 445/2008 Z.z. , 448/2008 Z.z.

§ 11


(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
(2) Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti (§ 6 a 7).
(3) Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko na území Slovenskej republiky alebo iné oprávnenie na pobyt podľa osobitného predpisu. 28ab)
(4) Zodpovedným zástupcom právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto právnickej osoby. Zodpovedným zástupcom fyzickej osoby ani právnickej osoby nemôže byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie podľa § 58 ods. 1 písm. d) alebo ods. 2 písm. a), a to počas troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.

(5) Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.

(6) Ak je podnikateľom právnická osoba, je povinná ustanoviť zodpovedného zástupcu, ak prevádzkuje remeselnú, viazanú alebo koncesovanú živnosť alebo v prípadoch podľa odseku 8.
(7) Ak je podnikateľom fyzická osoba, môže ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorého prostredníctvom bude živnosť prevádzkovať. Ak podnikateľ nespĺňa osobitné podmienky prevádzkovania remeselnej živnosti, viazanej živnosti alebo koncesovanej živnosti (§ 7) alebo nemá bydlisko na území Slovenskej republiky alebo oprávnenie na pobyt podľa odseku 3, je povinný ustanoviť zodpovedného zástupcu, ak tento zákon neustanovuje inak.
(8) Podnikateľ, ktorý má zriadených viac prevádzkarní ako jednu prevádzkareň alebo združenú prevádzkareň (§ 17 ods. 2) a v nich prevádzkuje remeselnú živnosť, viazanú živnosť alebo koncesovanú živnosť, je povinný ustanoviť jedného zodpovedného zástupcu, prípadne viacerých zodpovedných zástupcov pre každú takúto prevádzkareň, ak nejde o podnikateľa podľa odseku 12; podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou a spĺňa osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti (§ 7), môže úlohy spojené s výkonom funkcie zodpovedného zástupcu vykonávať aj osobne v jednej takejto prevádzkarni alebo za podmienok ustanovených v odseku 5 vo viacerých takýchto prevádzkarňach.

(9) Ustanovenie zodpovedného zástupcu, ako aj ukončenie výkonu jeho funkcie oznámi podnikateľ živnostenskému úradu v lehote 15 dní. To neplatí pre podnikateľov uvedených v odseku 8.

(10) Ak zodpovedný zástupca prestane vykonávať funkciu, musí podnikateľ v lehote 15 dní ustanoviť nového zodpovedného zástupcu. Do ustanovenia nového zodpovedného zástupcu môže pokračovať v prevádzkovaní živnosti, ak tým neohrozí život, zdravie a bezpečnosť ľudí.

(11) Ustanovenie odseku 10 sa nepoužije, ak v živnosti pokračuje podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou, má bydlisko na území Slovenskej republiky a spĺňa všeobecné i osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti.

(12) Zodpovedného zástupcu netreba ustanoviť v prípade, ak podľa osobitného predpisu 28b) možno odbornú alebo inú spôsobilosť preukázať iba dokladom vydaným na meno podnikateľa.
samuelina
22.02.10,16:27
chcela by som sa spýtať, či musí zodpovedný zástupca byť v PP na plný úväzok alebo stačí aj čiastočný?
Zoltán Kovács
22.02.10,16:28
Stačí čiastočný.
samuelina
22.02.10,16:34
Ďakujem za odpoveď
pistoa
04.03.10,09:31
Zdravim,

prave zakladam sro a jeden s predmetov podnikania bude - pohostinska cinnost a budem potrebovat zodpovedneho zastupcu.
Moze byt ZZ aj osoba na dochodku?
Okrem toho mam moznost mat za zodpovedneho zastupcu kamosa a ten je zamestnany.
Planujem zriadit stanok s obcerstvenym na jarmokoch, takze tuto cinnost budem vykonavat celkovo asi 4 predlzene vikendy od juna do septembra. A preto sa chcem spytat:
Akym sposobom vyriesit to, aby som mal co najnizsie alebo 0 naklady na zodpovedneho zastupcu a zaroven, aby splnal poziadavku pracovnopravneho vztahu s firmou.

