ewe
07.01.10,23:33
po roku a pol posobenia vo firme mi zamestnavatel oznamil, ze nema dostatok financii, aby za mna platil odvody a ziada ma, aby som presiel na zivnost. chce, aby som tak urobil do konca mesiaca co je v podstate nerealny cas na najdenie si noveho zamestnania a na zivnost ist nechcem. je mozne, aby ma nejakym sposobom prinutil? ak dostanem vypoved, mam narok na odstupne? ak hej, tak v akej vyske? ake su realne sance vyjst z tohto bez ujmy a zachovat si pritom tvar ked uz ju on nema??
dakujem za odpoved
bv_alexandra
08.01.10,05:50
Zamestnávateľ ťa nútiť nemôže. Či pojdeš na živnosť alebo nie je tvoja slobodná voľba.
Jednoducho mu treba slušne vysvetliť že byť SZČO nechceš, ani si to nemal nikdy v pláne.
Že je pre teba viac vyhovujúce byť zamestnaný na PP.
------------
Čo sa týka výpovede. Ak máš pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú, tak je pravdepodobné že ti ZĽ pracovnú zmluvu nepredĺži a tým pádom nárok na odstupné nemáš, kedže sa jedná o PP na dobu určitú.
Ak máš PP uzatovrený na dobu neurčitu, tak jednoznačne trvaj na tom aby zamestnávateľ s tebou rozviazal PP pomer .
Napr. z nadbytočnosti - a každopádne budeš mať nárok na 2mesačné odstupne. :);)
terezamaria
08.01.10,10:50
po roku a pol posobenia vo firme mi zamestnavatel oznamil, ze nema dostatok financii, aby za mna platil odvody a ziada ma, aby som presiel na zivnost. chce, aby som tak urobil do konca mesiaca co je v podstate nerealny cas na najdenie si noveho zamestnania a na zivnost ist nechcem. je mozne, aby ma nejakym sposobom prinutil? ak dostanem vypoved, mam narok na odstupne? ak hej, tak v akej vyske? ake su realne sance vyjst z tohto bez ujmy a zachovat si pritom tvar ked uz ju on nema??
dakujem za odpoved

Toto je veľmi častý problém zamestnancov, keď zamestnávateľ sa chce zbaviť povinnosti platiť odvody a núti zamestnanca na prácu " na živnosť ".

Pokiaľ živnostník nechceš byť, bude Ti musieť dať Výpoveď z nadbytočnosti, resp. organizačných zmien - § 63, ods.1, písm. b/ ZP. Budeš mať 2 mesačnú výpovednú dobu a 2 mesačné odstupné po skončení pracovného pomeru.
mzdarka renca
08.01.10,10:56
po roku a pol posobenia vo firme mi zamestnavatel oznamil, ze nema dostatok financii, aby za mna platil odvody a ziada ma, aby som presiel na zivnost. chce, aby som tak urobil do konca mesiaca co je v podstate nerealny cas na najdenie si noveho zamestnania a na zivnost ist nechcem. je mozne, aby ma nejakym sposobom prinutil? ak dostanem vypoved, mam narok na odstupne? ak hej, tak v akej vyske? ake su realne sance vyjst z tohto bez ujmy a zachovat si pritom tvar ked uz ju on nema??
dakujem za odpoved
ešte dievčatá doplním, že závislú prácu nemožno vykonávať na živnosť, je to v rozpore so Zákonníkom práce.
babi2
08.01.10,11:11
ešte dievčatá doplním, že závislú prácu nemožno vykonávať na živnosť, je to v rozpore so Zákonníkom práce.
Je to v rozpore so Zákonníkom, ale bohužiaľ v praxi je to dnes bežné, aj môj zať sa tak stal živnostníkom od 1.1., keďže nechcel zostať bez zamestnania:(