Ekonómkaaa
08.01.10,18:18
ahojte ekonomovia,

rada by som sa s niekym poradila. Chcem si kúpiť byt a neviem, ci je dobre zvolit realitku, alebo kupit priamo. Vraj ani pri kúpe cez realitného sprostredkovatela, nemáte 100% istotu, ze Vás neoklamú.
Neviete mi poradiť najlepší spôsob ako kúpiť byt a neprísť aj o posledné gate?
Dakujem za rady.


Ekonomka
sarasara
08.01.10,20:39
No, možno je lepšie kupovať priamo, nie cez realitku. Pozrieť byt. Ak kupujeme od neznámych ľudí, zistiť, či je to ich byt, pýtať sa susedov. Pozrieť LV, nie na internete, ale na katastri, pozrieť ťarchy, poznámky. Zistiť, ako nadobudli terajší majitelia byt do vlastníctva. Zistiť, či nadobudnutie bolo v poriadku. Spísať kúpnu zmluvu u notára, pri podpise nechať u notára v depozite peniaze, keď sa zmluva zapíše na LV, notár peniaze vyplatí,nedávať zálohu.
Ekonómkaaa
09.01.10,09:39
Ďakujem za rady. Ja som pozerala byty aj na inzeráty konkrétnych majiteľov, ale tie ceny sa až tak neodlišujú od toho, aké ceny ponukajú realitky. Len neviem teraz, že či ked byt kúpim od realitky, či mám 100% istotu, že všetko bude v poriadku (teda žiadny neznámi viaceri majitelia bytu,....), či realitka sa zaviazuje, že preveri všetky skutočnosti.
pekný deň
bonita
10.01.10,20:55
ked si vyberies dobru realitku, ktora je aj v narkse / predsa ich len nieco zavazuje, narks nevezme kazdu rk/, tak mas zaistenu bezpecnost kupy. Ak bez RK, tak vlozit peniaze do depozitu, moze byt aj do banky, je to lacnejsie a vydaju ich oproti LV, kde uz si ty ako kupec. Ceny su podobne, lebo vacsina RK ma nizke provizie, okrem tych pazravych.
iv@n
14.01.10,19:31
ked si vyberies dobru realitku, ktora je aj v narkse / predsa ich len nieco zavazuje, narks nevezme kazdu rk/
povedal by som, že narks vezme každého, kto je ochotný zaplatiť členské.
sú aj veľké realitky, ktoré nie sú členom a poznám aj pekných vidriduchov čo sú členmi a nekúpil by som od nich ani rožky.
iv@n
14.01.10,19:32
No, možno je lepšie kupovať priamo, nie cez realitku. Pozrieť byt. Ak kupujeme od neznámych ľudí, zistiť, či je to ich byt, pýtať sa susedov. Pozrieť LV, nie na internete, ale na katastri, pozrieť ťarchy, poznámky. Zistiť, ako nadobudli terajší majitelia byt do vlastníctva. Zistiť, či nadobudnutie bolo v poriadku. Spísať kúpnu zmluvu u notára, pri podpise nechať u notára v depozite peniaze, keď sa zmluva zapíše na LV, notár peniaze vyplatí,nedávať zálohu.
prečo nepozerať LV na internete?
prečo nedávať zálohu? bez zálohy sa nikto ani nerozhýbe aby začal pripravovať zmluvu, musíš predsa spraviť aj ty ako kupujúci nejaké kroky a ukázať že máš záujem a peniaze, nielen čakať všetko od druhej strany.
iv@n
14.01.10,19:35
Ďakujem za rady. Ja som pozerala byty aj na inzeráty konkrétnych majiteľov, ale tie ceny sa až tak neodlišujú od toho, aké ceny ponukajú realitky. Len neviem teraz, že či ked byt kúpim od realitky, či mám 100% istotu, že všetko bude v poriadku (teda žiadny neznámi viaceri majitelia bytu,....), či realitka sa zaviazuje, že preveri všetky skutočnosti.
pekný deň
realitka sa ti v prípade nejakých dodatočných problémov na 99% otočí chrbtom, má len sprostredkovateľskú zmluvu s predávajúcim, nezaručuje nič. Majiteľov bytu je ľahké overiť aj cez net.
Ceny sa odlišujú o províziu realitky, tá býva od 2 do 5% väčšinou.
bonita
15.01.10,16:52
Narks nebezme kazdeho kto k nim pride s clenskym poplatkom. Trva to nejaky cas, nejake skolenia, nejake jednania. Pri poruseni inych pravidiel ho zase aj vyluci.

