Lennkka17
09.01.10,17:41
Uctujem v JU. ked davam 80% spotreby PHM do nakladov musim mat aj blocky na tych 20%? tie potom musim uschovavat ci ako to vlastne je? podnikam od aprila a uctovala som len 80% spotreby blockov, 20 % ostatnych blockou vsak nemam ale mam to preukazatelne podla tachometra ze len 80 percent som uplatnila.urobila som chybu? je to surne dakujem. a chcem sa tiez opytat ako je to pri vypocte dane z motorovych vozidiel ak podnikam len od aprila. mam celkovu rocnu sumu rozratat na tolko kolko dni som podnikala? dokedy sa podava priznanie na dan z motorovych vozidiel a akou formou sa plati? dakujem pekne su to pre mna surne informacie.
IvoM
10.01.10,18:05
Daňové výdavky
§ 19
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Takže je to 80% z výdavkov účtovaných v JÚ, teda ak si chceš uplatniť pušálne výdavky na PHM musíš máť v Tvojom prípade bločky na všetok skutočne nakúpený PHM a nie len 80%.

Daň sa platí za mesiace, teda ak auto začneš na podnikanie používať v apríli 2009, tak platíš daň od apríla vrátane /teda za 9 mesiacov/, daňové priznanie sa podáva do 31.1.2010 kedy je aj daň splatná.
ani1
12.12.10,18:59
stále platí v JU tých 80 % pri účtovaní PHM? dúfam že sa to nezmenilo.....
veronikasad
12.12.10,19:01
stále platí v JU tých 80 % pri účtovaní PHM? dúfam že sa to nezmenilo.....
pre rok 2010 ano
ani1
12.12.10,19:11
pre rok 2010 ano

a budúci rok?
Rozalka
12.12.10,19:12
tiež
ani1
12.12.10,19:13
tiež
dakujem!
marjankaj
12.12.10,19:14
Uctujem v JU. ked davam 80% spotreby PHM do nakladov musim mat aj blocky na tych 20%? tie potom musim uschovavat ci ako to vlastne je? podnikam od aprila a uctovala som len 80% spotreby blockov, 20 % ostatnych blockou vsak nemam ale mam to preukazatelne podla tachometra ze len 80 percent som uplatnila.urobila som chybu? je to surne dakujem. a chcem sa tiez opytat ako je to pri vypocte dane z motorovych vozidiel ak podnikam len od aprila. mam celkovu rocnu sumu rozratat na tolko kolko dni som podnikala? dokedy sa podava priznanie na dan z motorovych vozidiel a akou formou sa plati? dakujem pekne su to pre mna surne informacie.

Tak potom si môžeš uplatniť iba 80% z tých preukázaných 80% teda 64% z pôvodne nakúpených.:eek: Tak ako to vyznačil IvoM červeným.:cool:

PS: Až teraz som zbadal, že som časovo "trochu" pozadu.:confused:
veronikasad
12.12.10,19:18
Stefan2005
12.12.10,19:35
Nie je časovo obmedzená platnosť tohto "krízového balíčka" ?...

Čo ťa vedie Veronika k takejto úvahe ?
marjankaj
12.12.10,19:40
Nie je časovo obmedzená platnosť tohto "krízového balíčka" ?

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208846&FileName=zz2009-00060-0208846&Rocnik=2009&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=67&Flags=160&IndexFile=zz2009&Text=zákon+o+dani+z+príjmu

Aj keby to tak bolo.
Od 1.1.2011 bude platiť nový zákon, kde bude všetko znovu uvedené(možno):eek:
Takže potom sa budeme riadiť podľa nového znenie.
veronikasad
12.12.10,22:42
Čo ťa vedie Veronika k takejto úvahe ?
§ 52 g, ale ten sa asi vzťahuje len na výšku NČZD (r.2009-2010) ...
Andrejka29041972
17.12.10,11:43
a ako je to s DPH, uplatním normálne DPH z bločkov a vypočítam si 80% z ceny PHM bez DPH?
monikago
17.12.10,12:42
ja som ešte počula, že okrem povinnosti, že si dáme do účta 80% z phm, tak sa tých 80% týka aj odpisov a všetkých služieb týkajúcich sa auta /umývanie, oprava.../. je to pravda? nepočuli ste to niekto?
alebo som dostala milnú infošku :(
Stefan2005
17.12.10,18:52
ja som ešte počula, že okrem povinnosti, že si dáme do účta 80% z phm, tak sa tých 80% týka aj odpisov a všetkých služieb týkajúcich sa auta /umývanie, oprava.../. je to pravda? nepočuli ste to niekto?
alebo som dostala milnú infošku :(

... si myslím, že to krátenie podľa % využívania na účely podnikania platilo aj pred zavedením 80% phl...
AdamC
21.02.11,12:08
.....ja si myslim, ze tym, ze pouzijem sposob 80/20 este nedeklarujem, ze tych 20 je pouzitie auta na sukromne ucely. Jednoducho to beriem ako metodu. Ine je, ked pri obstarani vozidla rovno stanovim nejaky podiel. Ja by som v tomto (aj mojom) pripade kratil len PHM a nie aj odpisy, poistky, umyvarky.
(pozn. od 1.1.2011 sa musi oductovat aj DPH)

