denisamka
08.01.10,21:22
Kamoska je zamestnana a od 13.3.2010 nastupuje na MD. Mzdarka jej vypocitala, ze ma narok len na 13 dni dovolenky. Je to v poriadku? Uz neexistuje ten zakon, ktory hovori o tom, ze ked ma odpracovane 90(neviem presny pocet) dni, ma narok na celu dovolenku, v jej pripade na 25 dni?

Dakujem za kazdu odpoved.
Beella
08.01.10,20:29
Určite sa ozvú fundovanejšie kočky ako ja, ale ja som nastupovala na MD 06.03. a nič mi nekrátili, mala som nárok na plných 25 dní dovolenky.
denisamka
08.01.10,20:40
a brali ste si ju pred MD alebo az po?
Beella
08.01.10,20:44
a brali ste si ju pred MD alebo az po?

Zostalo mi 22 dní dovolenky a tie som si vybrala po vyčerpaní MD a pred nástupom na rodičovskú.
veronikasad
08.01.10,21:41
Kamoska je zamestnana a od 13.3.2010 nastupuje na MD. Mzdarka jej vypocitala, ze ma narok len na 13 dni dovolenky. Je to v poriadku? Uz neexistuje ten zakon, ktory hovori o tom, ze ked ma odpracovane 90(neviem presny pocet) dni, ma narok na celu dovolenku, v jej pripade na 25 dni?

Dakujem za kazdu odpoved.
obdobie poberania materského - prvých 28 týždňov sa považuje za odpracovanú dobu. Nárok na dovolenku sa jej kráti len z titulu čerpania rodičovskej dovolenky. Nechce sa mi prepočítavať dni, ale ten výpočet nevyzerá správny. Spočítaj si pracovné dni rodičovskej dovolenky, vrátane sviatkov. Za prvých 100 prac. dní sa jej dovolenka bude krátiť o 1/12, za každých celých 21 kal. dní o ďalšiu 1/12. Ak rod. dovolenka nepresiahla 100 prac. dní. dovolenka sa jej nekráti vôbec.
Neexistuje zákon, ktorý hovorí, že ak odpracuješ 90 dní, máš nárok na celú dovolenku.
Zákonník práce hovorí, že ak zamestnanec odpracuje 60 dní, vzniká mu nárok na dovolenku za kal. rok. A len vtedy môžeš krátiť dovolenku z titulu rod. dovolenky.

Ak by pracovníčka odpracovala len 59 dni, vznikol by jej nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých 21 dní 1/12 - v tomto prípade len 2/12 ročného nároku (to nie je tvoj prípad).
veronikasad
08.01.10,21:43
a brali ste si ju pred MD alebo az po?
Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel. Ak si ju nevyčerpáš pred nástupom na materskú, dovolenka ti neprepadne. Môžeš ju čerpať aj po 3 rokoch - po návrate z rodičovskej dovolenky.
jacekova
09.01.10,14:09
Zamestnankyňa mala ísť na materskú dovolenku, tak sme ju vo firme "akože prepustili" a hneď na ďalší deň prijali s max.VZ (aby mala vyššiu materskú). Ako je to s dovolenkou? vznikol takejto zamestnankyni nárok na dovolenku v "novom" pracovnom pomere, ak sme ju prijali 1.4. a na MD išla 2.4.? dakujem za pomoc
veronikasad
09.01.10,15:00
Zamestnankyňa mala ísť na materskú dovolenku, tak sme ju vo firme "akože prepustili" a hneď na ďalší deň prijali s max.VZ (aby mala vyššiu materskú). Ako je to s dovolenkou? vznikol takejto zamestnankyni nárok na dovolenku v "novom" pracovnom pomere, ak sme ju prijali 1.4. a na MD išla 2.4.? dakujem za pomoc
Pozro § 110 ods.2

§ 110
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Týždňom dovolenky je sedem po sebe nasledujúcich dní.

(2) Za nepretržité trvanie pracovného pomeru sa považuje aj skončenie doterajšieho pracovného pomeru a bezprostredne nadväzujúci vznik nového pracovného pomeru zamestnanca k tomu istému zamestnávateľovi.

uct2007
10.01.10,06:11
Aj ja by som sa potrebovala poradiť:
mám zamestnankyňu, ktorá bola od 1.1. do 8.11.2009 na rodičovskom príspevku,od 9.11. nastúpila na ďalšiu materskú dovolenku. Ako jej vypočítam nárok na dovolenku? Má nárok na dovolenku za obdobie 9.11.-31.12.2009 ? Keďže vlastne neodpracuje 60 dní, ani 21 dní, aby jej vznikol nárok na pomernú časť. Ale keďže sa MD považuje za výkon práce tak by mala mať ten nárok na pomernú časť - tak si myslím,že na jednu dvanástinu... Či sa mýlim ? ĎAKUJEM :)
veronikasad
10.01.10,20:00
Aj ja by som sa potrebovala poradiť:
mám zamestnankyňu, ktorá bola od 1.1. do 8.11.2009 na rodičovskom príspevku,od 9.11. nastúpila na ďalšiu materskú dovolenku. Ako jej vypočítam nárok na dovolenku? Má nárok na dovolenku za obdobie 9.11.-31.12.2009 ? Keďže vlastne neodpracuje 60 dní, ani 21 dní, aby jej vznikol nárok na pomernú časť. Ale keďže sa MD považuje za výkon práce tak by mala mať ten nárok na pomernú časť - tak si myslím,že na jednu dvanástinu... Či sa mýlim ? ĎAKUJEM :)
Má nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých 21 prac. dní (vrátane sviatkov) poberania materskej = 1/12 ročného nároku.

Obdobie materskej dovolenky sa pre účely dovolenky považuje za odpracovanú dobu
uct2007
11.01.10,04:40
Veronika, ďakujem za radu a želám pekný týždeň :)