tanulkaj
09.01.10,11:37
Ahojte, prosím o radu, v r. 2008 som zrušila DDS, viem že do 3 rokov si to musím dodaniť, ale som na predĺženej RD, takže nemám momentálne žiadny príjem a pravdepodobne nebudem mať ani na budúci rok. Keď si teraz podám daňové priznanie, tak v príjmoch budem mať len tú sumu z DDS, o ktorú bol znížený základ dane a keď si odpočítam nezdaniteľnú časť na daňovníka, tak to potom nebudem platiť žiadnu daň? A ako zistím presnú sumu, o ktorú sa mi znížila daň? Od zamestnávateľa mám ročne zúčtovania za roky 2003,2004,2005, potom až do zrušenia som bola na RD a nešli žiadne príspevky. To stačí, keď si sčítam tie sumy, ktoré uviedol zamestnávateľ v časti "zaplatené a uplatnené príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie"? DDS som uzavrela v r. 2002, ale z tohto roku nemám odložené ročné zúčtovanie, tak neviem, či bolo za ten rok niečo uplatnené. Je zamestnávateľ povinný mi dať toto zúčtovanie, keď ho o to požiadam? A neodpisovali sa tie príspevky až od r. 2003, žeby ten r. 2002 ani nebol potrebný? A ešte jedna otázka: Manžel si potom môže uplatniť na mňa nezdaniteľnú časť, len ju zníži o ten príjem, čo budem mať v DP? No dúfam, že som sa vyjadrila zrozumiteľne a vopred ďakujem za rady.
Samantha
27.02.12,22:18
Ahojte Poraďáci,

mám tiež problém typu či zvýšiť základ dane. Prosím poradte, kto sa v tom vyznáte, lebo čím viac to čítam, tým viac som zmätená:


Dňa 2000 som podpísala zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení. Išlo o zmluvu s dávkovým plánom 3Z. Následne v roku 2007 som na základe mojej zmluvy požiadala o vyplatenie jednorazového dôchodku vo výške 15 000,-- Sk, pretože za tento rok mi boli na mojom účte zaevidované príspevky vo výške 15 000,-- Sk. Táto suma mi bola následne v roku 2008 aj vyplatená.


Následne som v roku 2009 znova chcela vybrať vložené prostriedky, ale podľa novej platnej zmeny v zákone č. 650/2004 od 1. 1. 2009 som už to nemohla urobiť. Bolo mi povedané, že môžem, ale vtedy, ak zmluvu zruším, čo som koncom januára 2009 aj urobila. Vo feb 2009 mi oznámili, že podľa dávkového plánu mám nárok na dávku vo výške 2 470,96 € a po zdanení táto suma predstavuje 2 459,77 €, ktorú mi aj vyplatili ako jednorazové vyrovnanie. Podotýkam, že to nebolo odstupné.


Mám povinnosť si zvýšiť základ dane v daňovom priznaní do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na DDS (par. 11, odst. 12 zák. o dani z príjmov)?

VOpred ďakujem!!
Samantha
07.03.12,16:10
Ahojte Poraďáci,

mám tiež problém typu či zvýšiť základ dane. Prosím poradte, kto sa v tom vyznáte, lebo čím viac to čítam, tým viac som zmätená:


Dňa 2000 som podpísala zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení. Išlo o zmluvu s dávkovým plánom 3Z. Následne v roku 2007 som na základe mojej zmluvy požiadala o vyplatenie jednorazového dôchodku vo výške 15 000,-- Sk, pretože za tento rok mi boli na mojom účte zaevidované príspevky vo výške 15 000,-- Sk. Táto suma mi bola následne v roku 2008 aj vyplatená.


Následne som v roku 2009 znova chcela vybrať vložené prostriedky, ale podľa novej platnej zmeny v zákone č. 650/2004 od 1. 1. 2009 som už to nemohla urobiť. Bolo mi povedané, že môžem, ale vtedy, ak zmluvu zruším, čo som koncom januára 2009 aj urobila. Vo feb 2009 mi oznámili, že podľa dávkového plánu mám nárok na dávku vo výške 2 470,96 € a po zdanení táto suma predstavuje 2 459,77 €, ktorú mi aj vyplatili ako jednorazové vyrovnanie. Podotýkam, že to nebolo odstupné.


Mám povinnosť si zvýšiť základ dane v daňovom priznaní do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na DDS (par. 11, odst. 12 zák. o dani z príjmov)?

VOpred ďakujem!!

Poradaci, prosiim, poradte... nestretol sa niekto s podobnou situaciou???