Vyska provizie zalezi od realitky - su take a jedna velmi znama, co ich ma horibilne, su take co davaju primerane.

Nejdem robit reklamu mojej RK, v ktorej som makler - ale vsetko zavisi od majitela - ak je ten cestny clovek, co neoklame ani svojich maklerov, nedovoli ani maklerom zavadzat kupujucich, ani sam nejedna necestne. Samozrejme povedat moze kazdy, ale nema si to kto ako overit. Ale uz to ze k nam prichadzaju ini makleri z inych rk, s tym, ze najdene nehnutelnosti im sefovia prebrali a predali ako svoje, alebo ze im nevyplatil sef proviziu za zrealiz. obchod, svedci o tom, ze moj sef je asi naj. A osobne by som do inej rk ani nesla robit a som rada, ze sa v krize ta nasa udrzala nad vodou.

RK ma zmluvu aj s kupujucim, nie iba s predavajucim a seriozna rk haji tak zaujmy kupujuceho ako aj predavajuceho. Je iba sprostredkovatel, ktory robi za proviziu a obchod pre nu konci az tym, ze su obe strany spokojne a papiere ukoncene.
iv@n
15.01.10,20:57
obchod pre nu konci az tym, ze su obe strany spokojne a papiere ukoncene.
jasné, a potom ju svišť balí do fólie. a koniec rozprávky.
každá realitka je zainteresovaná v riešení problémov iba do výšky svojej provízie. realitky sa v tomto veľmi podobajú autobazárom. predať hej, ale v prípade problémov, ja nič ja muzikant. v poslednej dobe som 2x predával a 2x kupoval a zažil som pri tom zaujímavé veci. Za posledné roky som stretol slovom dvoch maklérov, ktorí vedeli okrem krásnych rečí aj technickú a právnu rovinu okolo prevodov nehnuteľností. situáciu zhoršujú všetky tie hurá realitky čo povznikali počas boomu a nabrali hocikoho so živnostenským listom a dostatočne veľkou hubou, takzvaných dílerov s teplou vodou, ktorí si poväčšinou ani nevšimli že už nepredávajú herbalife ale nehnuteľnosti. mnohí z nich nevedia ani prečítať údaje z listu vlastníctva, nehovoriac o tom, že by mali mať nejaké primerané vzdelanie aby aspoň vedeli popísať čo predávajú, na to nestačí víkendový kurz.

Narks nebezme kazdeho kto k nim pride s clenskym poplatkom. Trva to nejaky cas, nejake skolenia, nejake jednania. Pri poruseni inych pravidiel ho zase aj vyluci.
ale že bolo tých vylúčených členov. trvá to nejaký čas, presnejšie 6mesiacov odkedy pošleš prihlášku a zaplatíš si ich kurz tak ťa prijmú, žiadne dalšie mimoriadne podmienky si nekladú.

Vyska provizie zalezi od realitky - su take a jedna velmi znama, co ich ma horibilne, su take co davaju primerane.
to je asi jasné každému, ja som len napísal s čím som sa ako predávajúci a kupujúci stretol a to je od 2 do 5%, čím drahšia reklamná masáž realitky ako celku tlačená cez médiá tým to ide vyššie. najväčší problém pri tomto je, že slovíčko "primerané" má dosť rozdielne finančné ohodnotenie na strane realitky a na strane kupujúceho/predávajúceho. mne osobne príde dvojtisícová odmena za sprostredkovanie 50tisícového bytu ako vcelku dosť, hlavne ked vidím, že sa na zmluve zmení akurát hlavička s údajmi kupujúci/predávajúci, info o nehnuteľnosti, zavesí sa inzerát na reality.sk a čaká sa kto sa chytí do siete.
ale radšej už končím :)
sarasara
16.01.10,19:34
prečo nepozerať LV na internete?
prečo nedávať zálohu? bez zálohy sa nikto ani nerozhýbe aby začal pripravovať zmluvu, musíš predsa spraviť aj ty ako kupujúci nejaké kroky a ukázať že máš záujem a peniaze, nielen čakať všetko od druhej strany.