Dakujem vopred za vsetky rady
akina
04.03.10,10:45
Zdravim,

prave zakladam sro a jeden s predmetov podnikania bude - pohostinska cinnost a budem potrebovat zodpovedneho zastupcu.
Moze byt ZZ aj osoba na dochodku?
Okrem toho mam moznost mat za zodpovedneho zastupcu kamosa a ten je zamestnany.
Planujem zriadit stanok s obcerstvenym na jarmokoch, takze tuto cinnost budem vykonavat celkovo asi 4 predlzene vikendy od juna do septembra. A preto sa chcem spytat:
Akym sposobom vyriesit to, aby som mal co najnizsie alebo 0 naklady na zodpovedneho zastupcu a zaroven, aby splnal poziadavku pracovnopravneho vztahu s firmou.

Dakujem vopred za vsetky rady
ZZ môže byť aj osoba-dôchodkár. Nulové náklady na ZZ nie sú reálne. musí byť pracovná zmluva / môže byť aj na dobu určitú kvôli sezónnosti /, stačí aj skrátený pracovný úvazok.
pistoa
04.03.10,11:44
v tomto sa moc neorientujem, co presne znamena skrateny prac.uvazok? stanovy sa presny pocet hodin na mesiac? da sa dat aj na 2 hod mesiac? alebo je to nejak presne stanoveve a ake budu v takomto pripade moje naklady na ZZ, dik
dogicka
04.03.10,11:54
v tomto sa moc neorientujem, co presne znamena skrateny prac.uvazok? stanovy sa presny pocet hodin na mesiac? da sa dat aj na 2 hod mesiac? alebo je to nejak presne stanoveve a ake budu v takomto pripade moje naklady na ZZ, dik

Živnostenský zákon nedefinuje presný rozsah pracovného času pre zodpovedného zástupcu. U nás na živnostenskom (Tvrdošín, Námestovo) uznajú pracovnú dobu 2 hod./týždenne, mzda 1,66/hodinu.
akina
04.03.10,12:15
Pracovnú zmluvu je potrebné urobiť tak, aby vykryla prevádzkovú dobu od júna do septembra.
pistoa
04.03.10,13:32
dik za odpovede,
takze ked tomu dobre rozumiem, v case ked budem vykonavat cinnost, za ktoru zodpoveda ZZ musi byt ZZ v pracovnopravnom vztahu z sro.
Moze to byt aj na dobu urcitu, napr. jun - september a zmluva moze byt na 2 hod tyzdene za 1,66eur / hod.
Mozte mi to prosim potvrdit?
akina
04.03.10,14:20
dik za odpovede,
takze ked tomu dobre rozumiem, v case ked budem vykonavat cinnost, za ktoru zodpoveda ZZ musi byt ZZ v pracovnopravnom vztahu z sro.
Moze to byt aj na dobu urcitu, napr. jun - september a zmluva moze byt na 2 hod tyzdene za 1,66eur / hod.
Mozte mi to prosim potvrdit?
Činnosť sa bude vykonávať len 2 hodiny týždenne? To asi nie. Doporučujem taký pracovný úvazok - pracovnú zmluvu, aby ste mali vykryté víkendy počas sezóny / napr. 10 hodín týždenne /.Hodinová sadzba 1,687 eur/hod, musíte sa riadiť Zákonníkom práce.
pistoa
05.03.10,08:53
akina dakujem za pomoc
pistoa
05.03.10,08:57
znamy by chcel ziskat koncesiu na vnutrostatnu a medzinarodnu kamionovu prepravu a zasielatelstvo.
Ma odpracovanych 8 rokov ako vodic kamionu. Viete mi povedat ci ma narok vydanie odbornej sposobilosti na zaklade praxe? alebo musi absolvovat nejake skusky?
dakujem
akina
05.03.10,12:33
znamy by chcel ziskat koncesiu na vnutrostatnu a medzinarodnu kamionovu prepravu a zasielatelstvo.
Ma odpracovanych 8 rokov ako vodic kamionu. Viete mi povedat ci ma narok vydanie odbornej sposobilosti na zaklade praxe? alebo musi absolvovat nejake skusky?
dakujem
Pozri prílohu č. 3 živnostenského zákona. Koncesia platí len na územím SR, nevzťahuje sa na medzinárodnú prepravu.
pistoa
08.03.10,07:25
Zdravim,
budem vykonavat pohostinsku cinnost a budem mat zodpovedneho zastupcu.
Moze byt ZZ aj dochodca? ako je to z odvodmi a so smluvou s dochodcom?
je to vyhodnejsie ako keby bola ZZ osoba v produktivnom veku?