Alebo nie?
Dakujem.
marjankaj
21.02.11,12:57
ja som ešte počula, že okrem povinnosti, že si dáme do účta 80% z phm, tak sa tých 80% týka aj odpisov a všetkých služieb týkajúcich sa auta /umývanie, oprava.../. je to pravda? nepočuli ste to niekto?
alebo som dostala milnú infošku :(

Ak auto yužívaš iba na podnikanie, tak si môžeš uplatniť 100% všetkých súvisiacich nákladov, aj PHL.
Ale ak nepreukážeš prejazdené km (knihou jázd), tak si musíš náklady na PHL krátiť na 80%. Ostatné ostáva 100%.

Ak by si mala aj súkromné jazdy,tak si budeš krátiť všetky náklady v príslušnom pomere.
janulka
21.02.11,13:15
Dobrý deň prajem, prosím chcela by som si len potvrdiť nasledovné:


- szčo - neplatiteľ dph, JU - dnes prišiel a vysypal igelitku plnú dokladov a medzi nimi i doklady za nákup PHL.
- prosím vás môžem postupovať nasledovne?
- zrátam litre benzínu z jednotlivých bločkov z erp, teda zistím kolko litrov natakoval v priebehu roka, poznám priemernú spotrebu auta - na základe týchto údajov zistím kolko km najazdil v roku 2010 / teda na kolko km mu stačili PHL/ vedie si knihu jázd - no tak približne to sedí s bločkami z erp, aby bolo čoho sa chytit
- osobné vozidlo nemá zaradené v obchodnom majektku,
- môže si teda uplatniť:
1. náhradu za spotrebu pohonných hmôt
/najazdené km na podnikateľské účely x priemer. spotreba podľa TP/ : 100 x cena za liter PHL
2. 0,183 € za každý kilometer prejdený na podnikateľský účel

ďakujem krásne za ochotu

ps: ospravedlnujem sa ak som zadala otazku ku nespravnej teme
martinka571
23.02.11,15:41
a ako je to s DPH, uplatním normálne DPH z bločkov a vypočítam si 80% z ceny PHM bez DPH?
DPH z bločkov si možem uplatniť iba vtedy, ak si robíš evidenciu jázd..Ak nevykazuješ knihu jázd,alebo podobnú evidenciu, dph si uplatniť nemôžeš
martinka571
23.02.11,15:44
ja som ešte počula, že okrem povinnosti, že si dáme do účta 80% z phm, tak sa tých 80% týka aj odpisov a všetkých služieb týkajúcich sa auta /umývanie, oprava.../. je to pravda? nepočuli ste to niekto?
alebo som dostala milnú infošku :(
nie je to pravda..na to, aby si si opravu a údržbu auta môhla vykazovať vo výdavkoch musíš mať zaplatenú cestnú daň
marjankaj
23.02.11,18:53
nie je to pravda..na to, aby si si opravu a údržbu auta môhla vykazovať vo výdavkoch musíš mať zaplatenú cestnú daň

A toto je podľa akého paragrafu?
Ja som nič také v zákone nenašiel.:confused:
remenka
23.02.11,20:57
musíš mať zaplatenú cestnú daň, ale musíš mať aj automobil zaradený v majetku
marjankaj
23.02.11,22:11
musíš mať zaplatenú cestnú daň, ale musíš mať aj automobil zaradený v majetku

Tak asi nikto nemá zaplatenú cestnú daň. Ak používa auto na podnikanie v roku 2010 a dáva si to do nákladov, tak cestnú daň má povinnosť zaplatiť do 31.1.22011.
Teda daňové priznanie podá napríklad 10.1.2011, nemá ešte zaplatenú cestnú daň, to by si nemohol uplatňovať odpisy a ostatné náklady?(opravy PHL..)

Keď nečítaš zákony, tak aspoň logicky uvažuj.
Martinaflo
03.03.11,20:40
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, ako ma živnostník účtovať phm vo forme paušálnych výdavkov (80%) ak vedie daňovú evidenciu? Stačí mu na konci roka všetko zrátať a uplatniť 80% alebo musí každý mesiac vytvoriť interný list s uplatnením paušalnych výdavkov a ten zaradiť do evidencie príjmov a výdavkov?
Mám v tom trošku chaos, keďže v daňovej evidencii sa vedú príjmy a daňové výdavky v časovom slede (a ja by som tie bločky z phm normálne zarátala do výdajov s tým, že tam uplatním len 80%)... Poradí resp. vysvetlí mi to niekto?
Ďakujem,
Martina.
ego.mc
04.03.11,03:13
Stačí na konci roka:
§ 19 ods. 2 písm. l 3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne