babsinka
08.01.10,13:58
dobrý den. ako mam uctovať v jedn.účtov. nákup phm, ak si uplatnujem 80%
výdavkov. Treba uctovat v priebehu roka bločky ako nedanový výdavok, ale
to staci zauctovat na konci roka - 80% danové a 20% nedanové výdavky.
teda ci staci zratat a zauctovat blocky az na konci roka, alebo blocky treba
uctovat priebezne, ak ano tak aky je postup? dakujem vopred za vase rady
Zoltán Kovács
08.01.10,15:07
dobrý den. ako mam uctovať v jedn.účtov. nákup phm, ak si uplatnujem 80%
výdavkov. Treba uctovat v priebehu roka bločky ako nedanový výdavok, ale
to staci zauctovat na konci roka - 80% danové a 20% nedanové výdavky.
teda ci staci zratat a zauctovat blocky az na konci roka, alebo blocky treba
uctovat priebezne, ak ano tak aky je postup? dakujem vopred za vase rady

Nestačí. Účtovníctvo treba viesť priebežne. A potom v rámci uzávierkových prác pomocou interného dokladu treba znížiť zaúčtované výdavky na PHL ako nepeňažný pohyb o tých 20% (keď už ste sa rozhodli pre tento spôsob uplatňovania výdavkov na PHL namiesto vedenie knihy jázd).
mondes
08.01.10,16:53
Zdravím Vás, prosím Vás ako mám postupovať pri účtovaní PHM ak si chcem uplatniť 80%? Ak som dobre pochopila z vyššie uvedeného príspevku, tak ak si uplatním 80% zo spotrebovaných PHM nemusím viesť knihu jázd? Vlastne kedy sa musí a nemusí viesť kniha jázd? Auto nemám v podnikaní. Nie som platca DPH. Ďakujem za odpoveď.
DanielaSL
08.01.10,17:02
Zdravím Vás, prosím Vás ako mám postupovať pri účtovaní PHM ak si chcem uplatniť 80%? Ak som dobre pochopila z vyššie uvedeného príspevku, tak ak si uplatním 80% zo spotrebovaných PHM nemusím viesť knihu jázd? Vlastne kedy sa musí a nemusí viesť kniha jázd? Auto nemám v podnikaní. Nie som platca DPH. Ďakujem za odpoveď.

Keď auto zaradíš do podnikania, prihlásiš ho na DÚ na platenie cestnej dane a rozhodneš sa, že nebudeš viesť knihu jázd, vtedy si môžeš účtovať do výdavkov 80% PHM. Treba však zapísať počiatočný a koncový stav na tachometri za príslušné obdobie roka.
Paula
08.01.10,17:20
Zdravím Vás, prosím Vás ako mám postupovať pri účtovaní PHM ak si chcem uplatniť 80%? Ak som dobre pochopila z vyššie uvedeného príspevku, tak ak si uplatním 80% zo spotrebovaných PHM nemusím viesť knihu jázd? Vlastne kedy sa musí a nemusí viesť kniha jázd? Auto nemám v podnikaní. Nie som platca DPH. Ďakujem za odpoveď.


Pozri napr. tu:

http://www.porada.sk/t123402-vydavky-naklady-na-spotrebovane-phl-vyklad-dr-sr.html
http://www.porada.sk/t122575-auto-v-podnikani.html
mondes
08.01.10,22:43
Ale čo, ak auto nemám v podnikaní, ani ho nemienim dať. Vtedy nemôžem ísť na 80%? A musím alebo nemusím viesť knihu jázd?
tinaM
09.01.10,06:50
Ale čo, ak auto nemám v podnikaní, ani ho nemienim dať. Vtedy nemôžem ísť na 80%? A musím alebo nemusím viesť knihu jázd?
V prípade, že auto nie je zaradené v podnikaní, daňovník s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2 ZDP postupuje pri uplatňovaní výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP rovnako ako do prijatia novely zákona o dani z príjmov.
Čiže vedie knihu jázd a nemôže uplatňovať paušálne výdavky.