smia
09.01.10,22:46
Ahojte...snazim sa uzavriet rok v JU manzelovi, no mam tu par otazok, budem velmi rada ak mi ako zaciatocnicke poradite...

Dala som dokopy pohladavky, zavazky a penazny dennik. Manzel je SZCO len od septembra 2009, predtym bol nezamestnany a v januari 2009 este pracoval.
1. Za januar mame ziadat vypocet dane zamestnavatela?
2. Mozem zauctovat ako prevadzkovu reziu niekolko blokov za kancelarske a ine potreby ako jednu polozku, alebo musim kazdy blocek uctovat zvlast s prislusnym datumom. Neviem ci je to jasne napisane...proste za tie 4 mesiace co manzel podnika ma bloky za male polozky, ci ich mozem zhrnut do jednej polozky ako prevadzkova rezia a zuctovat si vyslednu sumu z pokladne, je to mozne? Ci kazdy blok treba uctovat v prislusnom mesiaci zvlast pod samostatnou polozkou?

Vopred dakujem za rady.


Stale mi to este nejde vkladat prispevky za sebou...len raz za 30 min jeden prispevok, tak robim upravu a doplnujem...k danovemu priznaniu...co vsetko sa odpocitava a kde sa to uvadza...danovy bonus na dieta, zivotne poistenie...to uz ale nepatri asi sem, ale k teme danove priznanie...predsa len, ak mozte, poradte...
cloe
09.01.10,22:02
Ahojte...snazim sa uzavriet rok v JU manzelovi, no mam tu par otazok, budem velmi rada ak mi ako zaciatocnicke poradite...

Dala som dokopy pohladavky, zavazky a penazny dennik. Manzel je SZCO len od septembra 2009, predtym bol nezamestnany a v januari 2009 este pracoval.
1. Za januar mame ziadat vypocet dane zamestnavatela?Zamestnávateľ vydá manželovi na základe žiadosti, ktorú zamestnávateľovi treba odovzdať do 15.2.2010, Potvrdenie o príjmoch FO a preddavkoch na daň...
2. Mozem zauctovat ako prevadzkovu reziu niekolko blokov za kancelarske a ine potreby ako jednu polozku, alebo musim kazdy blocek uctovat zvlast s prislusnym datumom. Neviem ci je to jasne napisane...proste za tie 4 mesiace co manzel podnika ma bloky za male polozky, ci ich mozem zhrnut do jednej polozky ako prevadzkova rezia a zuctovat si vyslednu sumu z pokladne, je to mozne? Ci kazdy blok treba uctovat v prislusnom mesiaci zvlast pod samostatnou polozkou?Hromadné podkladničné doklady možno účtovať, avšak doporučujem v jednom mesiaci dať na hromadný VPD bločky od jedného subjektu.

Vopred dakujem za rady.


Stale mi to este nejde vkladat prispevky za sebou...len raz za 30 min jeden prispevok, tak robim upravu a doplnujem...k danovemu priznaniu...co vsetko sa odpocitava a kde sa to uvadza...danovy bonus na dieta, zivotne poistenie...to uz ale nepatri asi sem, ale k teme danove priznanie...predsa len, ak mozte, poradte...

...odpoveď v texte
Melnick
09.01.10,22:30
Vopred dakujem za rady.
Odpovedám len na druhú časť otázky, pretože cloe správne odpovedala na tú prvú. :)
Stale mi to este nejde vkladat prispevky za sebou...len raz za 30 min jeden prispevok, tak robim upravu a doplnujem...k danovemu priznaniu...co vsetko sa odpocitava a kde sa to uvadza...danovy bonus na dieta, zivotne poistenie...to uz ale nepatri asi sem, ale k teme danove priznanie...predsa len, ak mozte, poradte...
Patrí to sem, pretože účtovanie a daňové priznanie veľmi úzko súvisia:)
V tlačive DP nájdeš kolonky, kde uvedieš výšku poistného a aj výšku DB , ktorý si uplatňuješ na na deti.

Mimochodom - neuvažovala si o "Paušálnych výdavkoch"ak nie je platiteľom DPH, alebo je pre Teba výhodnejšie upatniť preukázateľné výdavky?
cloe
09.01.10,22:39
Týmto sa ospravelňujem, že som bola nepozorná pri čítaní a nedočítala som príspevok do konca, takže som na druhú časť neodpovedala:)
smia
09.01.10,22:40
Dakujem za odpovede, tato porada je naozaj vyborna vec...

O pausalnych vydavkoch viem, ale tie si manzel uplatnit nemoze, pretoze dostal statnu podporu na rozvoj podnikania, to treba vyuctovat riadne...avsak v r. 2010 uz budeme uctovat jednoduchsie :-)

A este teda taka otazocka zaciatocnika...danovy bonus na dieta treba nejak vyratat, alebo je suma na jedno dieta urcena?
A co to zivotne poistenie...aka ciastka sa do danoveho priznania zapisuje na odpocet?

Ja sa ospravedlnujem, ak by sa niekomu moje otazky zdali trapne...ja sa chystam vo februari na uctovnicky kurz...potom budem mudrejsia...ale dovtedy, ak ma niekto chut odpovedat, budem velmi rada.
Toto bude moje prve samostatne uctovnictvo a danove priznanie...nemam sa s kym nazivo poradit, tak vyuzivam tuto skvelu poradu.

Este raz vsetkym dakujem, ktori poradia aj s takymito, pre uctovnikov profesionalov, trivialnymi vecami.
Melnick
09.01.10,22:55
Dakujem za odpovede, tato porada je naozaj vyborna vec...

O pausalnych vydavkoch viem, ale tie si manzel uplatnit nemoze, pretoze dostal statnu podporu na rozvoj podnikania, to treba vyuctovat riadne...avsak v r. 2010 uz budeme uctovat jednoduchsie :-)

A este teda taka otazocka zaciatocnika...danovy bonus na dieta treba nejak vyratat, alebo je suma na jedno dieta urcena? Hm - je určená, ale v niektorých prípadoch ju preratuješ. Záleží od toho či dieťa má nárok na celoročný DB, alebo v prípade, že sa narodilo v r. 2009 tak uplatníš len jeho časť - počet mesiacov vrátane toho, kedy sa narodilo. Výška DB je 20€ na mesiac čo celoročne predstavuje 235,92 € ( 6 x 19,32 + 6 x 20 )
A co to zivotne poistenie...aka ciastka sa do danoveho priznania zapisuje na odpocet? 398,33

Ja sa ospravedlnujem, ak by sa niekomu moje otazky zdali trapne...ja sa chystam vo februari na uctovnicky kurz...potom budem mudrejsia...ale dovtedy, ak ma niekto chut odpovedat, budem velmi rada.
Toto bude moje prve samostatne uctovnictvo a danove priznanie...nemam sa s kym nazivo poradit, tak vyuzivam tuto skvelu poradu. Skús si dať vyhľadávanie. Všetko tu už bolo povedané :)

Este raz vsetkym dakujem, ktori poradia aj s takymito, pre uctovnikov profesionalov, trivialnymi vecami.
..............................
Melnick
09.01.10,22:59
K tej dotácii si preštuduj toto :

http://www.porada.sk/832612-post3.html
smia
10.01.10,10:34
Melnick...dakujem za odpovede :-)