Samozrejme, že pozriem v prvom rade na net, ale kúpa bytu je drahá záležitosť. Chcela by som predsa len vedieť, či je všetko, čo je na nete aj pravdou. Môže sa stať, že niečo zabudnú zapísať, alebo je možno momentálne LV neaktuálny. Stretla som sa aj s tým, že predávajúci s kupujúcim doniesli spolu na kataster do podateľne kúpnu zmluvu a presvedčili sa, či tam niekto krátko pred tým nepodal nejakú inú zmluvu na tú istú nehnuteľnosť. Dôvera je dobrá vec, ale istota je istota.
Druhá vec-záloha. Ak ja kupujem, mám peniaze. Predávajúci má byt. Nemôže mať to aj to. Pri predaji dostane kúpnu cenu, ja byt.
Ekonómkaaa
16.01.10,20:19
realitka sa ti v prípade nejakých dodatočných problémov na 99% otočí chrbtom, má len sprostredkovateľskú zmluvu s predávajúcim, nezaručuje nič. Majiteľov bytu je ľahké overiť aj cez net.
Ceny sa odlišujú o províziu realitky, tá býva od 2 do 5% väčšinou.
ahoj Ivko, a nevies ako si cez net zistim majitela? Nemas skusenosti, ktora realitka je spolahliva, lebo je ich na kvantitu velke mnozstvo, tazko si vybrat.
Dakujem. A tie provizie 2-5% - to je provizia navyse z ceny bytu? T.z, ze kebyze kupujem byt za 30000€, tak navyse zaplatim este proviziu 900€ (napr. pri 3%)?
Ekonómkaaa
16.01.10,20:22
Narks nebezme kazdeho kto k nim pride s clenskym poplatkom. Trva to nejaky cas, nejake skolenia, nejake jednania. Pri poruseni inych pravidiel ho zase aj vyluci.

Vyska provizie zalezi od realitky - su take a jedna velmi znama, co ich ma horibilne, su take co davaju primerane.

Nejdem robit reklamu mojej RK, v ktorej som makler - ale vsetko zavisi od majitela - ak je ten cestny clovek, co neoklame ani svojich maklerov, nedovoli ani maklerom zavadzat kupujucich, ani sam nejedna necestne. Samozrejme povedat moze kazdy, ale nema si to kto ako overit. Ale uz to ze k nam prichadzaju ini makleri z inych rk, s tym, ze najdene nehnutelnosti im sefovia prebrali a predali ako svoje, alebo ze im nevyplatil sef proviziu za zrealiz. obchod, svedci o tom, ze moj sef je asi naj. A osobne by som do inej rk ani nesla robit a som rada, ze sa v krize ta nasa udrzala nad vodou.

