Donda
15.09.05,09:56
Ak sa skončil PP zamestnanca napr.15.9., má zamestnanec v mzde nárok na celú (mesačnú) sumu odpočítateľnej položky? Ak je zamestnancom v malej firme, kedy sa mu má vyplatiť mzda (v por.podnikateľa som čítala, že v deň ukončenia PP, alebo po dohode so zamestnancom v deň určený na výplatu). Ak sa mu mzda vyplatí 15., kedy odovzdať mesačné výkazy do poisťovní?
Zita4
15.09.05,08:02
Keď máš podpísané daňové vyhlásenie, za september môžeš uplatniť odpoč. položku na daň (polovicu v žiadnom prípade). Je už na zamestnancovi, aby u nového zamestnávateľa si neuplatňoval na ten istý mesiac dvakrát. Upozorni ho na to. Mesačné výkazy do poisťovní sa odovzdávajú v deň, ktorý je určený ako deň výplat, alebo ak nie je určený, tak do 30.
brm
15.09.05,08:33
ja len doplním, že na dovolenku za september nemá nárok
STRELEC
15.09.05,09:46
.... kedy sa mu má vyplatiť mzda (v por.podnikateľa som čítala, že v deň ukončenia PP, alebo po dohode so zamestnancom v deň určený na výplatu). .... Vyplatenie mzdy - prax : posledný deň, kedy je zamestnanec v práci, obvyklý deň, kedy sa vyplácajú mzdy.
Podľa ZP : najneskôr do konca ďalšieho mesiaca.
Zita4
15.09.05,09:58
Vyplatenie mzdy - prax : posledný deň, kedy je zamestnanec v práci, obvyklý deň, kedy sa vyplácajú mzdy.
Podľa ZP : najneskôr do konca ďalšieho mesiaca. § 129 ods. 3 ZP hovorí: Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia zamestnania, ak sa nedohodli inak. ;)
Donda
15.09.05,10:08
Dobre som čítala? Za september nemá nárok na dovolenku? Prečo? Veď, keď má za rok nárok na 25 dní dovolenky, za mesiac sú to 2 dni, za pol mesiaca deň...V programe MRP som nahodila ukončenie PP 15.9. a program mi ukazoval ešte 6,5 dňa dovolenky, tak čo s tým? Nemal nárok na čerpanie za september?
Zita4
15.09.05,10:21
Dobre som čítala? Za september nemá nárok na dovolenku? Prečo? Veď, keď má za rok nárok na 25 dní dovolenky, za mesiac sú to 2 dni, za pol mesiaca deň...V programe MRP som nahodila ukončenie PP 15.9. a program mi ukazoval ešte 6,5 dňa dovolenky, tak čo s tým? Nemal nárok na čerpanie za september? Je to podľa § 102 Zákonníka práce. Keďže už v roku 2005 odpracoval 60 dní, vzniká mu nárok na dovolenku za kalendárny rok. Pomerná časť dovolenky je 1/12 za každý celý odpracovaný mesiac. Keby neodpracoval v roku 60 dní, vznikol by mu nárok na dovolenku za odpracované dni podľa § 105 ZP 1/12 dovolenky za každých odpracovaných 22 dní. Ak pracoval od začiatku roka, nárok na dovolenku má: 25/12*8= 16,5 dňa.
DanielaSL
15.09.05,11:18
Dobre som čítala? Za september nemá nárok na dovolenku? Prečo? Veď, keď má za rok nárok na 25 dní dovolenky, za mesiac sú to 2 dni, za pol mesiaca deň...V programe MRP som nahodila ukončenie PP 15.9. a program mi ukazoval ešte 6,5 dňa dovolenky, tak čo s tým? Nemal nárok na čerpanie za september?MRP to tak robí , nie je to vždy správne , treba si to prekontrolovať a ručne opraviť.
