stefanbuilder
09.01.10,17:40
Ahojte ludia,precital som toho na porade dost,ale uz som magor,zhrniem to: 1.ak som kupil nehutelnost v roku 2009 a aj na katastri som urobil zapis a aj list vlastnictva prisiel na moje meno v roku 2009,tak mal som do 30 dni oznamit obecnemu uradu,ze som kupil tento dom a podat kopiu listu vlastnictva,alebo vypis z katastra.
2. dan z nehnutelnosti zaplatim az v roku 2011?
3. mam sa prihlasit na prechodny pobyt ,alebo uz to nieje aktualne v nasom state?
Dakujem za rady,danovnictvo mi nikdy neslo.
Anja111
09.01.10,16:52
Ahojte ludia,precital som toho na porade dost,ale uz som magor,zhrniem to: 1.ak som kupil nehutelnost v roku 2009 a aj na katastri som urobil zapis a aj list vlastnictva prisiel na moje meno v roku 2009,tak mal som do 30 dni oznamit obecnemu uradu,ze som kupil tento dom a podat kopiu listu vlastnictva,alebo vypis z katastra. Áno.
2. dan z nehnutelnosti zaplatim az v roku 2011? Do 31.1.2010 podáš DP...
3. mam sa prihlasit na prechodny pobyt ,alebo uz to nieje aktualne v nasom state? Netreba.
Dakujem za rady,danovnictvo mi nikdy neslo.
... v texte.
Johanka
09.01.10,16:53
Do 31.1.2010 (vzhľadom na to, že je to nedeľa , tak do 1.2.2010) si povinný podať DP k dani z nehnuteľnosti. Daň zaplatíš na základe výmeru, ktorý Ti zašle príslušný obecný úrad.
stefanbuilder
11.01.10,18:15
DP podavam v mieste trvaleho pobytu,alebo mozem aj inde,to znamena:dom som kupil v okrese Michalovce,ale byvam v Martine,tak mozem podat aj na ...../danovy urad?,alebo mestsky urad?/vobec tomu nerozumiem,porad mi prosim Ta,dakujem
Lianka
11.01.10,18:18
DP podavam v mieste trvaleho pobytu,alebo mozem aj inde,to znamena:dom som kupil v okrese Michalovce,ale byvam v Martine,tak mozem podat aj na ...../danovy urad?,alebo mestsky urad?/vobec tomu nerozumiem,porad mi prosim Ta,dakujem

DP podavas u miestne prislusneho spravcu dane, ktorym je mestsky urad (v obciach obecny urad), v katastri ktoreho sa nehnutelnost nachadza, t. j. v prislusnej obci v okrese Michalovce.
Mona Lisa
13.01.10,08:55
To znamená, že je potrebné mať vykonaný zápis najprv v katastri nehnuteľností a mať LV, až potom sa podáva DP na obecný resp. MsÚ?

Vďaka
SILVIA54
13.01.10,11:26
Ahojte, chcela by som sa opýtať:ako firma vlastníme dva domy so záhradami.(kúpili sme ich v roku 2008 a podali sme daň. priznanie z nehnuteľnosti)V roku 2009 ich poskytujeme našim zamestnancom symbolickú sumu na prenájom(bývajú v nich).Musíme z tohto dôvodu podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností? Ďakujem
Lianka
13.01.10,11:33
To znamená, že je potrebné mať vykonaný zápis najprv v katastri nehnuteľností a mať LV, až potom sa podáva DP na obecný resp. MsÚ?

Vďaka

Zmeny (z titulu kupy alebo predaja) si povinny oznamit pocas roka miestne prislusnemu spravcovi dane do 15 dni.

Danove priznanie sa podava za nehnutelnosti, ktorych vlastnikom si k 31.12.2009, t. j. si zapisany na katastri ako vlastnik.

Ak pocas roka k zmene nedoslo, danove priznanie nie je treba podavat. Danove priznanie sa podava len v pripade, ak doslo k zmene pocas roka.
SILVIA54
13.01.10,11:46
Neviete mi nikto poradiť?
Chobot
13.01.10,13:25
Ahojte, chcela by som sa opýtať:ako firma vlastníme dva domy so záhradami.(kúpili sme ich v roku 2008 a podali sme daň. priznanie z nehnuteľnosti)V roku 2009 ich poskytujeme našim zamestnancom symbolickú sumu na prenájom(bývajú v nich).Musíme z tohto dôvodu podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností? Ďakujem

Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti podávaš len pri zmene vlastníctva (predaji alebo kúpe). Nemusíš každý rok podávať daňové priznanie.