RK ma zmluvu aj s kupujucim, nie iba s predavajucim a seriozna rk haji tak zaujmy kupujuceho ako aj predavajuceho. Je iba sprostredkovatel, ktory robi za proviziu a obchod pre nu konci az tym, ze su obe strany spokojne a papiere ukoncene.
ahoj bonitka a mozem aspon vediet ake provizie pozadujete od kupujuceho? a ake poplatky musim este poplatit ak chcem ist cez realitku?
Dakujem
iv@n
16.01.10,20:49
ahoj Ivko, a nevies ako si cez net zistim majitela? Nemas skusenosti, ktora realitka je spolahliva, lebo je ich na kvantitu velke mnozstvo, tazko si vybrat.
Dakujem. A tie provizie 2-5% - to je provizia navyse z ceny bytu? T.z, ze kebyze kupujem byt za 30000€, tak navyse zaplatim este proviziu 900€ (napr. pri 3%)?
prvý prieskum majiteľa cez internet na katasterportal.sk to asi vieš, dalej si napríklad na googli pozrieš jeho meno a adresu či nefiguruje v nejakých zaujímavých článkoch a nie je medzi dlžníkmi napríklad v zdravotnej/sociálnej poistovni.
no a potom prieskum naživo v teréne, dialog so susedmi, vždy sa nájde nejaká dobrá duša na okolí :)
provízie býva zvykom že sú už zahrnuté v cene, ktorá je inzerovaná ako predajná cena a je teda hradená predávajúcim a nie kupujúcim.
realitku ti môžem poradiť z mojich skúseností, ale neviem odkiaľ si, ja v ZA. inak základné pravidlá výberu sú také isté ako pri oťukávaní bytu, čiže pozriem si meno realitky v googli a zväčša natrafíš na nejaké diskuzie podobné tejto a spravíš si obrázok.
iv@n
16.01.10,20:58
Samozrejme, že pozriem v prvom rade na net, ale kúpa bytu je drahá záležitosť. Chcela by som predsa len vedieť, či je všetko, čo je na nete aj pravdou. Môže sa stať, že niečo zabudnú zapísať, alebo je možno momentálne LV neaktuálny. Stretla som sa aj s tým, že predávajúci s kupujúcim doniesli spolu na kataster do podateľne kúpnu zmluvu a presvedčili sa, či tam niekto krátko pred tým nepodal nejakú inú zmluvu na tú istú nehnuteľnosť. Dôvera je dobrá vec, ale istota je istota.
Druhá vec-záloha. Ak ja kupujem, mám peniaze. Predávajúci má byt. Nemôže mať to aj to. Pri predaji dostane kúpnu cenu, ja byt.
Tá databáza na katasterportal.sk je tá istá, ktorú majú k dispozície aj lokálne správy katastra, takže ak niekto niekde zabudol niečo zapísať, tak to rovnako zabudnuté bude na internete ako aj u nich v kancli. Informácie sa aktualizujú myslím raz týždenne, asi by ich zabilo keby to bolo spracovávané online, možno sa raz dočkáme.
To skontrolovanie či v daný deň nebola na nehnuteľnosť podaná ešte dalšia žiadosť o zavkladovanie je bežná vec, aj ja som to robil, treba to povedať pri obhliadke bytu hned na začiatku a podľa reakcie sa dá mnohé usúdiť :)
tá druhá vec, teda záloha je podľa mňa bežná. ja ako predávajúci potrebujem vedieť že tie peniaze naozaj máš a máš reálny záujem, ja som zažil už kopec obhliadok a reči sa hovoria a chlieb sa je. keby som mal za každého záujemcu čo mi tvrdil že to berie hned zajtra jedno euro, tak som to nemusel ani predávať a bol by som mal plnú kešeňu :) ked má človek dať nevratnú zálohu, tak je už jasné že do toho ide.
bonita
16.01.10,22:58
Vies v Za a aj inde na Sk som uz aj ja pocula o nestastnych RK. Ten napad na googl meno rk je dobry, lebo mnohe su na nete aj kritizovane. Nemozes podla nejakeho maklera sudit ostatnych, ktoryh su stovky, neda sa hadzat vsetkych do jedneho vreca, tak ako aj pri inych obch. cinnostiach. Ludia su rozni a taki rozni su aj makleri.


Zmluvu si treba dat vypracovat min, u pravnika, lebo staci len jedno zle napisane slovo a kataster ti to vrati spät. Zazila som sama pred rokmi ked som kupovala dom - trvalo to rok. Nastatsie predavajuci boli seriozni ludia, peniaze uz dvano mali, len ja som sa trapila s katastrom.

Zvyk je, ze bud si predavajuci da cenu a vy si prihodte proviziu, alebo uz uda cenu aj s proviziou pre RK. A teda velakrat je cena rovnaka ci ide napr. byt cez rk alebo privatne, cena je rovnaka, len kupec si este potom plati zmluvy a vklad na kataster. Co pri kupe cez rk, uz ma v cene.

Prax nasej rk a myslim, ze aj dalsich je taka, ze sa zlozi zaloha, ta zostava v rk a az je podana KZ na kataster je delena medzi rk a maklera. Kazda rk ma inu prax v rozdelovani.

