grunt
15.09.05,10:25
Ahojte!Chcela,by som Vás poprosiť o radu.Keď som začala podnikať dala som na radu a vzala som si účtovníčku(v 2003)Tohto roku som si však urobila účtovníctvo, aby som sa trošku lepšie dostala do obrazu pretože všetko som si robila aj tak sama,odvody, platby.Tento rok mi pribudli pracovníci na dohodu a zatiaľ jeden zamestnaný.Všetko čo sa týka miezd si robím sama.A teraz to o čo sa mi jedná. Dala mi domov papiere za r.2003,2004.Začala som ich študovať a prekvapilo ma,že niektoré veci a to iba v prvom roku sú písané ako DHIM a íné nie.V ďalšom roku sa tiež kupovali veci ako je kávovar, mikrovlnka a mnoho iného ale to nie ja vôbec zahrnuté v DHIM.Dá sa to zaradiť spetne,alebo nie.Kôly zamestnancovi som chcela urobiť inventúru a aj kôly hmotnej zodpovednosti,ale hoci obchod je plný vecí nič nie je na papiery iba že to mám kúpené.
Zita5
15.09.05,09:01
Ahojte!Chcela,by som Vás poprosiť o radu.Keď som začala podnikať dala som na radu a vzala som si účtovníčku(v 2003)Tohto roku som si však urobila účtovníctvo, aby som sa trošku lepšie dostala do obrazu pretože všetko som si robila aj tak sama,odvody, platby.Tento rok mi pribudli pracovníci na dohodu a zatiaľ jeden zamestnaný.Všetko čo sa týka miezd si robím sama.A teraz to o čo sa mi jedná. Dala mi domov papiere za r.2003,2004.Začala som ich študovať a prekvapilo ma,že niektoré veci a to iba v prvom roku sú písané ako DHIM a íné nie.V ďalšom roku sa tiež kupovali veci ako je kávovar, mikrovlnka a mnoho iného ale to nie ja vôbec zahrnuté v DHIM.Dá sa to zaradiť spetne,alebo nie.Kôly zamestnancovi som chcela urobiť inventúru a aj kôly hmotnej zodpovednosti,ale hoci obchod je plný vecí nič nie je na papiery iba že to mám kúpené.
Zaraď si to presne podľa dátumu zakúpenia a ceny obstarania aj do strarých rokov / ak si plátca DPH uveď cenu bez DPH/. Na tieto veci mala byť na konci každého roka k 31. .... fyzická inventúra . Je to všetko majetok firmy .
Manual
15.09.05,09:11
grunt, asi nebola moc dobrá spolupráca medzi tebou a účtovníčkou. Záleží na tom, čo má tvoja firma v "nejakej" smernici, že napr. od akej hodnoty sa bude DHIM evidovať. Účtovníčka sa pravdepodobne držala skutočnosti, že čo nespĺňalo kritérium na odpisovanie, všetko dávala jednorázovo do výdavkov - réžia. Ale uprav si to ako píše zita5 aby si mala prehľad aký majetok vo firme máš.
Pekný deň...
grunt
15.09.05,09:15
To som už na papieri urobila, podľa papierov som to všetko vypísala, nie som plátca DPH. A tiež ma zarazilo, že som nenašla v papieroch žiadnu inventúru ani vecí,ani pokladne a ani skladu-tovaru, ba dokonca ani nevedie mi žiaden sklad.Pri kontrole by som pohorela.Chcela by som sa to naučiť čo najlepšie budem vedieť,neviem či sa mi to podarí.
STRELEC
15.09.05,09:16
Tvoja bývalá účtovníčka jednoducho "zalajdáčila". Neviem aký soft užívaš, ale odporúčal by som Ti evidenciu doplniť aj odvolávkou na číslo dokladu, ktorým bol ten-ktorý predmet zakúpený. Môže sa to niekedy hodiť. U odpisovaného majetku si k evidencii dokladám aj kópiu dodávateľskej faktúry. Nemusím potom hľadať, keď napr. potrebujem pozrieť do prvotného dokladu.
grunt
15.09.05,09:22
A ešte otázočku ak sa medzi tym niečo predalo? A ešte musím mať tie smernice, lebo to určite nemám.
