zuzanna
15.09.05,19:52
Zdravím poradakov, tak radte mam taky maly problem, mame zalozenu s.r.o. a majitel je aj spolocikom aj konatelom a dostava konatelsku odmenu za vykonanu pracu, len problem je v tom ze je zapisany do komory advokatov, cize podnika na zaklade ineho opravnenia a teraz neviem ci ho mam prihlasit ako zamestnanca alebo bude ako szco lebo v tych paragrafoch som mimo, myslim ze je to par. 11
KEJKA
15.09.05,18:01
ak ma konatelsku odmeu, neplati sro odvody, len ide daň a odvod do ZP. Ak je SZCO - napr. ako je komerčný právnik, tak má asi aj také príjmy a musí sa registrovať ako SZCO, ptinajmenej ma oznamovaciu povinnosť - tam platí odvody do SP z minimálnej mzdy alebo príjmu podľa DP. Odvody do ZP sú preddavkové.
zuzanna
15.09.05,18:05
vsak v tom je problem on je sice pravik ale robi len v tej sro-cke a robi vlastne na jej ucet a on dostava len tu konatelsku odmenu tak si myslim ze ho treba prihlasit ako zamestnanca nie
KEJKA
15.09.05,18:24
ja len ked je zo zakona SZCO tak ma minimalne oznamovaciu povinnost do poistovní.
Ale to je jeho vec.
Ako zamestnanca ho nahlásiš, ak má odmenu za prácu, ale ty píšeš, že má konateľskú odmenu - vtedy platí moj príspevok vyššie. Teraz píšeš, že robí len pre sro, takže asi nielen ako konateľ.
Jozef Mihál
16.09.05,09:23
Kedže je advokát, musí zostať prihlásený ako SZČO.

Keďže ako konateľ dostáva odmenu, musí ho s.r.o. prihlásiť ako svojho zamestnanca.
zuzanna
16.09.05,09:45
pan Mihal, dakujem za vasu odpoved, ale on je sice advokat, ale vykonava pracu pre tu dotycnu sro a z nej dostava len tu konatelsku odmenu, a ostatne robi na ucet spolocnosti a ta po danovejm povinnosti mu vyplaca zisk tak on nema iny prijem ako advokat, tak preto neviem co s tym dakujem
Jozef Mihál
16.09.05,12:14
Ak je advokát-zamestnanec, alebo inak povedané vykonáva činnosť advokáta ako zamestnanec nejakej firmy, tak nie je SZČO.

Ak ale činnosť advokáta vykonáva na svoje meno ako svoju samostatnú činnosť, je SZČO (pmôcka - SZČO je, ak má z toho príjem, ktorý zdaňuje podľa § 6 zákona o dani z príjmov). Lepšie Vám asi neporadím.
zuzanna
17.09.05,16:54
ako som uz vyssie uviedla nevykonava tuto cinnost na svoje meno ako SZCO ale pre nasu spolocnost sro a v nej nie je zamestnany iba pobera za tutu cinnost konatelsku odmenu, tak preto ho neviem zaradit, bije sa zamestnanec so SZCO AJ tak som z toho jelen ale velmi pekne dakujem za vase rady p. Mihal
Denda
17.09.05,16:58
ako som uz vyssie uviedla nevykonava tuto cinnost na svoje meno ako SZCO ale pre nasu spolocnost sro a v nej nie je zamestnany iba pobera za tutu cinnost konatelsku odmenu, tak preto ho neviem zaradit, bije sa zamestnanec so SZCO AJ tak som z toho jelen ale velmi pekne dakujem za vase rady p. MihalNeviem v čom je problém. Konateľ podľa novely zákona o zdravotnom poistení sa nepovažuje už za SZCO. Odmenu, ktorú bude poberať ako konateľ sa považuje od 1.9.2005 za príjem zamestnanca.
zuzanna
17.09.05,17:12
hej dendi mas pravdu, nebol by problem

len on ako advokat moze byt advokatom len na zaklade zapisu do advokatskej komory a vykonavat cinnost na zaklade tohto opravnenia, tak neviem pochopit preco sa teda nezamestnal a berie len konatelsku odmenu a je problem kde ho zaradit vies
Denda
17.09.05,17:24
hej dendi mas pravdu, nebol by problem

len on ako advokat moze byt advokatom len na zaklade zapisu do advokatskej komory a vykonavat cinnost na zaklade tohto opravnenia, tak neviem pochopit preco sa teda nezamestnal a berie len konatelsku odmenu a je problem kde ho zaradit viesSprávne, ale on túto činnosť nevykonavá ako SZCO, ale v spoločnosti. On si len zvolil inú formu výkonu svojej činnosti. /imidžovo lepšie/ a môže ju vykonávať pretože má na to osvedčenie a to, že je zapísaný v advokátskej komore na tom nič nemení / možno je to aj povinné/.
To, že poberá len odmenu ako konateľ a nie ako zamestnanec je v tomto prípade úplne jedno / šetrí odvody napr./ :)

Podobný prípad máme s architektami. Ozaj tam bola, ale povinnosť uzatvorenia pracovného vzťahu, aby mohol činnosť vykonávať pre spoločnosť. Skús si overiť:)
Jana Acsová
17.09.05,17:32
ako som uz vyssie uviedla nevykonava tuto cinnost na svoje meno ako SZCO ale pre nasu spolocnost sro a v nej nie je zamestnany iba pobera za tutu cinnost konatelsku odmenu, tak preto ho neviem zaradit, bije sa zamestnanec so SZCO AJ tak som z toho jelen ale velmi pekne dakujem za vase rady p. MihalZ uvádzaného mi vychádza, že konateľ - advokát nielenže pre spoločnosť vykonáva funkciu konateľa, ale pravdepodobne aj iné práce, ktoré s funkciou konateľa nesúvisia. A tu by asi bola príležitosť zoficiálniť jeho prácu a to inou zmluvou. (pracovno-právny vzťah, obchodný vzťah atď.) Potom by sa situácia vyjasnila.
zuzanna
17.09.05,19:28
tak citam zase vase odpovede a som rada ze aspon niekto na toto reaguje lebo je to dost zlozite, takze najlepsie by bolo aby uzavrel pracovno-pravny vztah a malo by to byt vyriesene, ale pracovno-pravny vztah ako advokat to sa asi neda ci ano
Jana Acsová
19.09.05,06:57
tak citam zase vase odpovede a som rada ze aspon niekto na toto reaguje lebo je to dost zlozite, takze najlepsie by bolo aby uzavrel pracovno-pravny vztah a malo by to byt vyriesene, ale pracovno-pravny vztah ako advokat to sa asi neda ci anoNo v tomto prípade možno, že aj musí (záleží od predmetu činnosti spoločnosti). My máme prípad autorizovaného architekta, ktorý je zodpovednou osobou za vykonávanie predmetu činnosti a ten bol "právničkou" upozornený, že na túto činnosť musí mať pracovno-právny vzťah v spoločnosti (a je aj konateľ). Ale to si advokát hravo porieši ... http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
karci
19.09.05,08:52
Dobrý deň. Môžete mi niekto poradiť? Mám dôchodcu, ktorý u mňa robí na dohodu o vykonaní práce, pričom je zároveň v našej firme spoločník. Ako spoločník nedostáva žiadnu odmenu. Má len príjem z dohody. V par. 11 odst. 3 písm. i, tak neviem či naša firma má odviesť poistné za túto dohodu 10% a on sám 4%, alebo či on sám si platí 14%. Kto vie nech pomôže. Ďakujem.
zuzanna
19.09.05,13:38
Ahoj karci
pokial nepobera prijmy ako spolocnik tak sa za neho zdravotne poistenie neplati, ale ak by mu bola nejaka odmena vyplatena tak potom spolocnost je povinna ho nahlasit ako zamestanaca a odviest 10% z jeho prijmu a 4% z jeho vyplaty, tak si aspon myslim
Denda
19.09.05,14:02
Dobrý deň. Môžete mi niekto poradiť? Mám dôchodcu, ktorý u mňa robí na dohodu o vykonaní práce, pričom je zároveň v našej firme spoločník. Ako spoločník nedostáva žiadnu odmenu. Má len príjem z dohody. V par. 11 odst. 3 písm. i, tak neviem či naša firma má odviesť poistné za túto dohodu 10% a on sám 4%, alebo či on sám si platí 14%. Kto vie nech pomôže. Ďakujem.Čo sa týka dohodárov, je krásne zhrnutie v príspevku č. 223:http://www.porada.sk/showthread.php?t=9347&page=23&pp=10&highlight=z%E1kon


Pre: Zuzanna

Čo sa týka spoločníka: spoločník nemusí mať v spoločnosti žiadny príjem, pretože je v prvom rade majiteľom firmy. Jeho príjem zo spoločnosti je podiel na zisku.
Ak vykonáva nejaké práce pre spoločnosť tak ich nevykonáva ako spoločník , ale ako zamestnanec firmy a to buď na dohodu alebo pracovný pomer, atď.:)
Čo sa týka konateľa: konateľ v prípade, že poberá príjmy za výkon funkcie bez ohľadu na to či má uzatvorený pracovný pomer, sa považuje zo zákona o zdravotnom poistení za zamestnanca a firma ho prihlasuje a odvádza zdravotné poistenie.
V prípade ak je spoločník zároveň konateľom, tak treba v prvom rade vedieť, čo sa mu vypláca a na základe čoho, a až potom sa dá riešiť otázka zdravotného poistenia.:)
Denda
19.09.05,14:32
tak citam zase vase odpovede a som rada ze aspon niekto na toto reaguje lebo je to dost zlozite, takze najlepsie by bolo aby uzavrel pracovno-pravny vztah a malo by to byt vyriesene, ale pracovno-pravny vztah ako advokat to sa asi neda ci anoDá sa len treba správne nadefinovať pracovnú náplň.:)
RENATAW
23.09.05,07:54
Prosím Vás, nepočul niekto o tom, že by sa mala zrušiť Spoločná zdravotná poisťovňa , alebo zlúčiť s niektorou už existujúcou. Ak ste niekto o tom počuli dajte na vedomie, pretože je málo času na odhlásenie sa z poisťovne t.j. do 30.9.2005.

Ďakujem
KEJKA
23.09.05,08:01
Prosím Vás, nepočul niekto o tom, že by sa mala zrušiť Spoločná zdravotná poisťovňa , alebo zlúčiť s niektorou už existujúcou. Ak ste niekto o tom počuli dajte na vedomie, pretože je málo času na odhlásenie sa z poisťovne t.j. do 30.9.2005.

Ďakujemnepočula som, ale ak aj áno, tak ju preberie iná poistovna, nezostaneš vo vzduchu. Alebo máš na mysli inú poisťovňu ako náhradnú?
Lebo by sme asi prešli do VšZP - ale nepočula som nič. Akurát teraz neviem či to mám sledovať.