ziacik
09.01.10,11:31
Dobry den vazeni poradaci.
Ako student som v roku 2009 pracoval, pricom mi zo mzdy bola strhavana dan. Pokial dobre viem, mam narok na vratenie tejto dane ak celkova vyska mzdy nepresieahla 4025,7€. Mozte mi napisat prosim, ako postupovat, aby sa mi dan vratila? Chcem sa este opytat, ak si podam DP cca do konca januara, do kedy mi dan vratia? Je potrebne aby mi dal zamestnavatel nejake potvrdenie o vyske mzdy, ktoru mi dal v roku 2009 alebo ju vyplnam len na zaklade vyplatnych pasok?
Za vase odpovede vopred dakujem. Prijemny den:rolleyes:
JarkaL
09.01.10,11:37
Vyplníš DP typ A, od zamestnávateľa si vypýtaj potvrdenie o príjmoch. V DP si uplatníš nárok na nezdaniteľnú časť a ak si naozaj nezarobil viac ako je nezdaniteľná suma platná pre rok 2009, tak Ti vyjde daň=0. V tlačive DP je žiadosť o vrátenie preplatku dane, podpíšeš ju a uvedieš tam č. účtu, kam Ti majú preplatok poslať. Preplatok sú povinní poslať do 30.4.2010 (ak sa mýlim, opravte ma).

Opravím sa sama:
§ 63
Daňové preplatky a úrok

(1) Daňový preplatok (ďalej len "preplatok") je suma platby, ktorá prevyšuje splatnú daň.

(2) Preplatok sa použije na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu prípadného daňového nedoplatku. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku.

(3) Preplatky daňového subjektu na jednotlivých druhoch daní, cla a iných platieb 13c) možno použiť na kompenzáciu jeho daňových nedoplatkov na inej dani, cle a iných platbách. O tom musí správca dane písomne upovedomiť daňový subjekt.

(4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.
marina8
09.01.10,12:01
preplatky vacsinou vracaju 1 alebo 2 majovy tyzden, aspon teda na "mojom" daniaku;)
ziacik
09.01.10,12:02
Dakujem pekne :)
ziacik
09.01.10,12:04
Este otazocka, potvrdenie o prijmoch mi da zamestnavatel nejaky suhrnne na jednom papieri a to sa aj priklada k DP? Alebo staci ak uvediem prijmy podla vyplatnych pasok? Dakujem
Tweety
09.01.10,12:06
Este otazocka, potvrdenie o prijmoch mi da zamestnavatel nejaky suhrnne na jednom papieri a to sa aj priklada k DP? Alebo staci ak uvediem prijmy podla vyplatnych pasok? Dakujem
Áno, je to jedno potvrdenie, jeho kópiu priložíš k DP.
JarkaL
09.01.10,12:17
preplatky vacsinou vracaju 1 alebo 2 majovy tyzden, aspon teda na "mojom" daniaku;)
Aj mne poslali preplatok až v polovici mája, oni si to môžu dovoliť, úroky z omeškania im asi nikto nefakturuje...Skúsila by som ja zaplatiť daň o týždeň neskôr...
Tweety
09.01.10,12:19
Aj mne poslali preplatok až v polovici mája, oni si to môžu dovoliť, úroky z omeškania im asi nikto nefakturuje...Skúsila by som ja zaplatiť daň o týždeň neskôr...
Skúsiť môžeme, ale pod pokutou, to je isté.
marina8
09.01.10,12:21
Aj mne poslali preplatok až v polovici mája, oni si to môžu dovoliť, úroky z omeškania im asi nikto nefakturuje...Skúsila by som ja zaplatiť daň o týždeň neskôr...

:D:D:D
to by fakt bola sranda, keby sme im zacali fakturovat uroky z omeskania;)
kludne tu dan mozeme zaplatit aj o tyzden aj o 2 neskor, ale musime ratat s " uprimnym pozdravom " z DU:D;) a bez debaty, nikto nam nic neodpusti:o