Správca dane ti len každý rok zašle poukážku s vypočítanou daňou, ktorú uhradíš v stanovenej lehote.
bunovaa
13.01.10,15:16
manžel zdedil chalupu aj s pozemkami, papiere su na katastri, ale ešte nemá list vlastníctva, má podať danové priznanie? ako sa platia dane ked su svokrovci nebohí? díky za odpoved
Chobot
13.01.10,15:26
manžel zdedil chalupu aj s pozemkami, papiere su na katastri, ale ešte nemá list vlastníctva, má podať danové priznanie? ako sa platia dane ked su svokrovci nebohí? díky za odpoved

Daňové priznanie stačí podať až keď dostane z katastra potvrdenie o vklade a bude zapísaný na liste vlastníctva. Zatiaľ nemá čo nahlasovať, možno ešte nie je vlastníkom...
bunovaa
13.01.10,15:42
a kto teda platí dan z nehnutelnosti, neverím, že štát by nám to odpustil :)
Tweety
13.01.10,16:44
a kto teda platí dan z nehnutelnosti, neverím, že štát by nám to odpustil :)
Majiteľ nehnuteľnosti.
bunovaa
13.01.10,18:20
je mrtvý
SILVIA54
14.01.10,06:53
Ďakujem ;-)
Kremnicka
14.01.10,12:00
Vyplníš priznanie k dani z nehnuteľnosti a do 1.2.2010 podáš podľa príslušnosti, kam patríš (kde je nehnuteľnosť registrovaná), odtiaľ Ti v roku 2010 príde výmer k zaplateniu dane aj s uvedením účtu, alebo zloženkou a potom to v lehote zaplatíš.

Nový majiteľ vždy musí toto urobiť a to za rok 2009 do konca januára 2010, preto je teraz termín 1.2.2010, lebo 31.1. spadá na nedeľu.
vierka6
14.01.10,13:45
Nemáte niekto tlačivo "Daň z nehnuteľnosti" z internetu, do ktorého sa dá dopisovať cez PC? Musí sa vypisovať ručne?
Vďaka.
bupi
15.01.10,08:03
martina1981
17.01.10,09:24
Aj ja poprosím o radu, minulý rok som s partnerom dostala darovacou zmluvou byt do rodičov, tento rok musím podať danové priznanie. Každý má 50%, nie sme manželia, je to podielové vlastníctvo. Danové priznanie máme podať každý zvlásť za seba? alebo stačí jedno? Mám vyplniť aj odsek dan z pozemku? každý byt vlastní aj kusok pozemku pod domom ( mám 1093/100000)
A tiež mám trochu zmätok v tých m2, v darovacej zmluve je uvedená celková výmera podlahových ploch bytu aj s príslušenstvom 74,17m, z toho plocha obytných-vykurovaných miestnosti je 55,53m a plocha pivnice 1,44m , ale z bytového družstva mi chodí predpis na 68,60m.
A teraz ktoré metre má uviesť do riadku : Výmera podlahových plôch bytu v m2 ked mi tam píšu, že sa nemá zaratávať plocha lodžii (ložiu máme)
A kolko je Výmera podlahových plôch nebytového priestoru v bytovom dome? to je tá pivnica a aj spoločné časti domu? v zmluve je uvedený moj podiel na na spoločných častiach bytového domu vo veľkosti 1093/100000, to je kolko?
Prepáčte ale nerozumiem tomu.

Ďakujem ak mi niekto poradí.
martina1981
17.01.10,09:34
Aj ja poprosím o radu, minulý rok som s partnerom dostala darovacou zmluvou byt do rodičov, tento rok musím podať danové priznanie. Každý má 50%, nie sme manželia, je to podielové vlastníctvo. Danové priznanie máme podať každý zvlásť za seba? alebo stačí jedno? Mám vyplniť aj odsek dan z pozemku? každý byt vlastní aj kusok pozemku pod domom ( mám 1093/100000)
A tiež mám trochu zmätok v tých m2, v darovacej zmluve je uvedená celková výmera podlahových ploch bytu aj s príslušenstvom 74,17m, z toho plocha obytných-vykurovaných miestnosti je 55,53m a plocha pivnice 1,44m , ale z bytového družstva mi chodí predpis na 68,60m.
A teraz ktoré metre má uviesť do riadku : Výmera podlahových plôch bytu v m2 ked mi tam píšu, že sa nemá zaratávať plocha lodžii (ložiu máme)
A kolko je Výmera podlahových plôch nebytového priestoru v bytovom dome? to je tá pivnica a aj spoločné časti domu? v zmluve je uvedený moj podiel na na spoločných častiach bytového domu vo veľkosti 1093/100000, to je kolko?
Prepáčte ale nerozumiem tomu.

Ďakujem ak mi niekto poradí.
bupi
27.01.10,16:24
Vierka, ja sa chcem opytat, ako posles tlacivo,ktore vyplnis cez pocitac? Ako pdf mailom, alebo ho vytlacis a posles postou? Lebo tam este chyba podpis a ten sa da len elektronicky, alebo sa musi rucne vpisat do vytlaceneho harku.