Zita5
15.09.05,09:22
To som už na papieri urobila, podľa papierov som to všetko vypísala, nie som plátca DPH. A tiež ma zarazilo, že som nenašla v papieroch žiadnu inventúru ani vecí,ani pokladne a ani skladu-tovaru, ba dokonca ani nevedie mi žiaden sklad.Pri kontrole by som pohorela.Chcela by som sa to naučiť čo najlepšie budem vedieť,neviem či sa mi to podarí.

Neviem akú si mala dohodu s účtovníčkou , ale inventarizácie na konci roka sú podkladom pre uzávierku v JÚ . Z uvedeného vychádza aj spracovanie Výkazov o majetku a záväzkoch ...... To znamená , že by som Ti to odporúčala doplniť , alebo ak si účtovníčku platila a vzala za to prachy , tak jej to daj dopracovať .


Ale netvrdím , že sú aj také účtovníčky , že sklad si vedie sám klient a nie účtovník . Já mám tiež takého a na koci roka mi dá podklady skladovej evidencie. Príjem a výdaj si nahadzuje on sám . Invetarizačný zápis tiež si robí on včetne fyzickej inventúry . Je to vec dohody .
Manual
15.09.05,09:24
To som už na papieri urobila, podľa papierov som to všetko vypísala, nie som plátca DPH. A tiež ma zarazilo, že som nenašla v papieroch žiadnu inventúru ani vecí,ani pokladne a ani skladu-tovaru, ba dokonca ani nevedie mi žiaden sklad.Pri kontrole by som pohorela.Chcela by som sa to naučiť čo najlepšie budem vedieť,neviem či sa mi to podarí.
Nepíšeš akú si mala účtovníčku, či to robila externe. Ak bola externá, tak asi za všetko vinná nieje. V prvom rade majitel firmy si musí spraviť inventúru zásob, materialu, tovaru atď. a poradiť sa s účtovníkom čo a ako treba robiť. Účtovníčka čo robí externe si pre doklady príde raz za mesiac a zaúčtuje ti doklady aké jej dáš. Ale všetko sa dá spraviť po vzájomnej dohode. Ako som písal vyššie, chýbala spolupráca a ty si myslela že ona spraví všetko.
Pekný deň...
grunt
15.09.05,09:29
Mne to moje účtovníctvo pripadá také nedokončené.Pravdaže som jej za to platila a dokonca mi robí aj tento rok, lebo mne sa začali oči otvárať len teraz. Chcela by som si to celé robiť sama, ale zrejme ju budem musieť nechať dokončiť rok.A aký účtovný program by bol pre mňa najlepší?A program na mzdy?Verím že aj z vašou pomocou by som to dokázala, lebo ma to celkom zaujíma.
Zita5
15.09.05,09:29
Ešte by som chcela doplniť aj ten môj klient má obchod- predáva tovar , keď si vedie on skladovú evidenciu zrejme má na to dôvod a já to potichučky rešpektujem , ale mám písomnú dohodu , že čo konkrétne robím . Takže v konečnom dôsledku som krytá . On vie prečo si sklad robí sám !!!!!! Myslím , že keby som mala obchod , tak presne aj ja tak konám na jeho mieste .;)
grunt
15.09.05,09:32
To nie je celkom tak.Doklady som jej nosila ja a pravidelne a všetko podrobne vedela.Dôkladne pozná prevádzku.A ja som vsadila na to, že je kompetentná a že sa môžem spolahnúť.
Zita5
15.09.05,09:32
Ahojte!Chcela,by som Vás poprosiť o radu.Keď som začala podnikať dala som na radu a vzala som si účtovníčku(v 2003)Tohto roku som si však urobila účtovníctvo, aby som sa trošku lepšie dostala do obrazu pretože všetko som si robila aj tak sama,odvody, platby.Tento rok mi pribudli pracovníci na dohodu a zatiaľ jeden zamestnaný.Všetko čo sa týka miezd si robím sama.A teraz to o čo sa mi jedná. Dala mi domov papiere za r.2003,2004.Začala som ich študovať a prekvapilo ma,že niektoré veci a to iba v prvom roku sú písané ako DHIM a íné nie.V ďalšom roku sa tiež kupovali veci ako je kávovar, mikrovlnka a mnoho iného ale to nie ja vôbec zahrnuté v DHIM.Dá sa to zaradiť spetne,alebo nie.Kôly zamestnancovi som chcela urobiť inventúru a aj kôly hmotnej zodpovednosti,ale hoci obchod je plný vecí nič nie je na papiery iba že to mám kúpené.
