martinala
15.09.05,19:53
Zdravím všetkých poraďákov !

neviem, či som sa zaradila do správneho "šuflíka", ale potrebujem poradiť :
môj klient má pohľadávku voči firme, ktorú konateľ minulý mesiac predal. Dozvedeli sme sa to iba cez OR na internete. Ako ďalej postupovať ? Nepredpokladám, že nový konateľ by sám od seba vyvinul iniciatívu zaplatiť môjmu klientovi. Viete niekto poradiť, alebo ísť rovno za právnikom a pohľadávku vymáhať súdnou cestou ?
ďakujem
martina
emily
15.09.05,18:04
Zdravím všetkých poraďákov !

neviem, či som sa zaradila do správneho "šuflíka", ale potrebujem poradiť :
môj klient má pohľadávku voči firme, ktorú konateľ minulý mesiac predal. Dozvedeli sme sa to iba cez OR na internete. Ako ďalej postupovať ? Nepredpokladám, že nový konateľ by sám od seba vyvinul iniciatívu zaplatiť môjmu klientovi. Viete niekto poradiť, alebo ísť rovno za právnikom a pohľadávku vymáhať súdnou cestou ?
ďakujem
martina
Poslať upomienku, a ak sa do týždňa neozvú ísť za právnikom..
KEJKA
15.09.05,18:04
Predal majiteľ - možno konateľ v jednej osobe. Nový majiteľ prevzal všetky pohľadávky i zavazky. V obchodnom zákonníku je zakotvená oznamovacia povinnosť v tomto prípade. V poctivom prostredí nič nehrozí.
Ked už viete adresu, meno novej spoločnosti, napíšte upomienku s tým, že ak Vám nezaplatia ihned (mam na mysli do 3-7 dni), odstupujete na právne vymáhanie.
A dodržala by som to. Teda odstúpila právnikovi (ale až po tej upomienke & uviedla by som tam mail a faxove cislo, aby sa nemohli vyhovárať, že sa nemohli s Vami skontaktovat).
STRELEC
15.09.05,18:19
Zdravím všetkých poraďákov !

neviem, či som sa zaradila do správneho "šuflíka", ale potrebujem poradiť :
môj klient má pohľadávku voči firme, ktorú konateľ minulý mesiac predal. Dozvedeli sme sa to iba cez OR na internete. Ako ďalej postupovať ? Nepredpokladám, že nový konateľ by sám od seba vyvinul iniciatívu zaplatiť môjmu klientovi. Viete niekto poradiť, alebo ísť rovno za právnikom a pohľadávku vymáhať súdnou cestou ?
ďakujem
martinaS tým súdom by som bol opatrný. Náhly predaj. Neoznámenie zmeny. Určite by som písomne urgoval, ale aj zisťoval vedľajšie informácie. Iných veriteľov a pod. Môžbyť by bol výdavok na súdne poplatky (+právnik), len navýšením straty.

P.S.: Skús cvične rôzne zoznamy neplatičov. Skús osobný kontakt.
martinala
16.09.05,17:08
ďakujem za rady všetkým.
m.
durisovad
16.09.05,18:10
Uplne najidealnejsie by bolo skontaktovat sa s uctovnickou firmy, zistit od nej pohladavky a urobit trojstranny zapocet. Ja som takyto pripad uz riesila a podarilo sa.
Bolo to bez pravnikov a bez sudnych poplatkov.
STRELEC
17.09.05,08:18
Uplne najidealnejsie by bolo skontaktovat sa s uctovnickou firmy, zistit od nej pohladavky a urobit trojstranny zapocet. Ja som takyto pripad uz riesila a podarilo sa.
Bolo to bez pravnikov a bez sudnych poplatkov.Keby som bol oslovený, že mám oznámiť pohľadávky pre účely zápočtu - neurobil by som to. Maximálne by som poradil osloviť majiteľa dokladov (štatutára, prísl. FO).
durisovad
17.09.05,08:30
Ani keby to boli pohladavky tazko vymozitelne? Ja by som to urobila.
STRELEC
17.09.05,08:53
Ani keby to boli pohladavky tazko vymozitelne? Ja by som to urobila.Obecne, principiálne - nie. Možno - po dohode s majiteľom dokladov. Záleží ale fakt od konkrétnosti: môže sa napr. jednať o pohľadávky ponúkané na predaj alebo mnou odkúpené.
durisovad
17.09.05,09:11
Kazdy mame pravo na svoj nazor aj na sposob konania. Nakoniec rozhodnutie bude na zadavatelke otazky.
evina
17.09.05,09:39
Uplne najidealnejsie by bolo skontaktovat sa s uctovnickou firmy, zistit od nej pohladavky a urobit trojstranny zapocet. Ja som takyto pripad uz riesila a podarilo sa.
Bolo to bez pravnikov a bez sudnych poplatkov.
Myslíš, vybavovať to medzi účtovníkmi bez vedomia konateľa , res. podnikateľa...?
Na to predsa nikto z nás nemá právo oznamovať a potvrdzovať pohľadávky bez vedomia, ako STRELEC píše "majiteľa dokladov"....
durisovad
17.09.05,12:07
Ak by sa jednalo o seriozneho "majitela dokladov", sam by sa k svojim zavazkom prihlasil, prinajmensom by oznamil, ze doslo k zmene a navrhol by dalsi postup. Ak by sa jednalo o seriozneho podnikatela, tato debata by vobec nevznikla.
KEJKA
17.09.05,12:13
upomienku nástupnickej firme môže poslať aj účtovníčka, a až na základe výsledku tohto pokusu by sme mali posudzovať druhú stranu. Hlavne nestrácať čas a konať.
STRELEC
17.09.05,12:59
Ak by sa jednalo o seriozneho "majitela dokladov", sam by sa k svojim zavazkom prihlasil, prinajmensom by oznamil, ze doslo k zmene a navrhol by dalsi postup. Ak by sa jednalo o seriozneho podnikatela, tato debata by vobec nevznikla.
Mal som sice na mysli "toho druhého majiteľa dokladov" (nie toho xy čo kúpil firmu), ale to na pravde Tvojho príspevku vôbec nič nemení.
durisovad
17.09.05,13:16
Som rada, ze si rozumieme. A majitel dokladov - veritel by bol iste len rad, ak by uctovnicka aj bez jeho vyslovneho poverenia vymahala jeho pohladavky.
STRELEC
17.09.05,13:39
Som rada, ze si rozumieme. A majitel dokladov - veritel by bol iste len rad, ak by uctovnicka aj bez jeho vyslovneho poverenia vymahala jeho pohladavky.Bez výslovného (individuálneho alebo rámcového) súhlasu??? Asi by som s tou účtovníčkou pohovoril o niektorých ustanoveniach Zákonníka práce alebo ZoD, či aký by bol medzi nami vzťah. A to pohovorenie si by bolo bez :) .
Ale to už je úplne iná téma - otázka právomocí, ich vyjasnenia si ....
evina
17.09.05,14:15
upomienku nástupnickej firme môže poslať aj účtovníčka, a až na základe výsledku tohto pokusu by sme mali posudzovať druhú stranu. Hlavne nestrácať čas a konať.
Áno upomieka je jedna vec, ale neviem si naozaj predstaviť, že by som akékoľvek potvrdzovanie, oznamovanie a vymáhanie....atď. vykonávala bez vedomia "majiteľa dokladov, či už na tej alebo druhej strane.
Možno je trochu iná vec pokiaľ sa jedná o zamestnanecký pomer a účtovníčka má určité právomoci v tejto oblasti dané od šéfstva, ale v prípade SZČO, ktorá spracováva účtovníctvo, by som si s ňou tiež určite pohovorila bez :).
KEJKA
17.09.05,14:22
mám skusenosť, že to konateľ, spoločník považuje za samozrejmosť - teda pokiaľ ide o vymáhanie jeho pohľadávok. Ved je to v záujme firmy.
Ale aj skusenosť, že snaživá účtovníčka poslala inventúry záväzkov a následne dostala tuším hodinovú výpoved.
Tak som si nie istá či hovoríme o pohľadávkach alebo záväzkoch, ked sa tak vyjadrujete proti.
evina
17.09.05,14:35
Môj názor je taký, že či sa jedná o záväzok alebo pohľadávku ako SZČO, ktorá spracováva účtovníctvo, nemám nič vykonávať iniciatívne bez vedomia klienta. Môžem mu pripraviť podklady a na všetko ho upozorniť, že by bolo dobré spraviť to alebo ono...ale nemám konať bez jeho vedomia. On predsa uzatváral všetky svoje obchodné vzťahy a pred zákonom si je aj za svoje účtovníctvo sám zodpovedný a ja som zodpovedná voči nemu.

Prílišná iniciatíva, aj keď dobre myslená môže napr. niektoré dohody zbytočne narušiť.
durisovad
17.09.05,14:36
Mylila som sa, ked som si myslela, ze si rozumieme, ale uz to viac komentovat nebudem.

Bez výslovného (individuálneho alebo rámcového) súhlasu??? Asi by som s tou účtovníčkou pohovoril o niektorých ustanoveniach Zákonníka práce alebo ZoD, či aký by bol medzi nami vzťah. A to pohovorenie si by bolo bez :) .
Ale to už je úplne iná téma - otázka právomocí, ich vyjasnenia si ....
Laura1
30.07.07,12:08
Zdravím Vás,
môj problém je nasledovný:
Vymáhame pohľadávku za rok 2006. Právnik, ktorý nám vypracoval výzvu, náhrvh na vydanie platobného rozkazu - nám poslal faktúru za svoje služby.
Konateľ mi kázal prefakturovať tieto náklady odberateľovi, od ktorého vymáhame pohľadávku.

Myslím si, že tieto náklady sa netýkajú odberateľa, jedine, ak prehrá súdny spor, má uhradiť súdne poplatky.

Ďakujem za Vaše názory a pripomienky.
Laura
Orsz
01.08.07,14:57
Zdravím Vás,
môj problém je nasledovný:
Vymáhame pohľadávku za rok 2006. Právnik, ktorý nám vypracoval výzvu, náhrvh na vydanie platobného rozkazu - nám poslal faktúru za svoje služby.
Konateľ mi kázal prefakturovať tieto náklady odberateľovi, od ktorého vymáhame pohľadávku.

Myslím si, že tieto náklady sa netýkajú odberateľa, jedine, ak prehrá súdny spor, má uhradiť súdne poplatky.

Ďakujem za Vaše názory a pripomienky.
Laura

Tieto náklady platí objednávateľ - a tieto služby sa ani neprefakturovávajú - ide o vyzvanie odberateľa na zaplatenie - a nejde o súdne vyporiadanie - až v prípade konania súdu, budú vyčíslené súdne trovy, ktoré uhrádza dlžník - teda Váš odberateľ. Niektorí podnikatelia by chceli zaplatiť aj za "pohľad" - nie je to však možné všetko prefakturovávať.
bubkoch
13.04.12,07:47
nie je tu niekto kto by toho spamujuceho kretena vymazal tak rychlo ako rychlo zaspamoval 15 tem reklamou na podvodnicky web ?
srska
13.04.12,07:51
nie je tu niekto kto by toho spamujuceho kretena vymazal tak rychlo ako rychlo zaspamoval 15 tem reklamou na podvodnicky web ?tiež som toho názoru