RK mali prax, ze min., provizia je 50 tis. pod tu nesli, aj ked to malo byt 10% z ceny nehnutelnosti. Makleri zvacsa nemozu sami davat vysku provizie a tym sa my lisime - u nas si proviziu urcuje makler. Takze nejaky moj kolega si da 100 tis., ja si dam 50 tis. , aj ked ma ina nehnutelnost rovnaku cenu. Ja osobne, kym proviziu nastavim, pozriem tie reality.sk za kolko to nukaju ine rk a potom si dam proviziu o nieco nizsiu. Sice menej zarobim, ale som konkurencie schopna a mam vacsiu sancu, ze zaujmeca da prednost mne.

Privatne pre vzdy odporucam dat peniaze niekam do depozitu, kym nie je nove LV. Bez toho by som obchod nikdy nerobila, dokonca ani so susedom. Ak to ide cez uver, banka si to osetri.

Zaloha - cez rk je o nu bezpecne postarane, privatne idete do rizika, zial. A zväcsa ju treba zlozit, lebo inak kym si vybavite papiere, moze byt byt uz predany. Ani ja by som necakala bez zalohy. Lebo ma potom nic nezavazuje.
Ekonómkaaa
17.01.10,10:04
Narks nebezme kazdeho kto k nim pride s clenskym poplatkom. Trva to nejaky cas, nejake skolenia, nejake jednania. Pri poruseni inych pravidiel ho zase aj vyluci.

Vyska provizie zalezi od realitky - su take a jedna velmi znama, co ich ma horibilne, su take co davaju primerane.

Nejdem robit reklamu mojej RK, v ktorej som makler - ale vsetko zavisi od majitela - ak je ten cestny clovek, co neoklame ani svojich maklerov, nedovoli ani maklerom zavadzat kupujucich, ani sam nejedna necestne. Samozrejme povedat moze kazdy, ale nema si to kto ako overit. Ale uz to ze k nam prichadzaju ini makleri z inych rk, s tym, ze najdene nehnutelnosti im sefovia prebrali a predali ako svoje, alebo ze im nevyplatil sef proviziu za zrealiz. obchod, svedci o tom, ze moj sef je asi naj. A osobne by som do inej rk ani nesla robit a som rada, ze sa v krize ta nasa udrzala nad vodou.

RK ma zmluvu aj s kupujucim, nie iba s predavajucim a seriozna rk haji tak zaujmy kupujuceho ako aj predavajuceho. Je iba sprostredkovatel, ktory robi za proviziu a obchod pre nu konci az tym, ze su obe strany spokojne a papiere ukoncene.
ahoj Bonitka, a nevies mi doporucit daku dobru realitku? Trebars aj tu tvoju. Tych realitiek je strasne vela a clovek nema prehlad, ktora je dobra a nie je pritom velmi draha.
Dakujem
mona091
17.01.10,14:24
ekonomkaaa,

ja by som Ti poradila nasledovne:

zavolaj do kazdej RK a povedz im, co zhanas,
kedze teraz je vyssia ponuka ako dopyt, v kazdej RK Ta s radostou pridaju do databazy medzi potencionalnych kupujucich,

v ziadnom pripade by som nepodpisovala zmluvu s RK - ziadnu, zmluvne nech si RK osetri predavajucich, ktorym RK ma poskytnut cely servis okolo prevodu,

vsetky zmluvy pred podpisanim by som si dala pripomienkovat u mojho (nezavisleho) pravnika, zalohu by som riesila cez notarsky depozit, a zostatok prevodu tiez (pripadne cez hypo, banku a ine),

postup, ako co najviac minimalizovat riziko kupy, je popisany v inych temach
mona091
17.01.10,14:34
ahoj bonitka a mozem aspon vediet ake provizie pozadujete od kupujuceho? a ake poplatky musim este poplatit ak chcem ist cez realitku?
Dakujem


poplatky = bonbonik realitiek,

ked podpisuju zmluvu s predavajucim, snazia sa vyhnut konkretnym popisom, co vsetko provizia okrem odmeny zahrna, napisu len vseobecne, ze nalezitosti okolo prevodu, a potom sa predavajuci aj kupujuci cuduju, ak od nich RK este pyta nejake nepredpokladane poplatky za hocico, alebo RK vytiahne od kupujucich dodatocne naklady, napriklad za ich podpisy,

bonita spominala, ze RK podpise zmluvu aj s predavajucim, aj s kupujucim = zaujimavy jav :confused:,