Myslím že v predchádzajúcom príspevku číslo 9 si protirečíš . Tak robí Ti ho účtovníčka , alebo si ho robíš sama ? Neber to v zlom .
STRELEC
15.09.05,09:42
Mne to moje účtovníctvo pripadá také nedokončené.Pravdaže som jej za to platila a dokonca mi robí aj tento rok, lebo mne sa začali oči otvárať len teraz. Chcela by som si to celé robiť sama, ale zrejme ju budem musieť nechať dokončiť rok.A aký účtovný program by bol pre mňa najlepší?A program na mzdy?Verím že aj z vašou pomocou by som to dokázala, lebo ma to celkom zaujíma.Skôr ako sa inak rozhodneš: vyjasnite si s účtovníčkou náplň jej činnosti. Ad DHIM: do evidencie by mala zahrnúť všetko čo jej rámcovo povieš. Napr. nad určitú hodnotu, napr. o zaradení - nezaradení rozhodneš Ty jednotlivo pri nákupe ... Evidencia skladu u tovaru by mala byť len Tvoja záležitosť. Účtovníčka by podľa môjho názoru mala dostať len výstupy, napr. inventúru.
A či je účtovníctvo OK - to by som dal posúdiť človeku, ktorý má v tomto ohľade väčšie skúsenosti a ovláda problematiku. Bolo by to rozhodne efektívne s ohľadom na budúcnosť a budúcu daňovú kontrolu.
V zmluve by mala mať účtovníčka samozrejme aj zodpovednosť za škodu. Škodu treba aj bližšie definovať. Nie je namieste "šetriť papierom" a mať krátku, ale zato zlú zmluvu.
grunt
15.09.05,09:43
Veľmi pekne ďakujem za rady.
Zita5
15.09.05,09:45
Grunt , ak sa rozhodneš si to účto robiť sama , podľa príspevkov vieš , že na PORADE ak sa dá , každému sa pomôže . Takže nemáš sa čoho báť .:)
Manual
15.09.05,09:46
A čo sa týka programu, každý chváli svoje aj tu na Porade je ich vela rozobratých. Ja osobne mám Alfu = dobrá a jednoduchá obsluha. A na mzdy Olymp. Na programy je výborný servis
Pekný deň...
grunt
15.09.05,09:50
Robí mi ho zatiaľ ona.Len papiere z minulých rokov mi vrátila tak som sa do toho pzrela a chýbali mi tieto veci v ňom.Ale mzdy a personálne aodvody a výkazy roznášam a robím sama.
Zita5
15.09.05,09:56
Robí mi ho zatiaľ ona.Len papiere z minulých rokov mi vrátila tak som sa do toho pzrela a chýbali mi tieto veci v ňom.Ale mzdy a personálne aodvody a výkazy roznášam a robím sama.

Skutočne Ti dobre radím nechcem Ti zle , pokiaľ ju máš po ruke , tak si to sňou skús odkonzultovať , že prečo Ti tam chýbajú určité dokumenty . Nič za to nedáš .
grunt
15.09.05,09:56
A ospravedlňujem sa ZITA to, že tohto roku som si spravila účtovníctvo znamená, že som chodila kurz účtovníctva. Ja som asi talian.
Zita5
15.09.05,09:58
A ospravedlňujem sa ZITA to, že tohto roku som si spravila účtovníctvo znamená, že som chodila kurz účtovníctva. Ja som asi talian.