dik
Danila
08.03.10,07:32
Zdravim,
budem vykonavat pohostinsku cinnost a budem mat zodpovedneho zastupcu.
Moze byt ZZ aj dochodca? ako je to z odvodmi a so smluvou s dochodcom?
je to vyhodnejsie ako keby bola ZZ osoba v produktivnom veku?

dikJa by som ho brala. Minimálne pre to, že je skúsený. A preštuduj aj link:
http://www.porada.sk/t103333-zamestnavanie-dochodcov.html
jessie211
08.03.10,11:06
Na živnostensko mi povedali,ze zastupca musi byt zamestnany v zmysle pracovno-pravnych predpisov zakonnika prace a to znamena,ze musi byt zamestnany na minimalne 20 hodin tyzdenne-cize na polovicny pracovny uvazok. Na menej nie.
jessie211
09.03.10,11:39
čerstvá informácia od právnika je,že zástupca nemusí byť zamestnaný na určitý prac.čas,stačí spísať mandátnu zmluvu,kde sa špecifikuje všetko potrebné

nevie mi niekto povedať,aká je bežná suma ,ktorá sa vypláca mesačne zástupcovi?
akina
09.03.10,11:43
Právnik sa mýli, špeciálne zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere k podnikateľovi ( môže byť aj prac.zmluva na dobu určitú, záleží od sezónnosti prác /, mandátna zmluva nie je pracovný pomer, pozri § 11 ods. 1 živnostenského zákona.
miko11
25.03.10,20:31
v stavebnej s.r.o.som odborný zástupca pre viazanú živnosť a zároveň som zamestnaný na pozícii stavbyvedúceho.moja otázka znie,či Zákon o živnostenskom podnikaní umožňuje tieto funkcie vykonávať ako živnostník-fyzická osoba,eventuálne ako právnická osoba
akina
17.04.10,17:05
Ak sa pýtaš, či je možné funkciu zodpovedného zástupcu vykonávať ako živnostník, nie ako zamestnanec cez pracovnú zmluvu, tak živnostenský zákon to nedovoľuje.
11danny99
06.05.10,20:21
Takýto problém mám aj ja, a môžem ho zamestnať aj na na dohodu o vykonaní práce - to znamená mám zakázku na 2 až 3 týždne a dal by som mu denné 2 hodiny. Môžem mu dať aj takúto zmluvu alebo to musí byť len pracovná zmluva na určitú dobu, Ďakes
veronikasad
06.05.10,22:41
Takýto problém mám aj ja, a môžem ho zamestnať aj na na dohodu o vykonaní práce - to znamená mám zakázku na 2 až 3 týždne a dal by som mu denné 2 hodiny. Môžem mu dať aj takúto zmluvu alebo to musí byť len pracovná zmluva na určitú dobu, Ďakes
Zodpovedný zástupca musí byť zamestnaný na prac. zmluvu - stačí prac. pomer na kratší pracovný čas
11danny99
07.05.10,16:09
Ďakujem, pekne za radu. A môže byť teda zmluva na dobu určitú a na kratší pracovný čas a to 2 hodiny denne alebo je to nejako stanovené že iba na polovičný úväzok? Keď som si čítal zákonník práce tak som tam nič nešiel o polovičnom úväzku ale chcem sa ujistiť, aby mi potom nevytkli pri kontrole že som porušil zákon, má niekto takého skúsenosti? Vďaka
Danielle369
07.05.10,17:00
promont maja
12.05.10,08:32
Na živnostensko mi povedali,ze zastupca musi byt zamestnany v zmysle pracovno-pravnych predpisov zakonnika prace a to znamena,ze musi byt zamestnany na minimalne 20 hodin tyzdenne-cize na polovicny pracovny uvazok. Na menej nie.

