miquik
08.01.10,09:03
Uzavrel nájomnú zmluvu o užívaní ornej pôdy poľnohospodárskym družstvom (PD) na dobu neurčitú. V následnom dodatku k zmluve bola dohodnutá výška nájomného až do roku 2014 pre každý rok zvlášť. V týchto dňoch som poštou obdržal nedoporučený list od prokuristu PD, v ktorom ma informuje o zmene zmluvných podmienok. S odvolaním sa na zákon č. 504/2003 Z.z. § 11, znížil výšku nájomného od roku 2010 o 37,4%. Uvedený stav má trvať "do odvolania, kým ekonomika tejto krajiny nezaznamená konjuktúru". Zároveň mi prokurista ponúka odkúpenie pozemkov v cene 1.550,- €/ha, alebo inými slovami za 4,68,- Sk/m2. List končí menom prokuristu s nečitateľným podpisom inej osoby v zastúpení.
Jedná sa o najkvalitnejšiu černozem v okolí Galanty (bonita pôdy mi nie ja zatiaľ známa). Cena pôdy bola v čase uzavretia zmluvy t.j. v r. 2000 vyjadrená v priemere za jednotlive parcely cca 10,-Sk/m2.
Pýtam sa, či je takýto postup jednostrannej úpravy výšky nájomného bez súhlasu oboch strán v súlade so zákonom, a ako mám ďalej postupovať ak chcem trvať na pôvodnej výške nájomného, alebo výšku nájomného určiť vzájomnou dohodou.
Mária27
08.01.10,15:27
O nájme pôdy je preto osobitný zákon, že ide o špecifický nájom, ktorého problémy nie je možné riešiť všeobecnými predpismi. V zákone je jednoznačne, že v určených prípadoch nájomca "má právo na odpustenie alebo na primeranú zľavu z nájomného".

Čo môžeš urobiť - k jeseni vypovedať nájomnú zmluvu. Ale nájdeš niekoho na nový nájom? Čo s tým budeš robiť?

Ak chceš, predaj to, daj im iný návrh na kúpnu cenu. Podľa mňa nie je zlá.
miquik
09.01.10,12:11
Ja milujem tieto vágne právne výrazy, keď "má právo na odpustenie alebo na primeranú zľavu z nájomného". Aké mám ale ja právo vedieť, kedy už nastal stav na primeranú zľavu? Primeraná zľava je koľko? Môže ten nájom zmeniť nájomca?. To som sa v zákone nedočítal a ani v zmluve o nájme to nie je uvedené. Zdá sa že zdediť ornú pôdu, nie je žiadna výhra.
Mária27
09.01.10,20:45
Aj ja som ju zdedila. Ročné nájomné je na jednu lepšiu večeru.