Donda
15.09.05,13:26
...čo sa týka ešte tej odpočítateľnej čiastky- ak zamestnancovi vychádza za pol mesiaca hrubá mzda cca 3300,- Sk + 2800,- Sk zo sociálneho fondu za masáže t.j.6100,- Sk, čiže neplatí žiadnu daň? ...a odvody do poisťovní sa týkajú len hrubej mzdy. Už mám z toho guláš!!!!
KEJKA
15.09.05,13:39
...čo sa týka ešte tej odpočítateľnej čiastky- ak zamestnancovi vychádza za pol mesiaca hrubá mzda cca 3300,- Sk + 2800,- Sk zo sociálneho fondu za masáže t.j.6100,- Sk, čiže neplatí žiadnu daň? ...a odvody do poisťovní sa týkajú len hrubej mzdy. Už mám z toho guláš!!!!ked mu nevychádza ani po príspevku zo SF základ dane, tak neplatí žiadnu daň.
odovdy do poisťovní - tam sa zasa nezahrnuje 2800 zo SF
Chobot
15.09.05,15:50
MRP to tak robí , nie je to vždy správne , treba si to prekontrolovať a ručne opraviť.
Mozno to systém vypocítal správne, ale zamestnacec cerpal uzv priebehu roka 10 dní - potom ten zostatok 6,5 dna je v poriadku.
MIS
16.09.05,03:34
Je to podľa § 102 Zákonníka práce. Keďže už v roku 2005 odpracoval 60 dní, vzniká mu nárok na dovolenku za kalendárny rok. Pomerná časť dovolenky je 1/12 za každý celý odpracovaný mesiac. Keby neodpracoval v roku 60 dní, vznikol by mu nárok na dovolenku za odpracované dni podľa § 105 ZP 1/12 dovolenky za každých odpracovaných 22 dní. Ak pracoval od začiatku roka, nárok na dovolenku má: 25/12*8= 16,5 dňa.
Priznám sa, aj môj zamestnanec ukončil PP v strede mesiaca, pracoval od začiatku roka a vyplatila som mu dovolenku. Tiež mám mzdy v MRP a tam to tak vypočítalo. Ale už som si kúpila OLYMP a ako vidím dobre som urobila.
veronika1
19.01.07,09:26
Ako je to s VZ do ZP a SP? Ja mu vypočítam odvody zo mzdy ktorá mu vychádza. A čo nový zamestnávateľ tento mu bude rátať iba z rozdielu VZ.
Vie mi niekto poradiť?
mysimis
19.01.07,09:29
Ty mu vypočítaš odvody z VZ, ktorý Ti vychádza a nový zamestnávateľ mu vypočíta odvody z VZ, ktorý mu vypočíta on. VZ záleží od výšky hrubej mzdy a tá nemusí byť rovnaká u oboch zamestnávateľov. Pozor na odpočítateľnú položku.
jankasm
19.01.07,09:33
Ešte doplním, že aj keď robil u Vás len pol mesiaca, pozor na dodržania minimálnych VZ prislúchajúcich na počet dní, ktoré u Vás odrobil.
Nový zamestnávateľ teba v tomto ohľade vôbec nemusí zaujímať.
veronika1
19.01.07,09:34
Rozmýšľala som aj nad odpočítateľnou položkou. Mám to blbé pretože zamestnanec ukončil PP k 14.1.2007, vyhlásenie mi ešte nepodpísal no uvažujem nad tým, že sa dohodnene s novým zame-ľ, aby mu odpoč. položku za január urobil on. Nebude
me trieštiť celý rok. Dúfam, že nerozmýšlam zle. Poraďte....
veronika1
19.01.07,10:15
Potvrdí mi niekto moju úvahu?
katkaj
19.01.07,10:17
Potvrdí mi niekto moju úvahu?

Tvoja úvaha je správna. Pokiaľ nepodpísal odpočítateľnú položku u Vás tak si ju uplatní u druhého zamestnávateľa ;)
veronika1
19.01.07,10:22
ďakujem za potvrdenie mojej úvahy