Ale mne sa prosím Ťa neospravedlňuj , keď som Ťa upozornila na protirečenie , tak som to cítila z písaného slova . Nič viac nič menej , všetko je OK .http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif;)
KEJKA
15.09.05,11:21
k tom DHIM - aj tak musí byť všetko vo výdavkoch, ide ti zrejme len o to, že t nie je zaevidované v nejakom zozname. Ale toto si musíte vydiskutovať - od akej hodnoty to DHIM je, ako dlho ho chceš mať v evidencii, každý rok by ho bolo púotom vhodné inventarizovať, aby si sa zasa po niekoľkých rokoch nečudovala. kde je tá alebo oná vec. JU pritom moze byt urobené správne, akurát ste si ho vzájomne neprevzali ato už nie je chyba len u účtovníčky.
Janiela
16.09.05,04:30
Nemôžem si pomôcť, tá účtovníčka je tu dosť špinená. Ide o to:
- koľko si jej vlastne platila a či vôbec tá platba stála za to, aby ti kompletne všetko viedla
- aká bola dohoda na začiatku spolupráce, t.j.: čo všetko má vlastne robiť, čo od nej očakávaš.

Uvedené problémy dosť poznám. Klient šetrí na všetkom a neskôr sa rád vyhovára. Pripomeňme si, že účtovníctvo je prvotné ale aj druhotné. My nepoznáme názor druhej strany, ako to vlastne bolo. Ťažko súdiť. Nechce sa mi veriť, že by účtovníčka brala peniaze a nerobila to, čo má. Ide tu predsa o jej povesť! Prehodnoť to opäť s ňou, tak ako ti bolo odporúčané už vyššie.
Manual
16.09.05,18:54
Poraďáci, ako v JU účtujete nákup DM, ktorého cena je nižšia ako 30.000,- Sk a doba použitelnosti je dlhšia ako jeden rok a nebol zaradený do DM ?
V zmysle postupov účtovania par.5 ods. 6 by to mali byť zásoby. To znamená do materialu ? A kto nakupuje tovar a predáva len tovar = do tovaru ?
Ďakujem.
KEJKA
16.09.05,18:56
davala som do materiálu, ale teraz davam do prevádzkovej réžie a vediem evidenciu.
Materiál len pre výrobu, toar pre dalsi predaj.
Manual
16.09.05,19:00
Ale ten odsek 6 hovorí o zásobách. A v režii predsa zásoby nemám a nerobím, tie mám len v materiali a v tovare. Režia je výdavok na chod firmy. Nejak je to v rozpore s logikou... nie ?
KEJKA
16.09.05,19:11
mne sa nezdá. Pre mna je drobny HM réžia.
Keby som stavala, dám ako materiál nákup stavebného materiálu, pri obchodovaní s PC by som tovar dávala do tovaru, ale PC do 30000 pre svoju potrebu by som zasa len dala do réžie.
Manual
16.09.05,19:17
mne sa nezdá. Pre mna je drobny HM réžia.
Keby som stavala, dám ako materiál nákup stavebného materiálu, pri obchodovaní s PC by som tovar dávala do tovaru, ale PC do 30000 pre svoju potrebu by som zasa len dala do réžie.
Prosím ak máš po ruke postup pre JU par. 5 bod č.6 tam je jasne napísané že možno účtovať ako zásoby. A réžia nie sú zásoby. A hovorím tu o nákupe pre firmu, nie pre svoju potrebu. Prosím zaujmi k tomuto stanovisko.
Ďakujem
andrej_rv
16.09.05,19:19
Poraďáci, ako v JU účtujete nákup DM, ktorého cena je nižšia ako 30.000,- Sk a doba použitelnosti je dlhšia ako jeden rok a nebol zaradený do DM ? Vychádzajúc z Postupov účtovania v JÚ § 5 ods. 5 a 6 a následne zo znenia § 7 ods. 1 písm. a) a ods. 2 to účtujem vždy ako materiál (so súbežnou operatívnou evidenciou, pokiaľ majetok presiahne hodnotu stanovenú internou smernicou). Ja do materiálu účtujem aj spotrebu ostatného režijného materiálu (proste všetko, čo v PÚ ide na 501) a do prevádzkovej réžie energie (502), služby (51x), poplatky (53x), prevádzkové (54x) a finančné (56x) náklady.
