Majuška11
09.01.10,13:42
Mám os.auto zaradené v majetku, účtujem v JU. V 12/09 som mala poistnú udalosť a dostala som od poisťovne vyplatenú škodu na vozidle. Do JU túto sumu nahodím ako VNZD? Nie som si istá, preto by som Vás poprosila o radu. Ďakujem vopred.
Anja111
09.01.10,13:57
Mám os.auto zaradené v majetku, účtujem v JU. V 12/09 som mala poistnú udalosť a dostala som od poisťovne vyplatenú škodu na vozidle. Do JU túto sumu nahodím ako VNZD? Nie som si istá, preto by som Vás poprosila o radu. Ďakujem vopred.
http://www.porada.sk/t113270-skoda-spoluucast-danovy-vydavok.html
Majuška11
09.01.10,16:51
Ďakujem pekne, bolo by som to dovŕzala.
Lucinka23
04.09.10,08:21
Dobrý deň, prosím poraďte mi.

SZČO mal 12.7. poistnú udalosť, odcudzili mu tovar v hodnote 25,33 a finančnú hotovosť 239,82. V auguste doložil všetky potrebné doklady poisťovni a teraz čaká na vyjadrenie od poisťovne.
Mňa by zaujímalo ako to mám teraz zaúčtovať. Ten tovar čo ukradli bol nakúpený 7.7. a blok som normálne zaúčtovala. Na tovar v hodnote 25,33 a DPH (4,04 DPH) mám vystaviť interný doklad a mínusom zaúčtovať a povýšiť DPH? A čo s hotovosťou, tá bola normálne zaúčtovaná ako príjem.

Možno som to nezrozumiteľne napísala ale neviem či mám v júli s tým niečo robiť.

Ďakujem.
ESTER
08.09.10,07:14
Dobrý deň, prosím poraďte mi.

SZČO mal 12.7. poistnú udalosť, odcudzili mu tovar v hodnote 25,33 a finančnú hotovosť 239,82. V auguste doložil všetky potrebné doklady poisťovni a teraz čaká na vyjadrenie od poisťovne.
Mňa by zaujímalo ako to mám teraz zaúčtovať. Ten tovar čo ukradli bol nakúpený 7.7. a blok som normálne zaúčtovala. Na tovar v hodnote 25,33 a DPH (4,04 DPH) mám vystaviť interný doklad a mínusom zaúčtovať a povýšiť DPH? A čo s hotovosťou, tá bola normálne zaúčtovaná ako príjem.

Možno som to nezrozumiteľne napísala ale neviem či mám v júli s tým niečo robiť.

Ďakujem.
Podľa § 53 ods. 5 ZDPH, pri krádeži tovaru ak bol uplatnený odpočet dane, vzniká povinnosť vrátiť odpočítanú daň vo výške uplatneného odpočtu a to v období, kedy odcudzenie tovaru zistil (zväčša pôjde o deň, kedy došlo k oznámeniu na polícii, že k odcudzeniu došlo). Pri krádeži z hľadiska dane z príjmov postupuješ podľa § 19 odst. 3 písm. g) drhý bod. Kým nemáš vyjadrenie z polície, že sa páchateľ nenašiel a nebudeš ho mať ani do konca roka ale boli ste zároveň poistení, tak tvoj postup by mal byť taký, že v daňových výdavkoch ponecháš len tú časť zásob, ktorá bude zodpovedať prijatej náhrade od poisťovne. Zníženie stavu hotovosti z dôvodu krádeže zaúčtuje ako VOZD taktiež len do výšky prijatej náhrady. Neviem aký dlhý čas si dáva polícia na zistenie páchateľa.
Lucinka23
08.09.10,13:57
Ďakujem za reakciu. List od polície máme, že v takom znení že sa im zatiaľ nepodarilo páchateľa vypátrať ale v pátraní budú pokračovať. Už to vidím. :-)

Ale vrátim sa k tomu účtovaniu, takže robím to až na základe vyjadrenia od poisťovne? Doklady sa im už posielali.
ESTER
09.09.10,04:51
V prvom rade počkaj na vyjadrenie od poisťovne a na základe toho účtuj. Ak by sa ani poisťovňa do konca roka nevyjadrila je nutné z výdavkov vystornovať zásoby a výdavok z pokladne (krádež) bude VNZD:
Lucinka23
16.01.11,18:25
Prosím Vás vrátim sa k príspevku č. 4. Dnes mi SZČO oznámil, že mu poisťovňa preplatila škodu (úhrada ale až v januári 2011). Ako mám teda postupovať. Nič som zatiaľ s tým nerobila. Ale myslím si nasledovné:
1. vo 4. štvrťroku ponížim odpočet DPH o sumu DPH na ukradnutom tovare - interným dokladom?
2. o hotovosť v 239,22 ponížim tržby a zaúčtujem ako VNZD - interným dokladom? S DPH na výstupe nič nerobím?
3. čo s ukradnutým tovarom v hodnote 25,33?

Možno je to tu už popísané ale akosi tomu nerozumiem.

Ešte poznámočka - vyjadrenie z poisťovne ešte fyzicky nemá, vie to iba podľa prijatia financií na účet. Takže nevie koľko mu preplatili ale podľa sumy to vyzerá, že okolo 95%.

Ďakujem
Lucinka23
17.01.11,14:57
Prosím Vás neviete mi poradiť k predchádzajúcemu príspevku?

Ďakujem