RK je jedno s kym ma zmluvu, pretoze proviziu aj tak vlastne vacsinou plati kupujuci, rozdiel je vsak v tom, ci tato provizia je transparentne vycislena, to znamena nezavisle od kupnej sumy, alebo RK robi cary-mary s kupnou cenou a vnej zahrnutou proviziou,

seriozne, ak RK uzatvori zmluvu s kupujucim, vtedy celu kupnu cenu ma dostat predavajuci a proviziu ma oddelene mimo kupnej ceny a zmluvy zaplatit kupujuci pre RK na zaklade zmluvneho vytahu s RK,

ak je v zmluvnom vztahu s RK predavajuci, kupna cena by mala byt jedinou cenou, ktoru kupujuci zaplati
bonita
18.01.10,21:19
Neviem mona kde beries info, ale predavajuci , aspon co sa nas tyka a myslim, ze aj vacsiny realitiek, vie presne vysku provizie. Za. 1. vzdy mu ju oznamim, pokial sa da, dohodnem sa ze ju zaplati z jeho ceny predaja on, ak sa neda, tak si navysime cenu nehnutelnosti o proviziu. Predavajuci , aj ma pristup na net a to vacsinou ma, si tu vysku provizie lahko pozrie, tak naco tajit, ze?

Provizia, ak to niekoho zaujima, je pri bytoch obvykle 50 tis., ja chodim o 5 tis. nizsie, preco som uz hore uviedla. Z provizie sa uplne automaticky platia vsetky not. podpisy, aj vklad do katastra. Predtym sme platili niekedy aj urychleny vklad, co uz nie, kedze je kriza, objem obchodov sa rapidne zmensil a ak chceme mat aj inzerciu, treba na nu odkladat fin., ktorych je teraz malo. Kedysi bola moja provizia 70% z cisteho, nie hrubeho, v krizovom rezime je to iba 50%, z cisteho. Tak ak si niekto zrata, tak ca. 20 tis. raz za dva mes. nie je nic moc, lebo benzin, telefon si platim sama. Ak nezarobim, prerabam. Pri domoch je ca. 100 tis., u nas, inde aj vyssie. Ak mam v ponuke nehnutelnost, ktoru nik iny nema, mozem si proviziu navysit, ale to byva tak raz za cas - od znamych a pod.
Co tu pisem su fakty ako robim ja a nie som klamarka, ani nezavadzam. To pisem pre istotu. Pracujem so zvieratami, mam utulok pre psov a praca v rk nas zivila. Samozrejme od januara min. roku som si musela najst aj inu pracu, popri tom vsetkom. Ale vraj sa Ba uz rozbieha, kolegovci uz nieco predali. Tak snad sa trh aspon trochu ozivi. My sme ten rok vydrzali, hoci velmi tazko.

Nepisala som, ze robime zmluvu aj s pred. aj s kupujucim, ale ze robime pre oboch. Bez jedneho z nich by nebol obchod. Ja ozaj nemam skusenot s inymi rk, len viem, ze inde by som robit nechcela a mala som stastie na cestneho cloveka - majitela rk. A vsetko je to o ludoch. Nikdy nezavadzam a ked niekde preteka voda, netajim to. Lebo aj na byt ci dom je reklamacia, pre nepravdive informacie.