Manual
16.09.05,19:28
andrej vďaka. Predstav si obchod čo vedie JU a nakupuje tovar a tovar aj predáva /potraviny/ tam to dáš v JU tiež do materialu ?
andrej_rv
16.09.05,19:36
Myslíš ten drobný dlhodobý majetok ? Hej, samozrejme do materiálu. A do materiálu napr. aj čistiace prostriedky, kancelárske potreby, baliaci papier, palety atď. Veď v § 7 ods. 2 je napísané aj "..pomocné látky, prevádzkové látky...obaly..". Je to síce daňový výdavok tak či tak, ale podľa mňa to patrí všetko do materiálu nie do prevádzkovej réžie.
KEJKA
16.09.05,19:55
Myslíš ten drobný dlhodobý majetok ? Hej, samozrejme do materiálu. A do materiálu napr. aj čistiace prostriedky, kancelárske potreby, baliaci papier, palety atď. Veď v § 7 ods. 2 je napísané aj "..pomocné látky, prevádzkové látky...obaly..". Je to síce daňový výdavok tak či tak, ale podľa mňa to patrí všetko do materiálu nie do prevádzkovej réžie.nie že by som nesúhlasila. Porada je o tom aby sa tu písalo hlavne ako sa to má SPRAVNE robiť. Aj ja som to tak robila, potom som to tak rozčlenila vo výkaze o príjmoch a výdavkoch. No a na DÚ sa na to pýtali a chceli aby som to dávala do prevádzkovej réžie - práve preto, že to mám pre potreby firmy.
Preto to tak robím. Je to len JU pre mna, klientov s JU nemám, takže moj názor je len z praxe.
andrej_rv
16.09.05,20:03
U nás som sa zatiaľ pri kontrole s nejakými výhradami alebo požiadavkami v takomto smere nestretol. Ale ja som nikde v zákone alebo opatreniach MF SR nenašiel ustanovenie, že do kolónky "materiál" patrí len materiál pre výrobu alebo služby. Tiež netvrdím, že to robím na 100% dobre. Ale práve preto o tom na Porade debatujeme - možno niekto natrafil na nejaký podrobnejší výklad alebo usmernenie, ktoré názor buď vyvráti alebo potvrdí.
Manual
17.09.05,05:14
Lida a andrej ďakujem za názory
majernikova
09.04.10,08:41
Ahojte,
prešla som si príspevky ohľadom DHIM no neviem alebo som prehľadla alebo zle pochopila :-(potrebujem sa dopracovať k niečomu čo by ma posunulo ďalej. Dostala som príkaz od nadriadeného ,že mám spracovať evidnciu DHIM a DHM / nie som si istá, no zda sa mi ,že sa niečo menilo čo sa týka toho pomenovania / Aby som to trochu objasnila, sme prevádzka /predaj a servis/ mame tu nejaké náradie a zariadenia ktoré používajú mechanici na servise a nejaké vybavenie a zariadenie ktoré používa manažment prevádzky. Spravila som si tabuľku "názov" "značka" "typ" " výrobné číslo" "dátum kúpi" "inventárne číslo" no chcu odo mňa aby som to dala aj do nejakej podoby kartovej a spísala evidnciu týchto majetkov a zariadení a vybavení.Poraďte mi prosím ,ako mám postupovať.
Ďakujem
majernikova
09.04.10,09:04
Ahojte,
prešla som si príspevky ohľadom DHIM no neviem alebo som prehľadla alebo zle pochopila :-(potrebujem sa dopracovať k niečomu čo by ma posunulo ďalej. Dostala som príkaz od nadriadeného ,že mám spracovať evidnciu DHIM a DHM / nie som si istá, no zda sa mi ,že sa niečo menilo čo sa týka toho pomenovania / Aby som to trochu objasnila, sme prevádzka /predaj a servis/ mame tu nejaké náradie a zariadenia ktoré používajú mechanici na servise a nejaké vybavenie a zariadenie ktoré používa manažment prevádzky. Spravila som si tabuľku "názov" "značka" "typ" " výrobné číslo" "dátum kúpi" "inventárne číslo" no chcu odo mňa aby som to dala aj do nejakej podoby kartovej a spísala evidnciu týchto majetkov a zariadení a vybavení.Poraďte mi prosím ,ako mám postupovať.
Ďakujem

Skúste mi niekto poradiť , prosím