... nevedel by si nám toto tvrdenie ohľadom dodržania polovičného pracovného fondu podložiť nejakým ustanovením zákona? Neskúsil by si sa opýtať nato priamo tých, čo Ti to tvrdili?
akina
12.05.10,18:07
Všetko záleží od toho, aká činnosť sa vykonáva a ak ide o činnosť v konkrétnej prevádzkarni / nie napr. stavebná činnosť /, mala by byť so zodp.zástupcom uzatvorená taká pracovná zmluva, aby vykryla celú prevádzkovú dobu. Ak je činnosť v prevádzkarni dvojsmenná, mal by mať podnikateľ na druhej smene tiež osobu, ktorá má odbornú spôsobilosť ustanovenú zákonom / akoby druhý zodpovedný zástupca/ ale ten nefiguruje na živ.oprávnení. Je len na toleranciii ŽÚ, že akceptujú napr. pri 8 hodinovej pracovnej smene pracovnú zmluvu na polovičný úvazok.
promont maja
13.05.10,04:01
Všetko záleží od toho, aká činnosť sa vykonáva a ak ide o činnosť v konkrétnej prevádzkarni / nie napr. stavebná činnosť /, mala by byť so zodp.zástupcom uzatvorená taká pracovná zmluva, aby vykryla celú prevádzkovú dobu. Ak je činnosť v prevádzkarni dvojsmenná, mal by mať podnikateľ na druhej smene tiež osobu, ktorá má odbornú spôsobilosť ustanovenú zákonom / akoby druhý zodpovedný zástupca/ ale ten nefiguruje na živ.oprávnení. Je len na toleranciii ŽÚ, že akceptujú napr. pri 8 hodinovej pracovnej smene pracovnú zmluvu na polovičný úvazok.
To všetko, o čom tu hovoríš, má svoje opodstatnenie ... takže bude záležať hlavne na tom, aké máme argumenty a či presvedčia ... len neviem, prečo nie stavebná činnosť ... myslíš tým jej sezónnosť?
akina
13.05.10,05:09
Áno, pri stavebných činnostiach sa berie do úvahy aj sezónnosť prác, záleží však na podnikateľovi, ako si obháji pri kontrole čiastočný pracovný úväzok so zodpovedným zástupcom.
GAP
08.06.10,15:31
Prosím potrebujem súrne poradiť.
Zamestnala som na skrateny pracovný uväzok svojho manžela, lebo som potrebovala zodpovedneho zastupcu pri prevadzkovaní mojej živnosti. Manžel bol evidovany na UP a ked som priniesla prac. zmluvu na 10 hod. mesačne s platom 17,68 €, tak ho ihned vyradili z evidencie. Čo mám robiť. Podať odvolanie? Pretože oni sa v liste odvolavali na §36 ods. 1 pism a) ZsZ čo znamena že ho možu vyradiť z evidencie čo aj spravili. Ale čo s novelou zákona od 1.3.2010 teda myslim § 6 odst. 2 pism. d). To neplatí?
Pomožte mi. Chcela by som zajtra podať odvolanie a vysvetliť si to s nimi na UP ale niesom si ista či mam dobre informacie.
Lubica H
27.07.10,10:00
manžel má živnosť a manželka mu bude robiť zodpovedného zástupcu. keďže sú manželia, nemusí mať manželka pracovnú zmluvu.
Otázka: môže byť manželka zodpovedný zástupca u manžela a zároveň evidovaná na úrade práce? Na podporu nemá nárok, chce byť evidovaná len kvôli poisteniam
Lubica H
28.07.10,09:58
manžel má živnosť a manželka mu bude robiť zodpovedného zástupcu. keďže sú manželia, nemusí mať manželka pracovnú zmluvu.
Otázka: môže byť manželka zodpovedný zástupca u manžela a zároveň evidovaná na úrade práce? Na podporu nemá nárok, chce byť evidovaná len kvôli poisteniam

skúsim si odpovedať sama:
- podľa živnostenského zákona, ak je za zodpovedného zástupcu ustanovený jeden z manželov, nemusí byť zamestnancom u toho, komu robí zástupcu.
- podľa zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu-podnikateľa prácu vykonáva manžel/ka, ktorý/á je dôchodkovo poistnený/á.
- podľa podmienok evidencie uchádzačov o zamestnanie, uchádzač nesmie byť zamestnancom v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom pomere.
takže, môj záver: manželka by mohla robiť zodpovedného zástupcu manželovi bez zmluvného vzťahu a zároveň byť evidovaná na úrade práce za podmienky, že by si dobrovoľne platila dôchodkové poistenie.
Je môj záver správny?
veronika2509
25.10.10,06:44
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohladom živnosti. Manžel si založil živnosť na obor, ktorý nevyštudoval, preto potreboval zodpovedneho odborneho zastupcu, ktorým sa stal jeho svokor (môj otec), ktorý je tiež živnostníkom.Vraj medzi nimi má byť nejaká zmluva, a bolo povedané že ako zástupca bude vykonávať dohlad 2 roky. po roku prišlo predvolanie na živnostenský úrad s tým, že manžel žiadnu takú zmluvu neuzatvoril a navyše mu bolo povedané že tento dohlad sa vykonáva už na 6 rokov. viete mi poradiť, čím najjednoduchšie akú zmluvu má uzatvoriť so svojím zástupcom, kto za koho bude platiť a ako je to s tým dohladom na 6 rokov?Ďakujem
zalobaba
25.10.10,06:45
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohladom živnosti. Manžel si založil živnosť na obor, ktorý nevyštudoval, preto potreboval zodpovedneho odborneho zastupcu, ktorým sa stal jeho svokor (môj otec), ktorý je tiež živnostníkom.Vraj medzi nimi má byť nejaká zmluva, a bolo povedané že ako zástupca bude vykonávať dohlad 2 roky. po roku prišlo predvolanie na živnostenský úrad s tým, že manžel žiadnu takú zmluvu neuzatvoril a navyše mu bolo povedané že tento dohlad sa vykonáva už na 6 rokov. viete mi poradiť, čím najjednoduchšie akú zmluvu má uzatvoriť so svojím zástupcom, kto za koho bude platiť a ako je to s tým dohladom na 6 rokov?Ďakujem

Pracovná zmluva
Danielle369
25.10.10,09:43
Musí byť zamestnaný...stačí ho zamestnať na 1 hodinu denne
veronika2509
25.10.10,10:43
Teda troška som zisťovala a nakoniec mi jedna pani na živnostenskom povedala vraj musí byť uzatvorený pracovný pomer , môže byť aj skrátený na 19 hod. týždenne. Teda môže to byť? Ď.
akina
25.10.10,14:26
Teda troška som zisťovala a nakoniec mi jedna pani na živnostenskom povedala vraj musí byť uzatvorený pracovný pomer , môže byť aj skrátený na 19 hod. týždenne. Teda môže to byť? Ď.
Môže, ale záleží od druhu vykonávanej činnosti, príp.sezónnosti práce, treba to zdôvodniť pri kontrole.
veronika2509
25.10.10,14:43
Môže, ale záleží od druhu vykonávanej činnosti, príp.sezónnosti práce, treba to zdôvodniť pri kontrole.
Takže v mojom prípade ak je predmetom živnosti murárske práce, je niekde stanovené minimálny počet hodín?ďakujem
akina
25.10.10,15:30
Nikde to nie je stanovené,vykonávaš "sezónne práce", ,takže skrátený prac.úväzok si musíš obhájiť pri prípadnej kontrole.
batorek
03.11.10,20:00
Dobrý večer.
Chcem sa spýtať ohľadne zodpovedného zástupcu. SZČO vykonáva činnosť predaj lángošov, nakoľko nie je vyučený pekár potrebuje zástupcu. Doteraz mal na PP na 2 hod. denne kým zamiesili. No ten dal výpoveď. Na ŽU mu povedali, že nového už nemôže prijať na 2 hod. ale na pol prac. uväzok čo ovplyvní jasne odvody.
Chcem sa spýtať či sa okolo toho niečo zmenilo v ZP nič také som nepostrehla. Vlastne on tam už nepotrebuje byť keď sa už pečú načo by ho potom platil. Prosím o odpoveď. Díky batorek