Bytov je teraz spusta, je zbytocne sa niekde registrovat, treba pozriet net a clovek si urcite vyberie.
bonita
18.01.10,21:24
A mozno taka logicka info - zvysovanie cien bytov v ba davali za vinu realitkam. Lenze nase provize boli aj vtedy rovnake - konkurencny trh platil aj vtedy. Len majitelia bytov si stale mysleli , ze sused predal za tolko a hned , dam si o nieco vyssiu cenu a predam aj ja, aj ked za mesiac. Alebo si pozreli ceny bytov a videli napr. 3,5 mil. tak dali rovnaku cenu. Lenze tam uz bola aj provizia rk a zase isla cena o 50 tis. vyssie.

realitaci sa snazili tlacit ceny dolu - napr. vravim, dajte o 100 nizsie a predate hned. Lebo lacny byt aj my sme nemuseli dlho nukat a zarobilo sa. No odpoved: nie, ved ten a ten za tolko a tolko tiez predal hned. Takze nasou snahou bolo logicky mat v ponuke byt za nizsiu cenu, nez okolite ceny bytov. No nedalo sa.
vapno0
19.01.10,05:36
Ja som kupoval byt cez realitku a som spokojny. Bez problemov a rychlo dodali podklady na vybavenie uveru a pripravili zmluvu. Za jeden a pol tyzdna bolo vsetko hotove, podpisane a papiere zanesene na kataster.
mona091
19.01.10,18:36
Neviem mona kde beries info, ale predavajuci , aspon co sa nas tyka a myslim, ze aj vacsiny realitiek, vie presne vysku provizie. Za. 1. vzdy mu ju oznamim, pokial sa da, dohodnem sa ze ju zaplati z jeho ceny predaja on, ak sa neda, tak si navysime cenu nehnutelnosti o proviziu. Predavajuci , aj ma pristup na net a to vacsinou ma, si tu vysku provizie lahko pozrie, tak naco tajit, ze?

Co tu pisem su fakty ako robim ja a nie som klamarka, ani nezavadzam. To pisem pre istotu. Pracujem so zvieratami, mam utulok pre psov a praca v rk nas zivila. Samozrejme od januara min. roku som si musela najst aj inu pracu, popri tom vsetkom. Ale vraj sa Ba uz rozbieha, kolegovci uz nieco predali. Tak snad sa trh aspon trochu ozivi. My sme ten rok vydrzali, hoci velmi tazko.

Nepisala som, ze robime zmluvu aj s pred. aj s kupujucim, ale ze robime pre oboch. Bez jedneho z nich by nebol obchod. Ja ozaj nemam skusenot s inymi rk, len viem, ze inde by som robit nechcela a mala som stastie na cestneho cloveka - majitela rk. A vsetko je to o ludoch. Nikdy nezavadzam a ked niekde preteka voda, netajim to. Lebo aj na byt ci dom je reklamacia, pre nepravdive informacie.

Bytov je teraz spusta, je zbytocne sa niekde registrovat, treba pozriet net a clovek si urcite vyberie.


bonita prepac, naozaj sa mi paci tvoj pristup k praci aj k zivotu, vidno, ze praca Ta bavi, a robis ju svedomito, zasluzila by si si hlavny pracovny pomer, aby si nemusela popri tejto praci brigadovat inde, asi vasa RK nie je velka, mozno prave preto stavia na kvalite,

prajem Ti, aby sa Vam obchody rozbehli, a aby takych maklerov ako Ty bolo viac
bonita
19.01.10,19:53
Dakujem za prianie. Zial robit niekde trvalo a denne praviedlne hodiny s pevnym prac. casom sa neda, kvoli psom, tak robim pre slob. zvierat na dohodu inspektorku, robim astrosku a numerku, zostavujem dietne programy, ale to zatial len znamym, do decembra som robila par mesiacov opatrovatelku v AT / praca ok, ale to ze nie som doma v kuse dva tyzdne, och/ a teraz sa zase pustam naplno do realit - holt blizenec, z kazdeho rozku trosku :D. Ale potrbujem pracu s volnym pracovnym casom. A cakam az bude jar, aby moj muz murar zase mal pracu a ja si konecne trochu oddychnem.

V RK nas je 10 - 12 maklerov a ca raz za mesiac mal jeden obchod, min. rok. Teraz v jan. uz su predane dva byty, tak snad naozaj bude lepsie. Samozrejme sme mala rk, bratislavska, ale byvame aj v okresoch po okoli, tak mame dobru ponuku. Ale takmer sme sa aj my polozili ako desiatky dalsich.
Ekonómkaaa
21.01.10,18:12
prečo nepozerať LV na internete?
prečo nedávať zálohu? bez zálohy sa nikto ani nerozhýbe aby začal pripravovať zmluvu, musíš predsa spraviť aj ty ako kupujúci nejaké kroky a ukázať že máš záujem a peniaze, nielen čakať všetko od druhej strany.
Ivko, este mi povedz prosim na akej stranke na internete si mozem pozriet vlastnika bytu. Dik
bonita
21.01.10,18:42
do google si dat katastralny portal, kapor a tam sa vlozia zname udaje, potom sa da robit zostava, ktora ukaze LV.

Peniaze som uz spominala, dat do depozitu, lacnejsie je to v banke nez u notara a preniaze preposle banka na ucet predavajuceho az oproti LV s menom noveho vlastnika.
iv@n
24.01.10,15:48
Ivko, este mi povedz prosim na akej stranke na internete si mozem pozriet vlastnika bytu. Dik
www.katasterportal.sk
balci1
23.07.10,11:35
ked si vyberies dobru realitku, ktora je aj v narkse / predsa ich len nieco zavazuje, narks nevezme kazdu rk/, tak mas zaistenu bezpecnost kupy. Ak bez RK, tak vlozit peniaze do depozitu, moze byt aj do banky, je to lacnejsie a vydaju ich oproti LV, kde uz si ty ako kupec. Ceny su podobne, lebo vacsina RK ma nizke provizie, okrem tych pazravych.
tiez si myslim, ze NARKS berie skoro kazdeho co nie je uplne lolo. hlavne nech plati.. a je pravda, ze cim je RK vacsia tym skor odignoruje clenstvo v Narkse, lebo je to pre nu financne velmi nevyhodne..
balci1
23.07.10,11:40
Samozrejme, že pozriem v prvom rade na net, ale kúpa bytu je drahá záležitosť. Chcela by som predsa len vedieť, či je všetko, čo je na nete aj pravdou. Môže sa stať, že niečo zabudnú zapísať, alebo je možno momentálne LV neaktuálny. Stretla som sa aj s tým, že predávajúci s kupujúcim doniesli spolu na kataster do podateľne kúpnu zmluvu a presvedčili sa, či tam niekto krátko pred tým nepodal nejakú inú zmluvu na tú istú nehnuteľnosť. Dôvera je dobrá vec, ale istota je istota.
Druhá vec-záloha. Ak ja kupujem, mám peniaze. Predávajúci má byt. Nemôže mať to aj to. Pri predaji dostane kúpnu cenu, ja byt.
zaloha sa sklada z inych dovodov.

klienti bez zlozenej zalohy ci do notarskej uschovy alebo do RK velmi casto vybratu nehnutelnost nakoniec nekupia, si to proste rozmyslia a tahaju vsetkych ucastnikov konania za nos (ci RK, alebo majitela). Lehoty pri kupe su dlhsie (niekolko tyzdnov) a bez zlozenej zalohy sa ludia casto menej seriozni..
balci1
23.07.10,11:49
Dakujem za prianie. Zial robit niekde trvalo a denne praviedlne hodiny s pevnym prac. casom sa neda, kvoli psom, tak robim pre slob. zvierat na dohodu inspektorku, robim astrosku a numerku, zostavujem dietne programy, ale to zatial len znamym, do decembra som robila par mesiacov opatrovatelku v AT / praca ok, ale to ze nie som doma v kuse dva tyzdne, och/ a teraz sa zase pustam naplno do realit - holt blizenec, z kazdeho rozku trosku :D. Ale potrbujem pracu s volnym pracovnym casom. A cakam az bude jar, aby moj muz murar zase mal pracu a ja si konecne trochu oddychnem.

V RK nas je 10 - 12 maklerov a ca raz za mesiac mal jeden obchod, min. rok. Teraz v jan. uz su predane dva byty, tak snad naozaj bude lepsie. Samozrejme sme mala rk, bratislavska, ale byvame aj v okresoch po okoli, tak mame dobru ponuku. Ale takmer sme sa aj my polozili ako desiatky dalsich.
kokso... jeden obchod mesacne ?? to vam nezavidim, z toho sa nakladaju nevykryju.. v akom regione posobis?